• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Komunikaty

Gminne Obchody Dnia Niepodległości w Złotniku

W załączeniu galeria zdjęć z Gminnych Obchodów Dnia Niepodległosci w Złotniku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

48Galeria zdjęć: Gminne Obchody Dnia Niepodległości Złotnik

Jubileusz 50 lecia pożycia małżeńskiego

W dniu 12 października 2018 r. w sali widowiskowej „Luna” trzynaście par małżeńskich z terenu gminy Żary obchodziło szczególny jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Jubilaci złotych godów zostali udekorowani przez Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka medalami nadanymi przez Prezydenta RP otrzymali również upominki i pamiątkowe listy.
1.Wiktoria i Antoni Fąfara 
2.Alicja i Józef Zalewscy
3.Eugenia i Józef Brusiło
4.Zdzisława i Aleksander Warcholak
5. Helena i Kazimierz Rotkiewicz
6. Bronisława i Józef Markulak
7. Leokadia i Mikołaj Siniccy
8. Zenona i Jan Szewczyk
9. Krystyna i Tadeusz Iwanków
10. Helena i Albin Kuczak
11. Stanisława i Jan Petrunio
12. Danuta i Jerzy Król
13. Zenona i Andrzej Brodowscy
 
Foto: M. Przedwojski

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Jubileusz 50 lecia pożycia małżeńskiego

Gminne Obchody Dnia Niepodległości

W załączeniu plakat z okazji Gminnych Obchodów Dnia Niepodległości.

Załączniki

Kompleksowe wsparcie dla Lubuszan w zakresie języków obcych i szkoleń komputerowych

Fundacja ,,Przedsiębiorczość” zaprasza do wzięcia udziału w projekcie  "Kompleksowe wsparcie dla Lubuszan w zakresie języków obcych i szkoleń komputerowych" oferujemy kursy komputerowe na poziomie  A ( podstawowy),B ( średniozaawansowanym), C ( zaawansowany).
Do udziału zapraszamy osoby:
- w wieku 25-64 r.ż.
- osoby o niskich kwalifikacjach
- osoby zamieszkujące teren woj. Lubuskiego (pierwszeństwo maja osoby zamieszkujące teren wiejski)
Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe a po zakończeniu kursu jest egzamin potwierdzony certyfikatem. 
Osoby  chętne do udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego , który jest dostępny na stronie internetowej 
 
 
bądź bezpośrednio w siedzibie Fundacji Przedsiębiorczość ul. Mieszka I 13,68-200 Żary lub biurze projektu Fundacji Przedsiębiorczość ul. Jana Pawła II 15 pok. 22, 68-200 Żary w godzinach 7:30-15:30 . Zapraszamy także do kontaktu telefonicznego: 519 646 016

Załączniki

Łaz- Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018

            17 października 2018 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbyło się  podsumowanie tegorocznej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018”. To już dziewiąta  edycja tego konkursu. W tym roku do konkursu została zgłoszona miejscowość Łaz.
11 października br. odbyła się wizytacja miejscowości przez komisję konkursową. Sołtys wsi Krzysztof Jurkiewicz  wraz z przedstawicielami wsi oprowadzili  komisję konkursową  po miejscowości. Opowiedzieli o tradycjach, zachowaniu dziedzictwa kulturowego we wsi,  aktywności mieszkańców przy organizacji lokalnych uroczystości oraz przedsięwzięć a także pokazali obiekty publiczne oraz zabudowę w swojej miejscowości.
            Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę następujące kryteria: estetyka i dbałość o kształtowanie krajobrazu wiejskiego (m.in. wygląd obiektów publicznych i posesji prywatnych, dbałość o ład przestrzenny), wzmacnianie tożsamości wsi oraz ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturowego (m.in. stan zachowania i oznakowanie obiektów zabytkowych i historycznych) oraz formy zaangażowania i integracji mieszkańców (m.in. istniejące stowarzyszenia, miejsca spotkań, cykliczne wydarzenia w życiu kulturalnym wsi).
Na uroczyste podsumowanie konkursu pojechali przedstawiciele miejscowości wraz z sołtysem Krzysztofem  Jurkiewiczem  oraz Wójtem Gminy Leszkiem Mrożkiem.
            Miejscowość Łaz  w tegorocznej edycji konkursu zajęła I miejsce otrzymując talon w wysokości 15 000 zł oraz miano „Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej 2018 roku”.  Sołtys wsi z rąk Wicemarszałka  Województwa Lubuskiego Pana Stanisława  Tomczyszyna odebrał nagrodę oraz podziękowała za tak wysoką ocenę.
Słowa podziękowań wyraził również w przemówieniu Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek.
Do konkursu zgłosiło się 20 miejscowości, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu. To spośród nich komisja konkursowa wybrała zwycięzców.
II miejsce zajęła miejscowość  Cigacice - Gmina Sulechów, III miejsce: Radwanów - Gmina Kożuchów, IV miejsce- Ojerzyce - Gmina Szczaniec, V miejsce  Osiecznica - Gmina Krosno Odrzańskie.
Wyróżnienia:
- Drzeńsko - Gmina Rzepin
- Dąbrówka Wlkp. - Gmina Zbąszynek
- Dobrosułów - Gmina Bytnica
- Różanki - Gmina Kłodawa
- Wyszanowo - Gmina Międzyrzecz.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych, kabaretu .  

Organizatorem konkursu był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Inicjatywę wsparły: Związek Młodzieży Wiejskiej i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.
 
           
A. Kochanowska
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

29Galeria zdjęć: Łaz-Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018

Piknik ekologiczny

W dniu 28.09.2018r. na placu przy kościele  w Olbrachtowie o godz. 10.00 rozpocznie się Piknik ekologiczny w Gminie Żary - edycja II,  dotyczący prawidłowego segregowania odpadów komunalnych. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
W programie imprezy zaplanowano: rozstrzygnięcie konkursu wiedzy dla dzieci klas I - III i IV - VIII i wręczenie nagród przez Wójta Gminy Żary - Leszka Mrożka, warsztaty tematyczne wraz z konkursami i zabawami, spektakl ekologiczny oraz prelekcję dotyczącą prawidłowych zasad segregacji śmieci wraz z prezentacją etapów recyklingu butelek PET.
Serdecznie zapraszamy

Załączniki

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych

Serdecznie zapraszamy na V Konwent  Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się dnia 4 października 2018r. o godz. 11.00 w Remizie Strażackiej w  Bieniowie.
Podczas spotkania omówiony zostanie m.in. Program Grantowy pn. „Równać szanse” w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości do 8.500 zł.
O dotację ubiegać się mogą organizacje z miejscowości do 20 tys. mieszkańców:
- powiatowe, miejskie i gminne biblioteki,
- organizacje pozarządowe, w tym OSP  (zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów).
Wszelkie informacje dotyczące programu omówione zostaną podczas spotkania przez przedstawicieli Stowarzyszenia Światowid- Partnera Regionalnego Grantowego Programu Równać Szanse.
Serdecznie zapraszamy

Konsultacje "Rocznego programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2019"

  • 13-09-2018
  • Autor: Anna Kochanowska
  • drukuj
Zapraszamy do udziału w konsultacjach mających na celu opracowanie programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok. Termin rozpoczęcia konsultacji ustala się na dzień 14.09.2018r., zakończenia na 01.10.2018r.
 
W załączeniu Zarządzenie Nr 72/18 Wójta Gminy Żary z dnia 12.09.2018r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji  „Rocznego programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2019” oraz formularz zgłaszania uwag.

Załączniki

Konsultacje społeczne dotyczące budowy biogazowni rolniczej w Bieniowie

Załączniki

Informacja dla rolników

Baner: kalendarz_imprez_2018Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej