Aktualności

Konkurs Bożonarodzeniowy rozstrzygnięty

18-12-2017 | drukuj
Ilustracja do informacji: Konkurs Bożonarodzeniowy rozstrzygnięty
W dniach od 4 do 6 grudnia 2017r., w sali świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie odbywał się X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy. Jak co roku wzięli w nim udział uzdolnieni artystycznie mieszkańcy naszej gminy – dzieci i młodzież do lat 16 oraz dorośli, którzy dostarczyli prace w pięciu kategoriach wykonawczych: stroik świąteczny, szopka, wypiek  świąteczny oraz inne formy plastyki bożonarodzeniowej.
W tym roku dostarczono na konkurs 567 prac od 603 wykonawców indywidualnych i zbiorowych. W kategorii dziecięcej pojawiło się wiele atrakcyjnych prac, które zachwycały zwiedzających. Piękne stroiki wykonali: Ola Penksa z Mirostowic Górnych, Wojtek i Karolina Kowalscy z Olbrachtowa, czy Maja Maj z SP w Bieniowie. Najciekawsze pomysły na ozdoby choinkowe zaprezentowały: Sara Stawiarz z Miłowic, Dorotka Dziewińska z SP w Bieniowie, Julka Górka z Olbrachtowa, Iza Banasiak z Łukaw i Kinga Brusiło z Biblioteki Gminnej w Grabiku. W wypiekach prawdziwy popis dały siostry Weronika i Martyna Kubiak z Grabika oraz Hania Ciesielska z Bieniowa. Udział w kategorii „inne formy plastyki bożonarodzeniowej” przyniósł nagrody  między innymi Dorotce i Weronice Cegielskim  oraz Amelii Gołębiewicz z SP w Mirostowicach Dolnych, autorce uroczych aniołków – Joasi Ciesielskiej z Bieniowa, czy Martynce Cymbalik z sekcji plastycznej w Marszowie, która wykonała przesympatyczne bałwanki. Autorami najpiękniejszych szopek byli: uczniowie klasy II SP w Olbrachtowie, uczniowie klasy VI z ZS w Grabiku, Weronika Kubabska i Kacper Olejniczak z SP w Sieniawie Żarskiej.
Kategoria dorosłych to już klasa mistrzowska. Pyszne ciasta od pań z Łazu, Lubomyśla czy Sieniawy Żarskiej, przepięknie i niezwykle misternie zdobione pierniczki wykonane przez panie: Agnieszkę Myślińską i Ewę Jereczyńską z Łazu, Urszulę Chomont z Bieniowa  i Agnieszkę Stodolską z Włostowa kusiły wyglądem i zapachem każdego ze zwiedzających. W konkursie wystawiono również wspaniałe ozdoby choinkowe od których nie można było oderwać wzroku, wykonane przez uczestniczki konkursu z wieloletnim już stażem i niemałym dorobkiem: p. Barbarę Capar  (której dzieci – Karolina  i Michał również otrzymały nagrody w tym konkursie), p. Monikę Gazdę (której godna następczyni – córka Sara jest również laureatką nagrody), p. Marię Karpińską (córka Katarzyna również nagrodzona), p. Annę Jaskulską (której córki Hania i Joasia również są laureatkami tegorocznej edycji konkursu), p. Reginę Świerk, która oprócz wspaniałych bombek przywiozła na konkurs wspaniale wypieczony wieniec makowy, wreszcie p. Wiesławę Sygulską, która oprócz misternie zdobionych bombek próbuje swoich sił także w wyrobach z wikliny papierowej. Cieszy ogromnie fakt, że wielu wykonawców, którzy w początkach gminnych konkursów obrzędowych nieśmiało startowali, dziś reprezentuje tak niewiarygodnie wysoki poziom wykonawczy. Jeszcze bardziej cieszy, że tak wielu z nich swoje umiejętności przekazuje dzieciom. Panie z grupy „Robótki” z Bieniowa  wyczarowały na szydełku piękne i delikatne serwety świąteczne w różnych kształtach i z różnymi, oczywiście świątecznymi motywami. Pani Agnieszka Myślińska z Łazu, mistrzyni pierników, w kategorii „inne formy plastyki bożonarodzeniowej” przygotowała wspaniały piernikowy kościółek, w którym paliło się światło a do otwartych drzwi prowadziła odśnieżona droga. To wspaniałe, że pojawiają się takie prace – przemyślane i dopracowne  w każdym szczególe, które są świadectwem bardzo poważnego i profesjonalnego podejścia do konkursu. W kategorii dorosłych wzięła udział w tym roku tylko jedna szopka – ale jaka! Pięknie, ręcznie uszyte postacie wspaniale oddawały ciepło i czar szopki betlejemskiej. Autorką szopki była p. Jadwiga Molińska z Mirostowic Dolnych.
Przysłowiową „wisienką na torcie” tegorocznego konkursu były prace p. Emilii Karpińskiej z Biedrzychowic Dolnych. Ta niezwykle manualnie uzdolniona dziewczyna wyczarowała prawdziwie bajkowy świat z aniołami, Mikołajem i elfami – świat z dziecięcej wyobraźni. Za swoją pracę p. Emilia otrzymała nagrodę za całość prezentacji. Taką samą nagrodę otrzymał p. Kamil Taczkowski z Łazu, który przygotował pyszne dwukolorowe ciasteczka świąteczne w dekoracyjnych pudełkach, pomysłową lampę wykonaną z butelki oraz powidła z czerwonej cebuli, które znakomicie będą się komponować z świątecznymi mięsami.
Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę bardzo wysoki i wiele prac zasługiwało na uwagę, nic więc dziwnego, że jury w składzie: Ewa Kusion – specjalista w Urzędzie Gminy, rękodzielnik oraz Mariusz Pękala – etnograf, nagrodziło nagrodami i wyróżnieniami aż 166 wykonawców indywidualnych i zbiorowych .Nagrody dla instruktorów otrzymały w tym roku panie: Barbara Góra z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach oraz pani Emilia Klusek z Biblioteki Gminnej w Złotniku, która od wielu lat poświęca mnóstwo czasu i serca na pracę zarówno z dziećmi jak również z dorosłymi, dbając o wierność polskim tradycjom obrzędowym. Wszystkim uczestnikom konkursu pogratulował i podziękował  Wójt Gminy Żary p. Leszek Mrożek, który wręczył laureatom nagrody a wszystkim pozostałym upominki pocieszenia tak, żeby  z olbrachtowskiej sali każdy  wyszedł obdarowany .Pożegnani przez Wójta Leszka Mrożka najlepszymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi wykonawcy rozjechali się do domów zabierając ze sobą prace, a w opustoszałej sali pozostał tylko zapach świerkowych gałązek i świątecznych pierników. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu i zapraszamy na następny.
                                                                                                                                                                                                                                             Ewa Kusion
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć: Konkurs bożonarodzeniowy 2017 (47)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Znajdujesz się na stronie: Gmina Żary Ludzie- Lasy- Przestrzeń
 
Ilustracja do informacji: Komunikat o sprzedaży samochodów Ilustracja do informacji: Spotkanie w Neuhausen Spree Ilustracja do informacji: Eliminacje gminne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego 2018 Ilustracja do informacji: Turniej tenisa stołowego Ilustracja do informacji: Komunikat dla mieszkańców

Komunikat o sprzedaży samochodów

Gmina Żary posiada do sprzedania dla innych samorządów lub bezpośrednio dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych sprawne technicznie i zarejestrowane pojazdy pożarnicze typu: MAN 15-240 GCBA-3,6/24 rok prod. 1988, ...

Spotkanie w Neuhausen Spree

Dnia 12.01.2018r. delegacja z Gminy Żary wzięła udział w spotkaniu partnerskim w Gminie Neuhausen Spree.Celem spotkania było omówienie współpracy w roku 2017 oraz określenie planów działania na rok bieżący.

Eliminacje gminne Lubuskiego Konkursu...

W załączeniu Regulamin Eliminacji Gminnych Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w dniach 26-27.02.2018r.

Turniej tenisa stołowego

Zapraszamy do udziału w turnieju tenisa stołowego na rzecz 26 Finału WOŚP, który odbędzie się 14.01.2018 r. o godz.10.00 w Olbrachtowie. W załączeniu plakat informacyjny.

Komunikat dla mieszkańców

Informujemy odbiorców wody wsi Łaz i Mirostowic Dolnych ul. Żarskiej nr 16, 19, 20, 21 i 22, że z powodu prac remontowych wystąpi przerwa w dostawie wody dnia 9 stycznia 2018 r. w godzinach 9.00 – 12.00.

Gmina Żary

Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary 
NIP 928-207-84-65
REGON 970770681
tel. 68 470-73-00, fax. 68 470-73-03,
Nr konta: PKO BP 
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405