Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Ścigaliśmy się na smoczych łodziach

Drużyna Gminy Żary uczestniczyła w sobotę, 15 czerwca br. w regatach na Festiwalu Smoczych Łodzi na zalewie w Sprembergu w ramach współpracy zagranicznej z naszą partnerską gminą Neuhausen/Spree (Brandenburgia).
16. edycja zawodów odbywała się na sztucznym jeziorze zbudowanym na zaporze w Sprembergu. W tym roku w wyścigach smoczych łodzi rywalizowało 29 drużyn w czterech kategoriach. Większość z nich to ekipy klubów sportowych, które rywalizują w prestiżowym LEAG Cup, natomiast sporo drużyn traktuje starty rekreacyjnie. Impreza zaczyna się pamiątkowym zdjęciem każdej z ekip pod łodzią Adebar. W każdym z trzech startów do pokonania mieliśmy 200 metrowy dystans. Pogoda spłatała wszystkim figla, bo większość startów odbywała się w deszczu, a słońce wyszło dopiero gdy zaczęły się wyścigi w wannach czy wiosłowaniu tyłem. Ale najważniejsze, że rywalizacja była fair play,a zabawa niezapomniana, tak jak niezwykle serdeczne przyjęcie przez gospodarzy naszej drużyny. Regaty na zalewie w Sprembergu to jedna z  największych imprez sportowych tego regionu. Dla amatorskiego zespołu jak nasz to zawsze niezwykła frajda, a każda kolejna edycja to zacieśnianie współpracy z partnerską gminą Neuhausen/Spree.
 
Smocze łodzie to drużynowy sport wodny, który  wywodzi się z południowej Azji, gdzie smoczymi łodziami pływano od tysiącleci. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd boga Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Od lat 80-tych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularność na całym świecie. Międzynarodowa Federacja  Smoczych Łodzi lizy ponad 50 federacji narodowych. Załoga takiej łodzi liczy 18 wioślarzy dodatkowo jest też sternik i bębniarz wystukujący rytm.  
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

78Galeria zdjęć: 24 REGATy SMOCZE LODZIE

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej