Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary pogratulował tanecznego sukcesu Mateuszowi Roli

We wtorek, 4 kwietnia br.14 -letni mieszkaniec Surowej został wręcz obsypany gratulacjami. Sukcesu  w finale programu You Can Dance, Nowa Generacja 2 powinszował mu wójt Leszek Mrożek, radna Katarzyna Bagińska oraz sołtys Surowej Stanisław Perczyński.
Mateusz pojawił się w urzędzie na zaproszenie wójta wraz z tatą Tomaszem Rolą.
- Wszyscy z wielkimi emocjami obserwowaliśmy każdy odcinek programu. Głosowaliśmy, tak, że telefony się grzały i trzymaliśmy kciuki – powiedział wójt Leszek Mrożek wręczając Mateuszowi bon podarunkowy na 1.500 zł. - Jestem bardzo dumny, że na terenie gminy mamy tak utalentowanych młodych ludzi. Pielęgnuj swoją miłość do tańca i zdobywaj kolejne trofea. 
List gratulacyjny gospodarz gminy wręczył rodzicom Mateusza. Prezenty i życzenia kolejnych sukcesów popłynęły dla naszego bohatera, także od radnej Katarzyny Bagińskiej oraz sołtysa Surowej Stanisława Perczyńskiego
Talent Mateusza został dostrzeżony na  Mistrzostwach Polski w lipcu zeszłego roku Bydgoszczy, co zaowocowało zaproszeniem na casting do programu You Can Dance, Nowa Generacja 2, przeszedł Szkołę Tańca You Can Dance i dostał się do najlepszej szesnastki młodych tancerzy w Polsce, jego występy mogliśmy oglądać w każdy piątek o 20.50 w TVP2.  W finałowym odcinku zdobył trzecie miejsce!
W szkole nie był ponad dwa miesiące, w czasie treningów mieszkał z rodzicami w  Warszawie,  lekcje dzięki przychylności szkoły udało mu się  prowadzić zdalnie, by nie mieć zaległości. Jednak gros czasu zajmowały mu treningi.
Na wytrenowanie choreografii do każdego odcinka miał tydzień. Z przygody w You Can Dance  zapamięta właśnie to, że mógł sprawdzić się w różnych stylach.
- Ale i to że podczas pierwszego odcinka zauważyli, że jestem wszechstronny i zatańczę wszystko, będę tęsknił za moją taneczną rodziną, bardzo się zżyliśmy- opowiadał Mateusz.
Na pytanie czy swoje dorosłe życie wiąże z tańcem odpowiada, że chciałby dalej tańczyć, ewentualnie mógłbym być trenerem tańca, ale jego marzeniem jest weterynaria.  
14-latek swoją profesjonalną przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 6 lat. Od początku trenuje w Klubie Sportowym Pasja i Akademii Tańca NDS. Już od małego wiedział, że jest to coś z czym chce wiązać przyszłość. Jego ulubionym stylem jest hip-hop, choć bliski jego sercu jest również breakdance i house. 14 latek jest uczniem Społecznej Szkoły Podstawowej w Żarach. Taniec to jego wielka pasja. Na swoim koncie ma już wiele osiągnięć, m.in. na mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Wiadomo już że na Mistrzostwach Polski w IDO wytańczył w hip-hop-ie awans do mistrzostw Europy ( Macedonia) i Świata.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Mateusz rola w urzędzie

Gminny Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty! Nagrody rozdane!

Mieniące się kolorami pisanki, stroiki, palmy, kosze ze święconką, wielkanocne baby i mazurki można było podziwiać podczas wystawy  prac Gminnego  Konkursu Wielkanocnego, który odbywał się w świetlicy wiejskiej w Łazie. Nagrody za najpiękniejsze rękodzieła w piątek, 31 marca wręczył Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Wiele z nich nie tylko cieszy oko, ale i zdobi domy autorów podczas tych niosących nowe życie świąt. Swoje talenty zaprezentowali wykonawcy z całej gminy Żary, przygotowując łącznie 158  prac konkursowych. Jury oceniało prace w kilku kategoriach: palmy, pisanki (z motywami zdobniczymi ludowymi i współczesnymi), wypieki i kosze wielkanocne, ale i inne formy plastyki obrzędowej. Każde w dwu oddzielnych kategoriach: do 16 lat i w grupie wiekowej powyżej 16 lat. Wzrok jury w którym zasiadali: Ewa Kusion i Mariusz Pękala przykuwały pisanki, baranki, zajączki, kosze wielkanocne i przede wszystkim pomysłowo zdobione palmy. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia przy wyłonieniu zwycięzców. Ale udało się! 
Pomysłów, kreatywności w kultywowaniu tradycji pogratulował wszystkim uczestnikom wójt Leszek Mrożek. Wszystkich nagrodził upominkami i pamiątkowymi dypolmami. 
W grupie wiekowej do 16 lat :
Kategoria palmy
NAGRODA
Robert Kaźmierczak – SP Bieniów
WYRÓŻNIENIA
Kaja Wieciech – Gminne Przedszkole w Grabiku
Kacper Silwanowicz- SP Mirostowice Dolne
Kategoria wypieki wielkanocne
NAGRODA
1.  Lena Femlak  -ZS Grabik
Kategoria pisanki o współczesnych motywach zdobniczych
NAGRODA
Sara Sadraoui – SP Mirostowice Dolne
WYRÓŻNIENIE
 Szymon Wojwod – ZS Grabik
Inne formy plastyki obrzędowej
NAGRODA
Zuzia Panicz- SP Mirostowice Dolne
Hanna Femlak- ZS Grabik
WYRÓŻNIENIE
Łukasz Taracki – Gminne Przedszkole w Grabiku
Marcel Taracki - Gminne Przedszkole w Grabiku
Lena Fudali – SP Lubanice
 
Nagrody specjalne  otrzymały:
1.Matylda Łempecka WTZ Żary
2. Andżela Gościmska WTZ Żary
Prace zbiorowe
NAGRODA:
1. Oddział przedszkolny1  SP Bieniów
2.Oddział Przedszkolny grupa 3-4 latki – SP Olbrachtów
3.Oddział Przedszkolny grupa 5 latki – SP Olbrachtów
4. GBP Kadłubia
 
Prace rodzinne
NAGRODY
1.Katarzyna Kmiecik z babcią- Lubanice
Weronika Jakubowska z mamą- Lubanice
WYRÓŻNIENIE:
1.Amelia Stojanowska z babcią- Mirostowice Górne
W grupie wiekowej powyżej 16 lat
Kategoria palmy
NAGRODY
1.KGW Olbrachtów
2.Zespół Wesoła Gromada Mirostowice Górne
4.Anna Kaźmierczak -Mirostowice Górne
WYRÓŻNIENIA
1.GBP Złotnik
2. Stowarzyszenie „Złociaki”- Złotnik
3. KGW Bieniów
Kategoria kosze ze święconką
NAGRODY
1.  KGW Mirostowice Górne
2.  Klub Seniora Mirostowice Górne
3. Jarzębina- Sieniawa Żarska
Kategoria pisanki o tradycyjnych motywach zdobniczych
NAGRODY
1.Jadwiga Siry -Marszów
2.Genowefa Turza - Stawnik
3. GBP Złotnik
WYRÓŻNIENIA
1.Bronisława Kursa – Mirostowice Górne
2. Krystyna Zwolska - Mirostowice Górne
Kategoria pisanki o współczesnych motywach zdobniczych
Alicja Medwediuk- Mirostowice Górne
Kategoria wypieki wielkanocne
NAGRODY
1. Renata Kulpa – Marszów
2. Ewa Matuszewska - Łaz
WYRÓŻNIENIA
KGW – Łaz
Kategoria inne formy plastyki obrzędowej
NAGRODY
1.Danuta Wazner – Mirostowice Górne
2.Teresa Zduńska – Sieniawa Żarska
3.Maria Falkowska – Lubanice
WYRÓŻNIENIA
1. Justyna Pisarska-  Mirostowice Górne
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. Raz jeszcze dziękujemy!
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

140Galeria zdjęć: NAGRODY WIELKANOCNY

Wójt nagrodził najlepszych recytatorów w gminie

Nagrody w postaci talonów do Empiku oraz paczki ze słodyczami z rąk Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary otrzymało 22 uczniów, 12 laureatów i 10 wyróżnionych podczas gminnych eliminacji  Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.
To oni będą reprezentować Gminę Żary w eliminacjach powiatowych konkursu, które odbędą się 16 -17 marca 2023 r. w Sali ZDK Luna
Grupa klas: I-III:
Klara Nowicka (SP Olbrachtów), Kacper Smużniak (ZS Grabik), Piotr Terlecki ( SP Olbrachtów), Marianna Bazak (SP Olbrachtów).
Grupa klas IV-VI.:
Sebastian Drzymała (ZS Grabik), Mateusz Fiediuk (SP Olbrachtów), Jakub Chaszczewski (SP Olbrachtów), Dawid Surwiło (SP Mirostowice Dolne).
Grupa klas VII-VIII:
Natalia Wacowska (SP Mirostowice Dolne), Zofia Patro (SP Mirostowice Dolne), Lena Femlak (ZS Grabik), Julia Golec ( ZS Grabik).
 
Wójt  nagrodził także osoby, którym jury przyznało wyróżnienia. W tym gronie znaleźli się Nikola Korona (SP Lubanice), Zuzanna Baranowska(ZS Grabik), Milena Chomont (SP Bieniów), Alan Jasiński (SP Olbrachtów), Oskar Kojowski (SP Mirostowice Dolne), Jan Paliwoda (SP Mirostowice Dolne), Paweł Winecki (SP Lubanice), Gabriela Komorska (SP Lubanice),Zuzanna Urszulak ( SP Lubanice) i Dawid Ciamara- Zając (SP Mirostowice Dolne).
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

79Galeria zdjęć: 3 NAGRODY RECYTATORSKI 23

Anielskie śpiewanie na XI Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek

Najpiękniejszych polskich kolęd można było wysłuchać 24 stycznia podczas XI Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek 2023. Jego gospodarzem w tym roku była Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej.
W zimowej, świątecznej scenerii uczniowie siedmiu gminnych szkół zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych  (wychowanie przedszkolne, klasy I-IV, klasy V-VIII).
Jury  w składzie : ks. Ziemowit Katulski - proboszcz sieniawskiej parafii, Lucyna Kliszczak oraz Sylwia Sługocka, wysłuchało 18 prezentacji. Na scenie świetlicy wiejskiej w Sieniawie Żarskiej wystąpiło w sumie 31 wykonawców.
Komisja konkursowa wyłoniła 6 laureatów, przyznała także 4 wyróżnienia. Oto one.
Kategoria I – wychowanie przedszkolne:
Laureat:
- Zespół „Żabki” – ZS Grabik
- Filip Zatylny – SP Lubanice
Wyróżnienie:
- Igor Chadajski – SP Bieniów
Kategoria II – klasy I - IV:
Laureat:
- Zespół „Oremus” (Oliwia Rewaj, Milena Staszkovian, Dominik Rewaj) – SP Złotnik
- Gabriela Zatylna – SP Lubanice
Wyróżnienie:
- Zespół „Kaja i Błażej” (Kaja Peszek, Błażej Paszkiewicz) – SP Sieniawa Żarska
- Lena Femlak – ZS Grabik
Kategoria III – klasy IV - VIII:
Laureat:
- Zespół „Bez Nazwy” (Natalia Piter, Oliwia Zdunek, Vanessa Jurczak) – SP Olbrachtów
- Lena Femlak – ZS Grabik
 Wyróżnienie:
- Zespół „Oremus” (Kinga Strzelczak, Karolina Kuros) – SP Złotnik
- Wysłuchaliśmy przepięknych tradycyjnych polskich kolęd wykonanych z wielką radością i entuzjazmem, wszystkich nam przypomniały świąteczny nastrój- podsumował konkurs Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Dziękuję za zaangażowanie uczniom i opiekunom.
 Zwycięzcy zdobyli dla szkół okolicznościowe statuetki - figury aniołów.
Wszyscy otrzymali upominki za udział - figurki aniołków- symbol tego konkursu, gadżety gminne i słodycze ufundowane przez Wójta Gminy Żary.
Poczęstunek sponsorowali Państwo Anna i Eugeniusz Ślawscy
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

93Galeria zdjęć: Gminny Konkurs Kolęd Sieniawa 23

Młodzi szachiści rywalizowali w Gminie Żary

Na starcie I Gminnego  Turnieju Szachowego dla Uczniów Szkół Podstawowych, który odbył się 10. stycznia w Szkole Podstawowej w Mirostowicach Dolnych stanęło 16 młodych adeptów gry w szachy z pięciu szkół z terenu gminy Żary.
Turniej otworzył Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary wraz Katarzyną Rafalik, Dyrektorem SP w Mirostowicach Dolnych.
Wśród uczestników znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieniowie, Zespołu Szkół w Grabiku, Szkoły Podstawowej w Lubanicach, Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie oraz reprezentanci gospodarzy spotkania.
Mistrzem Gminy Żary w I Turnieju Szachowym zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych w składzie: Dorota Bett,  Zofia Dobek, Wiktor Grządka.
Oni też „zgarnęli” dla swojej szkoły zwycięski puchar.
W czasie turnieju został również wyłoniony Najlepszy Indywidualny Wynik.
Tytuł ten otrzymała Zofia Dobek ze Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych.
Ona też została nagrodzona pamiątkową statuetką, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami i słodkościami ufundowanymi przez Wójta Gminy Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

63Galeria zdjęć: SZACHY I TURNIEJ

Znamy zwycięzców XIII Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego

Niepowtarzalne i wyjątkowe wykonane z ogromną precyzją i dbałością o każdy szczegół – takie są ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników XIII Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego, którego organizatorem był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 9. grudnia 2022 r. w Świetlicy Wiejskiej w Olbrachtowie.
- Wyłonienie laureatów było nie lada wyzwaniem, widać, że autorzy prac zadbali i wyjątkowość swych dzieł, a w każde włożyli serce - podsumował Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary gratulując uczestnikom.
On też wręczył laureatom nagrody. Niezmiennie od lat celem konkursu jest kształtowanie i utrwalanie zamiłowania do tradycji bożonarodzeniowej oraz rozwijanie umiejętności zastosowania współczesnych technik plastycznych w tworzeniu form tradycyjnych.  W tym roku pod ocenę  jury trafiło 147 prac od około  200 wykonawców. Kryteria oceny to przede wszystkim pomysłowość i estetyka, ważna jest również samodzielność wykonania prac. Praca powinna być wykonana samodzielnie od materiału do wyrobu, używanie elementów gotowych obniża wartość pracy. Trzymając się tych zasad komisja oceniająca w składzie Pani Ewa Kusion oraz Pan Mariusz Pękala wyłonili zwycięzców. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek podziękował wszystkim uczestnikom za udział i za pielęgnowanie naszych tradycji, a z okazji zbliżających się świat bożego narodzenia życzył zdrowia, pomyślności  oraz wielu radosnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym. Jury nagrodziło i wyróżniło 50 wystawców indywidulanych, zbiorowych oraz rodzinnych. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.  I tak:
 
W grupie wiekowej do  16 lat w kategorii stroik na stół świąteczny Wyróżnienie otrzymali :
Zuzia Panicz - Mirostowice Dolne
Monika Dyrba - Złotnik
 
W kategorii ozdoby choinkowe:
Nagroda:
 Sara Sadraoui - SP Mirostowice Dolne
Tomasz Stodolski - Włostów
Wyróżnienie:
Maja Klusek -Złotnik
Miłosz Wiliński -oddział przedszkolny Bieniów
Magdalena Orzech - SP Mirostowice Dolne
 
W kategorii szopka noworoczna:
Nagroda:
Jan Paliwoda - SP Mirostowice Dolne
Hanna Femlak - ZS w Grabiku
Kacper Smużniak - ZS w Grabiku
 
W kategorii wypiek bożonarodzeniowy:
Nagroda:
Łukasz Bujak - Drożków
Marcelina Penksa -Mirostowice Górne
 
W kategorii inne formy dekoracji bożonarodzeniowej:
Nagroda:
Martyna Piotrowska - SP Mirostowice Dolne
Wyróżnienie:
Małgorzata Górska - GPB  filia Kadłubia
Jakub Drzymała - Olbrachtów
 
W kategorii prace zbiorowe:
Nagroda:
 - GBP filia Złotnik - Martyna, Basia, Paulina, Tymon
 - Oddział przedszkolny w Olbrachtowie -Martyna Stromidło, Milena Stępień, Piotr Bazak, Szymon Kubicki, Adam Zyga
- Oddział przedszkolny w Lubanicach  grupa 5-6 latków -Patrycja Leś, Lena Grynienko, Emilia Perczyńska, Seweryn Hryniewicz, Alan Kubiak
Wyróżnienie:
- SP w Olbrachtowie klasa 1b- Małgorzata Jankowska, Nadia Mulik, Hanna Spychała, Alicja Fiedziuk, Mikołaj Skrzypek
- SP w Sieniawie Żarskiej klasa 1- Błażej Paszkiewicz, Filip Paszkiewicz, Oliwier Baworowski, Tomasz Werbiński
 
W kategorii prace rodzinne:
Nagroda:
Kacper i Natalia Chrabczak - Lubanice
Maja i Antonina Baryś z tatą- Mirostowice Górn
Julia Sadowa z tatą - Lubanice
Wyróżnienie:
Hubert Zienkiewicz i Wioletta Witkowska -Włostów
Celina Wolska z babcią - Mirostowice Górne
Wiktoria Sadowa z mamą  -Lubanice
 
W grupie wiekowej powyżej 16 lat w kategorii stroik na stół świąteczny nagrodzeni zostali:
Katarzyna Kursa- Mirostowice Górne
 Gabriela Majewska- Mirostowice Górne
Alicja Medwiediuk- Mirostowice Górne
Grażyna Niemczyk- Mirostowice Górne
Anna Kaźmierczak – Mirostowice Górne
Ewa Ostrowska -Sieniawa Żarska
Wyróżnienie:
Monika Reczuch - Olbrachtów
Danuta Kuś- Mirostowice Górne
 
W kategorii ozdoby choinkowe:
Nagroda:
Danuta Wazner – Mirostowice Górne
Monika Gazda -Miłowice
Wyróżnienie:
 
W kategorii wypiek bożonarodzeniowy:
Nagroda:
Agnieszka Stodolska- Włostów
Mariola Grabowska- Łukawy
Zofia Gaza - Mirostowice Górne
Wyróżnienie:
Stanisława Kursa – Mirostowice Górne
Grażyna Wiercińska – Olbrachtów
Ewa Drzymała – Olbrachtów
 
W kategorii inne formy dekoracji bożonarodzeniowej:
Nagroda:
Bronisław Kursa- Mirostowice Górne
Jadwiga Siry- Marszów
Wyróżnienie:
Krzysztof Kurpiewski – Warsztat Terapii Zajęciowej w Żarach
Marta Borowicz- Warsztat Terapii Zajęciowej
 
W kategorii prace zbiorowe:
Nagroda:
Stowarzyszenie Łaz- Zielony Las
DPS – Miłowice Izabela Makowska i Sandra Wyrwa

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

62Galeria zdjęć: Konkurs Bożonarodzeniowy 22

Mikołajki w gminie Żary

Dziś 6 grudnia. Zgodnie z tradycją Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary sprowadził Świętego Mikołaja i razem  ze swoją świtą odwiedzali dziś wszystkie szkoły i przedszkola obdarowując dzieci podarkami. Do uczniów i przedszkolaków trafiło ponad 1113 paczek.
Jako pierwsza przyjęła „Świętego” Szkoła Podstawowa w Bieniowie, tam  uczniowie czekali już na wyjątkowego gościa od 8.00. Każdy otrzymał paczkę słodkości. Dalej z workiem ciągle pełnym prezentów wraz ze swym orszakiem Mikołaj ruszył do Złotnika,  potem do Lubanic, Sieniawy Żarskiej.
W Grabiku zajechał najpierw do przedszkola, gdzie  dzieci przywitały gościa tańcem i świątecznymi piosenkami. Obdarowane dzieci nie kryły wzruszenia. Każde chciało pamiątkową fotkę  z Mikołajem. Dalej na trasie była szkoła w Grabiku.
Po drodze orszak zawitał do Olbrachtowa, gdzie zaprezentowały się przedszkolaki, a potem już na sali gimnastycznej czekali uczniowie szkoły podstawowej. Ostatnią z odwiedzanych dziś szkół była ta w Mirostowicach Dolnych. Tu też na Mikołaja czekała niespodzianka. Wiersze i piosenki zaprezentowali najmłodsi.
 
- To był istny maraton, ale dla Mikołaja nie ma rzeczy niemożliwych - mówi Leszek Mrożek. - W naszej gminie to już tradycja. Cieszę się że mogę obdarować dzieciaki w tym wyjątkowym dniu. A i dzieci i kadra każdej ze szkół włącza się w zabawę. O czym świadczą bajeczne mikołajkowe przebrania.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

77Galeria zdjęć: Mikołaj 22

Wójt odwiedził w domach pary małżeńskie obchodzące swój Jubileusz

18 listopada 24 pary małżeńskie z terenu naszej gminy świętowało jubileusze małżeńskie. Niestety ze względów zdrowotnych nie wszyscy zaproszeni Jubilaci mogli być obecni na tej uroczystości. 30 listopada, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek odwiedził małżeństwa w ich domach. 
Gospodarz gminy udał się z wizytą do Państwa:Józefy i Kazimierza Jarymowicz z Łazu, Albiny i Edwarda Radojewskich z Mirostowic Dolnych oraz Natalii i Zygmunta Karpowicz ze Stawnika. Przekazał parom małżeńskim medale nadane im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz listy gratulacyjne. Złote Pary otrzymały również upominki.
- Zawsze z wielkim szacunkiem słucham małżonków, którzy podają nam recepty na długoletnie pożycie małżeńskie. Zrozumienie, miłość, wsparcie nawet w czasem trudnych chwilach zawsze się sprawdzają. Życzę trwania w tej pięknej miłości, którą przyrzekaliście sobie na ślubnym kobiercu oraz doczekania w zdrowiu i pogodzie ducha Brylantowych Godów- mówił L. Mrożek gratulując małżonkom pięknych jubileuszy. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Złote pary odwiedzone w domu

Złote Gody w gminie Żary. Oto pary małżeńskie na medal. Są razem 50 lat i dłużej!

24 pary małżeńskie z terenu Gminy Żary odebrały medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, z rąk Leszka Mrożka, gospodarza gminy.
Uroczystość odbyła się w piątek, 18. listopada w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu.
Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczył medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” pary, które pół wieku temu ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.
Jubileusz Złotych Godów to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat i dłużej w jednym związku małżeńskim.
W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyły 24 pary małżeńskie z gminy Żary, które odznaczono medalami. Pary, które obchodziły złote i diamentowe gody Leszek Mrożek, Wójt Gminy obdarował bukietami kwiatów i prezentami.
- Cieszę się, że Państo  chcieliście z nami tu dzisiaj być i razem świętować  - mówił Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary - Gratuluję, Wam przeżycia w tylu lat  razem, czasem w radościach, czasem w trudach. Swoimi postawami pokazujecie nam, że 50 lat wspólnego życia to piękny wiek, ale i lata doświadczeń, budowania rodziny. 
Po części oficjalnej oraz pamiątkowych zdjęciach, wszyscy obecni uroczyście wznieśli toast i odśpiewali tradycyjne "100 lat" i zasiedli do poczęstunku. Nie mogło na nim zabraknąć jubileuszowego tortu.Imprezę uświetnił występ teatru ze Złotnika.
 
Złote Gody świętowali Państwo:
  • Leokadia i Józef Firak ze Złotnika
  • Elżbieta Szubert- Licznerska i Adam Licznerski z Włostowa
  • Jadwiga i Stefan Ogorzelscy ze Złotnika
  • Natalia i Zygmunt Karpowicz ze Stawnika
  • Henryka i Piotr Śrutwa z Olbrachtowa
  • Halina i Zdzisław Sumisławscy z Mirostowic Górnych
  • Irena i Grzegorz Sudejko z Mirostowic Dolnych
  • Albina i Edward Radojewscy z Mirostowic Dolnych
  • Teresa i Franciszek Kinal z Marszowa
  • Krystyna i Władysław Spurek z Łazu
  • Maria i Zdzisław Gołębiewicz z Łazu
  • Barbara i Zbigniew Pietrowiak z Lubanic
  • Krystyna i Kazimierz Kaszuba z Grabika
  • Katarzyna i Władysław Drejer z Grabika
  • Zofia i Kazimierz Markiewicz z Drożkowa
  • Sabina i Adam Krasowscy z Bogumiłowa
  • Genowefa i Andrzej Lidtke z Bieniowa
  • Anna i Stanisław Adach z Bieniowa
  • Wiesława i Józef Sygulscy z Miłowic
  • Anna i Stanisław Pareccy ze Złotnika
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyły także pary, które Jubileusz 50-lecia  Pożycia Małżeńskiego obchodziły w zeszłym roku:
  • Wanda i Ryszard Żak z Grabika
  • Lidia i Zenon Radojewscy z Mirostowic Dolnych
 
Diamentowe Gody świętowali Państwo:
  •  Maria i Adam Masiowscy z Olbrachtowa
  • Józefa i Kazimierz Jarymowicz z Łazu  
Małżeństwa: Natalię i Zygmunta Karpowicz, Józefę i Kazimierza Jarymowicz oraz Albinę i Edwarda Radojewskich, które z przyczyn osobistych nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, Leszek Mrożek Wójt Gminy, odwiedzi z prezentami osobiście.
Jubilatom i jubilatkom my również życzymy wszystkiego co najlepsze - wzajemnego dzielenia się miłością, odpowiedzialnością za bliskich, wspierania się w trudnych chwilach. Życzymy kolejnych lat spędzonych razem w zdrowiu, szczęściu i radości.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

45Galeria zdjęć: Złote Gody 22

Za nami VII Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych w Lubanicach

Tegoroczna impreza  odbyła się 17 listopada w Świetlicy Wiejskiej w Lubanicach. Zaprezentowano niezwykle różnorodny program artystyczny, recytowano wiersze, śpiewano pieśni patriotyczne. 
Wzruszonej widowni nie sposób było nie włączyć się do wspólnego śpiewania z młodymi artystami gdy zabrzmiały pierwsze takty pięknej polskiej pieśni: „My pierwsza brygada”. Podczas tego wyjątkowego dnia  uczestnicy uroczystości słuchając uczestników przeglądu doświadczyli  wokalnych obrazów: marzeń, tęsknot i walk naszych rodaków. 
Na scenie zaprezentowało się 40 wykonawców ( zespołów i solistów, w czterech kategoriach wiekowych:  wychowanie przedszkolne, klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII) z siedmiu gminnych szkół.
A oto nagrodzeni i wyróżnieni:
Kategoria I – wychowanie przedszkolne:
Wyróżnienia otrzymali:
- Szymon Zychla – SP Sieniawa Żarska
- Martyna Stromidło – SP Olbrachtów
- Zespół „Wesoła Trójka” (Zofia Śledź, Maja Stefańczyk, Filip Zatylny) – SP Lubanice
Kategoria II – klasy I - III:
Nagroda:
- Sofii Lewkowicz – SP Bieniów
- Zespół „Oremus” (Oliwia Rewaj, Milena Staszkovian, Dominik Rewaj) – SP Złotnik
Wyróżnienie:
- Zespół „Duet Hania i Nikodem” (Hanna Laskowska, Nikodem Feręc) – SP Mirostowice Dolne
- Zespół „Iskierki” (Hanna Piaseczna, Joanna Frątczak, Maria Szymczak) – ZS Grabik
Kategoria III – klasy IV - VI:
Nagroda:
- Gabriela Zatylna – SP Lubanice
- Zuzanna Gosławska – SP Olbrachtów
- Hanna Femlak – ZS Grabik
- „Zespół Jeszcze Bez Nazwy” (Malwina Śrutwa, Oskar Kojowski, Konrad Myśliński) – SP Mirostowice Dolne
Wyróżnienie:
- Monika Dyrba – SP Złotnik
- Zespół „Duet Dagmara i Bartosz” (Dagmara Kujawska, Bartosz Strzelczak) – SP Bieniów
Kategoria IV – klasy VII – VII:
Nagroda:
- Lena Femlak – ZS Grabik
 Wyróżnienie:
- Zespół „Bez Nazwy” (Natalia Piter, Oliwia Zdunek, Vanessa Jurczak) – SP Olbrachtów
W jury zasiadały: Lucyna Kliszczak, Sylwia Sługocka i Teresa Dudzik.
Wszyscy artyści otrzymali upominki za udział - książki o tematyce patriotycznej, gadżety gminne i słodycze ufundowane przez sponsorów. Zwycięzcy zdobyli dla szkół okolicznościowe statuetki.
 
Przegląd Pieśni Patriotycznych pozostanie na długo w naszej pamięci jako wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Wykonawcom dziękujemy i gratulujemy!
A jak było, zobaczcie sami!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

62Galeria zdjęć: LUBANICE PRZEGLĄD 22 male

1 ... 3 4 5 6 7 ... 35
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE