Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Dla naszych Babć i Dziadków

Z serca życzymy...

Są już terminy składania wniosków na świadczenie 500+

 
 
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500+ na nowy okres zasiłkowy 2021/2022 trwający od 1 czerwca 2021r. do 31 maja 2022r.  będą przyjmowane :
- od 01 lutego 2021 roku w formie elektronicznej
- od 01 kwietnia 2021r. w formie papierowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach Al. Jana Pawła II 6 , III piętro pokój 304 w godzinach od 7.00 do 15.00
Ważne dla osób pracujących poza granicami Polski  !!!!!
- w przypadku gdy ojciec lub matka dziecka( dzieci) pracuje poza granicami Polski należy we wniosku zaznaczyć kwadracik przebywam i podać szczegółowe dane wymienione w tabeli oraz wpisać czy drugi rodzic jest aktywny zawodowo w Polsce.
 

W urzędzie też segregujemy odpady!

Z początkiem stycznia na korytarzach wszystkich trzech pięter, oraz w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Żary pojawiły się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. A to oznacza że pracownicy naszej jednostki też segregują śmieci. Bo dobry przykład jest najlepszą nauką…
W Gminie Żary od 1 stycznia wszyscy mamy obowiązek segregować produkowane odpady. Ich najważniejszym etapem jest segregacja „u źródła” w naszych domach czy miejscach pracy. Od tego czy zrobimy to prawidłowo, zależy ich dalszy recykling. Dobre praktyki to połowa sukcesu. Bo tylko tak możemy zadbać o nasz wspólny dom - Ziemię.
Do segregowania odpadów zachęcają władze gminy, jej pracownicy, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół Gminy Żary, ale i jej mieszkańcy. Zobaczcie ich w galerii zdjęć.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Pojemniki na śmieci różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innej frakcji. Przypominamy jak to poprawnie zrobić:
Papier- pojemnik /worek niebieski
Plastik- pojemnik / worek żółty
Szkło – pojemnik / zielony
Bioodpady – pojemnik /worek brązowy
Inne- czarny
Harmonogramy wywozu odpadów komunalnych znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Gminy Żary, naszym fejsbukowym profilu. Wszyscy mieszkańcy Gminy otrzymali je również z informacjami na temat obowiązku segregacji.

18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym

Gotowe są  wytyczne sanitarne oraz harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Można je wykonać w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Pamiętajmy, że to rodzice muszą zaopatrzyć dzieci w maseczki.
Więcej informacji :

Startuje Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Może to coś w sam raz dla Ciebie!

To projekt dla organizacji pozarządowych, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację swoich działań prowadzonych na terenie całej Polski w czterech obszarach tematycznych:
1.     Ochrona praw człowieka
2.     Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu
3.     Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym
4.     Wsparcie rozwoju sektora społecznego
 
Nabór w ramach pierwszego konkursu planowany jest od 17 marca br. Zapraszamy wszystkie organizacje i osoby zainteresowane Programem i pozyskaniem nowych środków na realizację swoich działań na bezpłatną konferencję online otwierającą Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny, która odbędzie się w piątek, 5 lutego 2021 r.!
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.
 

Azymut? Własna firma! Młodzi na swoim w dobie COVID-19

Marzysz o własnej firmie? Koniecznie zajrzyj do propozycji Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego  w Gorzowie Wlkp. W zakresie wsparcia m.in., bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nawet do 23  tys. zł!
Szczegóły w załączniku.

Załączniki

Nasze serca biją dla Kuby...

Siedem szkół, osiem serc, a wszystkie biją dla 14-letniego, chorego Kuby, mieszkańca Złotnika w Gminie Żary.
Już kilka miesięcy temu, dzięki inicjatywie Leszka Mrożka, wójta Gminy Żary, czerwone metalowe serca na plastikowe nakrętki stanęły przed wszystkimi siedmioma szkołami na terenie gminy. W Grabiku są dwa: jedno przed szkołą, drugie, „mruga” do wszystkich przed wejściem do przedszkola. Od tej pory uczniowie szkół i całe społeczności gminnych miejscowości włączyły się w akcję zbiórki nakrętek na rzecz 14-letniego Kuby, mieszkańca Złotnika.
Chłopiec urodził się jako wcześniak z powikłaniami poporodowymi. Choruje na padaczkę, nie widzi, gdyż wylew który przeszedł w trzeciej dobie życia uszkodził mu nerwy wzrokowe, nie chodzi, nie mówi. Kuba wymaga stałej pomocy przy wszystkich czynnościach, ale też leczenia i rehabilitacji. Tę ostatnią pomagają mu zapewnić zbierane w szkołach nakrętki.
Niby mała, drobna rzecz, ale gdy zebrane nakrętki zmierzymy w tonach, dają fantastyczny wynik. Niewielu wie, że wykonane z czystego polimeru PET (polietylenu) są znacznie cenniejsze niż butelki. Recykling takiej nakrętki jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku butelki, wykonanej z mieszanki różnych tworzyw.  Dlatego punkty skupu tak je sobie cenią. Tona nakrętek daje ok. 800 zł.
- Dzięki nim Kubę odwiedza dwa razy w tygodniu rehabilitantka- mówi jego mama Andrzelina.- Taka systematyczna praca daje lepsze efekty niż turnusy dwa razy w roku. Jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie.
W Grabiku zapełniane już piąte serce. – Akcja od razu spotkała się z wielkim odzewem - mówi Ewa Tyburska-Ogorzałek, wicedyrektor Zespołu Szkół w Grabiku.- Nakrętki wrzucały nie tylko dzieci, ale i mieszkańcy. Trochę spowolniło to zdalne nauczanie, ale cieszymy się możemy pomóc w taki sposób.
Szkoła Podstawowa w Bieniowie zapełnia właśnie drugie serce, ale jak mówi jej dyrektor Małgorzata Markowska, nakrętki dla Kuby zbierane są już 8 lat.
 
 
 
Można pomóc  nie tylko zbierając nakrętki, ale również wpłacając datki na konto Dolnośląskiej Fundacji Ochrony Zdrowia, KRS 0000050135, Bank PKO S.A. I O/Wrocław- numer konta  45 1240 1994 1111 0000 2495 6839, koniecznie z dopiskiem „Darowizna na cele ochrony zdrowia  „Busiulek”.
 

Prezent dla przedszkolaków z Olbrachtowa

- Rozkładane zestawy do koszykówki, duże warcaby, komplety do gry w kręgle, tunele, maty do zabawy w klasy- to tylko niektóre ze sprzętów, które dziś przekazali przedszkolakom z Olbrachtowa Wójt Leszek Mrożek wraz z Barbarą Gosławską, szefową Centrum Usług Wspólnych.
Za niecałe 2 tys. zł zakupiono dziewięć różnych zabawek, kompletów. Wszystkie posiadają atesty bezpieczeństwa. Wśród nich są maty do gry w klasy, kręgle, rozkładany zestaw do koszykówki, bramka do unihokeja, tunel zygzak, namiot z tunelem, duże warcaby, kolorowa chusta, sznurkowa drabinka.
Choć Mikołaj już w grudniu był z wizytą w Przedszkolu, to maluchy bardzo się ucieszyły z nowych prezentów.
- Punkt Przedszkolny w Olbrachtowie jest jedynym, gdzie nie można na stałe zamontować do gruntu zabawek i urządzeń, które mogłyby służyć dzieciom do zabawy - zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary-  dlatego postanowiliśmy zakupić zestawy przenośne. Tych mogą używać zarówno w salach, ale, także na placu przed budynkiem, gdy aura nieco złagodnieje.
Wniosek o montaż placu zabaw przy Punkcie Przedszkolnym złożyli pod koniec zeszłego roku rodzice. Na ten cel zabezpieczono nawet środki z Funduszu Sołeckiego, jednak projektant, któremu zlecono zadanie, uznał, że w tym miejscu nie ma takiej możliwości, bo nie pozwalają na to przepisy. Wcześniej zdemontowano tam stary, wysłużony plac zabaw.
- Nowe sprzęty będzie można wnieść przed budynek, gdzie latem jest cień- zapewnia Elżbieta Dawidowicz- Kmiecik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie.- Cieszymy się, bo jest nie tylko bezpieczny, ale łatwy w przenoszeniu.
Do Punktu Przedszkolnego uczęszcza 25 dzieci.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Zabawki wybrane zmniejszone

Życzenia Na Nowy 2021 ROK

DO SIEGO  ROKU!

Uwaga! Mgły i marznąca mżawka w Nowy Rok!

W nocy z piątku na sobotę tj. z 1 na 2 stycznia 2021 roku mogą wystąpić mgły, miejscami marznące i ograniczające widoczność nawet do 200 m. Niebezpiecznie na drogach może też być w nocy z 2 na 3 stycznia. Biuro prognoz meteorologicznych w Poznaniu ostrzega przed słabymi odpadami marznącego deszczu ze śniegiem, powodującego gołoledź.

Załączniki

Baner: gops_zaryBaner: Mapa inwestycjiBaner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE