Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Rowerowa Przygoda z Nysą w Łazie

Rajdem rowerowym po Zielonym Lesie rozpoczął się  w sobotę, 17 września br. Piknik Turystyczno-Rekreacyjny w Łazie realizowanym przez Gminę Żary w ramach projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko – niemieckiego – etap V”.
Aura płatała tego dnia figle, bo rajd odbywał raz w słońcu raz w deszczu, a i wiatr dołożył swoje. Ale kilkudziesięciu zapaleńców z Mariuszem Pękalą i Danutą Semenków na czele nawet to nie zniechęciło. Wszyscy w komplecie dotarli na metę. Zapału  gratulujemy przede wszystkim dzieciakom.  
Na pokrzepienie...
Na boisku sportowym w Łazie na rowerzystów czekała spora grupa gości i mnóstwo darmowych atrakcji. Od pysznego jedzonka po konkurencje i zabawy sprawnościowe  dla całych rodzin. A tych nie brakowało. Można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, pokonać tor przeszkód w specjalnych okularach, czy na zwariowanych rowerach, pożywić się smakowitymi pierogami czy grochówką. Na pniu zeszły lody przygotowane w ośmiu smakach i różne rodzaje domowych ciast. Do kupienia były frytki, kiełbaski grillowane i popcorn przygotowane przez sołectwo Łaz. Zarówno dzieci, jaki dorośli chętnie odwiedzali stoiska Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie oraz Nadleśnictwa Lipinki. Na placu zjawili się także nasi dzielnicowi: Krzysztof Bzowski i Marcin Karpiński, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie na drogach. Uczestnicy rajdu otrzymali z rąk Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary atrakcyjne upominki. Te trafiały również do wszystkich, którzy uczestniczyli w konkursach  i zabawach.
 
Nasze zaproszenie przyjęli także przedstawiciele partnerów projektu:  Powiat Żarski, Miasto Zgorzelec, Miasto i Gmina Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki.  Impreza była finałem projektu „Przygoda z Nysą” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020.
Jego głównym celem  było podniesienie jakości turystyki na pograniczu polsko – niemieckim, promocja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych oraz wybudowanie infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej. Na różnych etapach projektu uczestniczyło w sumie 14 partnerów łącznie ze strony polskiej i niemieckiej.
Hej przygodo...
Gmina Żary brała udział w V etapie „Przygody z Nysą”  i w 2019 roku na jej terenie w miejscowości Łaz i Mirostowice Dolne, przy akwenach wodnych powstała infrastruktura
rekreacyjna w postaci pomostów, wiat turystycznych, ławostołów, tablic edukacyjnych, stojaków na rowery i koszy do segregacji śmieci. W sumie Gmina pozyskała ponad 40.000 euro a wszyscy partnerzy  zrealizowali zadania o łącznej wartości   10.104.690 Euro.
W ramach 5 etapów projektu na pograniczu polsko-niemieckim powstało m.in.:
- 417 atrakcji turystycznych
- 88 szlaków turystycznych
- 48 obiektów sportowych i rekreacyjnych
- 67 miejsc noclegowych
- wybudowano 142 miejsca odpoczynku przy szlakach turystycznych
Sołectwu Łaz, które nas gościło na swoim terenie, serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc przy organizacji tej imprezy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

64Galeria zdjęć: PIKNIK PRZYGODA Z NYSĄ

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Dodatek węglowyBaner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacje
Baner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISON
Baner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb
Baner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej