Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Kolejna tura szczepień seniorów przeciwko grypie

CZWARTEK, 13 STYCZNIA, SIENIAWA ŻARSKA!
Nie przegapcie tego!
Rusza kolejna tura bezpłatnych szczepień seniorów z terenu Gminy Żary przeciwko grypie już 13 stycznia (czwartek)!
Od godz. 13.00 będzie można przyjąć szczepionkę w Świetlicy Wiejskiej w Sieniawie Żarskiej.

Ważne dla rolników. Wyższy limit zwrotu podatku akcyzowego

Od stycznia 2022 roku wzrósł limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
 
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego
w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2227), limit zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako sumę :
 
 1)  kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku, oraz
2) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego
w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.
 

Wandale zniszczyli lampy solarne w Bogumiłowie. Szkody oszacowano na 48 tys. zł!

Do dewastacji doszło w miniony weekend przy drodze prowadzącej do dawnego PGR-u. Tuż po nowym roku nieznani sprawcy zniszczyli dwie lampy uliczne, a w miniony weekend kolejne cztery. W sumie we wsi nie świeci już sześć solarów!
- Potępiam takie bezmyślne akty wandalizmu. Przecież ktoś kto to zrobił szkodzi samemu sobie, swoim bliskim, dzieciom, mieszkańcom, którzy teraz przemierzając drogę po ciemku mogą potknąć się, złamać nogę - wylicza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Jedna taka lampa to koszt 8 tys. zł. Przy sześciu daje to 48 tys. zł. Za tę kwotę można kompletnie wyposażyć kolejny plac zabaw  we wsi lub wykonać siłownię pod chmurką. Dlatego zawiadomiliśmy policję i nie spoczniemy dopóki sprawcy nie poniosą konsekwencji.
 
W części lamp zdemontowano pokrywy od sterowników, w innych wycięto i powyrywano kable. Sołtys Bogumiłowa, Janina Wasilewska z miejsca o zdarzeniu poinformowała policję.
– Tak się cieszyłam, że lampy są już w całym Bogumiłowie i Janikowie, ostatnie trzy z tych zniszczonych zamontowano w listopadzie zeszłego roku- mówi J. Wasilewska.- Robiliśmy to sukcesywnie, po dwa solary w roku, finansowaliśmy  je częściowo  z funduszu sołeckiego, część dokładała gmina. Żal, że ludzie nie potrafią tego uszanować.
Dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia prowadzi żarska policja. Jeśli ktoś był świadkiem zdarzenia proszony jest o kontakt bezpośredni w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach, lub pod numerami tel.:  477 941 200 i  477 941 211

Dla kogo dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy w 2022 to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej. Od 4 stycznia wchodzi w życie i w gminie, w której mieszkamy można już składać wnioski o taki dodatek. Jego wysokość zależy o dchodu, ale i od źródła ciepła. Będzie on wypłacany w 2022 w dwóch ratach. Dla kogo dodatek osłonowy i ile można zyskać?
Wysokość dodatku osłonowego 2022 i kryterium dochodowe:
dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.
Wyższa kwota dodatku osłonowego będzie przysługiwała rodzinom, które ogrzewają domy i mieszkania węglem:
dopłata 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
dopłata 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
dopłata 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
dopłata 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.
 
UWAGA! Niezbędny jest tu wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).
 
Dodatek osłonowy zostanie wypłacony również osobom, które przekroczą próg dochodowy na członka rodziny. W takich przypadkach zostanie on przyznany zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
Wówczas kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.
Minimalna kwota dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej tej wartości dodatek nie będzie wypłacany.
 
Wnioski o przyznanie dodatku osłonowego można składać od  4 stycznia 2022 roku do 31 października 2022 roku. Wsparcie to będzie przysługiwało za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
 
Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.
Wnioski można składać drogą elektroniczną korzystając z profilu zaufanego lub w formie papierowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Al. Jana Pawła II 6;  68-200 Żary w godz. 7-15
 
 

Załączniki

Kondolencje

Z wyrazami współczucia...

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2022 rok

Załączniki

Ważny komunikat dotyczący wywozu śmieci

Terminy odbioru odpadów ze wszystkich miejscowości Gminy Żary znajdziecie Państwo w  zakładce:(Harmonogram odbioru odpadów w twoim telefonie) w prawym rogu strony internetowej Gminy Żary.http://gminazary.pl/PL/3318/EcoHarmonogram/
Wystarczy kliknąć ikonkę  EcoHarmonogram , wpisać w aktywne pole nazwę miejscowości i numer domu, a pokaże się Wam harmonogram odbioru każdego rodzaju odpadów, na cały rok.
Aplikację można też ściągnąć na telefon komórkowy. 
 

Jutro w Złotniku szczepienia przeciwko grypie!

- Szanowni seniorzy oszczędźcie siebie i swoich bliskich i zaszczepcie się przeciwko grypie - zachęca Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary i zaprasza seniorów z całej gminy na bezpłatne  szczepienia.

 
Jutro, tj. 4 stycznia będzie można przyjąć nieodpłatnie szczepionkę w Świetlicy Wiejskiej w Złotniku. Początek od godz. 15.00.
 
Grypa błędnie mylona z przeziębieniem osłabia nie tylko nasz organizm. Większość kojarzy ją z gorączką i kaszlem. W praktyce ta ostra choroba wirusowa, każdego roku dotyka kilka milionów Polaków, a część z nich doprowadza do śmierci. Coroczne szczepienia są łatwym i najskuteczniejszym sposobem na uchronienie siebie i swoich bliskich przed chorobą, a także najbardziej efektywną metodą zapobiegania powikłaniom pogrypowym, zwłaszcza u seniorów. 
 
– Od grudnia zeszłego roku, do końca stycznia 2022 r., seniorzy z  Gminy Żary mogą szczepić się przeciwko grypie. Taki program realizujemy po raz pierwszy i gorąco zachęcam do skorzystania z oferty. Jeśli ktoś będzie miał problem z transportem, gwarantujemy dowiezienie  do punktu szczepień - zaznacza wójt Leszek Mrożek.-  Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 68 470 73 20.
 
Szczepienia realizuje Łużyckie Centrum Medyczne przy ul. Strzelców 10 w Żarach. Termin szczepienia można ustalić osobiście w ŁCM  lub tel. pod numerem tel.: 68 478 10 00 , od poniedziałku do piątku  w godz. 8:00 – 20:00.
 
Warunki uczestnictwa w szczepieniu:
- ukończone 65 lat życia
- zameldowanie na terenie Gminy Żary.
 

Prawa osób niepełnosprawnych w pigułce

Niepełnosprawni- Pełnosprawni- to przewodnik dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
 
Znajdziemy tam kwestie najbardziej istotne dotyczące praw osób niepełnosprawnych, ich sytuacji na rynku pracy, możliwości ubiegania się o określone świadczenia.
Opracowaniem publikacji zajęło się Stowarzyszenie Pactum z Dębna, które realizuje na terenie Województwa Lubuskiego projekt "Niepełnosprawni - Pełnoprawni". Organizacja zajmuje się też dystrybucją przewodnika.
 
Podręcznik będzie dostępny w formie elektronicznej do pobrania na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, a także w załączniku niniejszej publikacji.
 
Zadanie jest dofinansowane z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Lubuskiego

Załączniki

Dziś Sylwester! Jedyna taka noc w roku!

Dziś Sylwester!  Nie jest to zwyczajna noc, więc spędzać jej jak każdej innej, po porostu nie można. To jest właśnie czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie.

Zwyczaj hucznego witania nowego roku pojawił się stosunkowo niedawno. Pod koniec XIX wieku na tę ekstrawagancję pozwalały sobie tylko zamożne warstwy społeczeństwa. Z czasem jednak zabawy do białego rana stały się powszechne i dostępne dla wszystkich.

Pierwszeństwo w świętowaniu nadejścia nowego roku ma państwo Samoa w Oceanii – północ wybija u nich już o 11 rano czasu polskiego. Z kolei jako ostatni żegnają się ze starym rokiem mieszkańcy Hawajów.

W różnych rejonach świata rozwinęły się rozmaite zwyczaje sylwestrowe. W polskiej tradycji zaleca się spisanie na kartce starych problemów, a następnie spalenie jej, co ma przynieść uwolnienie się od dotychczasowych kłopotów. Bezwzględnie unikamy również sprzątania w ostatni dzień roku, aby uniknąć wykurzenia z domu szczęścia. Dobrze też zadbać tego dnia o pełną lodówkę, a portfel w pieniążki. Zgodnie z zasadą: „Jaki Sylwester- taki cały rok”.

W Danii na przykład o północy zeskakiwało się z krzesła, a w Hiszpanii do dziś wraz z nadejściem Nowego Roku zjada się 12 winogron, jedno przy każdym uderzeniu zegara.

Nieodłącznym elementem noworocznych celebracji są fajerwerki – co roku w wielkich miastach wydaje się ogromne sumy pieniędzy, które w ciągu kilkunastu minut dosłownie puszczane są z dymem – tylko po to, by uczestnicy zabaw mogli podziwiać to wystrzałowe widowisko.

Organizowane przez władze miejskie imprezy, połączone zwykle z koncertami, cieszą się niesłabnącą popularnością – co roku na nowojorskim Times Square bawi się ponad milion osób.Wiele osób w Polsce decyduje się również na uroczyste bale, a także spotkania w gronie rodziny lub znajomych, czyli tzw. „domówki”, kończące się zwykle nad ranem. Na sylwestrową zabawę, łącznie z fajerwerkami, kreacjami, jedzeniem i alkoholem Polacy wydają co roku ogromne pieniądze. W 2012 było to łącznie 9,2 miliarda złotych. Wiele osób jednak nie liczy kosztów w ten dzień, wiedząc, że jaki Sylwester, taki cały nadchodzący rok.

1 2 3 4 5 6 ... 53
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb