Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Składanie deklaracji do CEEB tylko do 30 czerwca 2022r. – ostatni termin już blisko

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. CEEB ma wspierać działania w wymianie kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem. Za budowę systemu CEEB odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
 
Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dla budynków już istniejących właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy. Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni.
Kto składa deklarację?
Właściciel/ zarządca budynku, który jest zasilany przez źródło ciepła lub spalania paliw do1 MW, np. piec, miejska sieć ciepłownicza, pompa ciepła etc.
Jak można złożyć deklarację?
Deklarację można złożyć elektronicznie lub w wersji papierowej – osobiście we właściwym dla miejsca budynku Urzędzie Miasta/ Gminy lub wysyłając listem.
Czego potrzebuję, żeby złożyć deklaracje przez Internet?
Profilu zaufanego, podpisu elektronicznego albo e-dowodu.
Jak złożyć deklarację przez Internet?
Wejdź na stronę www.zone.gunb.gov.pl, naciśnij na stronie głównej > złóż deklarację< - wypełnij ją i wyślij.
Ile mam czasu na złożenie deklaracji?
Deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało kiedykolwiek uruchomione przed 1 lipca 2021r. należy złożyć w terminie 12 miesięcy.
Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia uruchomienia.
Czy złożenie deklaracji jest obowiązkowe?
Tak, każdy właściciel/zarządca ma obowiązek złożyć deklarację.
W jakim celu te informacje są zbierane?
Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie których gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem. Celem stworzenia centralnej bazy (tj. CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

„Angelana 2022” już 2 lipca!

Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek serdecznie zaprasza do Olbrachtowa na XIV Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej oraz Festyn Rodzinny ANGELANA 2022.
Po dwuletniej przerwie na placu przy kościele w Olbrachtowie ponownie zabrzmią nie tylko pieśni i piosenki religijne.
XIV edycję Angelany 2022 zainauguruje msza święta na placu przy kościele o godz.13.00.
Od 14.15 na scenie rozpoczną się prezentacje konkursowe. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród planowane jest na godz. 19.00 a po nim zapraszamy gości na biesiadę muzyczną.
Imprezie towarzyszyć będzie festyn rodzinny z atrakcjami, w tym sprzedaż cegiełek na potrzeby kościoła i dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci. 
 
W załączniku regulamin przeglądu oraz karta zgłoszeniowa.
Wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w przeglądzie informujemy, że o przyjęciu zgłoszenia zdecyduje kolejność ich złożenia w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary. Czekamy na nie do 10 czerwca 2022 r.
Wszystkie szczegóły znajdziecie w Regulaminie

Załączniki

Nowe latko w Bieniowie

Wielobarwny korowód zespołów ludowych rozpoczął w niedzielę, 5 czerwca „Nowe latko” czyli międzypokoleniowe spotkanie z seniorami w Bieniowie. Wydarzenie odbyło się w Zielone Świątki, tuż po mszy w miejscowym kościele.
Korowód przemaszerował ulicami Bieniowa na plac rekreacyjno- sportowy, gdzie  odbywał się festyn. Inscenizację zwyczaju w pierwszy dzień Zielonych Świątek zaprezentował  Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Wśród wielu atrakcji na scenie wystąpiły oprócz uczniów Szkoły Podstawowej w Bieniowie, także lokalne zespoły śpiewacze z powiatu  żarskiego i zielonogórskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się warsztaty plecenia wianków. Uwieńczeniem spotkania była wspólna biesiada z ogniskiem i grillem. Na gości rozgrzanych czerwcowym słońcem czekały pyszne lody, można było też nabyć wyroby rękodzielników.
 
Organizatorami wydarzenia byli: Stanisław Tomczyszyn – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Leszek Mrożek – Wójt Gminy Żary, Izabela Kumor -Pilarczyk- Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, oraz Krzysztof Pilarczyk- Prezes Fundacji Centrum Rozwoju Społeczno-Edukacyjno-Gospodarczego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

42Galeria zdjęć: Nowe latko w Bieniowie

Młodzicy walczyli o Puchar Wójta Gminy Żary

W miniony piątek, 3 czerwca na Orliku w Mirostowicach Dolnych królowała piłka nożna. Rozegrano tam Turniej  Młodzików o Puchar Wójta Gminy Żary.
W zawodach wzięły udział cztery zespoły chłopców z roczników 2009 -2010, a mecze rozegrano w systemie "każdy z każdym".
Rywalizujące drużyny dostarczyły kibicom mnóstwo sportowych emocji, a zaangażowanie zawodników na boisku pokazało ich wielką pasję do piłki.
Klasyfikacja końcowa wygląda następująco:
I miejsce- Czarni Zagań 1957
II miejsce - Kisielin
III miejsce - Mirostowiczanka
IV miejsce - Zamet Przemków

Najlepszym Zawodnikiem został Bartek Wnęk z Żagania a  tytuł Najlepszego Bramkarza przypadł Oliwierowi Lisikowi z Przemkowa.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, poczęstunek i  sprzęt sportowy ufundowane przez Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary.
Zawodnikom gratulujemy zapału, sportowej walki i życzymy dalszych sukcesów i aby miłość do piłki nigdy w nich nie osłabła.
Organizatorzy turnieju: Radomir Roztocki oraz Jarosław Rusak dziękują za wsparcie Gminy Żary w ale i rodzicom młodzików za pomoc w organizacji turnieju i pyszne ciasta.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Turniej Młodzików 22

List intencyjny ws. Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa

Gmina Żary jest jedną  z sześciu gmin, których włodarze  w piątek, 3 czerwca w Urzędzie Miasta Żary podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych ukształtowanych przez unikatową rzeźbę polodowcową, pozostałości po historycznym wydobyciu węgla brunatnego, a także przez bogatą kulturę łużycką.
List podpisany został także przez gospodarzy Miasta Żary oraz gmin: Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Trzebiel.  Wolą sygnatariuszy jest dążenie do rozszerzenia Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa  o tereny moreny polodowcowej leżące na wschód od dotychczasowych  granic parku. Spotkanie rozpoczęła prezentacją na temat potencjału środowiska przyrodniczo - kulturowego na wschód od Geoparku Łuk Mużakowa wraz z Wzniesieniami Żarskimi i Zielonym Lasem w związku z realizowanym projektem pt.: ,,Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa szansą na rozwój regionu" zakończona wspólna dyskusją.  
W spotkaniu uczestniczyli również nadleśniczy  Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Wymiarki oraz przedstawiciel Dyrekcji Parków Krajobrazowych.

UWAGA! Dyżur wakacyjny

Uprzejmie informujemy, że dyżur wakacyjny dla placówek wychowania przedszkolnego z terenu gminy Żary wstępnie zaplanowany jest:
- w dniach 1–15 lipca w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Olbrachtowie,
- w dniach 18–29 lipca w Gminnym Przedszkolu im. Jerzego Kukuczki w Grabiku,
- w dniach 1–19 sierpnia w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Sieniawie Żarskiej.
Pozostałe placówki w okresie 01.07-31.08.2022 r. nie świadczą opieki.
Wiecej informacji w załącznikach.
Harmonogram czynności związanych z dyżurem wakacyjnym:
- do 9 czerwca złożenie deklaracji pobytu w placówce (druk w załączeniu),
- do 13 czerwca przekazanie informacji o kwocie opłaty za dyżur wakacyjny (z wybranej placówki),
- do 20 czerwca wniesienie opłaty za pobyt w kwocie podanej przez poszczególne placówki, na konto danej szkoły,
- 27 – 30 czerwca podpisanie porozumień na korzystanie z opieki w placówce.
 
Warunkiem uruchomienia dyżuru wakacyjnego jest zebranie grupy minimum 15 dzieci (w wieku 3-5 lat), które korzystać będą z opieki w wydłużonym czasie, ostateczna informacja o uruchomieniu dyżuru wakacyjnego podana zostanie na stronie internetowej w terminie do 24 czerwca.
Przypomina się, że placówki, które świadczyć będą opiekę podczas dyżuru wakacyjnego poza przedszkolem w Grabiku nie posiadają stołówki, więc konieczne jest podpisanie przez rodziców umowy na wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną.
 
Uzupełnione i podpisane dokumenty w wersji papierowej należy złożyć do szkół (na każdy okres oddzielny wniosek do wytypowanej szkoły).
 
Dodatkowych informacji udziela:
- Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie – 68 362 18 91,
- Zespół Szkół w Grabiku – 68 362 06 38,
- Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej – 68 374 26 25,
- Centrum Usług Wspólnych Gminy Żary – 68 363 00 40.

Załączniki

Rozbudujemy szatnię sportową w Olbrachtowie

Gminie Żary przyznano 100 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa lubuskiego na modernizację zaplecza szatniowo-sanitarnego w Olbrachtowie.
Umowę o przekazaniu wsparcia finansowego z Wicemarszałkiem  Stanisławem Tomczyszynem, we wtorek 31 maja 2022 podpisał Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary przy kontrasygnacie Barbary Karpowicz Skarbnika Gminy  Żary. 
 
- Cieszę się, że dzięki kolejnej już dotacji z budżetu województwa lubuskiego jako gmina możemy rozbudowywać infrastrukturę sportową, co przekłada się  aktywny stylu życia mieszkańców – mówi wójt. – Tym razem otrzymane wsparcie przeznaczymy na modernizację szatni sportowej w Olbrachtowie. Bez środków zewnętrznych byłoby nam znacznie trudniej. 
Za zaangażowanie i pomoc w realizacji  naszych projektów serdecznie dziękuję Wicemarszałkowi Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisławowi Tomczyszynowi.

Dzień Dziecka w Gminie Żary

Słodka środa. Tak będą wspominać dzisiejszy dzień dzieci ze wszystkich szkół w Gminie Żary. Bo każdy wie, że bez słodyczy Dzień Dziecka się nie liczy.
 

Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary odwiedził  wszystkie szkoły i placówki przedszkolne. Dzieciakom przekazał w dniu ich święta serdeczne życzenia zdrowia, radości, szczęścia i spełnienia wszelkich dziecięcych marzeń. Tradycyjnie już przywiózł nie tylko prezenty, ale i słodkie niespodzianki, którymi obdarował wszystkie przedszkolaki i uczniów placówek z terenu gminy Żary. W tym dniu udało się uszczęśliwić ponad 1156 dzieci, bo taka jest łączna ilość dzieci w siedmiu szkołach Gminy Żary.
Zapraszamy do fotorelacji z Dnia Dziecka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

200Galeria zdjęć: Dzień Dziecka 22

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Wszystkim Dzieciom, tym całkiem małym i zupełnie dużym ....

Mamy dofinansowanie na budowę przedszkola w Olbrachtowie!

Drodzy Mieszkańcy, miło nam podzielić się z Wami dobrą wiadomością.
Wiemy już, że Gmina Żary otrzyma 9 mln 647 tys. 500 zł dofinansowania na budowę przedszkola wraz z oddziałami szkolnymi I-III  w Olbrachtowie!
Wszystko za sprawą drugiej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
1 2 3 4 5 6 ... 66
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb