• Wersja językowa:
 • PL
 • EN
 • DE

Aktualności

Płatność kartą

Urząd Gminy Żary informuje, że w kasie urzędu można dokonywać wszystkich opłat należności Gminy Żary przy użyciu karty płatniczej. Zachęcamy do korzystania z tej formy płatności.

Gminne Zakończenie Roku Szkolnego

Gospodarzem Gminnego Zakończenia Roku Szkolnego 2018/2019 była Szkoła Podstawowa w Lubanicach. Mimo doskwierającego upału wytypowani uczniowie wraz ze swoimi rodzicami licznie przybyli, by wspólnie świętować sukces.
Niezmiernie cieszy fakt, że w tym roku tak liczna grupa uczniów wypracowała wysokie wyniki i wyznaczona została przez swoje szkoły do nagród. Tak jak w latach poprzednich nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach.
Pierwszą grupą osób, która została nagrodzona w formie przelewu gotówki na konto w kwocie od 200 do 800zł byli uczniowie, którzy opuszczają już nasze szeregi i przechodzą na kolejny etap edukacji – Nagrodę Wójta Gminy Żary za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej, artystycznej i sportowej otrzymali absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów:  w Grabiku: Flaga Weronika, Gierula Kamil, Kłudkowski Bartosz, Kosiński Jakub, Trybus Hubert; w Lubanicach: Szatkowska Patrycja i Kumorek Weronika oraz w Mirostowicach Dolnych Dalkowski Maciej.
Kolejną grupą  nagrodzonych uczniów byli najlepsi uczniowie wytypowani przez Rady Pedagogiczne poszczególnych szkół. Nagrody w postaci talonu o wartości 150 złotych do sieci Empik otrzymali: uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieniowie: Banasiak Karolina, Baryła Sara, Fraszewska Oliwia, Kuros Maja, Motyl Agata, Sokulska Katarzyna; uczniowie Zespołu Szkół w Grabiku: Bartczak Marta, Flaga Weronika, Kosiński Tomasz, Lachowska Nikola, Moraczewski Krzysztof, Wojwod Bartosz; uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubanicach: Dominiak Jan, Kuros Gabriela, Pietrowiak Szymon, Winecka Karolina, Ziółkowski Kacper; uczniowie Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych: Wiktoria, Dalkowski Maciej, Giza Dominika, Iżewska Amelia, Kopaczewska- Błaszczyk Justyna, Majcher Natalia; uczniowie Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie: Gosławska Maria, Mocydlarz Julia, Mocydlarz Oliwia, Przybyłek Julia, Sudejko Malwina; uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie Żarskiej: Jańczyk Dawid, Milińska Aleksandra, Robaszewska Michalina, Rogała Adam, Sendrowicz Amelia oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Złotniku: Drozdek Aleksandra, Głodowicz Maja, Graczyk Kinga, Juchacz Łukasz i Świętochowska Roksana.
Trzecią grupą nagrodzonych osób (w postaci talonu do sieci Empik o wartości od 100 do 400 złotych) byli uczniowie, którzy reprezentowali swoje szkoły i odnieśli sukces w konkursie na poziomie minimum wojewódzkim. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieniowie: Baryła Sara, Dziewińska Dorota, Fraszewska Oliwia, Kmiecik Aurelia, Kołoda Kamila, Majorek Kamil, Motyl Kinga, Poniedziałek Alicja, Zakowicz Paulina; uczniowie Zespołu Szkół w Grabiku: Flaga Weronika, Gierula Kamil, Kłudkowski Bartosz, Kosiński Jakub, Kosiński Tomasz, Trybus Hubert; uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubanicach: Kumorek Weronika i Szatkowska Patrycja; uczniowie Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych: Dalkowski Maciej, Augustyniak Marta, Iżewska Amelia, Karpowicz Gabriela, Krawczyńska  Martyna, Mikołajczuk Natalia, Podhajna Małgorzata, Radojewska Lena, Rzeźnik Wiktoria, Wołowicz Anna; uczniowie Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie: Deć Fabian, Szymańska Oliwia, Wasilewska Adrianna oraz uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Złotniku Świętochowska Roksana.
W dniach 15-16 czerwca miejsce miał Ogólnopolski Finał „Czwartków  Lekkoatletycznych”. Sukces  odniosła Oliwia Szymańska, która zdobyła II miejsce w biegu na 60 metrów oraz Adrianna Wasilewska, która uplasowała się na miejscu VI w biegu na 600 metrów. Obie są uczennicami Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie, a ich opiekunem jest Dariusz Hawełka.
 
Przygotowane nagrody i upominki zostały rozdane, przed uczniami i absolwentami szkół czas zasłużonego wypoczynku i nabierania sił do walki o kolejne sukcesy i nagrody.  Życzymy kolejnych sukcesów!
 
Wszystkim uczniom, absolwentom oraz pracownikom szkół życzymy udanych i radosnych wakacji!!!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Zakończenie Roku Szkolnego

Podpisanie umowy OSP Bieniów z WFOŚiGW

W dniu 13.06.2019r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce podpisanie umów z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, na dofinansowanie zakupu średnich samochodów ratowniczo - gaśniczych dla 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Województwa Lubuskiego. Umowę w ramach Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych podpisała również prezes OSP w Bieniowie - Pani Aneta Winnicka, jako jedyna jednostka z powiatu żarskiego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Podpisanie umowy OSP Bieniów z WFOŚiGW

Informacja dotycząca wymiany wodomierzy w m. Grabik

W związku z realizacją  zadania dotyczącego wdrożenia radiowego systemu  odczytu oraz koniecznością  instalacji nowych urządzeń do pomiaru przepływu wody wraz z modułami radiowymi do zdalnego radiowego odczytu Wójt Gminy Żary, informuje, że od dnia 14 czerwca 2019r. rozpocznie się sukcesywna instalacja wodomierzy radiowych na terenie miejscowości Grabik.
Prosimy o udostępnianie pomieszczeń, w których zlokalizowane są Państwa wodomierze.
W przypadku, kiedy monter nie zastanie nikogo w celu usprawnienia realizacji tego zadania prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu najdogodniejszego dla Państwa pod numerem telefonu wskazanym w pozostawionej informacji od danego montera.
Wójt Gminy Żary

Święto Parku i Kwiatów w Kromlau

Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek wraz z delegacją 8 czerwca b.r. wziął udział jak co roku w imprezie pn. Święto Parku i Kwiatów w Kromlau.  
Uroczystego rozpoczęcia imprezy dokonał Wójt Gminy Gablenz Dietmar Noack, które polegało na tradycyjnym otwarciu beczki z piwem. Oprócz przygotowanych licznych atrakcji, m.in. pokazu akcji ratunkowej, czy skierowanej bardziej do młodzieży pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym również tradycją podczas tego święta jest pokaz Królowych. Jest to bardzo charakterystyczny element tego dnia, ponieważ corocznie pod koniec imprezy następuje pożegnanie urzędującej oraz koronacja nowej Królowej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Kromlau

Uroczyste Otwarcie Boiska Lekkoatletycznego w Grabiku

31 maja 2019 roku z okazji uroczystego otwarcia boiska lekkoatletycznego w Grabiku zostały zorganizowane zawody dla wszystkich szkół Gminy Żary. W Czwórboju Lekkoatletycznym wzieli udział uczniowie z Grabika, Złotnika, Sieniawy Żarskiej, Mirostowic Dolnych, Lubanic, Bieniowa oraz Olbrachtowa. Po części oficjalnej, podczas której Wójt Gminy Żary Pan Leszek Mrożek podziękował wszystkim, którzy w sposób aktywny przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu przystąpiono do przeprowadzenia poszczególnych konkurencji. 
 
Komunikat końcowy zawodów w czwórboju LA ,,Otwarcie Stadionu” w Grabiku rozegranych 31.05.2019r.
 
 1. Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie – 1211 pkt. / Szymańska Oliwia, Wasilewska Ada, Tutaj Kornelia, Deć Fabian, Ochociński Sebastian, Szczepaniak Antoni/
 2. Zespół Szkół w Grabiku- 881 pkt. /Szymańska Maja, Kłudkowska Karolina, Lachowska Nicola, Kowalski Dawid, Wojciechowicz Krystian, Wymiatał  Dawid/
 3. Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych- 663 pkt. /Krawczyński Kacper, Bryjak Daria, Pieńkowski Mateusz, Rzeżnik Wiktoria, Cisek Paweł, Augustyniak Marta/
4-5 Szkoła Podstawowa w Złotniku- 634 pkt
       Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej- 634 pkt
6. Szkoła Podstawowa w Lubanicach – 507 pkt
7. Szkoła Podstawowa w Bieniowie – 420 pkt.
 
 
Indywidualnie najlepsze wyniki uzyskali:
 1. Szymańska Oliwia /Olbrachtów – 318 pkt
 2. Wasilewska Ada / Olbrachtów / 275 pkt
 3. Deć Fabian / Olbrachtów/ - 240 pkt
 4. Głodowicz Maja/ Złotnik/ - 224 pkt
 5. Augustyniak Marta / Mirostowice / - 219 pkt
 6. Wymiatał Dawid / Grabik/ - 201 pkt.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

95Galeria zdjęć: Boisko_Grabik

XIV Gminny Przegląd Mały Talent 2019

W dniu 29 maja w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie, odbył się XIV Przegląd Małych Talentów, 24 uczestników walczyło o tytuł laureata w dwóch kategoriach piosenka oraz recytacja. Nasi artyści byli oceniani przez dwuosobową komisję w składzie Pani Elżbieta Stec oraz Pani Elwira Wentlant. 
Jury wytypowało laureatów, w kategorii piosenka tytuł „Mały Talent 2019” otrzymała Zuzanna Wróblewicz z oddziału przedszkolnego w Złotniku, natomiast w kategorii recytacja laureatem został Jan Paliwoda ze szkoły podstawowej w Mirostowicach Dolnych. Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Szymon Wojwod w kategorii recytacja z Gminnego Przedszkola w Grabiku oraz Gabriela Zatylna w kategorii piosenka ze szkoły podstawowej w Lubanicach. Wszystkie dzieci za swój wspaniały występ dostały nagrody za udział w przeglądzie.
 
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek podziękował wszystkim za odwagę i chęć uczestnictwa następnie udekorował laureatów szarfami i wręczył nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy wielu osiągnieć i dalszego rozwoju talentu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Dzień Sotysa

Konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Grabiku


 

Załączniki

Zawody sportowo-pożarnicze Bieniów 2019

Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek zapraszama wszystkich sympatyków sportu i pożarnictwa do kibicowania naszym gminnym drużynom OSP podczas sobotnich zawodów, które w tym roku odbędą się w Bieniowie

#Biblioteka

17 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Bieniowie zorganizowała pierwszą Konferencję Bibliotekarzy „#BIBLIOTEKA”. Ogólnopolskie wydarzenie zgromadziło ponad 40 bibliotekarzy i miłośników biblioteki. 
Na konferencji obecni byli m.in. pracownicy oraz dyrektor WiMBP w Zielonej Górze Andrzej Buck oraz dyrektor MBP w Żarach Beata Kłębukowska. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego skeczu w wykonaniu pracowników GBP w Bieniowie. Następnie Dorota Miołdyńska-Kunztzel z Wrocławia opowiedziała zebranym o „Żywej książce”, akcji, w której czytelnik wypożycza człowieka, aby z nim porozmawiać. Kolejnym gościem, który opowiedział o swoich praktykach „Junior Developer” była Natalia Maćkiewicz z Bulkowa. Warsztaty biblioplotkarskie poprowadziła dla zebranych Anna Miodyńska z Krakowa, a na zakończenie Paweł Ajdacki z Warszawy przedstawił prezentację „Krajoznawstwo i regionalizm w bibliotece”.
 
Konferencja połączona była z obchodami Dnia Bibliotekarza i z tej okazji Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek w imieniu swoich pracowników podarował piękny tort, który smakował wybornie.
 
Konferencja oceniona została bardzo pozytywnie i mamy nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Gminie Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

43Galeria zdjęć: 2 maja

1 2 3 4 5 6 ... 12
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsb