• Wersja językowa:
 • PL
 • EN
 • DE

Aktualności

VI Dzień Otwarty ZZO Marszów za nami!

Biegi ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zwiedzanie nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów, konkursy z nagrodami, kolorowe atrakcje dla dzieci – to wszystko miało miejsce podczas festynu ekologicznego zorganizowanego w ZZO Marszów.
18 maja 2019 r. w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie zorganizowano Dzień Otwarty, który zgromadził prawie tysiąc osób.
Na kilka godzin zakład przetwarzania odpadów został udostępniony mieszkańcom regionu. Każdy mógł obejrzeć instalację podczas wycieczek oprowadzanych przez pracowników.
- Poprzez organizację Dnia Otwartego chcemy pokazać mieszkańcom na czym polega zagospodarowanie odpadów, pokazać, co dzieje się z odpadami, które trafiają do nas. Chcemy też w ten sposób podziękować mieszkańcom za trud włożony w segregację odpadów w ich domostwach. Mieszkańcy naszego regionu bardzo dobrze radzą sobie z segregacją odpadów. Naszym zdaniem należy im się piątka z plusem. Jesteśmy jednym z czołowych zakładów tego typu w kraju. Mamy nowoczesną linię zagospodarowania stabilizatu, którą przyjeżdżają oglądać goście z całego świata. - mówi Wojciech Dronia, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju. 
 
Ekologia dla każdego
Wszystkich uczestników powitała maskotka zakładu Agatka Segregatka. Przygotowano wiele atrakcji ekologicznych dla dzieci i dorosłych. Na stoisku recyklingowym pod okiem plastyczki Magdaleny Godawy – Jabłko powstawały kosze, wyplatane z gazet. Warsztaty przyciągnęły małych i dużych uczestników, którzy dumnie prezentowali swoje własnoręcznie wykonane arcydzieła.
Swoją wiedzę o odpadach można było sprawdzić biorąc udział w grach ekologicznych takich jak odpadowe koło fortuny czy wirtualna gra segregacji puszek aluminiowych.
- Wirtualna gra jest nowością na Dniu Otwartym, jest to nowoczesny sposób na przekazanie wiedzy dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów poprzez zabawę. – mówi Wojciech Dronia. Grę zapewniła Fundacja RECAL, z którą współpracujemy na co dzień w zakresie edukacji ekologicznej.
Osoby, które wykazały się znajomością zasad segregacji bioodpadów otrzymały kompost ”KOMPO-ZZO Marszów” produkowany z odpadów zielonych w ZZO Marszów. W tym roku kompost został nagrodzony w konkursie „Żarska Róża Biznesu” w kategorii produkt roku.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Leśna osada” – stoisko edukacyjne przygotowane przez pana Damiana Sandaka z  Nadleśnictwa Lipinki.
Podczas Dnia Otwartego rozdano nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "Jak mogę ograniczyć plastik?" W konkursie wzięło udział 221 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
- Konkurs wpisuje się w kampanię edukacyjną prowadzoną w całym kraju, promującą ograniczanie używania tworzyw sztucznych. Staramy się edukować już najmłodszych. Prawie codziennie odwiedzają nas uczniowie szkół i przedszkoli z regionu. Najmłodsi już wiedzą, pora, by dorośli również zaczęli ograniczać plastik - mówi W. Dronia.
 W konkursie, w kategorii przedszkolaków pierwsze miejsce zajął Grzegorz Markulak (Przedszkole w Grabiku), drugie Hanna Jabłko (Przedszkole w Tuplicach), trzeciE Kamila Paciuszkiewicz (Przedszkole w Łęknicy).
W kategorii klas I-IV nagrody odebrali: 1. Filip Żelazko (SP nr 1 w Lubsku), 2. Franciszek Kwiatkowski (ZSP w Łęknicy), 3. Katarzyna Stefanowicz (SP nr 2 w Lubsku).
W kategorii klas V-VIII i trzecich gimnazjalnych nagrody odebrali: 1. Dominik Mleczkowski (SP nr 4 w Żaganiu), 2. Oliwia Cieślak (SP nr 1 w Żaganiu), 3. Julia Kuśmierz (SP w Przewozie).
Nagrody w kategorii szkół specjalnych odebrali: 1. Aleksandra Różecka, 2. Klaudia Bożek (obie z Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach), 3. Justyna Pacialik (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubsku). W każdej z wymienionej kategorii rozdaliśmy również po dziesięć wyróżnień.
 
Ekologicznie i zdrowo
Ekologiczny tryb życia to zdrowy tryb życia, dlatego też  przygotowano strefę wiele atrakcji promujących aktywny styl życia.
W strefie przygotowanej przez sportowców z Cross Trening Żagań najmłodsi mieli do pokonania tor przeszkód, a nieco starsi rywalizowali w konkurencjach siłowych ćwicząc m.in. z 30 litrowym workiem kompostu.
Po raz drugi został zorganizowany bieg ekologiczny „Piątka z Ekoszkołą”,  w którym wystartowało około 230 dorosłych i 170 dzieci. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.
Medale dla zwycięzców biegu dzieci na dystansie 600 m wręczyli Wojciech Dronia z ZZO Marszów, Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej oraz Starosta Żarski Józef Radzion.
Nagrody dla zwycięzców biegu dla dorosłych wręczyli Wojciech Dronia z ZZO Marszów, Józef Radzion Starosta Żarski i Piotr Puchalski reprezentujący Burmistrza Miasta Żagań Andrzeja Katarzyńca.
Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Ostrowska z Żar, drugie miejsce zajęła Dorota Laskowska z Żar, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Sawicka z Żagania.
Wśród mężczyzn najszybszy był Marcin Piotrowski - Żary Runners Team, drugie miejsce zajął  Marek Włudarski - Żary Runners Team, trzecie miejsce zajął Piotr Krasiński z Gubina.
- Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, biegaczom, zwycięzcom, wolontariuszom i pracownikom ZZO Marszów – mówi Wojciech Dronia. W organizację Dnia Otwartego i biegu ekologicznego „Piątka z Ekoszkoła” zaangażowanych było wiele podmiotów, dlatego chcielibyśmy serdecznie podziękować Klubowi Sportowemu Żary Runners Team za pomoc w organizacji biegu, naszym partnerom Fundacji RECAL z Warszawy, Nadleśnictwu Lipinki, Ochotniczej Straży Pożarnej w Marszowie. Dziękujemy patronom honorowym za wsparcie organizacyjne i rzeczowe oraz sponsorom za pomoc finansową i ufundowanie nagród dla biegaczy – mówi W. Dronia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Życzenia

"Jabłoniowy zawrót głowy"

W sobotę 8 czerwca zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego gdzie już po raz piąty odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. "Jabłoniowy zawrót głowy". 
Więcej informacji na plakacie oraz na stronie internetowej Parku Mużakowskiego https://www.park-muzakowski.pl/jabloniowy-zawrot-glowy-w-parku-muzakowskim-2/

Załączniki

Polska na rowery

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Horyzont”, działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach, zaprasza na ogólnopolską akcję "Polska na rowery”, która odbędzie się 09 czerwca 2019 roku.
Akcja ma ogólnopolski, społeczny charakter, integrujący środowisko rowerzystów, promujący bezpieczne zachowanie się na drodze i ścieżkach rowerowych oraz aktywny i zdrowy styl życia.
Planowany przebieg Ogólnopolskiej Akcji ,,Polska na rowery”
 • Godz.10.30  zbiórka uczestników, omówienie trasy i warunków bezpieczeństwa.
 • Godz.11.00  start  uczestników z parku miejskiego przy al. Jana Pawła II w Żarach.
 • Godz.11.00 - 11.45  przejazd honorowy ulicami miasta Żary
 • Godz. 11.45 –14.00 przejazd uczestników na trasie Żary- Olbrachtów- Miłowice- Sieniawa Żarska- Górka- Grabik- Żary
 • Godz.14.00-16.30  piknik rowerowy na terenie parku miejskiego przy ulicy Czerwonego Krzyża w Żarach
 • Godz. 16.30 zakończenie Akcji.
 
            Zapisujemy się:
 
 1. Centrum rowerowe GIANT ul. Jana Matejki 9 w Żarach i w Żaganiu ul. Skarbowa 3 
     w  godz. pn. - pt. 10:00 - 18:00 ; sobota 10:00 - 14:00
 1. Siedziba PTTK Żary pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11 w Żarach
     we wtorki i czwartki w godz.12.00-14.00
 1. FOTOLAB Zakład Fotograficzny Wanda Dworska ul. Emilii Plater 8 w Żarach
     w  godz. pn. - pt. 9:00 - 18:00 ; sobota 9:00 - 13:00
 
 
Honorowy Patronat nad akcją „Polska na rowery” objął Starosta Powiatu Żarskiego i Burmistrz Miasta Żary.
 
 
Zapraszam
koordynator akcji -
Darek Koszela
 
                                                                                             

Załączniki

Harmonogramy Zebrań Wiejskich Wyborczych

W załączeniu harmonogramy Zebrań Wiejskich Wyborczych.

Załączniki

74. Rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie

W dniu 10 maja 2019 r. z inicjatywy Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka, Zarządu Stowarzyszenia 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej, Dyrektora i Rady Rodziców Szkoły Podstawowej oraz Sołtysa Sieniawy Żarskiej z Radą Sołecką zostały zorganizowane po raz drugi uroczyste obchody 74. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Wójta Gmina Żary Leszka Mrożka, który podkreślił, że dzisiejsze obchody  są potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Honorowymi gośćmi byli kombatanci Pan Eugeniusz Jaworski, Pan Marcin Szober oraz Pan Piotr Gubernator, który swoim przemówieniem upamiętnił szlak walk II Armii Wojska Polskiego, opowiadając o Polakach którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Po części oficjalnej nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych następnie przybyłe delegacje złożyły znicze oraz wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Obchodom towarzyszyła wystawa pod nazwą „Sieniawa Żarska w fotografii po 1945 roku” przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gminną Bibliotekę w Sieniawie Żarskiej oraz wystawa z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pn. „Drogi do niepodległości” wystawa została użyczona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej dla Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: obchody_sieniawa

Puchar Wójta 2019

Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek serdecznie zaprasza na tegoroczny Puchar Wójta, który odbędzie się 22.06.2019r. w Grabiku.
 
W załączniku regulamin turnieju, oświadczenie oraz lista zawodników.

Załączniki

Ostrzeżenie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie

Ostrzeżenie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie dotyczące potencjalnie niebezpiecznych zjawisk środowiska naturalnego, które przewiduje niekorzystne warunki pogodowe w okresie maj- sierpień 2019 r.
 
Realizując obowiązek ostrzegania o potencjalnie niebezpiecznych zjawiskach, w tym również niekorzystnych parametrach środowiska naturalnego, przekazuję Państwu informację przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie. 
Instytucja ta w oparciu o dostępne sobie źródła prognozuje w okresie maj – sierpień 2019 r. niekorzystne warunki pogodowe tj. temperaturę powietrza powyżej średniej dla wielolecia oraz dużą liczbę dni z opadem poniżej normy dla tego okresu. Taka sytuacja może spowodować rozwój długotrwałej suszy hydrologicznej i suszy rolniczej.

Załączniki

Dzień Otwarty ZZO Marszów i II biegu ekologicznego "Piątka z Ekoszkołą" w dniu 18 maja 2019 r.

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty ZZO Marszów  i II biegu ekologicznego "Piątka z Ekoszkołą" w dniu 18 maja 2019 r. 

Załączniki

Informacja dla rolników

Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników naszego powiatu, którzy nie posiadają dostępu do komputera z Internetem, Biuro Powiatowe ARiMR w Lubsku , w swojej siedzibie przy ul. Wrocławska 3b przygotowało i oddaje do dyspozycji stanowiska komputerowe wraz z niezbędnym wyposażeniem, pozwalające na złożenie wniosku w w/w formie (tzw. pomoc techniczna). Więcej informacji w załączniku.

Załączniki

2 maja Urząd nieczynny

Ogłoszenie
 
Uprzejmie informujemy, że 2 maja Urząd Gminy Żary będzie nieczynny. 
Za utrudnienia przepraszamy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

43Galeria zdjęć: 2 maja

1 2 3 4 5 6 ... 12
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsb