Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Uwaga! 17 czerwca urząd będzie nieczynny

Szanowni Mieszkańcy Gminy Żary, przypominamy, że 17  czerwca (piątek) Urząd Gminy będzie nieczynny.  

„Nowe latko” już w Zielone Świątki w Bieniowie

Już w niedzielę, 5 czerwca zapraszamy mieszkańców Gminy Żary na „Nowe latko”- międzypokoleniowe spotkanie z seniorami. Wydarzenie odbędzie się w Zielone Świątki.

Wezmą w nim udział cztery zespoły senioralne z powiatu żarskiego i zielonogórskiego. Rozpocznie je o godz. 13.00 Msza Święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie. Od godz. 14.00 na placu rekreacyjno-sportowym W Bieniowie na gości czeka moc atrakcji.  Inscenizację zwyczaju w pierwszy dzień Zielonych Świątek zaprezentuje zaproszony Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Podczas wydarzenia nastąpi podpisanie umowy na budowę zbiornika  retencyjnego w Bieniowie. W wydarzeniu zaplanowano również występy dzieci ze  Szkoły Podstawowej w Bieniowie, oraz prezentacje ludowych zespołów senioralnych. W trakcie wydarzenia odbędą się warsztaty plecenia wianków. Uwieńczeniem spotkania będzie wspólna biesiada z ogniskiem i grillem.

Mamy wsparcie samorządu województwa na pięć kolejnych inwestycji

Gmina Żary otrzymała ponad 373 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego na trzy drogi dojazdowe do pól, renowację zbiornika wodnego służącego małej retencji oraz nasadzenia drzew miododajnych.
23 maja w Urzędzie Gminy w Lipinkach Łużyckich Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary wraz z Barbarą Karpowicz Skarbnikiem Gminy podpisali umowy na dofinansowanie aż pięciu różnych inwestycji z Wicemarszałkiem Stanisławem Tomczyszynem. Z otrzymanej dotacji wykonane zostaną drogi w Biedrzychowicach, Bogumiłowie i Drożkowie, renowacja zbiornika wodnego oraz wspomaniane już nasadzenia drzew miododajnych. Przekazane Gminie Żary środki związane są z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu podziału środków z budżetu województwa na ten cel, Zarząd Województwa Lubuskiego podjął w kwietniu  tego roku.

Dziś jest Dzień Matki

Nasze Drogie Mamy...
Dzień Matki to szczególne święto, honorujące wszystkie mamy. Stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie, za wsparcie w trudnych chwilach, troskę i bezwarunkową miłość. 
Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach. W Polsce święto liczy już 108 lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie.

Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów". Zgłoszenia do 31 maja!

Rusza  VII edycja ogólnopolskiego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” skierowanego do  Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń. 
Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.
 
W tym roku konkurs będzie przebiegać w trzech etapach. Zaplanowano łącznie 257 wydarzeń, w tym 240 powiatowych, 16 wojewódzkich i 1 ogólnopolski finał ogólnopolski. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać według kryteriów wskazanych w regulaminie.
Etap I –  wszystkie KGW, które prawidłowo prześlą zgłoszenie online, wezmą udział w powiatowych Piknikach z PRODUKTEM POLSKIM.
Etap II – 10 KGW, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w danym województwie, zostaną zaproszone do udziału w półfinałach wojewódzkich.
Etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.
Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2022 r.
 
Szczegóły znajdziecie na stronie:www.bitwaregionow.pl 

 

 

 

Nasze małe talenty na scenie

Za nami XV Przegląd Małych Talentów. 18 maja na scenie świetlicy wiejskiej w Łazie o tytuł laureata walczyło 17 uczestników  terenu gminy Żary.
Maluchy zaprezentowały swoje zdolności w dwóch kategoriach: piosenka oraz recytacja.
W przedszkolach uczą się tańców wierszy i piosenek, ale występ na scenie przy dużej widowni to zupełnie co innego. A nasze dzieci doskonale poradziły sobie z tremą i lękiem przed publicznymi występami.
Jury przewodniczyła Elwira Wentlant. Wiele atrakcji dostarczył uczestnikom klaun Bodzio, pomógł dzieciom zwalczyć  stres. Prócz rywalizacji świetna zabawa. Uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy!
A oto wyniki.
W kategorii piosenka tytuł „Mały Talent 2022” otrzymała Maja Wróblewicz  z oddziału przedszkolnego w Złotniku, natomiast w kategorii recytacja laureatem została Julia Stromidło  z oddziału przedszkolnego w Olbrachtowie.
Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Nadia Kudlińska-Chabiniak w kategorii recytacja z Gminnego Przedszkola w Grabiku oraz Maja Klusek, która reprezentowała Gminną Bibliotekę Publiczną – filia Złotniku natomiast w kategorii piosenka wyróżnienie otrzymała Hanna Daszko z oddziału przedszkolnego w Bieniowie.  
Wszystkie dzieci za swój wspaniały występ dostały nagrody za udział w przeglądzie.
Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary podziękował wszystkim za odwagę i chęć uczestnictwa następnie udekorował laureatów szarfami i wręczył nagrody.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy wielu osiągnieć i dalszego rozwoju talentu.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

57Galeria zdjęć: Mały talent 22

Gospodynie i zespół śpiewaczy ze Złotnika świętowały jubileusze działalności

Podwójny Jubileusz Zespołu Chabry i Koła Gospodyń Wiejskich w Złotniku uświetniła niespodziewana wizyta Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej oraz posła Jacka Kurzępy.
Gospodynie ze Złotnika świętowały w minioną sobotę 65. rocznicę działalności KGW, zespół Chabry zaś 20-lecie istnienia.
Wśród kwiatów, życzeń, prezentów i dyplomów pojawiły się dwa symboliczne czeki. Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary przekazał również paniom z KGW i członkom zespołu po 1000 zł do wykorzystania na cele statutowe.
Uroczystość w świetlicy wiejskiej w Złotniku rozpoczęły podsumowaniem lat działalności Elżbieta Stec- kierowniczka „Chabrów” i Helena Sadowa- przewodnicząca KGW. Po krótkim koncercie zespołu, po którym niejednemu z gości ze wzruszenia zakręciła się łza w oku. Panie podziękowały za wsparcie, na jakie zawsze moga liczyć ze strony władz gminy, ale i nieocenioną pomoc Anny Kochanowskiej, kierownika Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych gminy Żary.
Przemiłym akcentem  dla wszystkich była dla wszystkich niespodziewana wizyta na uroczystości Wicemarszałek Sejmu – Małgorzaty Gosiewskiej, i posła Jacka Kurzępy którzy przy okazji wizyty w Olbrachtowie w gminie Żary, na zaproszenie wójta Leszka Mrożka pojechali także do Złotnika.
- Zawsze gdy pomyślę o chabrach, będę miała  w pamięci spotkanie z Wami. Bije od was taka radość z tego co robicie. To piękne i godne podziwu - podkreślała ze sceny dziękując jednocześnie za ciepłe i serdeczne przyjęcie- zaznaczyła M. Gosiewska.
Wizyta choć krótka, to pewnie długo zostanie w pamięci Złotniczan. 
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć reprezentacji zespołów oraz kół z terenu gminy Żary. Do przewodniczącej KGW i szefowej zespołu ustawiła się długa kolejka z życzeniami.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

40Galeria zdjęć: Złotnik 65 lat

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z wizytą w gminie Żary

W świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska spotkała się z samorządowcami powiatu żarskiego i żagańskiego. Po tym przyszedł czas na prezentacje lokalnych zespołów śpiewaczych. Gospodarzem uroczystości był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Zanim przed gośćmi zaprezentowały się zespoły Mała Tęcza z Olbrachtowa, Złoty Kłos z Marszowa i Polne Kwiaty z Wymiarek, samorządowcy rozmawiali o kultywowaniu ludowych tradycji m.in. poprzez działalność zespołów śpiewaczych. Występ naszych grup ludowych jest elementem projektu „Stare, nowe Kresy" na Ziemi Lubuskiej
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, znana z działań na rzecz środowisk kresowych podkreślała  umiłowanie do pielęgnowania kultury naszych przodków. Nie ukrywała zachwytu występem Małej Tęczy. -  To najpiękniejsza tęcza, jaką kiedykolwiek widziałam – zaznaczyła. I przywołała swoją wizytę w Gruzji, gdzie tamtejsze śpiewem „opowiadały swoje tradycje”- Marzyłam wówczas, by i u nas było podobnie. I jest. Tu w Olbrachtowie. To wspaniałe gdy dzieci uczą się ludowego śpiewu i tańca, ubrane w te przepiękne stroje. To jest nasze, rodzime.
Inicjatorami wizyty Wicemarszałek Sejmu w gminie Żary byli poseł Jacek Kurzępa oraz radny miasta Żary Tadeusz Płóciennik. Gospodarzem uroczystości był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
- Cieszę się żemogliśmy gościć tak znakomitych gości, ale i pochwalić się  dokonaniom naszych zespołów i tym jak pięknie potraficie zaszczepić w najmłodszych rolę i piękno tradycji.- podsumował wójt Leszek Mrożek.
Miłym akcentem wizyty było zaproszenie zespołów: "Mała Tęcza" i "Złoty Kłos" na zwiedzanie Sejmu.
 
Zaproszenie do gminy Żary przyjęli także: Wicewojewoda Wojciech Perczak i Radna Sejmiku Lubuskiego Małgorzata Gośniowska – Kola, starosta żarski Józef Radzion, radny powiatu żarskiego  Tomasz Czajkowski.  W spotkaniu uczestniczył również Mariusz Strojny- Wójt Przewozu. Powiat żagański reprezentował radny Piotr Kowalski, Lech Miszewski- Wójt Wymiarek.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

39Galeria zdjęć: Wybrane Gosiewska

A Ty złożyłeś już deklarację ws. źródeł ogrzewania swego domu?

Masz na to czas do 30 czerwca! Nie przegap terminu. 
 
Szczegóły na plakacie

Nasi pingpongiści wywalczyli awans do Mistrzostw Polski

Trójka uczniów żarskiego Ekonomika i mieszkańców Gminy Żary w grudniu zeszłego roku została wicemistrzami województwa lubuskiego w tenisie stołowym.
Zdobyte przez nich srebrne medale Lubuskiej Olimpiady Młodzieży dały im awans do Mistrzostw Polski, które odbędą się od 16- 18 czerwca 2022 r. Bartek Kłudkowski, Maciej Olbryś i Wojtek Kowalski  obecnie szlifują formę na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie, jako zawodnicy UKS „Błękitni” Olbrachtów pod okiem  trenera Dariusza Koszeli.
- Gratuluję sukcesu w zmaganiach wojewódzkich i liczę na to, że z Mistrzostw Polski również wrócą z medalami. Trzymam za nich kciuki – mówi Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.-Są bardzo zdolni i mają duże szanse na odniesienie życiowego sukcesu. Pamiętajmy, że to jest sport i dyspozycja dnia również ma wpływ na wynik. Talent, technika, trening i dyspozycja to składowe sukcesu. Życzę powodzenia!
1 2 3 4 5 6 ... 66
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb