Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Przedszkole w Grabiku postawiło na fotowoltaikę

Do inwestycji w odnawialne źródła energii przekonały  Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary oraz Radę Gminy koszty energii elektrycznej, jakie co roku ponosi placówka.
Dach przedszkola w całości pokryty został modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 36 kWp. Montaż instalacji przetwarzającej energię słoneczną na energię elektryczną zasilającą cały budynek w tym ogrzewanie Gminnego Przedszkola w Grabiku kosztował 149 tys. zł ( brutto).
- To pierwsza taka instalacja w placówkach oświatowych na terenie Gminy Żary- zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. -  Jest w zasadzie bezobsługowa,  firma montująca panele zadbała także o instalację aplikacji, która pomoże śledzić system i jego sprawność. Ale najważniejsze jest to, że dzięki zielonej energii uda się wygenerować oszczędności.
- W ciągu roku płaciliśmy ok. 30 tys. zł za energię elektryczną w przedszkolu, w którym większość urządzeń i systemów zasilanych jest prądem - mówi Danuta Semenków, dyrektor Zespołu Szkół  w Grabiku. – Dlatego też razem z wójtem Leszkiem Mrożkiem zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą nam te koszty zredukować.
- Ja sama jestem wielką zwolenniczką działań proekologicznych, a jeśli uda się przy tym zminimalizować koszty to jestem „za”- dodaje D. Semenków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Grabik fotowoltaika

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów z Gminy Żary

Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary zaprasza seniorów z całej gminy do bezpłatnych  szczepień przeciwko grypie.Termin szczepień przedłużyliśmy do końca stycznia. Najbliższe już  4 stycznia w Świetlicy Wiejskiej w Złotniku. 
 
– W tym roku po raz pierwszy stworzyliśmy naszym seniorom taką możliwość. Wciąż jeszcze można się zaszczepić, bo jak potwierdzają lekarze, szczyt zachorowań na grypę przypada na luty i marzec. Dzięki szczepionce liczba zachorować na grypę z roku na rok maleje, a osoby zaszczepione przechodzą chorobę znacznie łagodniej. Dlatego gorąco zapraszam do skorzystania z tej darmowej oferty. Jeśli ktoś będzie miał problem z transportem,  gwarantujemy dowiezienie  do punktu szczepień - zaznacza wójt.-  Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 68 470 73 20.
 
Szczepienia realizuje Łużyckie Centrum Medyczne przy ul. Strzelców 10 w Żarach. Termin szczepień prosimy ustalać w Łużyckim Centrum Medycznym osobiście lub tel. pod numerem tel.: 68 478 10 00 , od poniedziałku do piątku  w godz. 8:00 – 20:00.
 
Warunki uczestnictwa w szczepieniu:
- ukończone 65 lat życia
- zameldowanie na terenie Gminy Żary.

Kondolencje

Z wyrazami współczucia...

Wiadomości z Gminy Żary grudzień 2021

Prezentujemy Państwu grudniowe wydanie Wiadomości z Gminy Żary 

Załączniki

W Sylwestra skrócony czas pracy kasy urzędu

W piątek, 31 grudnia 2021 r. Kasa Urzędu Gminy czynna będzie wyłącznie do godz. 11.00. Zatem zadbajcie, aby wszystkie płatności załatwić wcześniej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Uwaga! 7 stycznia Urząd Gminy będzie nieczynny.

Uprzejmie informujemy...

Uważajcie! Gołoledź!

Marznące opady powodujące gołoledź będą towarzyszyć  już dziś od 10.00 na drogach Gminy Żary. 
Potraktujmy poważnie ostrzeżenie Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych  w Poznaniu, siadając za kółko zwolnijmy, miejmy też świadomość śliskich chodników i ulic podczas spacerów. Taki stan rzeczy powinien potrwać do 9.00, w środę, 29  grudnia. 

Zmiana opłaty za śmieci

Od 1 stycznia 2022 r. za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Żary zapłacimy 30 zł. Taką uchwałę 25 listopada 2021 r.  podjęła Rada Gminy Żary. Zmiana stawki nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji. Każdy właściciel nieruchomości otrzyma w tej sprawie odpowiednie zawiadomienie.
Przypominamy, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy mają obowiązek segregowania śmieci. Ci, którzy tego obowiązku nie dopełnią muszą się liczyć z podwyższeniem stawki do 90 zł od osoby. I już to pokazuje, że warto segregować odpady.
 
Właściciele budynków jednorodzinnych, posiadający kompostownik, którzy złożyli odpowiednią deklarację, będą mieli wyższą niż w 2021 roku ulgę. Kwota zwolnienia w 2022 r. to 7 zł od miesięcznej opłaty z śmieci. Dla przykładu: 2 osoby zamieszkujące budynek jednorodzinny  powinny zapłacić 60 zł. Dzięki uldze zapłacą 53 zł.
 
Zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – przede wszystkim kosztów odbioru, transportu oraz zagospodarowania odpadów. Istotny wpływ na nową stawkę ma wzrost ilości produkowanych odpadów w gospodarstwach domowych.
 
Przewiduje się, iż ogólnie roczny koszt systemu dla naszej gminy (licząc na poziomie odebranych odpadów w 2021 roku w ilości  3.702 ton) będzie wynosić 3 674 254,80 zł. Odnosząc wskazaną kwotę do jeszcze obowiązującej stawki, czyli  25,00 zł od mieszkańca oraz liczby osób wykazanych  w złożonych deklaracjach tj. 10 204, do systemu wpływa 3 061 200,00 zł — przy założeniu 100% skuteczności płatności. Natomiast z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że niestety tak nie jest, przy takich wpływach brakująca kwota (tj. 613 054,80 zł) wymusza zmianę stawki, która wynika wprost z analizy finansowej systemu.
 
Terminy odbioru odpadów ze wszystkich miejscowości Gminy Żary znajdziecie Państwo w  zakładce
( Harmonogram odbioru odpadów w twoim telefonie) http://gminazary.pl/PL/3318/EcoHarmonogram/w prawym rogu strony internetowej Gminy Żary.
Wystarczy kliknąć ikonkę  EcoHarmonogram , wpisać w aktywne pole nazwę miejscowości i numer domu, a pokaże się Wam harmonogram na cały rok.

Załączniki

Żarscy Harcerze z wizytą u Wójta

Dziś Żarscy Harcerze na ręce Wójta Gminy Żary - Leszka Mrożka przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju, kóre jest symbolem pojednania między narodami, a celem akcji jest dzielenie się radosną nowiną i krzewienie największych uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju. Od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju organizuje Związek Harcerstwa Polskiego. Zgodnie z tradycją ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. Harcerze niosą lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów – do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

Życzenia świąteczne

Spokoju, szczęścia, ciepłej rodzinnej atmosfery podczas spotkań z bliskimi na te cudowne święta Bożego Narodzenia....
1 2 3 4 5 6 ... 53
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb