Logo: BIP Logo: Facebook
 • Wersja językowa:
 • PL
 • EN
 • DE

Aktualności

Dom bez formalności? Tak, teraz to możliwe!

Teraz zbudujesz dom mieszkalny  lub budynek rekreacyjny szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek!
Ministerstwo  Rozwoju i Technologii przygotowało specjalny program, ułatwiający postawienie domu  czy budynku rekreacyjnego  do 70 m kw. powierzchni zabudowy. Program #DomBezFormalności jest dla wszystkich, którzy posiadają własną działkę, a inwestycja będzie zaspokajała ich własne potrzeby. 

Więcej dowiesz się na
http://www.dombezformalnosci.gov.pl

W niedzielę Dzień Bibliotekarza!

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który w całej Polsce rozpoczyna  „Tydzień Bibliotek”. Dlatego z tej właśnie okazji życzymy wszystkim pracownikom bibliotek wytrwałości i nowych pomysłów w propagowaniu czytelnictwa!
Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana
 
Na terenie Gminy Żary funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Bieniowie, która jest Biblioteką Centralną z 10 filiami (w miejscowościach: Drożków, Grabik, Kadłubia, Lubanice, Łaz, Mirostowice Dolne, Mirostowice Górne, Olbrachtów, Sieniawa Żarska, Złotnik) oraz 2 punktami bibliotecznymi (Lubomyślu, Siodle). Zbiory oferowane użytkownikom to m.in.: książki z różnych dziedzin, czasopisma bieżące, księgozbiór regionalny, teczki zagadnieniowe. Zbiory biblioteczne wypożyczane są na zewnątrz oraz udostępniane na miejscu w czytelniach. Biblioteka to centrum kulturalne i oświatowe danej miejscowości. Odbywają się tam: liczne konkursy,  wystawy, spotkania opłatkowe czy spotkania autorskie.
 
 

Rycerze świętego Floriana obchodzili swoje święto

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. To hasło, które przyświeca nie tylko strażakom zawodowym, ale i ochotnikom. Gospodarzem Gminnych obchodów Dnia Strażaka w tym roku była Sieniawa Żarska.
Rozpoczęły się one mszą świętą w intencji strażaków. Wzruszające kazanie ks. proboszcza sieniawskiej parafii - Ziemowita Katulskiego sprawiło, że niejednemu łza zakręciła się w oku. Po niej poczty sztandarowe oraz delegacje wszystkich sześciu jednostek OSP w gminie Żary oraz zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej na biesiadę strażacką, podczas której wręczono odznaki i medale zasłużonym strażakom.
Specjalne życzenia dla ochotników popłynęły życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym ale i podziękowania ze strony Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary i prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.
– Wasza gotowość, poświęcenie i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia osób potrzebujących pomocy i wsparcia jest godna podziwu i szacunku – podkreślał włodarz gminy Żary. - Stanowi dla wielu motywację do podejmowania jeszcze większych i śmielszych wyzwań, a także jest powodem niegasnącego zaufania społecznego w odniesieniu do waszych działań.
Słowa wdzięczności za bezinteresowną służbę na rzecz ochrony życia zdrowia i mienia do ochotników skierował także Edward Skobelski - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP,  Józef Radzion - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, ale i mł bryg. Mariusz Morawski, komendant PSP JRG w Żarach.
 
Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała Izabela Sienkiewicz z OSP Sieniawa Żarska, oraz Leszek Mrożek-  prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, Wójt Gminy Żary  
Srebrnym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Piotr Witka z OSP Mirostowice Dolne, Ryszard Nisiewicz z OSP Sieniawa Żarska. Brązową odznaką  „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali: Michał Winnicki z OSP Bieniów oraz strażacy z OSP Sieniawa Żarska:  Aleksandra Stefanowicz,  Grzegorz Stefanowicz, Grzegorz Bernagiewicz.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli także Barbara Karpowicz- skarbnik Gminy Żary, Edyta Ciecierska- sekretarz Gminy Żary, Anna Kochanowska- kierownik referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych Gminy Żary, Leszek Kasprów- przewodniczący Rady Gminy Żary, Jarosław Kropski - dyrektor SP Sieniawa Żarska, Krzysztof Stefanowicz- sołtys Sieniawy Żarskiej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

32Galeria zdjęć: Dzień strażaka 22

Startują konkursy na stanowiska dyrektorów szkół

Wójt Gminy Żary ogłasza konkursy na stanowiska pięciu dyrektorów szkół podstawowych na terenie gminy. 
Konkursy dotyczą następujących placówek: SP w Bieniowie, SP w Lubanicach, SP w Mirostowicach Dolnych, SP w Olbrachtowie oraz SP w Złotniku. 
Sprawdźcie terminy oraz wymagania dotyczące kandydatów. 
 
W załącznikach zarządzenia do wszystkich konkursów.

Załączniki

Kolejna asfaltówka w naszej gminie

Ponad 280 metrów szutrowej drogi w Łazie za dawną świetlicą wiejską wkrótce pokryje się asfaltowym dywanikiem. 

 
W piątek, 29 kwietnia Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary podpisał z firmą Tandem Sp. z o. o. z Żagania umowę na budowę kolejnej drogi. Już przed długim weekendem budowlańcy ruszyli z robotami. W piątek rozpoczęło się korytowanie drogi.
Inwestycja o wartości blisko 393 tys. zł ma być zakończona do końca lipca.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Łaz droga wybrane

Ogłoszenie o możliwości składania uwag do oferty

W związku ze złożeniem dnia 28.04.2022 r. oferty na realizację zadania publicznego pn.: „Witamy miesiąc maj” przez Stowarzyszenie Mirostowice Dolne Najpiękniejsza Wieś Lubuska, informuję, że na podstawie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 1057 ze zm.)  zamieszcza się ofertę:
 • w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Żary,     
 • na stronie http://www.gminazary.pl,
 • na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Żary, Aleja Jana Pawła II 6, 68-200 Żary.
Uwagi do oferty można zgłaszać do dnia 9 maja 2022 r. do godz. 15.00 w formie pisemnej:
 • osobiście w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary (parter budynku),
 • za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu),
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: e-mail
 

Załączniki

Brawo Łaz! Brawo Mieszkańcy!

Plac rekreacyjny w Łazie, na wprost przystanku autobusowego, z ustawionymi figurami zwierząt naturalnych wielkości został zauważony przez jury V edycji konkursu „Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa” zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Projekt Sołectwa Łaz został wytypowany jako jedyny w województwie lubuskim, a co za tym idzie znalazł się w gronie 16 najlepszych inicjatyw w kraju, za urządzenie najciekawszego placu rekreacyjno-sportowego z placem zabaw, sfinansowanego z Funduszu Sołeckiego.
 
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 28 kwietnia w Lublińcu, na Śląsku. Wzięło w nim udział blisko 200 reprezentantów gmin wiejskich z 16 województw.
Gminę Żary i sołectwo Łaz reprezentowali: Leszek Mrożek-Wójt Gminy Żary, Anna Kochanowska, Kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Żary, Krzysztof Jurkiewicz - Sołtys Łazu oraz Kamil Kubiszyn, członek Rady Sołeckiej wsi Łaz.
Nasza delegacja wróciła z dyplomem finalisty konkursu i z czekiem na 2 tys. zł.
Celem konkursu jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Do udziału zaproszono wszystkie sołectwa, które w latach 2010–2021 sfinalizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny.
 
Plac rekreacyjny w Łazie znany jest z oryginalnego pomysłu montażu na nim figur zwierząt (krowa, struś, koń, świnia) w rzeczywistym rozmiarze, co odzwierciedla urokliwy, wiejski charakter wsi. Stworzone z inicjatywy mieszkańców miejsce z placem zabaw, altaną, stanowi atrakcyjne miejsce do spędzania czasu wolnego dla całej wsi. Warto przypomnieć, że mieszkańcy społecznie wykonali szereg prac związanych z  posprzątaniem i przygotowaniem terenu do zagospodarowania. Ale zgodnie mówią, że efekt wart był nakładu pracy.
- Okazało się, że  świetny sposób na zaangażowanie lokalnej społeczności wsi, a teraz z perspektywy czasu widzimy,  że to miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci, młodzież, dorosłych, ale i seniorów podczas spacerów i zabaw z wnukami – mówi Krzysztof Jurkiewicz, sołtys Łazu.
 
Dumny z wyróżnienia jest również Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
- Poprawiło to atrakcyjność wsi, a montaż urządzeń siłowni pod chmurką przyczynia się do poprawy kondycji mieszkańców. To kolejny element pozytywnej zmiany wizerunku gminy, ale i dowód, na to, że środki z Funduszu Sołeckiego są właściwie wykorzystywane i poprawiają jakość życia mieszkańców - wylicza Leszek Mrożek.- Tego rodzaju inicjatywy, zwłaszcza że wychodzą bezpośrednio od mieszkańców, szczególnie cieszą. Społeczność Łazu jest bardzo mocno zaangażowana we wszelkiego rodzaju prace czy to na boisku, czy w organizację imprez.   
W V edycji konkursu uczestniczyło 160 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16 województwach.
Wręczeniu nagród towarzyszyła konferencja pn. „Szansa dla polskiej wsi – Europejski Zielony Ład"  zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wspólnie z biurem europosła Jerzego Buzka i Urzędem Miejskim w Lublińcu.
Wśród omawianych na konferencji tematów znalazły się takie jak - „Energetyka europejska bez Rosji". Temat ten przedstawi prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Buzek były Premier RP.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Łaz nagroda Lubliniec

II edycja Konkursu o Złote Indeksy AEH – weź udział i studiuj na jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce!

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie zaprasza do udziału w II edycji Konkursu o Złote Indeksy AEH .
Wychodząc naprzeciw ambitnym, młodym osobom, które chciałyby kontynuować edukację na szczeblu szkolnictwa wyższego, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie organizuje konkurs, w którym do wygrania jest indeks na studia oraz stypendium pokrywające czesne na cały tok studiów. Uczelnia w swojej ofercie posiada kierunki takie jak: psychologia, społeczeństwo smart city, prawo, informatyka, zarządzanie, kosmetologia, dziennikarstwo, dietetyka, politologia, sztuczna inteligencja i data science. Pełna oferta uczelni dostępna jest na stronie: stronie https://vizja.pl
Laureat II edycji Konkursu będzie miał szansę dalszego kształcenia się na jednej z najlepszych niepublicznych uczelni w Polsce bez opłat.
Uczelnia Konkurs kieruje w stronę wszystkich tegorocznych maturzystów z całej Polski.  Zadanie konkursowe to napisanie pracy na temat: „Media społecznościowe – szanse i zagrożenia”. Biorąc pod uwagę atrakcyjność tematu jesteśmy przekonani, że wielu abiturientów zainteresuje się konkursem i zdecyduje się wziąć w nim udział. Z założenia Organizatorów temat konkursu ma na celu skłonienie młodych ludzi do analizy sytuacji mediów społecznościowych, ich roli, a przede wszystkim do dostrzeżenia szans i możliwości, jakie one tworzą.
Prace konkursowe o objętości nie mniejszej niż 3000 słów i nie większej niż 8000 słów należy przesłać wraz ze wszystkimi załącznikami poprzez stronę https://indeks.vizja.pl/ do 30 maja 2022 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 30 czerwca 2022 roku, natomiast uroczyste wręczenie dyplomów oraz indeksów odbędzie się podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu o Złote Indeksy znajdziecie  na stronie https://indeks.vizja.pl/, a na wszystkie wasze pytania dotyczące konkursu z pewnością odpowie Komitet Organizacyjny (e-mail: e-mail). Maturzyści – do dzieła!
 

Masz firmę czy niezamieszkałą nieruchomość? Zawarłeś już umowę na odbiór odpadów?

Przedsiębiorcom i  właścicielom nieruchomości niezamieszkałych przypominamy o obowiązku zawarcia umowy na  odbiór odpadów komunalnych zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie  Gminie Żary.
Wójt Gminy Żary informuje, że każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest do podpisania indywidualnej umowy cywilno- prawnej na  odbiór i  zagospodarowanie odpadów komunalnych z przedsiębiorcą/podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej.  Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości znajduje się na stronie:
Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m. in.: szkoły, przedszkola, pocztę, biblioteki, ośrodki zdrowia, apteki, lokale gastronomiczne, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy itp.
Koszty oraz częstotliwość odbioru odpadów zależą od podpisanej umowy z wybraną firmą. Umowa ta musi mieć charakter pisemny. Wartości wynikające z podpisanej umowy muszą być zgodne z Uchwałą nr XIX/217/20 Rady Gminy Żary z dnia 29 lipca 2020r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żary, dostępną na stronie:
oraz Uchwałą nr XXXVIII/372/22 Rady Gminy Żary z dnia 24 marca 2022r. zmieniająca uchwałę nr XIX/217/20 Rady Gminy Żary z dnia 29 lipca 2020r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żary, dostępną na stronie:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 i w związku z art. 5 ust. 1 pkt. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r., poz. 888)  właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, tj. z podziałem na 5 frakcji poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
W związku z powyższym, jeżeli któryś z przedsiębiorców na terenie Gminy Żary nie zawarł takiej umowy, to jest zobowiązany niezwłocznie tego dokonać.
Kopię tych dokumentów (aktualne umowy wraz z dowodami uiszczania opłat) należy przesłać na adres: Gmina Żary, ul. Al. Jana Pawła II 6, 68-200 Żary  lub dostarczyć do Urzędu Gminy Żary, II piętro pok. 207, w godz. od 700 – 1500 w terminie do dnia 30.06.2022 r.
Brak posiadania aktualnych umów na  odbiór odpadów komunalnych, skutkować będzie:
 • nałożeniem kary grzywny na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r., poz. 888);
 • wszczęciem postępowania nakazującego wykonanie tego obowiązku decyzją administracyjną, na podstawie art. 6 ust. 5c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r., poz. 888).
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
 

Klub Seniora z Mirostowic Górnych ma już pięć lat!

Jesień życia wcale nie musi być szara, wręcz przeciwnie – może być pełna barw, doskonałych pomysłów na zabicie wolnego czasu. Dowodem potwierdzającym tę tezę jest działalność Klubu Senior+ z Mirostowic Górnych, który właśnie świętował 5-lecie istnienia.
Grupa, której  przewodzi Grażyna Niemczyk, zrzesza ponad 20 osób i jest na razie jedynym klubem seniorów w gminie Żary. Ona też rozpoczęła spotkanie z okazji jubileuszu klubu.
 -Stworzyliśmy Klub żeby wyjść z domu, spotkać się ze znajomymi, podzielić problemami, ale i pomysłami na aktywne spędzanie wolnego czasu, czasem poplotkować, wypić razem kawkę, zorganizować spotkanie integracyjne. Ale, nie tylko bo dzięki wsparciu wójta, na którego możemy zawsze liczyć, teraz gdy mamy własne pomieszczenie, wszyscy chętnie tu spędzają czas - podkreślała Grażyna Niemczyk.
Klubowicze przygotowują rękodzieła na cykliczne wystawy, konkursy, ćwiczą też z rehabilitantem, spacerują z kijkami.
 
Grupa seniorów w Mirostowicach Górnych działała początkowo pod skrzydłami „Stowarzyszenia Mirostowia”. Trzy lata temu  gmina Żary otrzymała prawie 120 tys. zł dofinansowania z programu Senior +. Dzięki tej kwocie oraz środkom własnym samorządu zostały wyremontowane pomieszczenia i zakupione niezbędne wyposażenie, które teraz służy Klubowi Seniora.
 
-Cieszę się, że jesteście, a swoją postawą pokazujecie,  że senior to człowiek mądry, pogodny i szczęśliwy, a swoją postawą jesteście wzorem do działania dla młodego pokolenia i przeżywania życia w całym jego bogactwie – mówił Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Dlatego pragnę Wam za to wszystko dziś podziękować i życzyć kolejnych lat pełnych zdrowia sił, niesłabnącej aktywności i ciekawych pomysłów.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

30Galeria zdjęć: 5 lat klubu seniora

1 ... 4 5 6 7 8 ... 66
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb