Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Gminne Dożynki 2019 - Galeria Zdjęć

Gminne Dożynki 2019 - Mirostowice Górne 
 
Mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas DOŻYNEK GMINNYCH,  które odbyły się tym razem 17 sierpnia 2019 r. w Mirostowicach Górnych. Pogoda dopisała, a wieś była pięknie udekorowana, święto to jak co roku zgromadziło wielu mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

214Galeria zdjęć: Dożynki 2019

Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, którym wszyscy przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, a tradycyjnie już inauguracją dożynek była uroczysta i dziękczynna msza święta polowa odprawiona przez księdza proboszcza Stanisława Łukieńczuka z parafii pw. Świętej Barbary w Mirostowicach Dolnych.
 
Starostami dożynek byli Pani Barbara Peszek  oraz Pan Andrzej Kupiec.
Pani Barbara Peszek - mieszkanka Mirostowic Górnych. W 1983 roku razem z mężem Marianem kupili pierwszą ziemię i budynki oraz od podstaw stworzyli własne gospodarstwo rolne. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Państwo Peszek posiadają 55 sztuk bydła, produkujące ok. 200 litrów mleka dziennie- co w skali miesiąca daje 10.000 litrów. Dysponują  własnym sprzętem rolniczym. Prowadzą również produkcję roślinną. Uprawiają  ponad 50 ha ziemi, w tym posiadają 26 ha własnej ziemi wszystko w Mirostowicach Górnych. Pani Barbara  ma 3 dzieci – 3 córki : Julię, Lilię i Małgorzatę oraz 3 wnuków.
 
Pan Andrzej  Kupiec-  mieszkaniec Mirostowic Górnych. W 1986 roku przejął gospodarstwo rolne od rodziców. Gospodarzy 49 ha wraz z żoną Marią. Prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Dysponują własnym sprzętem rolniczym. Pan Andrzej ma siedmioro dzieci: Wioletę, Przemka, Grażynę, Daniela, Arkadiusza, Agatę i Adriana oraz 5 wnuków.
 
Po mszy świętej starostowie dożynek przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza gminy Pana Leszka Mrożka. W oficjalnym przemówieniu Wójt Gminy Żary – Leszek Mrożek wyraził swoje uznanie dla pracy rolników, dziękował za ich trud i codzienny wysiłek. Przywitał wszystkich zgromadzonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje z naszych niemieckich gmin partnerskich Gablenz oraz Neuhasen/Spree.
 
Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, którą rozpoczęły swoimi występami zespoły śpiewacze z terenu gminy. Podczas gdy na scenie prezentowali się nasi muzykanci na placu dożynkowym można było nie tylko smacznie zjeść, ale i skorzystać z wielu atrakcji. Na uczestników czekały  warsztaty z robienie wianków, warsztaty garncarskie, fotobutka, wioska rycerska, a wieczorem możliwość lotu balonem na uwięzi. Z wszystkich tych atrakcji przybyli goście mogli korzystać zupełnie za darmo. Podczas dożynek jak co roku Pan Bronisław Józieńko przeprowadził konkurs w strzelaniu  z broni pneumatycznej o Puchar Wójta Gminy Żary, mieliśmy również okazję spróbować się w zawodach w siłowaniu na rękę, które wyłoniły najsilniejszego uczestnika dożynek. Dodatkowo można było skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych oraz densytometrycznych, a najmłodsi prócz zabawy na dmuchańcach mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Bieniowie. Mogliśmy także skosztować pieczywa oraz ciastek wyprodukowanych w oparciu o innowacyjne receptury, które wprowadza na rynek Piekarnia Anny i Eugeniusza Ślawskich z Sieniawy Żarskiej wraz z Firmą Ollen-POL Sp. z o.o. z Żar i żeby tego było mało Stowarzyszenie Łaz –Zielony Las przeprowadziło loterię fantową dla uczestników wydarzenia.    
                                                                                                                    
Jedną z naszych  atrakcji w tym roku był pokaz szkolenia psów, który zgromadził wokoło siebie ogromną publiczność, która z zainteresowaniem i podziwem obserwowała umiejętności czworonogów z zakresu posłuszeństwa, obrony oraz psich sztuczek.
 
Jednym z najważniejszych punktów dożynek jest konkurs wieńca dożynkowego. Pod ocenę trafiło 28 wieńców, które zachwycały pomysłowością i kunsztem wykonania. Jury w składzie: Mariusz Pękala, Ewa Kusion oraz Anna Polak wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach.
                                                                                          
W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce KGW Olbrachtów-  nagroda w wysokości 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 900 zł
III miejsce zespół śpiewaczy “Łazowianki” z Łaz – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: (nagroda o wartości 450 zł )
- KGW Bieniów
- Klub Seniora z Mirostowic Górnych
- KGW Mirostowice Górne
 
W kategorii wieniec współczesny                                                                                                                                                                                                                                                                     
I miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Jutrzenka” z Olbrachtowa – nagroda 900 zł
III miejsce KGW Złotnik – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: ( nagroda o wartości 450 zł )
- Sołectwo Surowa
Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 300 zł.
 
Konkursy na najsmaczniejszy chleb i najlepszą nalewkę oceniało jury w składzie: Barbara Litewka, Paulina Olszewska oraz Krzysztof Stefanowicz. Po obejrzeniu i degustacji 12 chlebów komisja konkursowa nagrodziła:
 
I miejsce Jan  Nowicki z Grabika
II miejsce Tadeusz Gałandziej ze Stawnika
III miejsce Irena Ochocińska z Olbrachtowa
 
Wyróżniono:
- Ewa Ostrowska z Sieniawy Żarskiej
- Jolanta Czaińska  z Bieniowa
- Ewa Matuszewska z Łaz
 
W konkursie na najlepszą nalewkę spośród 25 zgłoszonych, zostali nagrodzeni:
 
I miejsce Grażyna Gałandziej ze Stawnika
II miejsce Halina Cychowska z Sieniawy Żarskiej
III Stanisława Kursa z Mirostowic Górnych
 
Wyróżniono:
-Krystyna Burzyńska z Grabika
- Sylwia Sługocka z Sieniawy Żarskiej
- Teresa Micinowska z Lubanic
 
Wszyscy nagrodzeni  w konkursie  na najlepszą nalewkę oraz na najsmaczniejszy chleb otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczył Wójt Gminy Żary-Leszek Mrożek, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani upominkami pocieszenia.
 
O godzinie 20.00 pojawiła się gwiazda wieczoru zespół „Skaner”, który zgromadził pod sceną tłumy, spragnionej zabawy młodzieży i dorosłych. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oficjalnie zakończył uroczystości dożynkowe i zapowiedział ostatnią atrakcje jaką był pokaz sztucznych ogni. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały podczas przygotowań oraz wszystkim, którzy tak licznie przybyli na Dożynki Gminne.
 
W tym roku nasze wydarzenie wsparli finansowo: MAGNAPLAST Sp. z o.o. z Sieniawy Żarskiej, WKM AGRO Sp. z o.o. z Grabika, Zakład Remontowo Budowlany Zdzisław Michoński Żary, WUPRINŻ S.A. z Poznania, Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorz Rotman z Miłowic, Spółdzielnia Mleczarska z Żar, ENEA Oświetlenie Sp. z o.o., Usługi Transportowe TRANS-MAT Stanisław Matejko z Grabika, MK Sp. z o.o. z Kadłubii , ENEA Operator Sp. z o.o., TANDEM Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe z Żagania, Spółka Wodno-Ściekowa ZŁOTA STRUGA z Żar,  SOUND TEXTILES POLAND z Łaz, BNP Paribas Bank Polska S.A., Zakład Zagospodarowania Odpadów z Marszowa,  Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych MEGAVAT Zdzisław Sarnacki z Żar, BellSport Grzegorz Leszczyński z Bytomia, DAARAM Sp. z o.o. z Dąbrowca, Nadleśnictwo Krzystkowice, Krzysztof Słoninka DDD Usługi Budowlane z Bukowiny Bobrzańskiej, PPUH MD Bogusław Dworecki z Żar, AVD Mirosław Prusaczyk z Dietrzychowic, Usługi Ziemne GRZEGORZ KORONA z Surowej, P.P.U. KROSBUD Henryk Gołąb z Krosna Odrzańskiego, Dariusz Kuros EKO-LIFE z Żar. Serdecznie Dziękujemy!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej