• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Przekazanie nowego samochodu pożarniczego

W dniu 17 października 2018 r. nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieniawie Żarskiej przy udziale Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka oraz przedstawicieli władz powiatowych i Komendanta PSP w Żarach.
Projekt „Strażacy na Pograniczu Polsko – Saksońskim, to innowacyjny sprzęt ratowniczo - gaśniczy, rozwijająca się gospodarka, skuteczni wobec problemu migracji ludności.” o wartości 
1 919 366,00 euro  realizowany jest w  Powiecie Żarskim oraz  Powiecie Görlitz. Okres realizacji projektu: 2018.03.01 - 2020.01.31. Jednym z partnerów projektu jest Gmina Żary dla której wartość projektu wynosi 1 398 096,00 zł.
Celem projektu jest stworzenie polsko niemieckiego transgranicznego systemu ochrony ludności, środowiska naturalnego, zabytków kultury, parków przemysłowych i usuwania powstałych zagrożeń. Zwalczanie skutków klęsk i katastrof, stałą wymianę doświadczeń, szkolenia, ćwiczenia po obu stronach granicy oraz poprawa skuteczności interwencji.
Realizacja projektu przewiduje doposażenie OSP Sieniawa Żarska w samochód ratowniczo - gaśniczy wyposażony w innowacyjne rozwiązania sprzętowe, z funkcją do ograniczania stref skażeń chemicznoekologicznych oraz z innowacyjnym systemem piany sprężonej umożliwiającym gaszenie urządzeń pod napięciem o wartości – 1 265 670,00 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Przekazanie samochodu strażackiego

Łaz- Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018

            17 października 2018 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbyło się  podsumowanie tegorocznej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018”. To już dziewiąta  edycja tego konkursu. W tym roku do konkursu została zgłoszona miejscowość Łaz.
11 października br. odbyła się wizytacja miejscowości przez komisję konkursową. Sołtys wsi Krzysztof Jurkiewicz  wraz z przedstawicielami wsi oprowadzili  komisję konkursową  po miejscowości. Opowiedzieli o tradycjach, zachowaniu dziedzictwa kulturowego we wsi,  aktywności mieszkańców przy organizacji lokalnych uroczystości oraz przedsięwzięć a także pokazali obiekty publiczne oraz zabudowę w swojej miejscowości.
            Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę następujące kryteria: estetyka i dbałość o kształtowanie krajobrazu wiejskiego (m.in. wygląd obiektów publicznych i posesji prywatnych, dbałość o ład przestrzenny), wzmacnianie tożsamości wsi oraz ochrona i kultywowanie dziedzictwa kulturowego (m.in. stan zachowania i oznakowanie obiektów zabytkowych i historycznych) oraz formy zaangażowania i integracji mieszkańców (m.in. istniejące stowarzyszenia, miejsca spotkań, cykliczne wydarzenia w życiu kulturalnym wsi).
Na uroczyste podsumowanie konkursu pojechali przedstawiciele miejscowości wraz z sołtysem Krzysztofem  Jurkiewiczem  oraz Wójtem Gminy Leszkiem Mrożkiem.
            Miejscowość Łaz  w tegorocznej edycji konkursu zajęła I miejsce otrzymując talon w wysokości 15 000 zł oraz miano „Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej 2018 roku”.  Sołtys wsi z rąk Wicemarszałka  Województwa Lubuskiego Pana Stanisława  Tomczyszyna odebrał nagrodę oraz podziękowała za tak wysoką ocenę.
Słowa podziękowań wyraził również w przemówieniu Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek.
Do konkursu zgłosiło się 20 miejscowości, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu. To spośród nich komisja konkursowa wybrała zwycięzców.
II miejsce zajęła miejscowość  Cigacice - Gmina Sulechów, III miejsce: Radwanów - Gmina Kożuchów, IV miejsce- Ojerzyce - Gmina Szczaniec, V miejsce  Osiecznica - Gmina Krosno Odrzańskie.
Wyróżnienia:
- Drzeńsko - Gmina Rzepin
- Dąbrówka Wlkp. - Gmina Zbąszynek
- Dobrosułów - Gmina Bytnica
- Różanki - Gmina Kłodawa
- Wyszanowo - Gmina Międzyrzecz.
Imprezie towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych, kabaretu .  

Organizatorem konkursu był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Inicjatywę wsparły: Związek Młodzieży Wiejskiej i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.
 
           
A. Kochanowska
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

29Galeria zdjęć: Łaz-Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2018

Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej

W dniu 12 października 2018 r. odbyły się Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Złotniku. W załączeniu galeria zdjęć.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

32Galeria zdjęć: Dzień Edukacji Narodowej

Informacja dla wyborców- Dojazd do lokali wyborczych

Informuję wyborców  gminy Żary , że w dniu 21.10.2018 r. będzie kursował autobus umożliwiający dojazd do lokali wyborczych w następujących miejscowościach:
  1. Bieniów
  2. Olbrachtów
  3. Marszów
  4. Złotnik
  5. Lubanice
I TRASA wyjazd o:
 
godz. 10. 30 - z Biedrzychowic (spod Kościoła - pętla autobusowa) do Bieniowa  (remiza)
 i z powrotem.
godz. 12.00  - z Dąbrowca  ( przystanek przy starej drodze )  przez Włostów  (przystanek)  
do  Bieniowa  (remiza) i z powrotem.
 
II  TRASA wyjazd o:
 
godz. 10.30 - z Drożkowa ( spod Kościoła) przez  Łukawy do Lubanic (szkoła) Surowa (koło krzyża) do Lubanic (szkoła) Łukawy (świetlica wiejska) przez Drożków do Lubanic (szkoła) Surowa (koło krzyża)
 
godz. 12.30– z Mirostowic Górnych ( spod Kościoła ) do Olbrachtowa( szkoła )
i z powrotem. 
 
III  TRASA wyjazd o:
 
godz. 12.00  - z Rusocic   ( stara droga )  przez Drozdów ( przystanek) do Olbrachtowa ( szkoła)
i z powrotem.
godz. 13.00 – z Janików (przystanek) Bogumiłów (spod kościoła) przez Rościce (przystanek) Miłowice  (przystanek) do Olbrachtowa  (szkoła ) i z powrotem. 
 
IV  TRASA wyjazd o:
 
godz. 11.30  - z Olszyńca  ( pętla autobusowa na końcu wsi) do Marszowa  ( świetlica  wiejska ) i z powrotem.
godz. 15.30  - z Siodła ( pętla autobusowa ) do Marszowa  ( świetlica wiejska ) i z powrotem.
 
V TRASA wyjazd o:
 
godz. 12.00  - z Kadłubi  (pętla autobusowa) przez Lubomyśl (przystanek koło boiska) do Złotnika
( szkoła podstawowa ) i z powrotem.

Kompleksowe wsparcie dla Lubuszan w zakresie języków obcych i szkoleń komputerowych

Fundacja ,,Przedsiębiorczość” zaprasza do wzięcia udziału w projekcie  "Kompleksowe wsparcie dla Lubuszan w zakresie języków obcych i szkoleń komputerowych" oferujemy kursy komputerowe na poziomie  A ( podstawowy),B ( średniozaawansowanym), C ( zaawansowany).
Do udziału zapraszamy osoby:
- w wieku 25-64 r.ż.
- osoby o niskich kwalifikacjach
- osoby zamieszkujące teren woj. Lubuskiego (pierwszeństwo maja osoby zamieszkujące teren wiejski)
Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe a po zakończeniu kursu jest egzamin potwierdzony certyfikatem. 
Osoby  chętne do udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego , który jest dostępny na stronie internetowej 
 
 
bądź bezpośrednio w siedzibie Fundacji Przedsiębiorczość ul. Mieszka I 13,68-200 Żary lub biurze projektu Fundacji Przedsiębiorczość ul. Jana Pawła II 15 pok. 22, 68-200 Żary w godzinach 7:30-15:30 . Zapraszamy także do kontaktu telefonicznego: 519 646 016

Załączniki

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości na wyposażenie strażaków ochotników z Gminy Żary

16  października 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie poświęcone dotacji z Funduszu Sprawiedliwości na wyposażenie strażaków ochotników województwa lubuskiego.
Podczas spotkania Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek wraz ze skarbnikiem Gminy Barbarą Karpowicz podpisali umowy z Ministerstwem Sprawiedliwości na dotacje na wyposażenie jednostek OSP. Gospodarzem spotkania był lubuski komendant wojewódzki PSP bryg. Patryk Maruszak. W spotkaniu udział wzięli również Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Pan Mikołaj Pawlak – Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Uzyskane dofinansowanie w wysokości 43.362 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości

Piknik Ekologiczny w Gminie Żary

W dniu 28 września 2018r. w Olbrachtowie, w Gminie Żary odbyła się II edycja Pikniku ekologicznego, sfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Zielonej Górze. Oficjalnego otwarcia Pikniku o godz. 10.00 dokonał Wójt Gminy Żary. Podczas imprezy odbywały się warsztaty tematyczne, związane z segregacją śmieci a także prelekcja oraz prezentacja recyklingu butelek PET.  Dzieci chętnie brały udział w zabawach, grach i quizach.
Podczas Pikniku zostały ogłoszone wyniki konkursu wiedzy pt. „Nasze rady na odpady” oraz wręczone dyplomy i nagrody dla finalistów i laureatów konkursu. Ponadto w podziękowaniu za przeprowadzoną przez wszystkie szkoły akcję sprzątania świata, w dniu 21.09.2018r, Wójt Gminy Żary wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Lipinki przekazali plansze edukacyjne dot. segregacji elektrośmieci. Odbył się również spektakl teatralny pt. „Zabawki w opałach”, prezentujący w przystępny sposób tematykę palenia śmieci w piecach i smogu oraz zasady prawidłowej segregacji odpadów. W Pikniku uczestniczyło ok. 600 osób.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Piknik Ekologiczny w Gminie Żary

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych

Serdecznie zapraszamy na V Konwent  Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się dnia 4 października 2018r. o godz. 11.00 w Remizie Strażackiej w  Bieniowie.
Podczas spotkania omówiony zostanie m.in. Program Grantowy pn. „Równać szanse” w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości do 8.500 zł.
O dotację ubiegać się mogą organizacje z miejscowości do 20 tys. mieszkańców:
- powiatowe, miejskie i gminne biblioteki,
- organizacje pozarządowe, w tym OSP  (zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów).
Wszelkie informacje dotyczące programu omówione zostaną podczas spotkania przez przedstawicieli Stowarzyszenia Światowid- Partnera Regionalnego Grantowego Programu Równać Szanse.
Serdecznie zapraszamy

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Poznaniu zawiadamia o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Więcej informacji w załączonym komunikacie.

Załączniki

"Czyste powietrze"

Informujemy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze od dnia 19.09.2018r. rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie do zadań związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych w ramach programu “Czyste powietrze”.
W ramach programu o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele budynków mieszkalnych istniejących i nowobudowanych. Wnioski należy składać bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze za pomocą “Portalu beneficjenta” dostępnego na stronie internetowej Funduszu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Funduszu w zakładce: strona główna –> aktualności, pod adresem: https://www.wfosigw.zgora.pl/.
1 ... 7 8 9 10 11
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsbBaner: enea_operator