Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Nie żyje ks. Ryszard Walner - proboszcz parafii w Bieniowie

W środę 6 grudnia 2023 r. ok. godz. 22.00 w hospicjum w Żarach, w 67. roku życia  zmarł śp. ks. Ryszard Walner, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 11 grudnia 2023r. w Bieniowie oraz Lubanicach.
O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Bieniowie, po jej zakończeniu - przejazd na cmentarz parafialny w Lubanicach (Lubanice są filią parafii Drożków, cmentarz znajduje się w pobliżu kościoła).
Ks. Ryszard Walner pracował jako wikariusz w Żarach (par. Wniebowzięcia NMP, 1984-1989), Żaganiu (par. Wniebowzięcia NMP, 1989-1992), Lipinkach Łużyckich (1992-1994) i ponownie w Żarach (par. Miłosierdzia Bożego, 1994-1995). 22 sierpnia 1995 r. został proboszczem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie. Później kierował jeszcze parafią pw. św. Józefa w Zaborze (2010-2016) i pw. św. Andrzeja w Szprotawie (2016-2021). 2 sierpnia 2021 r. mianowano go proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bieniowie.

Mikołaj to magiczne słowo, które elektryzuje dzieci i dorosłych.

Mikołajkowe Show, niezwykłe widowisko, zorganizowane właśnie 6 grudnia w Łazie przez Leszka Mrożka Wójta Gminy Żary przeniosło wszystkich obecnych w bajkowy świat  elfów, renifera Rudolfa, przygód niesfornych skrzatów.
Klimat świąt dopełniły spadające z nieba płatki śniegu, a kto zmarzł mógł ogrzać się przy wielkim ognisku i upiec na nim kiełbaski!
Ale co tu opowiadać! Zobaczcie sami!
Do zobaczenia za rok!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

103Galeria zdjęć: 23 Widowisko Mikołaj

Mikołajki w gminnych szkołach

Pracowity dzień miał wczoraj Mikołaj ze swoimi pomocnikami. W jednego z nich wcielił się Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, który ufundował słodkie paczki dla wszystkich dzieci w szkołach i przedszkolach gminy Żary.
Wczorajszy dzień był jednym z tych, które na długo zostają w pamięci dzieci. Wszystko dzięki Mikołajowi. W tradycję obchodów Św. Mikołaja na stałe wpisał się slalom jego świty po wszystkich szkołach Gminy Żary. Tak było i w tym roku. Słodkie prezenty otrzymało 1070 dzieciaków we wszystkich siedmiu placówkach. Przepięknie ubrane na czerwono  dzieci witały gości uśmiechami, piosenkami i specjalnie przygotowanymi występami. Było wzruszająco, co już teraz pozwoliło poczuć atmosferę zbliżających się świąt!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

55Galeria zdjęć: 23 Mikołaj w Szkolach

Gminny Turniej Mikołajkowy w Grabiku! Oj działo się!

W sobotę, 2 grudnia br. w Grabiku odbył się turniej piłki nożnej pn. ‘’Zachowaj Trzeźwy Umysł‘’ w kat. Żak i Trampkarz.
W zmaganiach wzięły udział drużyny: Delty Sieniawa Żarska, Błękitnych Olbrachtów, Sparty Grabik oraz Mirostowiczanki.
Organizatorami był: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach, Gmina Żary ora KS Sparta Grabik.
Dużo pięknych bramek, mnóstwo emocji i gorący doping kibiców na trybunach towarzyszyło podczas rozgrywek piłkarskich.
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek wręczył każdemu klubowi nagrody w postaci sprzętu sportowego dla drużyn dziecięcych i młodzieżowych w następujących wysokościach:
Sparta Grabik- 7.500 zł (6 drużyn), Błękitni Olbrachtów oraz Delta Sieniawa Żarska po 5.000 zł (4 drużyny), Mirostowiczanka Mirostowice Dolne 2.500 zł (2 drużyny).
Dodatkowo wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez Wójta Gminy pamiątkowymi czapkami Mikołaja oraz słodkościami .
Gratulujemy wszystkim zawodnikom, trenerom, opiekunom i rodzicom za obecność i świetną atmosferę sportową.
Dziękujemy trenerowi Rafałowi za sędziowanie zawodów i pomoc w organizacji.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

68Galeria zdjęć: TURNIEJ MIKOŁAJKOWY GRABIK

Ruch na drodze w Grabiku wraca do normy

Od 8 grudnia 2023r. likwidowana jest sygnalizacja świetlna oraz objazdy na odcinku wyremontowanej drogi 287 od km 46+510 do km 47+200.
Przyjemnej jazdy!

Załączniki

Mamy mistrza wędkowania!

Krzysztof Markulak- 16 latek z Marszowa  zajął I miejsce w III Finale Krajowym w Uczniowskich Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Spławikowym w Lubsku. W piątek, 24 listopada zwycięstwa pogratulował mu Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
-Jestem dumny z dokonań Krzysztofa i zawsze z przyjemnością doceniam młodych ludzi z pasjami- mówił wójt gratulując sukcesów i wręczając 16-latkowi bon podarunkowy na 250 zł. Dziękuję, że tak pięknie reprezentujesz Gminę Żary.
Podczas wizyty u gospodarza gminy towarzyszył mu tata, Zbigniew Markulak.
Ten sukces jest uwieńczeniem dotychczasowych dokonań młodego „moczykija”, zwłaszcza że rywalizował z 70 zawodnikami z całego kraju. Zdradził nam że zamiłowanie do wędkowania zaszczepił w Krzysztofie dziadek Andrzej Gienieczko. Już jako 7-letniego chłopca zabierał go na ryby i odkrywał przed nim tajniki sportowego wędkowania. Dla Krzysztofa to przede wszystkim sport, ale i doskonały sposób na relaks. Jego mentorem i trenerem jest Krzysztof Kanarek, z Koła Wędkarskiego nr 8 Raja w Żarach. Jeszcze raz serdecznie gratuluję Ci tytułu Młodego Mistrza Wędkarstwa. Jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć i z pewnością będziemy Cię wspierać i dopingować w przyszłych zawodach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Krzysztof Markulak

Święty Mikołaj przybędzie do naszej gminy prosto z Laponii!

Kochane dzieci, mamy dla Was fantastyczną niespodziankę! Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary napisał do Świętego Mikołaja długi list, a ten szybciutko odpowiedział, że odwiedzi naszą gminę z całą swoją świtą. Zapraszamy wszystkie dzieci w środę, 6 grudnia o godz. 18.00 na boisko sportowe w Łazie. Czeka na Was moc atrakcji! Nie możecie tego przegapić!

Weź udział w XIV Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym

Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary zaprasza mieszkańców gminy do udziału w XIV Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym.
Uruchom swoją wyobraźnię, zaproś do wspólnej zabawy dzieci, wnuki. Ideą konkursu jest nie tylko pielęgnowanie tradycji, ale także rozwijanie kreatywności czy wyobraźni. Co najważniejsze –  łączenie pokoleń            (dzieci, rodziców i dziadków) we wspólnym tworzeniu ozdób świątecznych.
Regulamin konkursu znajdziecie  w załączniku
 

Załączniki

Ogłoszenie otwartych konkursów ofert na 2024 rok

Wójt Gminy Żary ogłasza otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych Gminy Żary w 2024 roku w następujących zakresach:
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
- turystyki i krajoznawstwa,
- wspierania rozwoju kultury i ochrony dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej,
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 
Termin składania ofert: do  18 grudnia 2023 roku  do godz. 15.00 w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary (parter budynku).
Ogłoszenia do pobrania

Uwaga! Będzie ślisko!

Meteorolodzy ostrzegają przed oblodzeniem

Niekorzystne zjawiska pogodowe mogą zacząć się już dziś, tj, we wtorek, 21.11.2023r. i potrwać do rana 22.11. 2023r. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników, po opadach deszczu i deszczuze śniegiem, powodujących ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C. Lokalnie ujemna temperatura powietrza utrzyma się także w środę w ciągu dnia.

1 2 3 4 5 6 ... 106
Baner: Dodatek węglowyBaner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacje
Baner: info_z_gminy_zaryBaner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrze
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej