Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Jabłoniowy zawrót głowy

W sobotę, 26 września zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego, gdzie już po raz siódmy, odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”.
Impreza nawiązuje do tradycji tego miejsca, pełniącego od początku istnienia parku funkcję zaplecza ogrodniczego. Na jego potrzeby w szkółce uprawiano rośliny młode, gromadzono je, rozmnażano i przechowywano, przygotowując do wysadzenia na docelowe miejsce.  W II połowie XIX wieku szkółka mużakowska uzyskała cenioną i rozpoznawalną markę, stając się z czasem znaczącym źródłem dochodów. Dzisiaj miejsce to kojarzy się jednak przede wszystkim ze starym sadem, założonym z początkiem wieku XX, gdy uprawy zdominowały rośliny użytkowe.  Zachowane drzewa owocowe rosnące na prawie całym terenie, reprezentujące liczne odmiany, w części rzadko spotykane we współczesnych sadach przydomowych, stanowią kolekcję interesującą nie tylko dla znawców. W ostatnich latach kolekcja została wzbogacona o ponad 250 młodych drzew owocowych.
W godzinach 11.00-18.00 swoją ofertę zaprezentują firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Kupić będzie można również rośliny ozdobne do ogrodu. Zainteresowani poradami ogrodniczymi będą mogli zwrócić się z pytaniami do specjalistów i udać na spacer edukacyjny na terenie Szkółki pod nazwą „Drzewa owocowe w krajobrazie – ochrona starych odmiany drzew owocowych”
 
Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, wyrobów rękodzieła, domowych przetworów, miodów, a także regionalnych serów i wędlin. Oczywiście nie zabraknie przepysznych ciast, lodów i aromatycznej kawy. Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach ruchowych i artystycznych, podczas których własnoręcznie wykonają naturalne kompozycje jesienne i ozdoby z dyni. Każdy uczestnik będzie miał możliwość samodzielnie skomponować i wykonać świeży sok z owoców zebranych na terenie mużakowskich sadów. Zapraszamy również na miodowe warsztaty i stoisko edukacyjne Lasów Państwowych. 

Zapraszamy serdecznie wszystkich szukających odpoczynku w jesiennym słońcu przy nastrojowej muzyce, którą zapewnią występy zespołów Vergißmeinnicht i Póki co.

Organizatorem "Jabłoniowego zawrotu głowy" jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Specjalistyczna Pracownia Terenowa "Park Mużakowski" w Łęknicy. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej