Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Pan Kazimierz Zielonka ma już 100 lat! Gratulujemy!

W Złotniku obchodzono niezwykły jubileusz. To setne urodziny pana Kazimierza Zielonki. Z życzeniami do szanownego jubilata przybyli Wójt Gminy Żary z przedstawicielami urzędu. To kolejny stulatek w naszej gminie.
Niecodziennie, a nawet nie co roku obchodzimy w Gminie Żary tak okrągły jubileusz. Taki dzień w każdym z nas przywołuje refleksje nad wartościami jakie nasi seniorzy wnoszą w życie lokalnych społeczności. 25 stycznia z wizytą pełną serdeczności i prezentów do Pana Kazimierza przyjechali Wójt Leszek Mrożek, oraz pracownicy Urzędu Gminy. Gospodarz gminy wręczył dostojnemu jubilatowi List Gratulacyjny i złożył życzenia dalszych długich lat w zdrowiu, spokoju, szczęściu i radości oraz nieustającej pogody ducha w otoczeniu najbliższych. Przekazał również Listy okolicznościowe od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka.
Pan Kazimierz urodził się w Nowym Sołońcu. Tam też spędził dzieciństwo. Jako 16-latek został wcielony do rumuńskiej armii. Podczas walk został ranny. Życie uratował mu jeden z towarzyszy broni, zabierając go z pola walki. Moździerz niemal zmiażdżył  mu nogę, do tego stopnia, że podczas pobytu w szpitalu, chciano mu ją amputować. – Leżał w nim przez rok. Rana długo się goiła, ale jeden z lekarzy zasugerował, że lepiej będzie, jeśli nie zgodzi się na amputację, dzięki niemu  do dziś ma własną kończynę,  choć do końca nie jest sprawna.   – opowiada Anna, córka Pana Kazimierza
Kazimierz Zielonka przyjechał z rodziną do Polski w 1947 roku. Najpierw przez pół roku Zielonkowie mieszkali w Parowej, potem postanowili przenieść się do Złotnika, gdzie zajęli jeden z wolnych domów. Mieszkają w nim do dziś.
Tu, jako 27 latek  ożenił się. Razem z żoną Marią dochowali się syna i trzech córek. Ciężka praca na roli zahartowała  obojga i pomogła przezwyciężyć życiowe trudności. Mimo chorej nogi Pan Kazimierz ciężko pracował, jak każdy zdrowy mężczyzna, by utrzymać rodzinę. Doczekał się 3 pokoleń rodu. Ma 11 wnucząt i 14 prawnucząt.
Przez swoje okrągłe sto lat, wypełnione codziennymi radościami ale i smutkami, ciężką pracą, troską o dobro rodziny i innych ludzi, był świadkiem wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków. Swoją życiową mądrością dzielił się z najbliższymi i lokalną społecznością. Dziś mimo skończonych stu lat wciąż cieszy się dobrym zdrowiem jest w pełni sprawny, mieszka z rodziną w swoim domu w Złotniku.
– Zawsze był osobą bardzo życzliwą, gdy trzeba było pomagał też innym w sąsiedztwie.  Szanował rodzinę, uczył swoje dzieci i wnuki, dbał o nas.  Przy tym wszystkim trzymał dyscyplinę i był niezwykle wymagający, również od siebie.  Pielęgnował tradycje przodków, często jeździł na Bukowinę. Nas też tam zabierał – podkreślali najbliżsi jubilata, którzy pamiętają jeszcze jak czasem rodzice rozmawiali w domu po rumuńsku.
To umiłowanie Bukowiny Pan Kazimierz zaszczepił w dzieciach i wnukach. Wnuczka Justyna występowała w zespole górali czadeckich „Dolina Nowego Sołońca”.
Pan Kazimierz jest osobą bardzo lubianą i cenioną przez wszystkich we wsi. Wszyscy pamiętają , jak niewielkim ciągnikiem jeździł nawet do sklepu. Nie bał się wyzwań. Tę cechę przekazał też dzieciom. Jego córka Anna jako pierwsza kobieta w Złotniku zdała egzamin na prawo jazdy i wciąż jest czynnym kierowcą.
By uwiecznić to niecodzienne spotkanie z wyjątkowym człowiekiem wykonano pamiątkowe zdjęcia, a wszyscy zgromadzeni goście życzyli Panu Kazimierzowi  kolejnego stulecia w zdrowiu.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: 100 lat Kazimierz Zielonka

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadamiBaner: spis_2021
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacja
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej