Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Nasze podatki zasilają gminny budżet – zapewniają radni z wójtem Leszkiem Mrożkiem. A Twoje?

Składasz PIT? Koniecznie wpisz miejscowość, w której mieszkasz!
Mieszkasz w Gminie Żary? Chcesz mieć wpływ na rozwój twojej małej ojczyzny? Podpowiadamy jak to zrobić.
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym w formularzu PIT wskaż miejscowość, w której mieszkasz w Gminie Żary. Niezależnie od tego gdzie jesteś zameldowany. Ważne jest gdzie faktycznie mieszkasz. W ten sposób pieniądze z twojego podatku pozwolą zwiększyć pulę środków na gminne inwestycje i napędzą jej rozwój. A do Ciebie wrócą w postaci budowanych dróg, chodników, placów zabaw, obiektów sportowych, czy remontów szkół na terenie Gminy Żary.
 
Ziarnko do ziarnka...
W ciągu ostatnich lat podatek dochodowy (PIT) W Gminie Żary rozlicza przeciętnie 67 procent mieszkańców. Daje to nieco ponad 11 mln  zł.  
- Gdyby miejsce zamieszkania w zeznaniu PIT wskazało 100 proc. mieszkańców, dochód z podatku wzrósłby do 16 - 17 mln zł. wylicza Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary – Rokrocznie tracimy przez to 5- 6 mln zł. Moglibyśmy za to wybudować np. 13 km nowych dróg, czy wybudować prawie dwie świetlice, jak ta w Lubomyślu. Mam nadzieję, że liczby przekonają mieszkańców.
Na zaznaczenie w zeznaniu podatkowym miejsca zamieszkania uczula także Jan Gajda, sołtys Olbrachtowa. – Ludzie nie zdają sobie sprawy ile przez to tracimy, to są realne pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na nasze inwestycje.
- Dla kogoś, kto składa PIT w Urzędzie Skarbowym, zaznaczenie miejsca zamieszkania to drobiazg, dla finansów gminy to wielka rzecz, bo tu liczy się każda złotówka - przekonuje Elwira Wentlant, radna i sołtys Kadłubii, cytując przysłowie: „ziarnko do ziarnka…”

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: PODATKI PIT

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadamiBaner: spis_2021
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacja
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej