Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Oto nasi mistrzowie recytacji!

Aż 38 uczniów  szkół Gminy Żary zmagało się w eliminacjach gminnych kolejnej edycji Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.
– Mamy tu najlepszych recytatorów wyłonionych w szkołach - powiedział Waldemar Dybalski, przewodniczący jury.
– Dla nas przy ocenie najistotniejsze jest to, czy uczestnik wie o czym mówi, czy rozumie tekst. Bo nim przecież opowiada o sobie, swoich emocjach. Oczywiście ważna jest dykcja, kontakt z odbiorcą - podkreślali członkowie jury.
W jego składzie oprócz Waldemara Dybalskiego znalazła się także Ewa Kusion. Oboje są doświadczonymi animatorami kultury. Ważnym kryterium oceny był dobór repertuaru, emocje towarzyszące recytacji, no i radzenie sobie uczestników z tremą. A było czego posłuchać. Były wykonania których  chciałoby się słuchać w nieskończoność, a ułańska fantazja mistrzów słowa dosłownie wbijała w przysłowiową podłogę. Część prezentowała klasyki, ale był i repertuar nieco luźniejszy, nieznanych autorów. Jedno jest pewne, konkurs wyłonił świetnie zapowiadających się standuperów,  i tych którzy na scenie czują się jak ryby w wodzie.
Uczestnicy zostali podzieleni na grupy: I grupa wiekowa (klasy I - III), II grupa wiekowa (klasy IV-V), III grupa wiekowa (klasy VI-VIII)
Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji w kategoriach : wiersz oraz wywiedzione ze słowa, długo debatowało nad wyborem mistrzowskich wykonań.
W grupie najmłodszej, najliczniej reprezentowanej wysłuchano 17. recytacji. Tytuły laureatów otrzymali: Mateusz Fiedziuk, Piotr Plichta, Dawid Surwiło oraz Jan Paliwoda.
Siedmiu uczestników zaprezentowało się w potyczkach ze słowem z grupy II. Tu tytuły laureatów przyznano: Gabrieli Komorskiej oraz Karolinie Dąbrowskiej.
W grupie III jury wysłuchało 14 recytatorów. Tytuł laureata przypadł tu: Zuzannie Wacowskiej, Natalii Wacowskiej, Aleksandrze Żurawskiej i Michałowi Kurosowi.
Jury postanowiło wyróżnić Gabrielę Kuros, Hannę Pietrowiak, Karolinę Winecką, Fabianę Tomaszewską, Jakuba Chaszczewskiego, Alana Jasińskiego, Nicolę Kornę.
Organizatorem Gminnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego był  Urząd Gminy Żary wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bieniowie. Przegląd odbył się za zachowaniem reżimu sanitarnego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej