Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

30 lat minęło… Obdarowaliśmy zasłużonych samorządowców

Tak, tak, właśnie obchodziliśmy 30-lecie samorządu terytorialnego. Z tej okazji  Zarząd Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego postanowił przyznać medale wyróżniającym się mieszkańcom gmin za zasługi na rzecz lokalnej społeczności. W czwartek, 4 marca, Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary dokonał uroczystego wręczenia odznaczeń, ale i prezentów ufundowanych przez Gminę. Otrzymali je trzej radni z najdłuższym stażem w samorządzie, ale i dwaj społecznicy rozsławiający gminę nie tylko w kraju, ale i za granicą.
- Cieszę się i jestem dumy, że mamy takich ludzi, cieszących się zaufaniem społecznym, ale i znanych z pracy na rzecz swoich lokalnych społeczności - mówił  L. Mrożek, podczas wręczania medali.
 
 Listę nagrodzonych otwiera Jan Gajda z Olbrachtowa. W Radzie Gminy zasiada nieprzerwanie od 1990 r, a od 1995 r. wciąż jest sołtysem wsi. Nic dziwnego, że  pytany jest o to, jak długo pełni mandat radnego, odpowiada: „od zawsze”. Pan Jan znany jest ze swej aktywności, ale i skuteczności niemal w każdej sprawie dotyczącej mieszkańców gminy.
 
Równie długim stażem w samorządzie może pochwalić się Marian Peszek z Mirostowic Górnych. Radnym był od 1990 roku, a przez kilka kadencji kierował też pracami Rady jako jej przewodniczący.
 
Medalem doceniony został też Stanisław Perczyński z Surowej, który rolę gospodarza wsi pełni od 1990 roku z niewielką przerwą w latach 2007- 2011. Pasją Pana Stanisława od lat jest hodowla koni. Jego zaprzęgi są atrakcją wielu imprez nie tylko w regionie, ale i na terenie kraju.
 
Wiktora Bryjaka, ze Złotnika nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Od 1984 r. jest kierownikiem zespołu Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca”, który występuje niemal na wszystkich festiwalach kultury ludowej z licznymi sukcesami. W 2019 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia.  Zespół liczący 40 osób, ubarwia swymi występami lokalne imprezy i uroczystości.
 
Kolejnym zasłużonym dla samorządu jest Henryk Domaradzki z Bieniowa. Z jego inicjatywy w 2009 r. powstała w Bieniowie Izba Dziedzictwa Kulturowego. Zgromadzone w niej eksponaty mają nie tylko wartość historyczną, ale i emocjonalną, bo związane są z przeszłością  mieszkańców wsi, osiadłych w niej po II wojnie światowej. Pan Henryk jest też miłośnikiem ekologii natury, ma też talent rzeźbiarski. Swego czasu był też nauczycielem plastyki w LO w Żarach.
 
Jeszcze raz dziękujemy za długie lata działalności na rzecz naszej Gminy, gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych sukcesów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: medale 30 lecie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej