Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Odszedłeś na wieczną służbę!

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w sobotę, 13 marca odszedł na wieczną służbę druh Zygmunt Strzelczak ze Złotnika. Na zawsze będziesz w naszej pamięci! Mistrzu!
Zygmunt Strzelczak miał 92 lata, a większość swego życia, bo aż 64 lata poświęcił działalności w Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Żary. Właściwie działał w niej do końca. Zapamiętamy go jako  jednego z najstarszych strażaków województwa lubuskiego. Pełnił między innymi funkcję Przewodniczącego Komisji rewizyjnej, w Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarach. Został odznaczony srebrnym i złotym krzyżem za dzielność, Krzyżem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Medalem Honorowym Bolesława Chomicza, Medalem Honorowym Józefa Tuliszkowskiego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla województwa Zielonogórskiego, Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
 
- Był szanowanym społecznikiem i wzorem dla młodszych mieszkańców nie tylko Złotnika, ale całej społeczności gminy. - podkreśla Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Hojnie dzielił się  swoją wiedzą i umiejętnościami. Wychował pokolenia ochotników. Dla nas wszystkich to ogromna strata. W imieniu swoim i pracowników Urzędu Gminy Żary, składam najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim druha Zygmunta Strzelczaka.
 
- Przez lata swojej działalności w OSP druh Zygmunt brał bardzo aktywny udział w życiu swojej rodzimej jednostki w Złotniku, oraz Gminy Żary – czytamy na stronie OSP Złotnik.- Między innymi z jego inicjatywy, w czynie społecznym w 1988r. została tam wybudowana świetlica pod nazwą Dom Strażaka, wraz z remizą OSP, pełnym zapleczem socjalnym.
Dzięki założeniu komitetu, w którym działał Z. Strzelczak, w Złotniku wybudowano Szkołę Podstawową. W 1947r. pomagał zakładać Ochotniczą Straż Pożarna w Bieniowie. W 1957r. był współzałożycielem Ochotniczej Straży pożarnej w Złotniku, oraz pierwszym kierowcą. Mieszkańcy gminy doskonale pamiętają, że jeszcze do niedawna siadał za kółko samochodu strażackiego i jeździł do akcji gaśniczych. Ale był też tak zwyczajnie, po ludzku - dobrym  człowiekiem.
Oprócz służbie społeczeństwu w szeregach OSP miał też inną pasję. Od 16 roku życia uczył się kowalstwa, w 1952r. uzyskał tytuł Mistrza kowalstwa. Dwa lata później założył w Złotniku własną kuźnię. Przez lata  nauczył kowalskiego fachu praktykujących u niego setki młodych ludzi. Pan Zygmunt był ostatnim kowalem w regionie.
 
- Mistrzu dziękujemy Ci za Twoje dobre serce, życzliwość, dobroć i ogrom pracy. Nie wyobrażamy sobie naszych strażackich zebrań i zawodów bez Ciebie podkreślają ochotnicy z OSP Złotnik.- Na zawsze będziesz w naszej pamięci.
 
Pogrzeb odbędzie się 17 marca, o godz. 13.00 na cmentarzu w Złotniku.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej