Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Z partnerską wizytą w Kromlau

Coraz bardziej zacieśnia się współpraca Gminy Żary z partnerską gminą Gablenz. W sobotę 10 lipca, pięcioosobowa delegacja Gminy Żary z Wójtem Leszkiem Mrożkiem na czele gościła w Kromlau na zaproszenie Burmistrza Gablenz, Dietmara Noacka.
Wizyta miała szczególny charakter, bowiem  właśnie tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie po remoncie, Zespołu Rakotz w 200 - hektarowym Parku Rododendronów w Kromlau. Malowniczy kompleks wraz z najbardziej znanym bazaltowym łukiem  Rakotza zwanym też Diabelskim Mostem przez ostatnie trzy lata przeszedł gruntowną przebudowę. Od maja tego roku znów można podziwiać jego okazałość i odbicie w jeziorze Rakotz. Punkt widokowy był doskonałym tłem do sesji zdjęciowych. Na terenie parku znajduje się też Dom Kawalerski, w stylu dworku szwajcarskiego oraz wybudowany w 1860 roku pałacyk Kromlau. Obecnie mieści się w nim siedziba gminy Gablenz. Park dostępny jest dla turystów przez cały rok.
 
Delegacja z Gminy Żary została bardzo ciepło przyjęta. Już  po oficjalnych uroczystościach, podczas bankietu na terenie pałacyku w Kromlau, włodarze obu gmin wymienili się dokonaniami, pochwalili zrealizowanymi inwestycjami w minionym roku, rozmawiali też o planach na przyszłość. W spotkaniu z polskiej strony oprócz wójta, uczestniczyli: Barbara Litewka, radna Gminy Żary, Anna Kochanowska, kierownik referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych, Lucyna Makowska, z promocji gminy, oraz Jarosław Ryś - tłumacz .
Porozumienie o współpracy pomiędzy gminami Żary i Gablenz podpisano 29 lutego 2012 roku,  odtąd delegacje obu gmin uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach i imprezach obu samorządów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: kromlau wizyta

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej