Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Budżet przyjęty, ruszamy z kolejnymi inwestycjami!

Radni Gminy Żary uchwalili budżet na przyszły rok. Ponad 13 mln zł przeznaczyli na inwestycje. – Liczymy, że inwestycji i pieniędzy na ich realizację będzie jednak więcej. Występujemy z nowymi wnioskami o dotacje na nowe zadania i robimy wszystko, by tych pieniędzy płynęło do gminy jak najwięcej – zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Projekt budżetu na 2022 r. zakładał, że dochody gminy wyniosą 53 mln 840 tys. zł  natomiast jej wydatki oszacowano na 60 mln 439 tys. zł. Przed głosowaniem  projekt był konsultowany podczas komisji Rady Gminy, podczas których radni mogli zapoznać się z jego założeniami. Wójt Leszek Mrożek podziękował radnym za rozsądne, rzetelne i merytoryczne podejście do projektu, zwłaszcza w sytuacji pandemii. Dodał, że jego realizacja umożliwi rozwój gminy i wpłynie na poprawę jakości życia jej mieszkańców. 
 
Za przyjęciem projektu głosowało wszystkich 15 radnych.
– Przyszłoroczny budżet będzie wyjątkowo trudny – podkreślał wójt Leszek Mrożek. - Nie wiemy, jak wyglądać będzie inflacja, ani czy uda się powstrzymać pandemię. Mimo tego mamy  budżet  stabilny, ale przede wszystkim realny. Dziękuję za poświęcony czas i trud włożony  w jego tworzenie pani skarbnik, Barbarze Karpowicz.
 
L. Mrożek wylicza, że na rozmaite inwestycje zaplanowano ponad 13 mln zł. – Liczę jednak, że i inwestycji i pieniędzy będzie jednak więcej, niż zaplanowaliśmy. Gmina występuje i będzie występować z wnioskami o kolejne dotacje na realizację nowych inwestycji. Podobnie było przed rokiem – mówi samorządowiec. 
 
Największą z licznych inwestycji będzie dostosowanie do potrzeb mieszkańców budynku w Grabiku po dawnej ANR.  Dzięki dotacji 8 mln zł z Polskiego Ładu powstanie tam Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Inwestycja rozłożona jest na dwa lata. W 2022 r. wydatkowany będzie jedynie wkład własny gminy, tj. 899 tys. zł. Listę kolejnych ważnych zadań otwiera budowa szatni w Drożkowie z fotowoltaiką, oświetleniem płyty boiska za ponad 3 mln 150 tys. zł, czy budowa czterech dróg, za ok. 4,3 mln zł z czego dotacja 2,7 mln zł. Istotnym zadaniem będzie także remont budynku w Miłowicach w którym  powstanie Centrum Kulturalno–Edukacyjne. Całkowity koszt zadania to 1 mln 730 tys. zł, w tym kwota zdobytej dotacji – 800 tys. zł.   W przyszłym roku, powstanie także podjazd dla osób niepełnosprawnych przy budynku Urzędu Gminy w Żarach.
Wójt  zapowiada, że inwestycji będzie znacznie więcej. - Nie zapomnieliśmy przy tym o mieszkańcach wsi. Montaż lamp solarnych i dodatkowych punktów świetlnych czy oświetlenia drogowego na terenie gminy wyniesie nas kolejne 2,2 mln zł. 500 tys. zł dołożymy na dofinansowanie rozbudowy drogi wojewódzkiej w Grabiku na odcinku od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z krajową 12. To tylko najważniejsze z zadań.
 
Samorządowiec zaznacza, że wiele tych zadań zostanie zrealizowanych dzięki zaangażowaniu mieszkańców i radnych. – Serdecznie dziękuje wszystkim za zrozumienie wsparcie. Dzięki owocnej współpracy Gmina Żary zmienia się nas lepsze, co widzą i doceniają mieszkańcy oraz nasi goście – dodaje L. Mrożek
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: SESJA BUDŻET 2022

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej