Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Przedszkole w Grabiku postawiło na fotowoltaikę

Do inwestycji w odnawialne źródła energii przekonały  Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary oraz Radę Gminy koszty energii elektrycznej, jakie co roku ponosi placówka.
Dach przedszkola w całości pokryty został modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 36 kWp. Montaż instalacji przetwarzającej energię słoneczną na energię elektryczną zasilającą cały budynek w tym ogrzewanie Gminnego Przedszkola w Grabiku kosztował 149 tys. zł ( brutto).
- To pierwsza taka instalacja w placówkach oświatowych na terenie Gminy Żary- zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. -  Jest w zasadzie bezobsługowa,  firma montująca panele zadbała także o instalację aplikacji, która pomoże śledzić system i jego sprawność. Ale najważniejsze jest to, że dzięki zielonej energii uda się wygenerować oszczędności.
- W ciągu roku płaciliśmy ok. 30 tys. zł za energię elektryczną w przedszkolu, w którym większość urządzeń i systemów zasilanych jest prądem - mówi Danuta Semenków, dyrektor Zespołu Szkół  w Grabiku. – Dlatego też razem z wójtem Leszkiem Mrożkiem zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą nam te koszty zredukować.
- Ja sama jestem wielką zwolenniczką działań proekologicznych, a jeśli uda się przy tym zminimalizować koszty to jestem „za”- dodaje D. Semenków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Grabik fotowoltaika

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej