Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Tak świętowali rolnicy Gminy Żary!

Gminne święto plonów, już po raz kolejny przyciągnęło tłumy mieszkańców z całej gminy Żary. W tym roku centrum radosnej biesiady dożynkowej był Drożków.
Uroczyste świętowanie rozpoczął barwny korowód, prowadzony przez Zespół Górali Czadeckich Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika, w którym  gości na miejscowe boisko, poprowadzili starostowie dożynek: Anna Paszkiewicz oraz Michał Wilk, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, samorządowcy, rolnicy, przedstawiciele organizacji rolniczych, sołtysi gminy Żary oraz delegacje poszczególnych sołectw, zespołów śpiewaczych, władze sąsiednich gminy, zaproszeni goście.  O godz. 13.00 rozpoczęła się polowa msza święta, podczas której pobłogosławiono wieńce dożynkowe oraz chleb.
Zaraz po niej starostowie dożynek wraz z delegacjami przekazali na ręce Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka chleb dożynkowy. Następnie władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z wyjątkowo licznie zgromadzoną publicznością. W swoim wystąpieniu gospodarz gminy podziękował rolnikom za trud, jaki każdego dnia wkładają w pracę na roli, ale też za piękne pielęgnowanie tradycji rolniczych w 27 miejscowościach gminy Żary.   
Swoją obecnością zaszczycili nas: Wadim Tyszkiewicz, senator RP, posłowie: Jerzy Materna, Jacek Kurzępa, Małgorzata Gośniowska-Kola z-ca dyrektora generalnego KOWR, Wicemarszałek Województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, Tomasz Czajkowski Prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego, Robert Gwidon Makarowicz -Prezes SKO, przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy Neuhausen/Spree, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, radni Sejmiku, Andrzej Rochmiński Dyrektor Oddziału Regionanego ARiMR,  Edward Łyba Prezes lubuskich pszczelarzy, Izabela Kumor-Pilarczyk – dyrektor RCAK-u.
Przybywający na święto goście mogli  podziwiać pięknie udekorowaną wieś, a już na placu dożynkowym czekało moc atrakcji, począwszy od strefy dla najmłodszych, z festiwalem kolorów, fotobudką, klaunem, po wystawę zabytkowych samochodów, zaułek myśliwski,  obóz rycerski, pokaz tresury psów, byka rodeo, czy alpacze ranczo.  Gdy na scenie prezentowały się  gminne zespoły śpiewacze, goście mogli odwiedzać stoiska produktów lokalnych, stoisko promocyjne GOPS, wystawę starego sprzętu, stoiska Łużyckiego Centrum Recyklingu w Marszowie. Niespodziewanie wśród gości pojawił się tyranozaur Rex i wiewiórka - maskotka naszej gminy rozdająca gościom  upominki, a krążący nad  boiskiem motolotniarz sypał z nieba cukierkami.  W niepowtarzalny klimat imprezy wpisał się występ - niespodzianka mieszkanek Drożkowa, które zatańczyły w rytmie Dzikiego Zachodu. Jednym słowem działo się! W trakcie imprezy, dzięki zaangażowaniu pani sołtys Drożkowa Katarzyny Bagińskiej,  mieszkańców okolicznych sołectw i samego Drożkowa można było do syta się pożywić i ugasić pragnienie, zwłaszcza, że tego dnia z nieba wręcz lał się żar.
Goście dożynek już podczas mszy mogli podziwiać pieczołowicie wite wieńce dożynkowe,  a zaraz po obradach jury kosztować przygotowane specjalnie na  konkursy nalewki i domowe chleby. Komisje konkursowe nie miały łatwego zadania, bo ich ocenie poddano aż 25 wieńców zachwycających kunsztem, starannością i pomysłowością, 14 smakowych chlebów i blisko 50 nalewek!
A oto wyniki Jury w składzie: Mariusz Pękala, Ewa Kusion oraz Anna Polak wyłoniło zwycięzców na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach.
W kategorii wieniec tradycyjny: I miejsce KGW Mirostowice Górne -  nagroda w wysokości 2.000 zł, II miejsce KGW Olbrachtów– nagroda 1.600 zł, a III miejsce zespół śpiewaczy “Szyszynianki” z Biedrzychowic Dolnych – nagroda 1.400 zł.  Wyróżnienie i bon o  wartości 1.000 zł przypadło -Zespołom: Czerwona Jarzębina z Lubanic i „Bieniowiankom” z Bieniowa, Stowarzyszeniu „Łaz Zielony Las”, a także Klubowi Seniora z Mirostowic Górnych.
W kategorii wieniec współczesny I miejsce zdobył zespół śpiewaczy „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 2.000 zł, II miejsce zespół śpiewaczy „Jutrzenka” z Olbrachtowa – nagroda 1.600 zł i III miejsce- Stowarzyszenie „Złociaki” ze Złotnika( nagroda 1.400zł).
 Jury i tu przyznało wyróżnienia. Zdobyli je: Grażyna Furga z Łazu oraz Stowarzyszenie Mirostowice Dolne Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012” i bon na 1.000 zł.  Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 500 zł.
Słowa uznania, podziękowania za organizację Gminnego Święta Plonów skierował też do sołectwa Drożków i mieszkańców wsi. W ślad za nimi poszedł też talon o wysokości 1.500 zł.
Konkurs na najsmaczniejszą domową nalewkę wygrała Grażyna Gardzijewska z Marszowa (specjał z czarnego bzu), drugie miejsce przypadło Stanisławowi Dżydze z Mirostowic Górnych  za nalewkę z sosnowo- pigwową, a trzecie zajęła nalewka z wiśni Danuty Wazner z Mirostowic Górnych. Wyróżnienia przypadły Izabeli Sienkiewicz z Sieniawy Żarskiej i Genowefie Turzie ze Stawnika.
Najsmaczniejszy chleb zdaniem jury upiekła Barbara Peszek  z Mirostowic Górnych, drugą lokatę zajął chleb Izabeli Sienkiewicz, a trzecia chleb dożynkowy Anny Nizioł z Marszowa.Wyróżniono także Jolantę Chabraszewską z Biedrzychowic Dolnych, Małgorzatę Ochnicką Dobek z Mirostowic Dolnych i Jana Nowickiego z Grabika.
Gwiazdą tegorocznego święta plonów był zespół Andre, który swym koncertem porwał publiczność do zabawy. Dopełnieniem imrezy był pokaz fajerwerków i zabawa taneczna do białego rana! I to dosłownie, bo ostatni goście wychodzili z boiska ok. 5 nad ranem.
Dziękujemy także instytucjom i firmom, które wsparły organizację tegorocznych Dożynek Gminy Żary. Byli wśród nich:
Amarante Investments z Krakowa, Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorz Rotman z Miłowic, Magnaplast Sp. z o.o. z Sieniawy Żarskiej, Drukarnia Chroma z Żar, Spółdzielnia Mleczarska z Żar, Michon-Lab Michał Michoński z Żar, Swiss Krono z Żar, Kemizo z Żar, FW Żary, RES 2, Kreator Edyta Tomczyk z Żar, BellaCasa z Żar, Nadleśnictwo Wymiarki, Łużyckie Centrum Recyklingu w Marszowie, Trans Mat Stanisław Matejko Usługi Transportowe z Grabika, Megavat Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych Sp. z o.o. z Żar, Rolmasz z Żar, Tandem Przedsiębiorstwo Budowlano Drogowe  Sp. z o.o. z Żagania, Usługi Ziemne Grzegorz Korona z Surowej, Enea Operator, PKS Żary, MK Sp. z o.o. z Żar, Sunds Textiles Poland z Łazu, Enea Oświetlenie, Stacja Paliw Wagner, A.D.W. Artur Mikołajczyk, Apexim AB Zielona Góra, Nadleśnictwo Lipinki, Pizzeria Roma Zielona Góra, Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowo-Handlowe MD Bogusław Dworecki z Żar, Nadleśnictwo Krzystkowice, Wentor Piotr Wentlant z Żar, Jar-Bud Jarosław Bujak z Łazu                                                                                                               

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

415Galeria zdjęć: Dożynki Drożków małe

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej