Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Ach co to były za dożynki! Przepiękne wieńce, swojskie smaki, tradycja świętowania zakończenia żniw przekazywana z pokolenia na pokolenie i atrakcji co nie miara! Ileż tam było pyszności!

W sobotę, 17 sierpnia br. rolnicy Gminy Żary świętowali w Biedrzychowicach Dolnych. Gospodarzem wydarzenia był Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek.
Dożynki to jedno z największych wydarzeń w Gminie Żary, podczas którego tradycyjnemu obrządkowi święta plonów towarzyszą konkursy na najpiękniejszy wieniec, najsmaczniejszy chleb, najlepszą nalewkę, prezentacje twórczości zespołów śpiewaczych.
Gminne święto plonów  rozpoczął tradycyjny korowód, prowadzony przez Zespół Górali Czadeckich- Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika, który przemaszerował na plac dożynkowy na polową mszę świętą.  Zaraz po niej Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary dokonał oficjalnego otwarcia dożynek, witając rolników, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.
- Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud - mówił Wójt.  – Są one nie tylko symbolem tradycji, ale i szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. A na naszych dożynkach trzeba po prostu być. Już podczas mszy mogliście Państwo podziwiać piękne wieńce, przygotowane przez KGW, zespoły śpiewacze i stowarzyszenia z terenu gminy Żary. Jestem pod wrażeniem waszej pracy, kreatywności, ale i chęci pielęgnowania tradycji. Kończąc  podzielił wszystkich zgromadzonych chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów.
Pomagali mu w tym zaproszeni goście: Wicewojewoda Maciej Siwicki, Posłowie: Stanisław Tomczyszyn, Jerzy Materna. Swą obecnością zaszczycili dożynki m.in. :Dieter Perko - Burmistrz  partnerskiej gminy Neuhausen Spree wraz z delegacją, Robert Gwidon Makarowicz- Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, Mateusz Domaradzki – Komendant Powiatowy Policji w Żarach, Edyta Gajda – Burmistrz Żar, Edward Łyba- Prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy, Ewelina Rzepka- Wójt Przewozu, Izabela Kumor-Pilarczyk-Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze,  Michał Szczepaniak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Żagań, Jerzy Raczyński, Z-ca dyrektora KOWR w Gorzowie Wlkp., Henryk Janowicz Dyrektor  oddziału GDKiA w Zielonej Górze, Maciej Szafrański- Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego.
Starostowie dożynek Andrzej i Maria Michalewiczowie z Bieniowa tradycyjnym zwyczajem na ręce wójta wręczyli chleb dożynkowy.
Kulminacyjnym punktem święta plonów jest rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Na konkurs zgłoszono 27 wieńców. Jury w składzie : Ewa Kusion, Mariusz Pękala i Anna Polak wydało następujący werdykt:
Kategoria: Wieniec tradycyjny
I miejsce: KGW Mirostowice Górne- (nagroda 2.100 zł)
II miejsce: Zespół śpiewaczy Szyszynianki z Bedrzychowic Dolnych- (nagroda 1.700 zł)
III miejsce: KGW Olbrachtów- (nagroda 1.500 zł)
Wyróżnienia należały do Zespołów śpiewaczych: Bieniowianek z Bieniowa oraz Rodziny Muzykującej z Łukaw (Bon na kwotę 1.100 zł)
Kategoria: Wieniec współczesny
I miejsce: Zespół Wesoła Gromada Mirostowice Górne- (nagroda 2.100 zł)
II miejsce: KGW Bieniów- (nagroda 1.700 zł)
III miejsce: Beata Strojna- (nagroda 1.500 zł)
Wyróżnienie  otrzymała Antonina Łęcka z Olbrachtowa ( Bon na kwotę 1.100 zł)
Twórcy pozostałych 18 wieńców otrzymali nagrody pocieszenia- talony na kwotę 600 zł.
W konkursie na najsmaczniejszy chleb dożynkowy wyniki wyglądają następująco:
I miejsce- Małgorzata Markulak ze Złotnika
II miejsce- Bożena Łyszczarz Mirostowice Górne
III miejsce- Zofia Gaza- Mirostowice Górne
Wyróżnienia otrzymały: Jadwiga Krause z Grabika, Anna Kałwa z Mirostowic Dolnych i  Zofia Tutaj z Rościc. Zdobywcy premiowanych miejsc, wyróżnień oraz pozostałych 11 uczestników konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.  
Tradycją gminną jest również konkurs na najlepszą nalewkę dożynkową. W tym roku
I miejsce należało do Jadwigi Krause z Grabika
II miejsce- Helena Piasecka z Lubomyśla
III miejsce- Genowefa Turza ze Stawnika
Wyróżnienia przyznano: Wiesławie Dżyga, Stanisławowi Dżyga,i Bogusławie Orzeł
Wszyscy są z Mirostowic Górnych.
Zwycięzców, wyróżnionych, tak jak pozostałą 23 twórców nalewek obdarowano nagrodami rzeczowymi.
Nagrody i upominki ufundował i wręczył Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary dziękując za zaangażowanie.
W dożynkach tłumnie uczestniczyli radni i oraz sołtysi mieszkańcy gminy Żary, ale i sąsiednich gmin. Jedni przyszli podziwiać dożynkowe wieńce, inni posłuchać twórczości zespołów śpiewaczych, skosztować regionalnych specjałów, spotkać się ze znajomymi i bawić przy skocznej muzyce.  Tłum porwały do tańca Diabolinki z Drożkowa, hitem dla dzieciaków była wyrzutnia piany, festiwal kolorów, dmuchane zamki, byk Rodeo, krowa do wydojenia, a gulasz gotował i piekł chleb dla gości dożynkowych Mariusz Szwed- finalista Masterchefa. Kto chciał mógł spróbować swoich sił w warsztatach garncarskich, postrzelać z łuku w wiosce rycerskiej, odwiedzić stoisko z alpakami i królikami czy zrobić sobie zdjęcie i filmik z fotobudki 360.
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek złożył specjalne podziękowania za pomoc w organizacji dożynek na ręce sołtysa Biedrzychowic Dolnych Krzysztofa Ostrowskiego wręczając mu talon na kwotę 1.700 zł. Słowa wdzięczności skierował do mieszkańców, Rady Sołeckiej, członków Stowarzyszenia Dolina Szyszyny, Zespołu śpiewaczego Szyszynianki oraz Rady Kościelnej za ogrom pracy jaką wykonali podczas przygotowania, ale i w trakcie trwania dożynek. W sumie pracowało przy nich ok. 60 osób. 
Imponująco wyglądały przygotowane przez mieszkańców Bieniowa oraz Biedrzychowic Dolnych dożynkowe dekoracje. Pomysłowość jest godna naśladowania. 
Jednym słowem – Każdy znalazł coś dla siebie. Pod wieczór można było obejrzeć pokaz ognia w wykonaniu grupy  Karmazyn Fireshow z Zielonej Góry, a  występ gwiazdy wieczoru- Łobuzów zgromadził prawdziwe tłumy.
 Impreza nie byłaby tak huczna gdyby nie wsparcie sponsorów, za które pięknie dziękujemy. A oto nasi darczyńcy: Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorza Rotmana z Miłowic, Amarante Kampania Górnicza z Krakowa, Chroma- Drukarnia Internetowa z Żar, Magnaplast  Sp. z o.o.  z Sieniawy Żarskiej, Firma Michon -Lab z Żar, Kemizo Sp. z o.o. z Żar, Jar-Bud  Sp. z o.o. z Łazu,Qualitas Energy z Warszawy, Łużyckie Centrum Recyklingu Sp. z o.o. z Marszowa, Bellacasa.co. sp. z o.o. z Żar, PKS Żary, Kreator Sp. z o.o. z Żar, Enea Operator, Usługi Ziemne Korona z Surowej, Rolmasz z Żar, Anonimowy Darczyńca z Żar, Przedsiębiorstwo Robot Elektrycznych Megavat z Żar, Tandem Sp. z o.o. z Żagania, Sunds Textiles Poland z Łazu,Usługi Transportowe Trans-Mat z Grabika, Żarska Spółdzielnia Producentów Mleka, Bud-Dróg Sp. z o.o. z Podbrzezia Dolnego, Enea Oświetlenie, ADW Artur Mikołajczyk z Żar, WKM Agro z Grabika, MK Sp. z o.o z Żar, Stacja Paliw z Żar, Nadleśnictwo Lubsko, PPUH MD-Bogusław Dworecki z Żar, Firma Wentor z Żar, DDD Usługi Budowlane z Bukowiny Bobrzańskiej oraz Nadleśnictwo Lipinki.
Do zobaczenia za rok!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

193Galeria zdjęć: 2024 DOŻYNKI WyBRANE

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej