Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Święto demokracji w Gminie Żary

29 maja 2025r. obchodziliśmy w naszej gminie 35- rocznicę pierwszych  demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce. Te w pełni wolne wybory  przeprowadzono 27 maja1990 r. Uroczystość ich upamiętnienia odbyła się  w świetlicy wiejskiej w Łazie.
Zaproszenie Leszka Mrożka - Wójta Gminy Żary na to podniosłe i wyjątkowe święto samorządności przyjęli radni gminy Żary tej pamiętnej kadencji sprzed 35 lat, ale i radni obecnej IX kadencji.
Wójt Gminy Żary wspomniał osoby wszystkich radnych tej historycznej I kadencji, podkreślając ich trudną i jakże odpowiedzialną rolę w budowaniu fundamentów demokracji oraz roli lokalnych wspólnot w kształtowaniu codziennego życia mieszkańców.
 - To dzięki Wam mieszkańcy mogli poczuć że ich głos ma znaczenie, decyzje podejmowane na szczeblu lokalnym są bliskie ich codziennym sprawom, a gmina staje się coraz lepszym miejscem do życia – zaznaczył wójt.
A oto skład Rady Gminy kadencji 1990- 1994.
Stanisława Czereda z Siodła, Edward Chowaniec ze Stawnika, Edwin Decker z Bieniowa, Franciszek Drzus (wówczas mieszkaniec Drozdowa), Jan Gajda z Olbrachtowa, Zdzisław Kulpa z Marszowa, Mirosław Micinowski z Lubanic, Bronisław Michalski z Łukaw, Alfred Mikołajewicz z Mirostowic Dolnych, Czesław Nicpoń z Janikowa, Kazimierz Ostrowski ze Złotnika, Marian Peszek z Mirostowic Górnych, Jerzy Pusiarski z Sieniawy Żarskiej, Dominik Tychowski z Biedrzychowic Dolnych, Grzegorz Hawełka (wówczas mieszkaniec  Olbrachtowa). Decyzją rady funkcję Wójta powierzono Janowi Dżydze, który gminą rządził 20 lat. W radzie zasiadali wówczas także nieżyjący dziś: Józef Antosz, Henryk Chomont z Bieniowa, Ryszard Fijałek z Grabika, Stanisława Grabowska z Kadłubii, Władysława Korendowicz z Łazu, Franciszek Kowalski z Mirostowic Dolnych, Stanisław Kozaczyński z Bieniowa, Paweł Nicke z Grabika, Stanisław Paszkiewicz z Drożkowa, Piotr Szymczak z Sieniawy Żarskiej oraz Henryk Wawryk ze Złotnika.
W gali uczestniczył  wspominając te trudne czasy tworzenia demokracji w tej pierwszej pionierskiej kadencji także Czesław Fiedorowicz – obecnie Prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Sprewa-Nysa -Bóbr. W  tamtym czasie był również burmistrzem Gubina.
Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami, listami gratulacyjnymi oraz prezentami.
Uroczystość była okazją do wspomnień, podziękowań i refleksji nad rozwojem gminy na przestrzeni ponad trzech dekad wolnej Polski. Uczestnicy zgodnie podkreślili znaczenie samorządu terytorialnego jako fundamentu demokracji.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z nadzieją na dalszy rozwój gminy Żary w duchu współpracy i zaangażowania na rzecz mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

51Galeria zdjęć: 35lecie samorzadu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
 
 
Adres skrzynki e-Doręczeń Urzędu Gminy Żary:
AE:PL-15505-21288-TVASW-28
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej