Wydarzenia
„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Nowoczesna remiza strażacka w Złotniku już służy mieszkańcom
- 11-05-2026
- drukuj
8 maja 2026 r. złotymi zgłoskami zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotniku. W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej remizy strażackiej, i było wyjątkowym wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności. Wydarzenie połączono z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.
Ceremonia rozpoczęła się od koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej Żarskiego Domu Kultury i oficjalnego powitania gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz osoby zaangażowane w realizację projektu. Symbolicznym momentem ceremonii było przecięcie wstęgi i poświęcenie budynku. Gospodarzami uroczystości byli: Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary oraz dh Ireneusz Ślecki, Prezes OSP Złotnik. Obaj podkreślali, że nowoczesna remiza znacząco poprawi bezpieczeństwo w tej części gminy oraz warunki pracy strażaków.
W swoim przemówieniu gospodarz gminy podkreślił wagę tej inwestycji dla mieszkańców.
-To nie tylko nowoczesny budynek, ale przede wszystkim wyraz troski o bezpieczeństwo naszej społeczności i uznania dla kilku pokoleń ochotników , tj. grubo ponad 130 osób, którzy na przestrzeni blisko 70 lat budowali w siłę OSP w Złotniku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć miejsce szkoleń, codziennej gotowości, integracji i służby drugiemu człowiekowi, które będzie nam służyć przez długie lata- mówił wójt Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary. - Na inwestycję udało się nam pozyskać z Polskiego Ładu 2 mln 937 tys. 387 zł, co oznacza, że z budżetu gminy dołożymy na to ważne przedsięwzięcie niecałe 384 tys. zł.
Powstanie remizy było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu ludzi. Podziękowania skierowano do projektantów, wykonawców strażaków oraz mieszkańców.
Szczególne podziękowania za zaangażowanie, wsparcie, ale i życzliwość, przychylność na każdym etapie budowy obiektu z rąk wójta otrzymali posłowie: Stanisław Tomczyszyn, Jerzy Materna i Anna Elżbieta Polak, Edward Fedko- Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP, Bogdan Kępiński- Starosta Powiatu Żarskiego, Tomasz Czajkowski- Radny Powiatu Żarskiego, Paweł Hryniewicz -Komendant Powiatowy PSP w Żarach, Paweł Brela- Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach, Ireneusz Ślecki- Prezes OSP w Złotniku, Mateusz Ostrowski-Naczelnik OSP w Złotniku oraz wykonawcy: Aleksandra Mądryk Concret z Żar i Tomasz Grębowiec PHU TOM-BUD.
Nowa siedziba strażaków ze Złotnika została wyposażona w nowoczesny sprzęt oraz przestronne zaplecze, które umożliwi sprawniejsze prowadzenie działań ratowniczych i szkoleniowych. Obiekt opow. 450 m kw. został wzniesiony w ciągu 14 miesięcy. Energooszczędny budynek ogrzewany jest pompą ciepła, posiada monitoring, parking na 10 miejsc z dojazdem do drogi powiatowej, garaż na 2 wozy bojowe. Całość uzupełniła zagospodarowanie terenu wokół remizy.
Łączny koszt inwestycji zamknął się kwotą 3 mln 321 tys. zł., z czego z Polskiego Ładu udało się na jej realizację pozyskać 2 mln 937 tys. 387 zł.
O czym goście mogli dowiedzieć się z prezentacji z przebiegu budowy przygotowanej przez ochotników z OSP w Złotniku.
Jako, że otwarcie strażnicy zbiegło się z obchodami Gminnego Dnia Strażaka, medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh Iwona Warchoł, Weronika Białkowska, Krzysztof Kamelski, Jacek Borejszo. Małgorzata Dominiak i Tomasz Górecki otrzymali odznaki Strażaka Wzorowego.
Leszek Mrożek Wójt Gmin Żary wręczył też talony okolicznościowe w wysokości 800 zł prezesom wszystkich sześciu jednostek OSP na terenie Gminy Żary.
Uroczystość uświetnił swym występem Zespół Górali Czadeckich Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika, wydarzenie zakończył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Żarskiego Domu Kultury i wspólny poczęstunek z możliwością zwiedzenia budynku.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
70Galeria zdjęć: 26 OTWARCIE REMIZY ZLOTNIK
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
- Autor:
Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją
-
e-usługi
-
Turystyka
-
›
Organizacje
-
›
Oświata
-
›
Kultura
-
›
Współpraca zagraniczna
-
›
Projekty unijne i krajowe
- Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych
- Program Rządowy "Aktywna tablica"
- Przedsięwzięcie MEN „Podróże z klasą”
- Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej
- Aktywna szkoła-sprzęt sportowy dla szkół
- Cyberbezpieczny Samorząd
- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027
- Rządowy Program Odbudowy Zabytków Polski Ład
- KPO - sprzęt komputerowy dla szkół
- Cyfrowy uczeń
-
Sport
-
Media Informacje



























































































