• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Gminny Konkurs Geograficzny pt. "Cudze chwalicie swego nie znacie..."

13 listopada sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie zapełniła się uczestnikami oraz sympatykami Gminnego Konkursu Geograficznego pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Konkurs organizowany był po raz pierwszy, więc zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie, z ciekawością  w nim uczestniczyli. Szkoły reprezentowały zespoły 4-osobowe składające się z uczniów klas V – VIII.
Zmagania prowadzone były w 2 etapach. Pierwszy polegał na indywidualnym rozwiązaniu zadań testowych, drugi zaś był pracą w grupach w ramach 6 zadań. Po każdym zadaniu na tablicy uzupełniana była punktacja, co wśród uczestników wywoływało dość spore emocje. Rywalizacja była wyczuwalna do ostatniego zadania, a to dostarczyło kilka niespodzianek, ponieważ do zdobycia było aż 30 punktów, które zasadniczo mogły wpłynąć na ostateczną punktację. Tak też się stało. Do zadania 5 prowadziła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Złotniku, ale w ostatnim zadaniu nie zdobyła kompletu punktów i ostatecznie zajęła II miejsce ustępując zaledwie 4 punktami drużynie z Grabika.
Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Kukuczki przy Zespole Szkół w Grabiku
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Złotniku
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych 
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Lubanicach
V miejsce – Szkoła Podstawowa w Bieniowie
VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie
VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej.
Uczestnicy, którzy zajęli miejsca I – III otrzymali nagrody książkowe, a dla szkół wręczone zostały puchary, pozostali uczestnicy otrzymali upominki za udział.
Gratulacje dla pracowników szkoły, w tym najserdeczniejsze podziękowania dla pani Donaty Sobańskiej, pomysłodawczyni konkursu, za organizację i nadzór nad sprawnym przebiegiem imprezy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

49Galeria zdjęć: Gminny konkurs geograficzny

Powiatowa Olimpiada Młodzieży 2019-2020 w drużynowym tenisie stołowym

7.11.2019r. w Olbrachtowie obyły się rozgrywki Powiatowej Olimpiady Młodzieży 2019/2020 w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Do zmagań przystąpiły 3 drużyny dziewcząt i 5 chłopców. Grano systemem ,,każdy z każdym”. Po zaciętych pojedynkach, końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
Dziewczęta:   1. SP-1 Lubsko /Magdziarz Dominika, Czerniak Weronika/
                       2. SP Olbrachtów /Tutaj Kornelia, Ostrowska Kornelia/
                       3. SP Jasień
Chłopcy:         1. SP Olbrachtów I /Kowalski Wojtek, Duda Tomasz/
                       2. Olbrachtów II  /Andrzejewski Kuba, Tutaj Dominik/
                       3. SP -1 Lubsko
                       4. SP Jasień
                       5. SP Górzyn
Do Finału Wojewódzkiego w Drzonkowie awans wywalczyły zespoły SP-1 Lubsko i SP Olbrachtów w kategorii dziewcząt i SP Olbrachtów I w kat. chłopców.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Organizatorem i sędzią był Dariusz Hawełka.
 

Ogłoszenie - mikroinstalacje fotowoltaiczne

Fundacja Dar Oze z przyjemnością informuje o możliwości uzyskania 40% w formie bezzwrotnego dofinansowania dla rolników z całej Polski na
mikroinstalacje fotowoltaiczne do 50 KWp.
Więcej informacji w załączniku

Załączniki

INFORMACJA O NABORZE DEKLARACJI W RAMACH INWENTARYZACJI FOLII ROLNICZYCH I INNYCH ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ

Wójt Gminy Żary uprzejmie informuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Jednym z wymogów jest konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji.
W związku z powyższym, proszę prowadzących gospodarstwa rolne zainteresowanych programem, do złożenia informacji o rodzajach i ilości posiadanych odpadów na dzień złożenia deklaracji. Druk deklaracji do pobrania w załączniku, u Sołtysa, w Urzędzie Gminy Żary II piętro, pok. 207.
Sposób składania informacji: w Urzędzie Gminy Żary ul. Al. Jana Pawła II 6, 68-200 Żary (sekretariat) osobiście lub pocztą do dnia 22.11.2019 r.(decyduje data wpływu do urzędu).
Informacje złożone po tym terminie nie zostaną uwzględnione we wniosku do NFOŚiGW !
UWAGA! Zadanie będzie realizowane pod warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez NFOŚiGW.

 

Załączniki

Mobilny Punkt Informacyjny w Żarach – 14.11.2019 r.

Mobilny Punkt Informacyjny w Żarach – 14.11.2019 r.
 
Pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze, zapraszają na bezpłatne konsultacje.
 
Będzie to okazja do rozmów ze specjalistą na temat wsparcia m.in. na założenie firmy lub jej rozwój. Dla organizacji pozarządowych i gmin to szansa na przegląd aktualnych konkursów. Ponadto każdy chętny dowie się o bezpłatnych projektach, w których może uczestniczyć.
 
Konsultacje odbędą się w czwartek 14 listopada 2019 r.:
  • w godz. od 12:00 do 14:30 w Urzędzie Gminy Żary, ul. Jana Pawła II 6, 68-200 Żary.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji:
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5, pokój nr 0.3
tel. 68 4565-535, -499, -488, -480, -454.
e-mail: e-mail
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Nowy samochód dla strażaków z Bieniowa

Jednostka OSP Bieniów w poniedziałek  29 października odebrała z siedziby z siedziby firmy Szczęśniak z Bielsko Białej nowy samochód ratowniczo- gaśniczy. Jest to średni  samochód marki Iveco, typ Eurocargo.
Nowy wóz kosztował 779.820,00 zł z czego dofinansowanie z Narodowego/Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Zielonej Górze wynosi 380 000,00 zł, z dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego od  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji- 140 000,00 zł  oraz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (środki ubezpieczeniowe) 10 000 zł. Wkład gminy to kwota 249 820,00 zł.
Podczas odbioru odbyło się również szkolenie z podstawowych zasad użytkowania i obsługi samochodu ratowniczo- gaśniczego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Nowe auto dla Bieniowa

Gminne Obchody Dnia Niepodległości

Wójt Gminy Żary, Gminne Stowarzyszenie zespołów śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Żary z/s w Bieniowie, Stowarzyszenie Mirostowice Dolne „Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012” oraz Szkoła Podstawowa w Lubanicach i Fundacja Pięknolesie
zapraszają na
Gminne Obchody Dnia Niepodległości

 

Załączniki

25-lecie Zespołu Śpiewaczego "Wesoła Gromada" oraz 55-lecie Koła Gospodyń Wiejskich - Fotorelacja

19 października br. w Mirostowicach Górnych odbyła się uroczystość związana z obchodami 25-lecia zespołu Wesoła Gromada oraz 55-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości, wśród których byli obecni Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Radni Gminy Żary, Sołtys Wsi Mirostowice Górne wraz z Radą Sołecką, przedstawiciele innych zespołów śpiewaczych z terenu gminy oraz wielu sympatyków i przyjaciół jubilatek.
Po powitaniu gości i wykonaniu przez Wesołą Gromadę pięknej piosenki nadszedł czas składania życzeń i gratulacji. Jako pierwszy zabrał głos Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, który pogratulował członkiniom zespołu i koła pięknego jubileuszu i skierował do nich słowa uznania za wieloletnią pracę na rzecz społeczności, rozwijanie pasji oraz dbanie o tradycję i dziedzictwo kultury poprzez śpiew. Na ręce kierowniczki zespołu przekazał talon o wartości 1500 zł. Jubilatki odebrały jeszcze moc życzeń, uścisków i upominków od zgromadzonych gości.
To miłe popołudniowe spotkanie gościnnie uświetniły swoimi występami zespoły: „Łazowianki” z Łazu oraz „Wrzos” z Mirostowic Dolnych.  
Życzymy „Wesołej Gromadzie” pomyślności, zdrowia, sił oraz wytrwałości i radości z tego co robią. Niech kolejne lata będą równie owocne w pracę twórczą, jak te dotychczasowe, a motywacja wzrasta wraz z kolejnymi jubileuszami.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

43Galeria zdjęć: Wesola Gromada

Jedyna taka zbiórka na zachodzie Polski!

To już osiem lat, od kiedy po raz pierwszy na Ziemi Lubuskiej rozpoczęliśmy prowadzenie akcji „Światełko Pamięci”, polegającej na zbiórce zniczy i świec, które 1 listopada zapłoną na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim. Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o Zawsze Wiernym Mieście i naszych rodakach, Polakach, których duża część zginęła walcząc o polski Lwów. 
 
Organizatorem jest Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich oraz Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. w Żarach.

Załączniki

Dzień Edukacji Narodowej - Życzenia

Załączniki

1 ... 4 5 6 7 8 ... 14
Baner: kalendarz_imprez_2020Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsb