• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Turniej Tenisa Stołowego w Olbrachtowie

10.11.2018 r. w Olbrachtowie odbył się turniej tenisa stołowego w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Do zmagań przystąpiło 22 zawodników  i 3 zawodniczki w 4 kategoriach. Turniej otworzył Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek. Po bardzo wyrównanych i zaciętych pojedynkach zwycięzcami zostali:
Kat I / rocznik 2002 i młodsi / 1. Duda Tomasz- Olbrachtów
Kat. II -Amatorzy  1. Piotrowski Zbigniew - Żary
Kat.III- Mieszkańcy gminy wiejskiej Zary 1.Bartosz Grażyna - Mirostowice Górne
Kat. IV Zrzeszeni 1. Iwuć Stefan- Łęknica.
Najlepsi otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez LKS BŁĘKITNI OLBRACHTÓW i GMINĘ ŻARY.
Organizatorem i sędzią głównym był Dariusz Hawełka

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Turniej tenisa stołowego

Gminne Obchody Dnia Niepodległości

W załączeniu plakat z okazji Gminnych Obchodów Dnia Niepodległości.

Załączniki

Piknik Ekologiczny w Gminie Żary

W dniu 28 września 2018r. w Olbrachtowie, w Gminie Żary odbyła się II edycja Pikniku ekologicznego, sfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Zielonej Górze. Oficjalnego otwarcia Pikniku o godz. 10.00 dokonał Wójt Gminy Żary. Podczas imprezy odbywały się warsztaty tematyczne, związane z segregacją śmieci a także prelekcja oraz prezentacja recyklingu butelek PET.  Dzieci chętnie brały udział w zabawach, grach i quizach.
Podczas Pikniku zostały ogłoszone wyniki konkursu wiedzy pt. „Nasze rady na odpady” oraz wręczone dyplomy i nagrody dla finalistów i laureatów konkursu. Ponadto w podziękowaniu za przeprowadzoną przez wszystkie szkoły akcję sprzątania świata, w dniu 21.09.2018r, Wójt Gminy Żary wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Lipinki przekazali plansze edukacyjne dot. segregacji elektrośmieci. Odbył się również spektakl teatralny pt. „Zabawki w opałach”, prezentujący w przystępny sposób tematykę palenia śmieci w piecach i smogu oraz zasady prawidłowej segregacji odpadów. W Pikniku uczestniczyło ok. 600 osób.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Piknik Ekologiczny w Gminie Żary

Złotnik – seminarium pt. „Zabytek – instrukcja obsługi” i wystawa fotografii pt. „Na szkle zapamiętane”

Podczas seminarium "Zabytek - instrukcja obsługi" 15-go września w dworze sołtysim w Złotniku (gmina Żary) zostały zaprezentowane wybrane fotografie z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości (TOnZP). Pochodzą one przede wszystkim z okresu poprzedzającego I wojnę światową i stanowią ważną kartę z historii polskiej fotografii. Ich wartość nie ogranicza się tylko do cennego świadectwa - odsłaniają również panujące wówczas podejście do tego czym jest zabytek, teorie oraz możliwości konserwatorskie.
"Na szkle zapamiętane" WYSTAWA FOTOGRAFII Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk
 
NA SZKLE ZAPAMIĘTANE zamki, kościoły, ołtarze, monstrancje, synagogi, dwory, wiejskie chaty, ale i mieszkańcy wsi i miasteczek przy ich codziennych pracach czy w odświętnych strojach, panoramy miast, widoki wsi i piękne pejzaże - to wszystko i znacznie więcej odnaleźć można na kilkudziesięciu tysiącach szklanych negatywów ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. To zarówno bezcenny dokument dla badacza, jak i nostalgiczna wycieczka w przeszłość, to także odmienna od dzisiejszej sztuka fotograficzna, inna wrażliwość, inny ogląd otaczającego świata. Zbiór, który szczęśliwie przetrwał zawieruchy wojenne, przechowywany dzisiaj w Instytucie Sztuki PAN, jest stanowczo za mało znany. Na wystawie prezentujemy nasz subiektywny wybór jedynie około setki fotogramów, które maja jak najszerzej ukazać, czym jest ten fascynujący zbiór - od zdjęć czysto inwentaryzacyjnych, po piękne fotograficzne impresje, a także kontekst, w jakim one powstawały: przyjacielską podróż, odkrywanie i ratowanie zabytków.
 
Wystawę dla mieszkańców województwa Lubuskiego przygotowali: Anna Dziadek, Wioletta Łoś, Arkadiusz Gutka, Paweł Kosicki. Kontakt: TOnZ e-mail: e-mail, e-mail
Źródło: TOnZ

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Seminarium w Złotniku

Dożynki Gminne w Olszyńcu

W dniu 25 sierpnia 2018 r. w miejscowości Olszyniec odbyły się Dożynki Gminne.- największa z gminnych imprez.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym przemarszem korowodu dożynkowego, a kiedy wszyscy dotarli na plac dożynkowy  rozpoczęła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Żarach ks. Krzysztofa Kwaśnika.Starostami dożynek byli:  Pani Stanisława Orzech i Pan Jan Nuckowski oboje mieszkańcy Olszyńca.
Pani Stanisława w 1982 roku razem z mężem Heronimem  kupiła gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha.  Prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Dysponują  własnym sprzętem rolniczym. Mają  4 dzieci: Daniela, Anetę, Ewę i Agnieszkę oraz 5 wnuków.
Pan Jan Nuckowski  w 1983 roku przejął gospodarstwo rolne od rodziców. Gospodarzy na 15 ha wraz z żoną Barbarą. Również prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą oraz dysponują  własnym sprzętem rolniczym. Mają  2 dzieci Magdę i Annę oraz wnuka.
To właśnie starostowie dożynek wręczyli gospodarzowi Gminy Żary- Wójtowi Leszkowi Mrożkowi bochenek chleba z tradycyjnymi życzeniami i prośbą, aby dzielił go tak, by wystarczyło do następnych zbiorów.
W oficjalnych wystąpieniach zabrali głos Wójt Gminy Żary- Leszek Mrożek, który przywitał wszystkich przybyłych gości, a w szczególności rolników,   Tomasz Czajkowski- Prezes z Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego, Helena Sagasz- Burmistrz Jasienia,  Krzysztof Nowakowski- zastępca Dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Na uroczystość dożynek przybyły również delegacje z naszych niemieckich gmin partnerskich Burmistrz Gablenz Dieter Noack oraz delegacja z  gminy Neuhasen/Spree.
Na znak otwarcia dożynek przez Wójta Gminy Żary wypuszczone zostały gołębie przez członków Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.  
Część artystyczną rozpoczął występ zespołu dziecięcego „ Mała Tęcza” z Olbrachtowa, a następnie na scenie wystąpił zespół folklorystyczny „Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika” oraz zespoły śpiewacze z terenu gminy. 
Niezależnie od podczas  prezentacji zespołów na placu dożynkowym można było korzystać z bogatej oferty atrakcji. Była m.in.: darmowa  fotobutka, gdzie każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie, byk rodeo, ścianka spinaczkowa, dmuchany plac zabaw.   
 Mali artyści mieli okazję wykazać się w plenerze malarskim, gdzie stworzyli swoje dzieła malując obiekty sakralne z terenu gminy Żary. Były również zajęcia dla dzieci, które prowadziła Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Bieniowie, szkoły z terenu gminy oraz ZZO z Marszowa.  Zajęcia były różnorodne  i cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Podczas dożynek przeprowadzony został przez Pana Bronisława Józieńkę również  konkurs w strzelaniu z broni pneumatycznej o puchar Wójta Gminy Żary. W tym roku dodatkowo odbyły się zawody  w siłowaniu na rękę na najsilniejszego uczestnika dożynek.
 Gościliśmy kaskaderów jazdy konnej Apolinarski Group, którzy odegrali scenkę napadu na dyliżans oraz dali emocjonujący pokaz jazdy konnej o charakterze akrobatycznym tak zwana dżygitówka. Tradycją dożynek są też konkursy dożynkowe.
Najważniejszym konkursem jest konkurs wieńca dożynkowego. Dostarczono 28 wieńców, które jak co roku były piękne i zachwycały swoją estetyką, wymagały dużo pracy i niewątpliwie ogromnego zaangażowania. Jury w składzie: Mariusz Pękala, Anna Polak  i Wioletta Kołodziejczyk wyłoniło trzy nagrody oraz po  trzy wyróżnienia w dwóch kategoriach.
W kategorii wieńca tradycyjnego nagrody otrzymały: I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich  w Mirostowicach Górnych (talon o wartości 1200zł), II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich  w Olbrachtowie (900 zł), III miejsce „Łazowianki z Łaz” (700zł). Wyróżniono Panią Krystynę Korzeniowską z Sieniawy Żarskiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Włostowa oraz Radę Sołecką Włostów.  Wszyscy wyróżnieni dostali nagrody pieniężne w postaci talonu o wysokości 450 zł.
W kategorii wieńca współczesnego nagrodzono talonami o takiej samej wartości jak w konkursie wieńca tradycyjnego i tak: I miejsce „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych, II miejsce „Jutrzenka” z Olbrachtowa, III miejsce „Karolinki” z Grabika. Wyróżniono Zespół „Szyszynianki” z Biedrzychowic Dolnych, Rodzinę Muzykująca z Łukaw oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łazu. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 300zł.
Konkursy na najsmaczniejszy chleb i najlepszą nalewkę oceniało jury w składzie: Katarzyna Kalkowska, Krzysztof Jurkiewicz oraz Zbigniew Witka. Po obejrzeniu i degustacji 8 chlebów jurorzy nagrodzili: I miejsce Pani Ewa Matuszewska, II miejsce Pan Jan Nowicki, III miejsce Pan Edmund Śmiech. Wyróżnione zostały trzy osoby Pani Irena Dworak, Pani Regina Ostrowska oraz Pani Irena Ochocińska.
 W konkursie na najlepszą nalewkę spośród 18-stu zgłoszonych I miejsce zajęła Pani Danuta Dudziak, II miejsce Pani Helena Cegielska, III miejsce zajęła Pani Irena Kantyka, Wyróżniono: Pana Grzegorza Molińskiego, Panią Reginę Świerk, i Panią Helenę Piasecką. Pozostali uczestnicy konkursów otrzymali upominki pocieszenia.
Pogoda niestety nam nie dopisała, ale humory wręcz przeciwnie. O godzinie 20.30 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru „Markus P”, żywiołowy  i energiczny wokalista zgromadził przed sceną grupę fanów, którzy śpiewali razem z nim. Po występie gwiazdy przyszedł czas na przestrzenny pokaz laserowy. Te niezapomniane doznania dostarczyła nam firma Visual Sensation z Krzycka Małego. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oficjalnie zakończył uroczystości dożynkowe, a na niebie pojawiła się kaskada sztucznych ogni.
Wszystkie te atrakcje podczas tegorocznych dożynek mogliśmy przygotować dzięki hojnym sponsorom, którzy finansowo wsparli nasze wydarzenie: Magnaplast Sp. z o.o. z Sieniawy Żarskiej, Amarante Investments Kraków, Swiss Krono Sp. z o.o. Żary, „Kreator” Hurtownia Budowlana Żary, Tandem Przedsiębiorstwo Budowlane Żary, Jasta Sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska Żary, Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorz Rotman Miłowice, Spółka Wodno-Ściekowa „Złota Struga” Żary, Z.R.B Zdzisław Michoński Żary, Megavat Żary, Enea Oświetlenie, Nadleśnictwo Lipinki, Sunds Textile Poland Łaz, P.P.U Krosbud Krosno Odrzańskie, AVD Mirosław Prusaczyk Dzietrzychowice, BellSport Bytom, Zakład Zagospodarowania Odpadów Marszów, MK Sp. z o.o. Żary, PPUH „MD” Bogusław Dworecki Żary, Usługi Transportowe Trans-Mat Grabik, PKS S.A. Żary, Usługi Ziemne „Korona” Surowa, Enea Operator sp. o.o., Nadleśnictwo Krzystkowice, WKM Agro Sp. z o.o. Grabik, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zielona Góra, Daaram Sp. z o.o. Dąbrowiec, P.U. Dela Elżbieta Kerseboom Sieniawa Żarska, Usługi Budowlane Krzysztof Słonika Bukowina Bobrzańska.
Serdecznie Dziękujemy.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

223Galeria zdjęć: Dożynki Gminne, Olszyniec

Zapraszamy na Dożynki Gminne do Olszyńca

Wójt Gminy Żary, Sołtys i Rada Sołecka wsi Olszyniec serdecznie zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się 25 sierpnia 2018r. na boisku sportowym w Olszyńcu.W załączeniu plakat informacyjny.

Załączniki

Życzenia dla 100-latka

Mieszkaniec naszej gminy z miejscowości Złotnik Pan Czesław Rudnicki 20 lipca 2018 r.  obchodził setną  rocznicę urodzin. Z tej okazji dostojnego jubilata odwiedził Wójt Gminy Żary Pan Leszek Mrożek. Pan Wójt wręczył Panu Czesławowi List Gratulacyjny, drobny upominek oraz złożył życzenia dalszych długich lat w zdrowiu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przekazał listy okolicznościowe od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Życzenia dla 100-latka

Biesiada Śpiewacza 2018

Dnia 14 lipca 2018 r. w Złotniku, odbyła się XXIII Gminna Biesiada Śpiewacza. W tym roku upłynęła ona pod hasłem: „Piękna Nasza Polska Cała” a na scenie zaprezentowało się 11 zespołów śpiewaczych z terenu naszej gminy. Gościnnie wystąpił zespół „Złoty wiek” z Żar.Tegoroczne Biesiadowanie było nie tylko prezentacją pieśni i piosenek ludowych, ale także ubiorów, charakterystycznych dla danego regionu Polski. Każdy z zespołów prezentował inny region, a dzięki efektownym kostiumom mieliśmy okazję poznać barwny świat polskiej kultury ludowej.
Po oficjalnym rozpoczęciu Gminnej Biesiady Śpiewaczej przez Wójta Gminy Żary Pana Leszka Mrożka, wszystkie zespoły ustawiły się w piękny korowód polonezowy. Inicjatorką wspólnego tańca była Pani Elżbieta Stec, kierownik zespołu śpiewaczego „Chabry” ze Złotnika, który miał zaszczyt w tym roku pełnić rolę gospodarzy biesiady. Tym uroczystym i jakże polskim akcentem nasze zespoły rozpoczęły prezentację na scenie, którą oceniało jury w składzie: Pani Jadwiga Bakalarska, Pani Bernadetta Hendrykowska oraz Pan Ireneusz Koman. Jury oceniało prezentację sceniczną, gdzie zespoły miały za zadanie odzwierciedlić tradycyjny strój ludowy oraz prezentację muzyczną, w której było brane pod uwagę wykonanie pieśni ludowych. Po wysłuchaniu 11 prezentacji  komisja przyznała nagrody finansowe w postaci talonów, ufundowane przez Wójta Gminy Żary Pana Leszka Mrożka.
W kategorii prezentacja sceniczna miejsca uplasowały się następująco:
I miejsce i talon w wysokości 1000 zł  otrzymał  Zespół „Jutrzenka” z Olbrachtowa, który zaprezentował region Lubelski
II miejsce i talon w wysokości 800 zł  otrzymał  Zespół „Karolinki” z Grabika prezentując region Rzeszowski.
III miejsce i talon w wysokości 700 zł otrzymał Zespół „Szyszynianki” z Biedrzychowic Dolnych w strojach regionu Opoczyńskiego.
W kategorii prezentacja muzyczna zdaniem jury najpiękniej wykonały utwór ludowy zespoły:
I miejsce i talon w wysokości 400 zł otrzymał  Zespół „Złoty Kłos” z Marszowa, który prezentował region Śląski.
II miejsce i talon w wysokości 350 zł otrzymał  Zespół „ Czerwona Jarzębina” z Lubanic           w repertuarze z regionu Krakowskiego.
III miejsce i talon w wysokości 300 zł otrzymał  Zespół „Chabry” ze Złotnika, który zaprezentował  region Góralski.
Wyróżnienia i talony w wysokości 250 zł otrzymały zespoły:
Zespół „Mała Tęcza” z Olbrachtowa, który wystąpił w strojach Łowickich, Zespół „Bieniowianki” z Bieniowa prezentując region Warszawski oraz Rodzina Muzykująca z Łukaw  prezentując region Mazowiecki.
 
Ponadto wszystkie zespoły biorące udział w XXIII Gminnej Biesiadzie Śpiewaczej  otrzymały nagrody w wysokości 200 zł. Wójt Gminy Żary podziękował serdecznie wszystkim zespołom za wspaniałe występy, za chęć uczestnictwa i wspólnej zabawy bo przecież taka jest idea Biesiadowania. Organizowana by poznawać się lepiej, zacieśniać więzi i cieszyć się swoją obecnością. Tego dnia prócz wyróżnień i nagród za prezentacje sceniczne oraz muzyczne, nagrodzona została najstarsza członkini zespołu, która przez te wszystkie lata zaszczycała nas swoją obecnością na każdej gminnej imprezie. Miano to przypadło Pani Danucie Knop z Zespołu „Jutrzenka” z Olbrachtowa. Pani Danuta otrzymała upominek oraz  list gratulacyjny z rąk Wójta Gminy Żary Pana Leszka Mrożka za determinację i wytrwałość w dążeniu do swoich celów i realizację pasji. Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na zabawę taneczną, którą prowadził Pan Henryk Romanowski.
Pragniemy również serdecznie podziękować za pomoc członkiniom Zespołu „Chabry”, OSP ze Złotnika, Panu Ireneuszowi Komanowi oraz Annie Kochanowskiej za poświęcony czas i profesjonalne przeprowadzenie całego wydarzenia oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tegorocznej Gminnej Biesiady Śpiewaczej.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Jubileusz 15-Lecia "Małej Tęczy"

30 czerwca 2018 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 15-lecia działalności zespołu śpiewaczego  „Mała Tęcza” z Olbrachtowa. Była to okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego zespołu, gratulacji i podziękowań za wkład  w upowszechnianie tradycji i kultury ludowej. Po wspaniałym występie zespół został nagrodzony gromkimi brawami na stojąco!
Gościnnie wystąpił zespół „Jutrzenka” z Olbrachtowa, który swoim wykonaniem uświetnił  Jubileusz. Po prezentacji nadszedł czas na gratulacje i życzenia. Swoje uznanie i wdzięczność dla Jubilatów wyrazili przybyli goście, wśród których był m.in. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, który wręczył na ręce Pani Henryki Starosty talon w wysokości 1000 zł i podziękował za ogromny wkład i zaangażowanie.
   Życzymy „Małej Tęczy” wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej, aby wasz zespół i motywacja nadal trwały i umacniały się przez kolejne Jubileusze.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: 15-Lecie Małej Tęczy

Otwarcie placu zabaw w Złotniku

29 czerwca b.r. uroczyście otwarto nowy plac zabaw w Złotniku.
W załączeniu galeria.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 ... 3 4 5 6 7 8 9
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsbBaner: enea_operator