• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Informacja o naborze nr 1/2019 – Podejmowanie działalności gospodarczej

Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na operacje w zakresie: podejmowania działalności gospodarczej.
 
Więcej informacji i pliki do pobrania na:

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020
 
Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 miejsce miała w Zespole Szkół w Grabiku. Po przywitaniu gości i krótkich przemowach obejrzeć mogliśmy część artystyczną nawiązującą do tragicznego momentu naszej historii, czyli wybuchu II wojny światowej. W dalszej części zaś wyróżnione zostały osoby, które zapracowały w poprzednim roku szkolnym na swój sukces.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

55Galeria zdjęć: Gminne Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

Jako pierwsi nagrody odebrali uczniowie, którzy otrzymali stypendium Wójta Gminy Żary za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej, artystycznej i sportowej, za sukcesy wypracowane w roku szkolnym 2018/2019:
-Oliwia Szymańska – Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie – stypendium w kwocie 150,00 zł miesięcznie
-Amelia Iżewska – Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych – stypendium w kwocie 125,00 zł miesięcznie
-Marta Augustyniak– Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych – stypendium w kwocie 100,00 zł miesięcznie
-Tomasz Kosiński – Zespół Szkół w Grabiku  – stypendium w kwocie 100,00 zł miesięcznie
-Adrianna Wasilewska– Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie – stypendium w kwocie 75,00 zł miesięcznie
-Gabriela Karpowicz, Martyna Krawczyńska, Natalia Mikołajczuk, Małgorzata Podhajna, Lena Radojewska, Wiktoria Rzeźnik, Anna Wołowicz – Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych – stypendium w kwocie 50,00 zł miesięcznie
Uczniowie stypendium otrzymywać będą przez okres 10 m-cy, czyli do czerwca 2020 roku.
 
Na uroczystości wręczone zostały także listy gratulacyjne dla Danuty Semenków z tytułu wygranego konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Grabiku oraz dla Natalii Sendrowicz, która obecnie pełni obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieniawie Żarskiej. 
 
Tradycją jest, że na gminnym rozpoczęciu roku szkolnego wręczana jest nagroda za najlepsze wyniki egzaminu gimnazjalnego spośród klas gimnazjalnych na naszym terenie, a w tym roku przyznana została również nagroda za najlepiej napisany egzamin ósmoklasisty. W tym roku nagrodę w formie talonu na kwotę 1 000zł za wyniki egzaminu gimnazjalnego otrzymała Szkoła Podstawowa w Bieniowie, a w kategorii najlepszego wyniku egzaminu ósmoklasisty otrzymał Zespół Szkół w Grabiku z najlepszym wynikiem wśród szkół publicznych w całym powiecie żarskim.
 
Na koniec części oficjalnej dyrektorzy szkół odebrali talony o wartości 500zł, które wykorzystać  mogą tak jak dotychczas, czyli na zakup sprzętu sportowego lub mogą wyposażyć świetlice szkolne w różnego rodzaju gry edukacyjno – dydaktyczne.
 
Przed nami 10 miesięcy pracy, która mamy nadzieję zaowocuje licznymi nagrodami na zakończenie roku. Wszystkim życzymy powodzenia!!!
 
 
 
 

IV POLOWA ZAPRZĘGOWA PRÓBA DZIELNOŚCI KLACZY ŚLASKICH

Sołtys wraz z Radą Sołecką Wsi Surowa, Wójt Gminy Żary oraz Związek Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej serdecznie zapraszają na
IV POLOWĄ ZAPRZĘGOWĄ PRÓBĘ DZIELNOŚCI KLACZY ŚLASKICH
 

 

Załączniki

Uwaga! Stypendium Wójta Gminy Żary!

Uprzejmie informujemy, że zmieniły się zasady i terminy ubiegania się o Stypendium Wójta Gminy Żary dla uczniów szkół prowadzonych przez gminę Żary.
Nowe zasady wraz z wzorami pism znajdują się w załączonej uchwale.
Więcej informacji udziela kierownik CUW Gminy Żary- Barbara Gosławska- 68 363 00 40.
 
Termin składania wniosków z kompletem dokumentów- 15 lipca 2019 r.

Załączniki

Zawiadomienie o wprowadzeniu zmiany tymczasowej w organizacji ruchu

Załączniki

Gminne Dożynki 2019 - Galeria Zdjęć

Gminne Dożynki 2019 - Mirostowice Górne 
 
Mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas DOŻYNEK GMINNYCH,  które odbyły się tym razem 17 sierpnia 2019 r. w Mirostowicach Górnych. Pogoda dopisała, a wieś była pięknie udekorowana, święto to jak co roku zgromadziło wielu mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

214Galeria zdjęć: Dożynki 2019

Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, którym wszyscy przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, a tradycyjnie już inauguracją dożynek była uroczysta i dziękczynna msza święta polowa odprawiona przez księdza proboszcza Stanisława Łukieńczuka z parafii pw. Świętej Barbary w Mirostowicach Dolnych.
 
Starostami dożynek byli Pani Barbara Peszek  oraz Pan Andrzej Kupiec.
Pani Barbara Peszek - mieszkanka Mirostowic Górnych. W 1983 roku razem z mężem Marianem kupili pierwszą ziemię i budynki oraz od podstaw stworzyli własne gospodarstwo rolne. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Państwo Peszek posiadają 55 sztuk bydła, produkujące ok. 200 litrów mleka dziennie- co w skali miesiąca daje 10.000 litrów. Dysponują  własnym sprzętem rolniczym. Prowadzą również produkcję roślinną. Uprawiają  ponad 50 ha ziemi, w tym posiadają 26 ha własnej ziemi wszystko w Mirostowicach Górnych. Pani Barbara  ma 3 dzieci – 3 córki : Julię, Lilię i Małgorzatę oraz 3 wnuków.
 
Pan Andrzej  Kupiec-  mieszkaniec Mirostowic Górnych. W 1986 roku przejął gospodarstwo rolne od rodziców. Gospodarzy 49 ha wraz z żoną Marią. Prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Dysponują własnym sprzętem rolniczym. Pan Andrzej ma siedmioro dzieci: Wioletę, Przemka, Grażynę, Daniela, Arkadiusza, Agatę i Adriana oraz 5 wnuków.
 
Po mszy świętej starostowie dożynek przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza gminy Pana Leszka Mrożka. W oficjalnym przemówieniu Wójt Gminy Żary – Leszek Mrożek wyraził swoje uznanie dla pracy rolników, dziękował za ich trud i codzienny wysiłek. Przywitał wszystkich zgromadzonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje z naszych niemieckich gmin partnerskich Gablenz oraz Neuhasen/Spree.
 
Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, którą rozpoczęły swoimi występami zespoły śpiewacze z terenu gminy. Podczas gdy na scenie prezentowali się nasi muzykanci na placu dożynkowym można było nie tylko smacznie zjeść, ale i skorzystać z wielu atrakcji. Na uczestników czekały  warsztaty z robienie wianków, warsztaty garncarskie, fotobutka, wioska rycerska, a wieczorem możliwość lotu balonem na uwięzi. Z wszystkich tych atrakcji przybyli goście mogli korzystać zupełnie za darmo. Podczas dożynek jak co roku Pan Bronisław Józieńko przeprowadził konkurs w strzelaniu  z broni pneumatycznej o Puchar Wójta Gminy Żary, mieliśmy również okazję spróbować się w zawodach w siłowaniu na rękę, które wyłoniły najsilniejszego uczestnika dożynek. Dodatkowo można było skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych oraz densytometrycznych, a najmłodsi prócz zabawy na dmuchańcach mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Bieniowie. Mogliśmy także skosztować pieczywa oraz ciastek wyprodukowanych w oparciu o innowacyjne receptury, które wprowadza na rynek Piekarnia Anny i Eugeniusza Ślawskich z Sieniawy Żarskiej wraz z Firmą Ollen-POL Sp. z o.o. z Żar i żeby tego było mało Stowarzyszenie Łaz –Zielony Las przeprowadziło loterię fantową dla uczestników wydarzenia.    
                                                                                                                    
Jedną z naszych  atrakcji w tym roku był pokaz szkolenia psów, który zgromadził wokoło siebie ogromną publiczność, która z zainteresowaniem i podziwem obserwowała umiejętności czworonogów z zakresu posłuszeństwa, obrony oraz psich sztuczek.
 
Jednym z najważniejszych punktów dożynek jest konkurs wieńca dożynkowego. Pod ocenę trafiło 28 wieńców, które zachwycały pomysłowością i kunsztem wykonania. Jury w składzie: Mariusz Pękala, Ewa Kusion oraz Anna Polak wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach.
                                                                                          
W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce KGW Olbrachtów-  nagroda w wysokości 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 900 zł
III miejsce zespół śpiewaczy “Łazowianki” z Łaz – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: (nagroda o wartości 450 zł )
- KGW Bieniów
- Klub Seniora z Mirostowic Górnych
- KGW Mirostowice Górne
 
W kategorii wieniec współczesny                                                                                                                                                                                                                                                                     
I miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Jutrzenka” z Olbrachtowa – nagroda 900 zł
III miejsce KGW Złotnik – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: ( nagroda o wartości 450 zł )
- Sołectwo Surowa
Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 300 zł.
 
Konkursy na najsmaczniejszy chleb i najlepszą nalewkę oceniało jury w składzie: Barbara Litewka, Paulina Olszewska oraz Krzysztof Stefanowicz. Po obejrzeniu i degustacji 12 chlebów komisja konkursowa nagrodziła:
 
I miejsce Jan  Nowicki z Grabika
II miejsce Tadeusz Gałandziej ze Stawnika
III miejsce Irena Ochocińska z Olbrachtowa
 
Wyróżniono:
- Ewa Ostrowska z Sieniawy Żarskiej
- Jolanta Czaińska  z Bieniowa
- Ewa Matuszewska z Łaz
 
W konkursie na najlepszą nalewkę spośród 25 zgłoszonych, zostali nagrodzeni:
 
I miejsce Grażyna Gałandziej ze Stawnika
II miejsce Halina Cychowska z Sieniawy Żarskiej
III Stanisława Kursa z Mirostowic Górnych
 
Wyróżniono:
-Krystyna Burzyńska z Grabika
- Sylwia Sługocka z Sieniawy Żarskiej
- Teresa Micinowska z Lubanic
 
Wszyscy nagrodzeni  w konkursie  na najlepszą nalewkę oraz na najsmaczniejszy chleb otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczył Wójt Gminy Żary-Leszek Mrożek, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani upominkami pocieszenia.
 
O godzinie 20.00 pojawiła się gwiazda wieczoru zespół „Skaner”, który zgromadził pod sceną tłumy, spragnionej zabawy młodzieży i dorosłych. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oficjalnie zakończył uroczystości dożynkowe i zapowiedział ostatnią atrakcje jaką był pokaz sztucznych ogni. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały podczas przygotowań oraz wszystkim, którzy tak licznie przybyli na Dożynki Gminne.
 
W tym roku nasze wydarzenie wsparli finansowo: MAGNAPLAST Sp. z o.o. z Sieniawy Żarskiej, WKM AGRO Sp. z o.o. z Grabika, Zakład Remontowo Budowlany Zdzisław Michoński Żary, WUPRINŻ S.A. z Poznania, Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorz Rotman z Miłowic, Spółdzielnia Mleczarska z Żar, ENEA Oświetlenie Sp. z o.o., Usługi Transportowe TRANS-MAT Stanisław Matejko z Grabika, MK Sp. z o.o. z Kadłubii , ENEA Operator Sp. z o.o., TANDEM Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe z Żagania, Spółka Wodno-Ściekowa ZŁOTA STRUGA z Żar,  SOUND TEXTILES POLAND z Łaz, BNP Paribas Bank Polska S.A., Zakład Zagospodarowania Odpadów z Marszowa,  Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych MEGAVAT Zdzisław Sarnacki z Żar, BellSport Grzegorz Leszczyński z Bytomia, DAARAM Sp. z o.o. z Dąbrowca, Nadleśnictwo Krzystkowice, Krzysztof Słoninka DDD Usługi Budowlane z Bukowiny Bobrzańskiej, PPUH MD Bogusław Dworecki z Żar, AVD Mirosław Prusaczyk z Dietrzychowic, Usługi Ziemne GRZEGORZ KORONA z Surowej, P.P.U. KROSBUD Henryk Gołąb z Krosna Odrzańskiego, Dariusz Kuros EKO-LIFE z Żar. Serdecznie Dziękujemy!
 

Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej z województwa lubuskiego już dostępny!

Z przyjemnością prezentujemy długo wyczekiwaną publikację Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze pn. LUBUSKA EKONOMIA SPOŁECZNA. Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej.
W publikacji zaprezentowano wybrane przedsiębiorstwa społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej z województwa lubuskiego, które wytwarzają produkty i świadczą usługi w ramach działalności handlowej, usługowej i wytwórczej.
Katalog zawiera informacje, dotyczące danych adresowych oraz zakresu oferty wybranych przedsiębiorstw społecznych, działających w województwie lubuskim. Stanowi on doskonałe źródło informacji na temat podmiotów, którym można i którym warto zlecać zamówienia społecznie odpowiedzialne ale także zamówienia o charakterze komercyjnym.
Należy podkreślić, że za zaprezentowanymi przedsiębiorstwami, ich produktami i usługami kryją się niezwykli ludzie, którzy w oparciu o godne warunki pracy, w zindywidualizowany sposób, realizują aktywizację społeczną i zawodową osób o najsłabszej pozycji na rynku pracy.
Przedsiębiorczość społeczna to doskonałe narzędzie uzupełniające system wparcia samorządowego, a także wspierające spójność i równowagę społeczno-gospodarczą w regionie.
Warto nadmienić, że niniejsza publikacja została zrealizowana z zastosowaniem aspektów społecznych w zamówieniach publicznych, a w efekcie zlecona do wykonania zielonogórskiej spółdzielni socjalnej.
 
Niniejszy Katalog dostępny jest także w wersji PDF na pod linkiem: http://www.es.lubuskie.pl/pl/Aktualnosci/Branzowy-katalog-podmiotow-ekonomii-spolecznej-juz-dostepny

Załączniki

Indywidualne numery kont bankowych od września 2019r. z tytułu gospodarowania odpadami

UWAGA !!!
Informacja dla mieszkańców!
Indywidualne numery kont bankowych od września 2019r. z tytułu gospodarowania odpadami
 
Wójt Gminy Żary zawiadamia, że w celu usprawnienia ewidencji dokonywanych wpłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi dla każdego Podatnika został utworzony w Banku PKO BP, indywidualny numer konta bankowego.
Indywidualny rachunek bankowy przypisany dla płatnika umożliwia automatyczną identyfikację tytułu płatności. Nie należy udostępniać przypisanego numeru konta innym podmiotom ani posługiwać się tym samym numerem przy opłacie innych podatków i opłat.
 
Jednocześnie informujemy, że pracownicy Urzędu Gminy w Żarach w najbliższym czasie dostarczą mieszkańcom gminy pisma informujące o nadaniu indywidualnego rachunku bankowego do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
W przypadku, jeśli informacja została zagubiona lub nie otrzymaliście Państwo zawiadomienia o indywidualnym numerze konta, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Żary pod numerem telefonu: (68) 470 73 04 lub (68) 470 73 31 , gdzie zostanie Państwu udzielona telefoniczna informacja dotycząca indywidualnego numeru bankowego.

Karta Seniora 65+

Od miesiąca września 2019r. planowane jest uruchomienie realizacji programu „Gminna Karta Seniora”. Adresatami programu są seniorzy w wieku co najmniej 65 lat zameldowani w Gminie Żary.
 
 
Celem programu jest ułatwienie seniorom dostępu do dóbr kultury, sportu i rozrywki, kształtowanie pozytywnego wizerunku seniorów, wzmacnianie kondycji fizycznej oraz podnoszenie aktywności i sprawności seniorów.
W ramach programu seniorzy będą mieli możliwość korzystania z pływalni „Wodnik” w Żarach w formie 100% zniżki od ceny biletu obowiązującej za pierwszą godzinę pobytu na basenie 4 razy w miesiącu, jak również 100% zniżki na wstęp do Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.
Planuje się również gwarantowane usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej poprzez zastosowanie 100% zniżki na zabiegi rehabilitacyjne. Z bezpłatnych gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej w formie rehabilitacji seniorzy będą mogli skorzystać raz w roku w podmiotach wskazanych przez Gminę. Podstawą do skorzystania z usługi będzie skierowanie na rehabilitację wystawione przez lekarzy z narodowego funduszu zdrowia.
Więcej informacji na temat programu udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach, Al. Jana Pawła II 6, pok. 305, tel. 68 470 73 21.

W związku z realizacją programu zapraszamy do udziału przedsiębiorców, organizacje, stowarzyszenia oraz inne podmioty, które w ramach prowadzonej działalności wyrażają wolę udzielenia ulg, zwolnień, preferencji posiadaczom „Gminnej Karty Seniora”, którzy mogą przystąpić do programu, dzięki czemu będziemy mogli poszerzyć ofertę dostępnych świadczeń dla seniorów.
Podmioty chętne do przystąpienia do programu prosimy o zgłaszanie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach.

W załączeniu wniosek o wydanie Karty Seniora, deklaracja dla partnerów oraz oznaczenia partnera programu.

Załączniki

Bezpłatne badanie DENSYTOMETRYCZNE i SPIROMETRYCZNE

GMINA ŻARY ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA BEZPŁATNE BADANIA DENSYTOMETRYCZNE I SPIROMETRYCZNE
17 Sierpnia 2019 r.
godz. 10:00 – 18:00
PLAC PRZY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIROSTOWICACH GÓRNYCH
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: plakat

1Galeria zdjęć: plakat

Baner: kalendarz_imprez_2020Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: sms_banerBaner: euroregion_nsb