W latach 1995-2000 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH z Grabika nazywało się Grabiczanki i w tych latach nasze wieńce dożynkowe zajmowały I MIEJSCA NA DOŻYNKACH GMINNYCH ,POWIATOWYCH , WOJEWÓDZKICH .
Zespół powstał ponownie w lutym 2011r. przy Kole Gospodyń Nowoczesnych w Grabiku i zmienił nazwę na KGW „KAROLINKI”.
Zespół powstał ponownie w lutym 2011r. przy Kole Gospodyń Nowoczesnych w Grabiku i zmienił nazwę na KGW „KAROLINKI”.
Na początku zespół ćwiczył a capella i przy magnetofonie. W czerwcu współpracował z instruktorem Jerzym Dawidem. Od sierpnia 2012 r. zespołowi towarzyszy instruktor muzyczny Leszek Bawarowski. Mimo krótkiego stażu ,zespół osiągnął już małe sukcesy. Zespół uświetnił swoimi występami festyny gminne, biesiady śpiewacze ,dożynki, festiwale, również poza granicami własnej gminy.
W repertuarze przeważają tradycyjne polskie piosenki ludowe ,niektóre z nowymi tekstami, biesiadne, religijne, patriotyczne. Teksty układa Teresa Dudzik do znanych melodii, czasami zespół sięga po teksty p.Danuty Pławińskiej.
W repertuarze przeważają tradycyjne polskie piosenki ludowe ,niektóre z nowymi tekstami, biesiadne, religijne, patriotyczne. Teksty układa Teresa Dudzik do znanych melodii, czasami zespół sięga po teksty p.Danuty Pławińskiej.
Szukanie nowego repertuaru, regularne próby, mobilizują panie do reprezentowania się wśród innych zespołów. Już w pierwszych miesiącach swojej działalności zespół dał sie poznać szerszej publiczności.
Pierwszym występem był występ w Lipinkach Łużyckich poza konkursem przy magnetofonie ,w kwietniu 2011r.W tym samym miesiącu ,zespół otrzymał nagrodę i wyróżnienie ,w IX Powiatowym Konkursie na Wypieki Ludowe i Plastykę Obrzędowa w Olbrachtowie. W lipcu zespół prezentował sie w Mirostowicach Górnych, Śląska Piosneczko ,w sierpniu na święcie plonów w Olbrachtowie .Wójt ufundował dodatkowa pozakonkursowa nagrodę za miniaturę KOŚCIOŁ FARNY p.w. NSPJ z Żar. Dożynkowe cudo zdobyło I MIEJSCE na dożynkach powiatowych w Łęknicy, wyróżnienie w DĄBRÓWCE WIELKOPOLSKIEJ NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH.
Gratulacje za pomysłowość i wykonanie zespół otrzymał od WOJEWODY LUBUSKIEGO, HELENY HATKA. We wrześniu zespół wystawił wieniec na V JARMARKU WINA I MIODU w Żarach. Wieniec cieszył się dużym zainteresowaniem.8 STYCZNIA 2012r. zespół przekazał i otrzymał podziękowanie od ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY .W październiku 2011r.zespół zorganizował Dzień Pieczonego Ziemniaka ,zespół współpracuje z biblioteka ,z Zespołem Szkół , Stowarzyszeniem ,Radą Sołecka, wspólnie organizuje Dzień Kobiet ,Seniora ,uczestniczy w debatach .Zespół swoim występem uświetnił Dzień Seniora w Lubanicach na który został zaproszony przez Czerwoną Jarzębinę. W grudniu 2011r. nagroda i wyróżnienie w IV GMINNYM KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM.W styczniu 2012r. zespół wystąpił na spotkaniu opłatkowym w GRABIKU oraz gościnnie w Dobrochowie .W przebraniu bożonarodzeniowym zespół wystąpił w IV PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK w Lipinkach Łużyckich .Zespół brał udział w V POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI BIESIADNEJ „TU JEST MOJE MIEJSCE ,TU JEST MÓ DOM” w kwietniu 2012r.,w tej samej miejscowości. Specjalna nagroda Wójta za całość prezentacji w konkursie na PLASTYKE OBRZĘDOWĄ i WYPIEKI LUDOWE. KAROLINKI brały udział w VII FESTIWALU „MUNDUROWO NA LUDOWO” w maju 2012r, w tym samym miesiącu wystąpiły , w Gościeszowicach, gdzie otrzymały wyróżnienie za debiut, w czerwcu 2012r. zespół brał udział w X IV FESTIWALU POLSZCZYZNY i PIEŚNI KRESOWEJ - WIELKIE BAŁAKANIE zespół otrzymał wyróżnienie ,a najmłodsza uczestniczka zespołu zakwalifikowała się do koncertu galowego.
W czerwcu 2012 r. zespół w wiankach z chabrów zaprezentował się na VI WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI i PIEŚNI RELIGIJNEJ „ANGELANA” w Olbrachtowie .W sierpniu w pięknych przebraniach uświetniły swój występ w VII GMINNEJ BIESIADZIE, w stylu COANTRY w Biedrzychowicach. Wielkim sukcesem było zakwalifikowanie się zespołu do finału XVI FESTIWALU WSPÓŁCZESNEJ KULTURY LUDOWEJ im. JANA IWASZCZYSZYNA w Kamieniu Pomorskim w lipcu 2012r,zespół wrócił z nagrodą , z dyplomem „ZA TWORZENIE ATMOSFERY FESTIWALOWEJ”.
Oprócz udziału w festiwalach zespół był współorganizatorem festynu w Grabiku .W Siodle na dożynkach w tym roku, zespół wykonał herb GMINY ŻARY z ziaren tegorocznych zbóż , na dożynkach WOJEWÓDZKICH W SZPROTAWIE otrzymał wyróżnienie. Gościnnie wystąpił na dożynkach PARAFIALNYCH w SUROWEJ, festynie PARAFIALNYM w Drożkowie ,na JARMARKU WINA i MIODU w ŻARACH .Przez wakacje zbierał nakrętki wspólnie z mieszkańcami , na rehabilitacje Oliwierka, dostarczył do Olbrachtowa i otrzymał podziękowania. Obecnie przygotowuje się do zorganizowania wspólnie z biblioteką ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. ZESPÓŁ PROWADZI ALBUM ZDJĘĆ , ARTYKUŁÓW Z CZASOPISM ,ZBIERA DYPLOMY. Zespół można usłyszeć na you tube. Dyskografia /płyta CD z materiałem promocyjnym , zrealizowana przez Radio Zachód.
SKŁAD ZESPOŁU:
KRYSTYNA BURZYŃSKA, PIOTR CYDZIK, TERESA DUDZIK, EMILIA LITWIN, ELŻBIETA MAKOWSKA, KAROLINA MAKOWSKA, ZOFIA MAZUREK, ELŻBIETA NOWICKA, JAN NOWICKI, JULIA OWAD, WANDA ŻAK.
Akompaniament-LESZEK BAWAROWSKI .
Kierownik zespołu - TERESA DUDZIK tel.68 362-06-41
Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją
-
e-usługi
-
Turystyka
-
›
Organizacje
-
›
Oświata
-
›
Kultura
-
›
Współpraca zagraniczna
-
›
Projekty unijne
- RPO Lubuskie 2020
-
PROW 2014-2020
- Zagospodarowanie terenów zielonych-Olbrachtów
- Zagospodarowanie terenów zielonych w Bieniowie
- Budowa placu zabaw w Sieniawie Żarskiej
- Budowa siłowni zewnętrznych w Gminie Żary
- Przebudowa sieci wodociągowej
- Przebudowa i rozbudowa SUW
- Budowa infrastruktury w m. Olbrachtów
- Uporządkowanie gosp. wodno-ściekowej w Gminie Żary
- Przebudowa dróg na terenie Gminy Żary
- Budowa infrastruktury w m. Mirostowice Dolne
- POIŚ 2007-2013
-
Interreg Polska- Saksonia 2014-2022
- „Gmina Żary i Gablenz zapraszają”
-
„Strażacy na Pograniczu Polsko-Saksońskim, to innowacyjny sprzęt ratowniczo – gaśniczy, rozwijająca się gospodarka, skuteczni wobec migracji ludności"
- Szkolenie pt., „Jakie występują zagrożenia dla Parku Mużakowskiego oraz wypracowanie koncepcji użycia służb ratowniczych z Polski i Niemiec”
- Kampania informacyjna dla dzieci pt. bezpieczne "Wakacje 2018"
- Pożar składowiska sortowni odpadów komunalnych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. Marszów
- Ćwiczenia w Domu Kultury. Symulowane zagrożenie chemiczne poprzez rozpylenie nieznanej substancji chemicznej, na skutek paniki wybuchu pożaru”
- Bezpieczne Ferie 2019
- Przygoda z Nysą...- etap V
- Interreg V A Brandenburgia-Polska 2014-2020
- PO Polska Cyfrowa 2014-2020
-
Sport
-
Media Informacje