Aktualności

Statuetka- Leader PROW

Ilustracja do informacji: Statuetka- Leader PROW
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek z okazji 10 lecia wdrażania PROW-u otrzymał  statuetkę  Leader PROW.Statuetkę wręczył  Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn dla osób, które w swojej pracy aktywie wspierały i propagowały wdrażanie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie lubuskim.
 

Konkurs Bożonarodzeniowy rozstrzygnięty

Ilustracja do informacji: Konkurs Bożonarodzeniowy rozstrzygnięty
W dniach od 4 do 6 grudnia 2017r., w sali świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie odbywał się X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy. Jak co roku wzięli w nim udział uzdolnieni artystycznie mieszkańcy naszej gminy – dzieci i młodzież do lat 16 oraz dorośli, którzy dostarczyli prace w pięciu kategoriach wykonawczych: stroik świąteczny, szopka, wypiek  świąteczny oraz inne formy plastyki bożonarodzeniowej.
W tym roku dostarczono na konkurs 567 prac od 603 wykonawców indywidualnych i zbiorowych. W kategorii dziecięcej pojawiło się wiele atrakcyjnych prac, które zachwycały zwiedzających. Piękne stroiki wykonali: Ola Penksa z Mirostowic Górnych, Wojtek i Karolina Kowalscy z Olbrachtowa, czy Maja Maj z SP w Bieniowie. Najciekawsze pomysły na ozdoby choinkowe zaprezentowały: Sara Stawiarz z Miłowic, Dorotka Dziewińska z SP w Bieniowie, Julka Górka z Olbrachtowa, Iza Banasiak z Łukaw i Kinga Brusiło z Biblioteki Gminnej w Grabiku. W wypiekach prawdziwy popis dały siostry Weronika i Martyna Kubiak z Grabika oraz Hania Ciesielska z Bieniowa. Udział w kategorii „inne formy plastyki bożonarodzeniowej” przyniósł nagrody  między innymi Dorotce i Weronice Cegielskim  oraz Amelii Gołębiewicz z SP w Mirostowicach Dolnych, autorce uroczych aniołków – Joasi Ciesielskiej z Bieniowa, czy Martynce Cymbalik z sekcji plastycznej w Marszowie, która wykonała przesympatyczne bałwanki. Autorami najpiękniejszych szopek byli: uczniowie klasy II SP w Olbrachtowie, uczniowie klasy VI z ZS w Grabiku, Weronika Kubabska i Kacper Olejniczak z SP w Sieniawie Żarskiej.
Kategoria dorosłych to już klasa mistrzowska. Pyszne ciasta od pań z Łazu, Lubomyśla czy Sieniawy Żarskiej, przepięknie i niezwykle misternie zdobione pierniczki wykonane przez panie: Agnieszkę Myślińską i Ewę Jereczyńską z Łazu, Urszulę Chomont z Bieniowa  i Agnieszkę Stodolską z Włostowa kusiły wyglądem i zapachem każdego ze zwiedzających. W konkursie wystawiono również wspaniałe ozdoby choinkowe od których nie można było oderwać wzroku, wykonane przez uczestniczki konkursu z wieloletnim już stażem i niemałym dorobkiem: p. Barbarę Capar  (której dzieci – Karolina  i Michał również otrzymały nagrody w tym konkursie), p. Monikę Gazdę (której godna następczyni – córka Sara jest również laureatką nagrody), p. Marię Karpińską (córka Katarzyna również nagrodzona), p. Annę Jaskulską (której córki Hania i Joasia również są laureatkami tegorocznej edycji konkursu), p. Reginę Świerk, która oprócz wspaniałych bombek przywiozła na konkurs wspaniale wypieczony wieniec makowy, wreszcie p. Wiesławę Sygulską, która oprócz misternie zdobionych bombek próbuje swoich sił także w wyrobach z wikliny papierowej. Cieszy ogromnie fakt, że wielu wykonawców, którzy w początkach gminnych konkursów obrzędowych nieśmiało startowali, dziś reprezentuje tak niewiarygodnie wysoki poziom wykonawczy. Jeszcze bardziej cieszy, że tak wielu z nich swoje umiejętności przekazuje dzieciom. Panie z grupy „Robótki” z Bieniowa  wyczarowały na szydełku piękne i delikatne serwety świąteczne w różnych kształtach i z różnymi, oczywiście świątecznymi motywami. Pani Agnieszka Myślińska z Łazu, mistrzyni pierników, w kategorii „inne formy plastyki bożonarodzeniowej” przygotowała wspaniały piernikowy kościółek, w którym paliło się światło a do otwartych drzwi prowadziła odśnieżona droga. To wspaniałe, że pojawiają się takie prace – przemyślane i dopracowne  w każdym szczególe, które są świadectwem bardzo poważnego i profesjonalnego podejścia do konkursu. W kategorii dorosłych wzięła udział w tym roku tylko jedna szopka – ale jaka! Pięknie, ręcznie uszyte postacie wspaniale oddawały ciepło i czar szopki betlejemskiej. Autorką szopki była p. Jadwiga Molińska z Mirostowic Dolnych.
Przysłowiową „wisienką na torcie” tegorocznego konkursu były prace p. Emilii Karpińskiej z Biedrzychowic Dolnych. Ta niezwykle manualnie uzdolniona dziewczyna wyczarowała prawdziwie bajkowy świat z aniołami, Mikołajem i elfami – świat z dziecięcej wyobraźni. Za swoją pracę p. Emilia otrzymała nagrodę za całość prezentacji. Taką samą nagrodę otrzymał p. Kamil Taczkowski z Łazu, który przygotował pyszne dwukolorowe ciasteczka świąteczne w dekoracyjnych pudełkach, pomysłową lampę wykonaną z butelki oraz powidła z czerwonej cebuli, które znakomicie będą się komponować z świątecznymi mięsami.
Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę bardzo wysoki i wiele prac zasługiwało na uwagę, nic więc dziwnego, że jury w składzie: Ewa Kusion – specjalista w Urzędzie Gminy, rękodzielnik oraz Mariusz Pękala – etnograf, nagrodziło nagrodami i wyróżnieniami aż 166 wykonawców indywidualnych i zbiorowych .Nagrody dla instruktorów otrzymały w tym roku panie: Barbara Góra z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach oraz pani Emilia Klusek z Biblioteki Gminnej w Złotniku, która od wielu lat poświęca mnóstwo czasu i serca na pracę zarówno z dziećmi jak również z dorosłymi, dbając o wierność polskim tradycjom obrzędowym. Wszystkim uczestnikom konkursu pogratulował i podziękował  Wójt Gminy Żary p. Leszek Mrożek, który wręczył laureatom nagrody a wszystkim pozostałym upominki pocieszenia tak, żeby  z olbrachtowskiej sali każdy  wyszedł obdarowany .Pożegnani przez Wójta Leszka Mrożka najlepszymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi wykonawcy rozjechali się do domów zabierając ze sobą prace, a w opustoszałej sali pozostał tylko zapach świerkowych gałązek i świątecznych pierników. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu i zapraszamy na następny.
                                                                                                                                                                                                                                             Ewa Kusion
 

Załączniki

Komunikat dla rolników

Ilustracja do informacji: Komunikat dla rolników
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych", poddziałanie 3.1 "Wsparcie na przystąpienie do systemów jakości" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, więcej informacji w załączniku."
 

Załączniki

Mikołaj w naszych szkołach

Autor: Barbara Gosławska
Ilustracja do informacji: Mikołaj w naszych szkołach
 
6 grudnia wszystkie szkoły z terenu Gminy Żary  odwiedził Święty Mikołaj. Wraz z pomocnikami wręczał paczki dla wszystkich dzieci, które uczęszczają do szkół gminnych. Nieobecni nie muszą się martwić - na nich paczki czekają do odbioru w szkole. To dla dzieci niezapomniane przeżycie i mnóstwo radości. Najmłodsi już czekają na Świętego  Mikołaja w kolejnym roku. Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do obejrzenia krótkich filmików, na których widać radość dzieci z wizyty niecodziennego gościa.
 

Mikołajkowy turniej tenisa stołowego

Ilustracja do informacji: Mikołajkowy turniej tenisa stołowego
3.12.2017 w Olbrachtowie odbył się Mikołajkowy turniej tenisa stołowego o Puchar Wójta Gminy  Żary. Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodników i 3 zawodniczki. Rywalizowano w 5 kategoriach. Po bardzo zaciętych i emocjonujących spotkaniach końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
 
Kobiety - open:
1. Polanowska Ewa
2. Bartosz Grażyna
3. Beyga Krystyna
 
Chłopcy - rocznik 2002 i młodsi:
1. Kłudkowski Bartosz
2. Kosiński J
3. Kowalski Wojciech
 
Amatorzy:
1. Piotrowski Zbigniew
2. Koszela Dariusz
3. Dziduszko Zbigniew
 
Amatorzy mieszkańcy gminy wiejskiej Żary:
1. Duda Adam
2.Kłudkowski Piotr
3. Dobek Krzysztof
 
Zrzeszeni:
1. Paszczeniuk Dawid
2. Świtek Ireneusz
3. Czyżewski Jarosław
 
Najlepsi otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Żary i UKS Prus Żary. Organizatorem i sędzią głównym był Dariusz Hawełka
 

Spotkanie informacyjne w dniu 13.12.2017r.

Ilustracja do informacji: Spotkanie informacyjne w dniu 13.12.2017r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym dla organizacji pozarządowych, które odbędzie się w 13.12.2017 r. w Zielonej Górze. W załączeniu informacje dotyczące przedmiotowego spotkania.

Załączniki

Komunikat

Ilustracja do informacji: Komunikat
W związku z wykonywaniem prac modernizacyjnych na zbiorniku wody pitnej w Lubomyślu, informujemy mieszkańców wsi Lubomyśl, Kadłubia i część ul. Żurawiej (podłączonej do wodociągu Kadłubia) o przerwie w dostawie wody dnia 5 grudnia 2017r w godzinach  9.00  do  16.00. Zastępczy punkt poboru wody zlokalizowany został dla mieszkańców wsi Lubomyśl na hydrancie przy Szkole Podstawowej w Złotniku, natomiast dla mieszkańców Kadłubia i ul. Żurawiej hydrant przy posesji nr 22 na ul. Żurawiej.

Informacja dla hodowców drobiu

Ilustracja do informacji: Informacja dla hodowców drobiu
W załączeniu informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii dotycząca zagrożenia wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. 

Załączniki

X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

Ilustracja do informacji: X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy
Wójt Gminy Żary serdecznie zaprasza do udziału w X Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym.
Regulamin konkursu w załączeniu.

Załączniki

Spotkanie informacyjne

Ilustracja do informacji: Spotkanie informacyjne
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprasza na spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych i podmiotów pożytku publicznego, które  odbędzie się 8 grudnia 2017 r. w godzinach 10.00 - 13.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. gen. Wł.Sikorskiego 107 (sala 8, parter).
Podczas spotkania przedstawione zostaną możliwości wsparcia NGO z funduszy unijnych oraz z budżetu Województwa Lubuskiego. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie zgłoszenia (imię, nazwisko, nazwa instytucji) na adres: k~.~kozinska~@~lubuskie~.~pl w terminie do 6 grudnia 2017r.
Znajdujesz się na stronie: Gmina Żary Ludzie- Lasy- Przestrzeń
 
Ilustracja do informacji: ZZO Marszów organizuje konkurs ekologiczny dla dzieci pn. "Wiem jak segregować" Ilustracja do informacji: Szczepienia HPV na terenie Gminy Żary Ilustracja do informacji: Komunikat Ilustracja do informacji: Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żarach Ilustracja do informacji: Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

ZZO Marszów organizuje konkurs ekologiczny...

Szanowni Państwo! ZZO Marszów organizuje konkurs ekologiczny dla dzieci pn. "Wiem jak segregować" i w związku z tym zwracamy się z prośbą o umieszczenie informacji na stronie internetowej gminy ...

Szczepienia HPV na terenie Gminy Żary

Miło jest nam poinformować, że w roku 2018 jesteśmy realizatorem Programu polityki zdrowotnej prowadzonego przez Gminę Żary pt. „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2018 – 2020”. ...

Komunikat

Informujemy odbiorców wody wsi Olbrachtów, że z powodu kontynuacji prac remontowych na stacji uzdatniania wody dnia 17 kwietnia 2018r zasilanie w wodę odbywać się będzie ze wsi Sieniawa Ż. co spowoduje znaczny spadek ciśnienia...

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w...

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach z siedzibą w Lubsku informuje, że z dniem 28 lutego 2018 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie...

Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze informuje, iż w dniu 25 kwietnia 2018 roku, o godz. 11.00 , w sali konferencyjnej Ośrodka Doskonalenia nauczycieli w Zielonej Górze przy ul. Chopina 15 , odbędzie sie spotkanie, na...

Gmina Żary

Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary 
NIP 928-207-84-65
REGON 970770681
tel. 68 470-73-00, fax. 68 470-73-03,
Nr konta: PKO BP 
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405