" Karolinki" z Grabika

W latach  1995-2000  KOŁO GOSPODYŃ  WIEJSKICH  z Grabika  nazywało  się Grabiczanki i w tych  latach  nasze wieńce  dożynkowe zajmowały  I MIEJSCA  NA DOŻYNKACH  GMINNYCH ,POWIATOWYCH , WOJEWÓDZKICH .
Zespół powstał  ponownie  w  lutym  2011r. przy  Kole  Gospodyń  Nowoczesnych  w Grabiku i zmienił nazwę na KGW „KAROLINKI”.
 
Na  początku  zespół  ćwiczył a capella i przy magnetofonie. W czerwcu współpracował z instruktorem  Jerzym Dawidem. Od  sierpnia  2012 r. zespołowi towarzyszy instruktor muzyczny  Leszek  Bawarowski. Mimo krótkiego stażu  ,zespół osiągnął już małe sukcesy. Zespół uświetnił  swoimi występami festyny  gminne, biesiady  śpiewacze ,dożynki, festiwale, również poza granicami własnej  gminy.
W repertuarze przeważają tradycyjne  polskie piosenki ludowe ,niektóre z nowymi tekstami, biesiadne, religijne, patriotyczne. Teksty  układa Teresa Dudzik do znanych  melodii, czasami zespół sięga po teksty p.Danuty Pławińskiej.

Szukanie nowego  repertuaru, regularne próby, mobilizują panie do reprezentowania się wśród innych zespołów. Już w pierwszych miesiącach swojej działalności zespół dał sie poznać szerszej publiczności.
Pierwszym występem był występ w Lipinkach Łużyckich poza konkursem przy magnetofonie ,w kwietniu 2011r.W tym samym miesiącu ,zespół otrzymał nagrodę i wyróżnienie ,w IX Powiatowym Konkursie na Wypieki Ludowe i Plastykę Obrzędowa w Olbrachtowie. W lipcu zespół prezentował sie w Mirostowicach Górnych, Śląska  Piosneczko ,w  sierpniu na święcie plonów w Olbrachtowie .Wójt ufundował dodatkowa pozakonkursowa nagrodę za miniaturę KOŚCIOŁ FARNY p.w. NSPJ z Żar. Dożynkowe cudo zdobyło I MIEJSCE na  dożynkach powiatowych w Łęknicy, wyróżnienie w DĄBRÓWCE  WIELKOPOLSKIEJ NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH.
Gratulacje za pomysłowość i wykonanie zespół otrzymał od WOJEWODY LUBUSKIEGO, HELENY HATKA. We wrześniu zespół wystawił wieniec na V JARMARKU WINA I MIODU w Żarach. Wieniec cieszył się dużym zainteresowaniem.8 STYCZNIA 2012r. zespół przekazał  i otrzymał podziękowanie od ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY .W październiku 2011r.zespół zorganizował Dzień Pieczonego Ziemniaka ,zespół współpracuje z biblioteka ,z Zespołem Szkół , Stowarzyszeniem ,Radą Sołecka, wspólnie organizuje Dzień Kobiet ,Seniora ,uczestniczy w debatach .Zespół swoim występem uświetnił Dzień Seniora w Lubanicach na który został zaproszony przez Czerwoną Jarzębinę. W grudniu 2011r. nagroda i wyróżnienie w IV GMINNYM  KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM.W styczniu 2012r. zespół wystąpił na spotkaniu opłatkowym w GRABIKU oraz gościnnie w Dobrochowie .W przebraniu bożonarodzeniowym zespół wystąpił w IV PRZEGLĄDZIE  KOLĘD  I PASTORAŁEK  w Lipinkach Łużyckich .Zespół brał udział  w V POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI BIESIADNEJ „TU JEST MOJE MIEJSCE ,TU JEST MÓ DOM” w kwietniu 2012r.,w tej samej miejscowości. Specjalna nagroda Wójta za całość prezentacji  w konkursie  na PLASTYKE OBRZĘDOWĄ i WYPIEKI  LUDOWE.  KAROLINKI  brały udział w VII FESTIWALU „MUNDUROWO NA LUDOWO” w maju 2012r, w tym samym miesiącu wystąpiły , w Gościeszowicach, gdzie otrzymały wyróżnienie za debiut, w czerwcu  2012r. zespół brał udział  w  X IV FESTIWALU  POLSZCZYZNY i PIEŚNI  KRESOWEJ - WIELKIE BAŁAKANIE  zespół  otrzymał  wyróżnienie ,a najmłodsza uczestniczka zespołu zakwalifikowała się do koncertu galowego.
W czerwcu 2012 r. zespół w  wiankach z chabrów  zaprezentował się na VI WOJEWÓDZKIM  PRZEGLĄDZIE  PIOSENKI i PIEŚNI RELIGIJNEJ  „ANGELANA” w  Olbrachtowie .W sierpniu w pięknych przebraniach uświetniły swój występ  w VII GMINNEJ BIESIADZIE, w stylu COANTRY w Biedrzychowicach. Wielkim sukcesem było zakwalifikowanie się zespołu do finału XVI FESTIWALU WSPÓŁCZESNEJ KULTURY LUDOWEJ im. JANA IWASZCZYSZYNA w Kamieniu Pomorskim w lipcu 2012r,zespół wrócił z nagrodą , z dyplomem „ZA TWORZENIE ATMOSFERY FESTIWALOWEJ”.
Oprócz udziału w festiwalach zespół był współorganizatorem  festynu w Grabiku .W Siodle na dożynkach  w tym roku, zespół wykonał herb GMINY ŻARY z ziaren tegorocznych zbóż , na dożynkach  WOJEWÓDZKICH   W  SZPROTAWIE otrzymał wyróżnienie. Gościnnie wystąpił na dożynkach PARAFIALNYCH  w SUROWEJ, festynie PARAFIALNYM  w Drożkowie ,na JARMARKU WINA i MIODU w ŻARACH .Przez wakacje zbierał  nakrętki wspólnie z mieszkańcami , na rehabilitacje Oliwierka, dostarczył do Olbrachtowa i otrzymał podziękowania. Obecnie przygotowuje się do zorganizowania wspólnie z biblioteką  ŚWIĘTA  NIEPODLEGŁOŚCI. ZESPÓŁ  PROWADZI   ALBUM  ZDJĘĆ  , ARTYKUŁÓW Z CZASOPISM ,ZBIERA DYPLOMY. Zespół  można  usłyszeć na you tube. Dyskografia /płyta CD z  materiałem  promocyjnym , zrealizowana przez Radio   Zachód.              

SKŁAD  ZESPOŁU:
KRYSTYNA  BURZYŃSKA, PIOTR  CYDZIK, TERESA  DUDZIK, EMILIA  LITWIN, ELŻBIETA  MAKOWSKA, KAROLINA  MAKOWSKA, ZOFIA  MAZUREK, ELŻBIETA  NOWICKA, JAN NOWICKI, JULIA OWAD, WANDA ŻAK.
Akompaniament-LESZEK  BAWAROWSKI .
Kierownik  zespołu-TERESA  DUDZIK tel.68 362 06 41.
 
Teresa Dudzik
 
Znajdujesz się na stronie: Gmina Żary Ludzie- Lasy- Przestrzeń
 
Ilustracja do informacji: Mistrzostwa Europy Dzieci, Kadetów i Weteranów Karate JKA w Serbii Ilustracja do informacji: ANGELANA 2018 Ilustracja do informacji: Lubuska Odnowa Wsi Ilustracja do informacji: Dzień Dziecka w gminnych szkołach Ilustracja do informacji: Ogłoszenie o możliwości składania uwag do oferty

Mistrzostwa Europy Dzieci, Kadetów i...

W dniach 26-27 maja 2018 w Serbii w miejscowości Kragujewać odbyły się Mistrzostwa Europy Dzieci, Kadetów i Weteranów Karate JKA. Z Klubu Karate Kontra Żary 10 zawodników zostało powołanych i z dumą reprezentowało...

ANGELANA 2018

W dniu 9 czerwca 2018 r. w Olbrachtowie odbył się XII Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej „Angelana 2018” . Po Mszy Świętej polowej rozpoczął się Przegląd. Na scenie miało okazję zaprezentować się 15...

Lubuska Odnowa Wsi

Informujemy, że w dniach od 01 do 21 czerwca 2018r. Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił otwarty konkurs ofert dla działania Lubuska Odnowa Wsi, skierowany do organizacji pozarządowych z obszarów wiejskich. Kontakt w sprawie konkursu:...

Dzień Dziecka w gminnych szkołach

30 maja 2018 r. w szkołach gminnych wszystkie dzieci spotkała miła niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Każdy uczeń gminnej szkoły otrzymał od Wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka gadżet sportowy oraz coś słodkiego dla uzupełnienia...

Ogłoszenie o możliwości składania uwag do...

W związku ze złożeniem dnia 4 czerwca 2018 r. oferty na realizację zadania publicznego pn.: „ W zdrowym ciele zdrowy duch ” przez Ludowy Zespół Sportowy FAX Bieniów informuję, że na podstawie art. 19 a ustawy z...

Gmina Żary

Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary 
NIP 928-207-84-65
REGON 970770681
tel. 68 470-73-00, fax. 68 470-73-03,
Nr konta: PKO BP 
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405