Aktualności

Zmiana opłaty za śmieci

  • 27-12-2021
Od 1 stycznia 2022 r. za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Żary zapłacimy 30 zł. Taką uchwałę 25 listopada 2021 r.  podjęła Rada Gminy Żary. Zmiana stawki nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji. Każdy właściciel nieruchomości otrzyma w tej sprawie odpowiednie zawiadomienie.
Przypominamy, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy mają obowiązek segregowania śmieci. Ci, którzy tego obowiązku nie dopełnią muszą się liczyć z podwyższeniem stawki do 90 zł od osoby. I już to pokazuje, że warto segregować odpady.
 
Właściciele budynków jednorodzinnych, posiadający kompostownik, którzy złożyli odpowiednią deklarację, będą mieli wyższą niż w 2021 roku ulgę. Kwota zwolnienia w 2022 r. to 7 zł od miesięcznej opłaty z śmieci. Dla przykładu: 2 osoby zamieszkujące budynek jednorodzinny  powinny zapłacić 60 zł. Dzięki uldze zapłacą 53 zł.
 
Zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – przede wszystkim kosztów odbioru, transportu oraz zagospodarowania odpadów. Istotny wpływ na nową stawkę ma wzrost ilości produkowanych odpadów w gospodarstwach domowych.
 
Przewiduje się, iż ogólnie roczny koszt systemu dla naszej gminy (licząc na poziomie odebranych odpadów w 2021 roku w ilości  3.702 ton) będzie wynosić 3 674 254,80 zł. Odnosząc wskazaną kwotę do jeszcze obowiązującej stawki, czyli  25,00 zł od mieszkańca oraz liczby osób wykazanych  w złożonych deklaracjach tj. 10 204, do systemu wpływa 3 061 200,00 zł — przy założeniu 100% skuteczności płatności. Natomiast z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że niestety tak nie jest, przy takich wpływach brakująca kwota (tj. 613 054,80 zł) wymusza zmianę stawki, która wynika wprost z analizy finansowej systemu.
 
Terminy odbioru odpadów ze wszystkich miejscowości Gminy Żary znajdziecie Państwo w  zakładce
( Harmonogram odbioru odpadów w twoim telefonie) http://gminazary.pl/PL/3318/EcoHarmonogram/w prawym rogu strony internetowej Gminy Żary.
Wystarczy kliknąć ikonkę  EcoHarmonogram , wpisać w aktywne pole nazwę miejscowości i numer domu, a pokaże się Wam harmonogram na cały rok.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki