Aktualności

Przedszkole w Grabiku postawiło na fotowoltaikę

  • 30-12-2021
Do inwestycji w odnawialne źródła energii przekonały  Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary oraz Radę Gminy koszty energii elektrycznej, jakie co roku ponosi placówka.
Dach przedszkola w całości pokryty został modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 36 kWp. Montaż instalacji przetwarzającej energię słoneczną na energię elektryczną zasilającą cały budynek w tym ogrzewanie Gminnego Przedszkola w Grabiku kosztował 149 tys. zł ( brutto).
- To pierwsza taka instalacja w placówkach oświatowych na terenie Gminy Żary- zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. -  Jest w zasadzie bezobsługowa,  firma montująca panele zadbała także o instalację aplikacji, która pomoże śledzić system i jego sprawność. Ale najważniejsze jest to, że dzięki zielonej energii uda się wygenerować oszczędności.
- W ciągu roku płaciliśmy ok. 30 tys. zł za energię elektryczną w przedszkolu, w którym większość urządzeń i systemów zasilanych jest prądem - mówi Danuta Semenków, dyrektor Zespołu Szkół  w Grabiku. – Dlatego też razem z wójtem Leszkiem Mrożkiem zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą nam te koszty zredukować.
- Ja sama jestem wielką zwolenniczką działań proekologicznych, a jeśli uda się przy tym zminimalizować koszty to jestem „za”- dodaje D. Semenków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Grabik fotowoltaika

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją