Aktualności

W Surowej rywalizowały zaprzęgi konne

  • 18-09-2023
W  VII już edycji Polowej Zaprzęgowej Próbie Dzielności Klaczy Śląskich- jednej  z największych imprez w środowisku hodowców klaczy śląskich w Surowej, 9 września br. rywalizowało pięć klaczy.
Organizatorem wydarzenia był Stanisław Perczyński, sołtys Surowej, oraz wójt gminy Żary Leszek Mrożek. – Cieszę się że to w naszej gminie odbywa się ta  impreza i z roku na rok rozrasta się - zapewnia wójt.- To już  jej siódma edycja i łączymy ją z piknikiem, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie brakowało atrakcji i smacznego jedzonka.
Podczas próby jurorzy oceniają charakter konia, styl poruszania się, posłuszeństwo, chęć współpracy z  człowiekiem.
W tym roku niespodziewanie, ze względów bezpieczeństwa swoją klacz wycofał gospodarz S. Perczyński.  Jacek Bednarek, dyrektor biura Związku Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej  dodaje, że podczas tegorocznej wszystkie klacze skończyły próbę z wynikiem bardzo dobrym, choć w przeszłości zdarzało się , że zaliczały ją np., z dostatecznym- przekonuje. - Żałuję jednie, że spada nam frekwencja zgłaszanych klaczy, z kolei hodowcy stawiają na jakość. Wybór był bardzo trudny. 
A oto wyniki: Najlepiej oceniono klacz Iława – Książ, której właścicielem jest Witold Paluszkiewicz, drugie miejsce zajęła Balicja D Damiana Czerneckiego, trzecią lokatę wywalczyła Finezja MB Wiesława Błażejewskiego.
Hodowcom i właścicielom koni gratulujemy i do zobaczenia za rok!
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

105Galeria zdjęć: Galeria konie surowa 23

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją