Aktualności

74. Rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie

  • 15-05-2019
W dniu 10 maja 2019 r. z inicjatywy Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka, Zarządu Stowarzyszenia 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej, Dyrektora i Rady Rodziców Szkoły Podstawowej oraz Sołtysa Sieniawy Żarskiej z Radą Sołecką zostały zorganizowane po raz drugi uroczyste obchody 74. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie
Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Wójta Gmina Żary Leszka Mrożka, który podkreślił, że dzisiejsze obchody  są potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Honorowymi gośćmi byli kombatanci Pan Eugeniusz Jaworski, Pan Marcin Szober oraz Pan Piotr Gubernator, który swoim przemówieniem upamiętnił szlak walk II Armii Wojska Polskiego, opowiadając o Polakach którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Po części oficjalnej nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych następnie przybyłe delegacje złożyły znicze oraz wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Obchodom towarzyszyła wystawa pod nazwą „Sieniawa Żarska w fotografii po 1945 roku” przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gminną Bibliotekę w Sieniawie Żarskiej oraz wystawa z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pn. „Drogi do niepodległości” wystawa została użyczona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej dla Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: obchody_sieniawa

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją