Zespoły Śpiewacze

Złoty Kłos z Marszowa

  • 23-04-2018
Zespół powstał w lipcu 2003 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Marszowie. Od 1 grudnia zaczął współpracę z zespołem akompaniator, pan Edward Szlęzak. W repertuarze zespołu są utwory ludowe, biesiadne i pieśni kościelne. Ambicją zespołu jest śpiewanie przede wszystkim utworów z własnymi tekstami, które układa pani Danuta Duziak. Starania te zostały zauważone i docenione na Przeglądzie Twórczości Ludowej w Krośnie Odrzańskim, gdzie „Złoty Kłos” znalazł się w grupie finalistów w kategorii „własne teksty”. W roku 2004 i 2005 zespół brał udział w gościeszowickich przeglądach „Pejzaż Muzyką Malowany”. W roku 2005 wystąpił na Targach Agroturystycznych w Kalsku i Festiwalu Polszczyzny i Piosenki Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach.
Tak, jak i inne zespoły bierze udział w różnorodnych imprezach okolicznościowych, festynach, świętach kościelnych (Marszów, Olszyniec, Dębinka, Komorów, Wichów) i dożynkach gminnych i powiatowych (Trzebiel, Lubsko).
Piosenka „Gdy się rano obudziłam” brała udział w plebiscycie Radia Zachód i w nagrodę zespół został zaproszony do udziału w koncercie „Na swojską nutę” w Międzyrzeczu.
W roku 2006 zespół wziął udział w Festiwalu „Mundurowo na Ludowo” w Górzynie, w XI Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych w Gościeszowicach, a także w VIII Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach.
W roku 2007 zespół, wzmocniony męskimi głosami strażaków z Marszowa oraz połączonymi siłami „Iskierek” i „Leśnych Mrów”, wystąpił na II Przeglądzie Zespołów Scenicznych OSP w Giżynie (sierpień), na IX Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach (czerwiec), na Przeglądzie w ramach Święta Borów Dolnośląskich w Bożnowie otrzymał wyróżnienie, premiowane wyjazdem na dożynki wojewódzkie oraz na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych – na ludową nutę „Bory Dolnośląskie w muzyce i poezji” (wrzesień).
 
          Kierownik zespołu- Jadwiga Siry- tel. 796 508 450
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją