Zespoły Śpiewacze

Szyszynianki z Biedrzychowic

  • 23-04-2018
Zespół powstał w maju 2003 roku, a nazwa pochodzi od malowniczej rzeczki Szyszyny, wzdłuż której została utworzona Ścieżka Przyrodnicza „ Dolina Szyszyny”.
Pierwszym instruktorem muzycznym był Stanisław Domaradzki, który grał na akordeonie. Pierwszy występ zespołu odbył się na Biesiadzie Śpiewaczej w Bieniowie 31.05.2003r. Występ tak zmobilizował zespół do kolejnych prób i występów, że w krótkim czasie Szyszynianki prezentowały swój repertuar na Dożynkach Parafialnych w Biedrzychowicach, Dożynkach Gminnych w Lubomyślu czy Kartofladzie w Bieniowie. Oprócz występów zespołów przygotowywał również oprawę do Mszy Świętych.
Od 2004 roku zespół współpracuje z Henrykiem Romanowskim, który gra na keyboardzie.
Regularne próby, szukanie nowego repertuaru mobilizowały Panie z zespołu do reprezentowania się wśród innych grup nie tylko w Gminie Żary, ale także poza jej granicami.
Zespół występował w Gościeszowicach na Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych, na Jarmarku Magdaleńskim w Pszczewie, gościnnie w Jasieniu, w Leśniowie Małym, Nowogrodzie Bobrzańskim, w Dąbrowie, na Dożynkach organizowanych przez Gminę Żary, na Festiwalu Polszczyzny i Piosenki Kresowej „ Wielkie Bałakanie” w Żarach, gdzie zespół otrzymał w 2005 roku wyróżnienie.
W grudniu 2005 roku Szyszynianki wystąpiły na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Weisswasser. Swoim występem panie uświetniły również Obchody 60- lecia Osadnictwa Parafii Bieniów. Zespół w 2006 roku występował na festiwalu „ Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, na Biesiadzie w Czerwieńsku (2007), Przeglądzie Piosenki i Pieśni Religijnej „Angelana” w Olbrachtowie (wyróżnienie 2007).
Zespół został laureatem na przeglądzie „ Na ludową nutę” – Bory Dolnośląskie w Mirostowicach Dolnych(2007).
W swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe, biesiadne, kresowe, religijne, wojskowe oraz piosenki okolicznościowe z własnymi tekstami i melodią, promujące miejscowość Biedrzychowice i malowniczą okolicę Dolinę Szyszyny.
Teksty do piosenek pisze Barbara Motyl i Zofia Szwedryk.
Skład zespołu: Jolanta Chabraszewska, Alicja Jabłońska, Barbara Karpińska, Barbara Motyl, Weronika Ostrowska, Maria Owsianko, Zdzisława Romanowska, Ewa Rutkowska, Zofia Szwedryk, Krystyna Teplaków, Helena Tracz, Maria Makaryk, Grażyna Kapusta.
 
                    Kierownik zespołu: Barbara Motyl- tel. 68 374-16-46, 669-839-399
 
                

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją