Aktualności

Rusza program „Energia dla wsi”. Pierwszy nabór już 25 stycznia!

  • 20-01-2023
Miliard złotych. Tyle wynosi całkowity budżet programu „Energia dla wsi”, ogłoszonego przez Ministerstwo  Klimatu i Środowiska we współpracy z  Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne.
Anna Moskwa, Minister Klimatu i  Środowiska wyjaśniła na konferencji, 18 stycznia  2023 r., że głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
 
Pierwszy nabór do programu rusza już 25 stycznia 2023 r. i będzie ciągły na wszystkie możliwe źródła odnawialne, która można instalować.
 
Z programu będzie można finansować budowę  OZE takich jak: fotowoltaika, biogazownie, wiatraki, małe elektrownie wodne, oraz magazyny energii.
Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją