Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na bezpłatne darmowe szkolenia w Twojej Gminie

Tematy szkoleń to : „Nowoczesna technologia uprawy ziemniaka” oraz „Dobre praktyki wodne”.
W ramach programu zapewniamy:
- materiały szkoleniowe tj.: notes formatu A4, długopis, teczkę oraz pamięć USB wraz z zapisanym na niej materiałem szkoleniowym,
- catering: dwie przerwy kawowo-herbaciane, obiad dwudaniowy,
- zaświadczenie potwierdzające udział uczestnika w szkoleniu.
Jedna grupa szkoleniowa powinna wynosić 30 osób (grup może być kilka).
Szkolenia są jednodniowe, stacjonarne, w godzinach 9:00-15:30.
Uczestnikami szkoleń mają być: osoby zatrudnione w rolnictwie, rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Informacje i zgłoszenia:
Jolanta Jesień
tel. +48 690 311 591
 
Szkolenia współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)”. Zakres poddziałania 1.1. ”Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 

Bezpłatne badania kolonoskopii dla mieszkańców powiatu żarskiego

Departament Ochrony Zdrowia - Województwo Lubuskie od 2021 r. realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO - Lubuskie 2020 pod nazwą Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się i mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim. Są to powiaty o najniższej liczbie osób zgłaszających się na badania profilaktyczne tzw. "białe plamy". W ramach tego projektu Partner - Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wykonuje bezpłatnie badania kolonoskopowe.
Na badanie zapraszamy:
• wszystkie osoby w wieku 50– 65 lat
bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
• osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
• osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
• osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

Pekom ostrzega. Mogą być problemy z odbiorem śmieci.

Przedsiębiorstwo Komunalne Pekom S.A.- podmiot odbierający odpady z terenu Gminy Żary, informuje, że ze względu na trudne warunki drogowe, tj. oblodzone drogi boczne, mogą wystąpić problemy z planowanym odbiorem nieczystości stałych w miejscowościach Drożków, Łukawy, Lubanice, Surowa i Lubomyśl. 
Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość.
 
 
 
 
 

Przerwa w dostawie wody. Zobacz gdzie i kiedy!

Informujemy odbiorców wody wsi Kadłubia i Lubomyśl, że z powodu prac remontowo - konserwacyjnych na zbiorniku wody w Lubomyślu wystąpią przerwy dostawy wody dnia 23 stycznia 2023r. w godzinach od 9.00 do 14.00.
Za utrudnienia przepraszamy.

Od dziś zamknięta jest dla ruchu droga wojewódzka nr 287 w Grabiku. Zobacz objazdy

Powodem wyznaczenia tymczasowej zmiany organizacji ruchu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze jest awaria przepustu na realizowanym odcinku rozbudowy drogi.
W związku z tym wyznaczono 2 objazdy na odcinku Żary – Lubsko - Jasień.
 
Pierwszy objazd dla pojazdów o masie do 3,5t będzie prowadził od skrzyżowania DK 12 z DW 287 na obwodnicy Żar dalej DK 12 do skrzyżowania z DP 1095F dalej przez m. Lubanice aż do skrzyżowania z DW 287.
 
Drugi objazd dla pojazdów o masie powyżej 3,5t będzie prowadził od skrzyżowania DK12 z DW 287 na obwodnicy Żar dalej DK 12 do skrzyżowania z DW 289 w Nowogrodzie Bobrzański dalej DW 289 do skrzyżowania z DW 287 na obwodnicy Lubska, dalej DW 287 przez Lubsko aż do Jasienia.
 
Awaryjna organizacja ruchu dla pojazdów o dmc poniżej 3,5 tony oraz autobusów komunikacji lokalnej będzie funkcjonować do czasu wykonania konstrukcji zabezpieczającej umożliwiającej przywrócenie ruchu wahadłowego (ok. 10 dni), natomiast dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony do czasu usunięcia zagrożenia (ok. 6 m-cy).
 
Szczegóły znajdziecie na mapce zamieszczonej w załączniku

Załączniki

Za nami XIV Bukowińskie Kolędowanie w Złotniku

Gospodarzem tegorocznych spotkań 14 stycznia br. był  Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” ze Złotnika oraz  proboszcz miejscowej parafii - ks. Piotr Napieralski.
Tradycyjnie rozpoczęła je Msza św., potem wszyscy przenieśli się do świetlicy wiejskiej w Złotniku na spotkanie przy stole i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.
Na scenie wystąpili:
Zespół Górali Czadeckich "Dolina Nowego Sołońca" ze Złotnika,
Zespół Górali Czadeckich "Tajdany" ze Strzegomian,
Góralski Teatr Pieśni "Dunawiec" ze Zbylutowa,
Zespół Górali Czadeckich "Dawiedenka" z Koźlic,
Zespół Górali Czadeckich "Pojana" z Piławy Dolnej,
Zespół Górali Czadeckich "Źródełko" z Wichowa,
Zespół Górali Czadeckich "Stanowianie" ze Stanowa,
Zespół "Rosa" z Drągowiny,
Zespół Górali Bukowińskich (Czadeckich) "Watra" z Brzeźnicy,
Zespół Górali Czadeckich "Jodełki" z Żagania.
 
Bukowińskie Kolędowania odbywają się co roku w innej miejscowościach, głównie województwa lubuskiego i dolnośląskiego, w których po II wojnie światowej osiedlili się potomkowie górali czadeckich.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Bukowinskie Koledowanie

Masz przydomową oczyszczalnię ścieków? Spodziewaj się kontroli

Ważna informacja dla właścicieli nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy (szambo) lub oczyszczalnię ścieków. Zapoznaj się!
Zmiana ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw,  dodała do art. 6 u.c.p.g. ust. 5aa i 5ab. Jak stanowi art. 6 ust. 5aa u.c.p.g., wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany prowadzić kontrolę, o której mowa
 w ust. 5a, co najmniej raz na dwa lata zgodnie z planem kontroli, określającym co najmniej wykaz podmiotów podlegających kontroli w okresie kontrolowanym. Zgodnie z kolei z art. 6 ust. 5ab u.c.p.g., do kontroli, o której mowa w ust. 5a, stosuje się przepisy art. 379 i 380 ustawy z 27.04.2001 r. – Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś.
W związku z tymi zmianami należy przygotować dane w zakresie:
  • pojemności szamba, rodzaj/typ/ pojemność oczyszczalni ścieków,
  • umowy z firmą wywożącą nieczystości ciekłe lub dowodów dokonania płatności za tę usługę (rachunki) wydanych przez przedsiębiorcę uprawnionego do świadczenia usług związanych z opróżnianiem zbiorników bezodpływowych oraz transportem nieczystości ciekłych.
Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy lub dowodów dokonania płatności za tę usługę (rachunki) za korzystanie z usług wykonywanych przez: przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych - przez okazanie takich umów lub dowodów uiszczania opłat za te usługi ( rachunki).
Kontroli będzie podlegać:
2) zgodność postanowień umów lub rachunków z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz ze sposobem określonym w przepisach odrębnych;
 
Kontrola, o której mowa powyżej zostanie przeprowadzona począwszy od lutego 2023r.
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Żary, Al. Jana Pawła II nr 6, 68-200 Żary, pok. 207 pod nr telefonu 68 4707304  i w pok. 208 pod nr telefonu 68 4786289 ( w zakresie ilości zużytej wody).
 Wykaz firm posiadających zezwolenie na odbiór i transport nieczystości ciekłych pochodzących ze zbiorników bezodpływowych oraz oczyszczalni ścieków, na terenie Gminy Żary dostępny jest pod adresem: https://bip.gminazary.pl/266/Wykaz_przedsiebiorcow_swiadczacych_uslugi_dot__nieczystosci_cieklych/
                                                                                                                       Wójt Gminy Żary

Młodzi szachiści rywalizowali w Gminie Żary

Na starcie I Gminnego  Turnieju Szachowego dla Uczniów Szkół Podstawowych, który odbył się 10. stycznia w Szkole Podstawowej w Mirostowicach Dolnych stanęło 16 młodych adeptów gry w szachy z pięciu szkół z terenu gminy Żary.
Turniej otworzył Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary wraz Katarzyną Rafalik, Dyrektorem SP w Mirostowicach Dolnych.
Wśród uczestników znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieniowie, Zespołu Szkół w Grabiku, Szkoły Podstawowej w Lubanicach, Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie oraz reprezentanci gospodarzy spotkania.
Mistrzem Gminy Żary w I Turnieju Szachowym zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych w składzie: Dorota Bett,  Zofia Dobek, Wiktor Grządka.
Oni też „zgarnęli” dla swojej szkoły zwycięski puchar.
W czasie turnieju został również wyłoniony Najlepszy Indywidualny Wynik.
Tytuł ten otrzymała Zofia Dobek ze Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych.
Ona też została nagrodzona pamiątkową statuetką, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami i słodkościami ufundowanymi przez Wójta Gminy Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

63Galeria zdjęć: SZACHY I TURNIEJ

Kondolencje

Wyrazy współczucia i otuchy dla całej Rodziny 

Finał WOŚP tuż tuż!

A w Gminie Żary zapraszamy  29.01. 2023 r. do Olbrachtowa na Turniej  Tenisa Stołowego na rzecz 31 Finału WOŚP  "Gramy bo lubimy!"
 
Startujemy o godz. 10.00  w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie.
 
Kategorie:
I- Kobiety - Open
II - Amatorzy
III- Mieszkańcy gminy wiejskiej Żary
IV- Zrzeszeni - Open od IV ligi
WPISOWE NA RZECZ WOŚP - minimum 20 zł
Kontakt: Dariusz Hawełka, tel. 609 056 312
Szczegóły znajdziecie na plakacie!
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE