Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Wojskowi muzycy z koncertem w Siodle

Przepięknych pieśni i piosenek patriotycznych  w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania mogli wysłuchać mieszkańcy Gminy Żary podczas koncertu niepodległościowego, który odbył się w środę, 9 listopada, w świetlicy wiejskiej w Siodle.
Orkiestra pod batutą kapelmistrza Jacka Putry zaprezentowała nie tylko utwory patriotyczne, ale i te pokazujące trudną drogę polskiego żołnierza. Podniosłą atmosferę koncertu złagodziły  standardowe „kawałki” muzyki rozrywkowej. Publiczność bawiła się doskonale.
Organizatorem  wydarzenia  był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary oraz  Stowarzyszenie 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej z jego prezesem Krzysztofem Polusikiem na czele. Wśród gości byli radni, sołtysi  i mieszkańcy Gminy Żary.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: SIODŁO KONCERT

UWAGA!- TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW O DODATEK WĘGLOWY!

Przypominamy, że wnioski o dodatek węglowy , dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła oraz dodatków dla podmiotów wrażliwych można składać wyłącznie w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2022r.
UWAGA – ZMIANA PRZEPISÓW DODATEK WĘGLOWY
Informujemy, że ustawą z dnia 27 października 2022r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych wprowadzono zmiany do ustawy o dodatku węglowym.
Zmiana dotyczy gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem. Po nowelizacji w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach można przyznać więcej niż jeden do dodatek pod warunkiem, że w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
Ponadto Wójt dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.
Kolejna ważna zmiana – dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu także, gdy główne źródło ogrzewania nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022r. a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego  ustalono, że źródłem ogrzewania  tego gospodarstwa jest źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi ( węgiel i węglopochodne).

Wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z dnia 27 października 2022r. zakupu węgla będzie można dokonać po złożeniu wniosku o zakup preferencyjny węgla.
Jego wzór  którego wzór jest dostępny:
  • na stronie internetowej Gminy Żary,
  • w GOPS w Żarach (III piętro, pokój 305),  
  • w biurze podawczym urzędu gminy (parter, pokój 1).
Wnioski można składać od poniedziałku do piątku w godzinach  7.00-15.00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (III piętro, pokój 305), listownie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego).
Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku należy oczekiwać na kontakt ze składu opału który będzie prowadzić sprzedaż paliwa stałego.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy, do zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, tj.:
  • przyznano lub wypłacono jej dodatek węglowy;
  • jeśli nie został złożony wniosek o wypłatę dodatku węglowego, a zostało dokonane zgłoszenie lub został wpisany węgiel jako główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Osoby fizyczne mogą nabyć węgiel w dwóch partiach:
  • 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r.
  • 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia  2023 r.
Wszelkie informacje dotyczące dystrybucji węgla będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Gminy Żary.
Dodatkowych informacji w tym zakresie udziela pracownik Urzędu Gminy Żary (pokój 204, nr tel. 68 470 73 30).

Załączniki

Umowa na budowę sieci wodociągowej w Grabiku podpisana!

W czwartek, 3 listopada Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary podpisał umowę z firmą Mel- Bud z Sulechowa na budowę  2,5 km sieci wodociągowej i zbiornika wody zasilającej Grabik.
-  Jednym z moich priorytetów jest zapewnienie odpowiednich standardów życia mieszkańcom gminy- zapewnia L. Mrożek.-  Inwestycja poprawi komfort życia mieszkańców Grabika, bo pozwoli na zapewnienie ciągłości dostaw wody szczególnie w okresach wzmożonego jej poboru, czy innych zdarzeń losowych, które miały już miejsce. Przełoży się też na zabezpieczenie potrzeb prowadzących na tym terenie działalności rolniczą producentów warzywno-szkółkarskich oraz działających na gruntach i obiektach byłego PGR dzierżawców.
 
Umowa opiewa na 1 mln 775 tys. zł z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 1mln 739,5 tys. zł. Oznacza to, że wkład gminy wyniesie 2 proc.
Planowany termin zakończenia zadania to koniec września 2023 r. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Melbud siec grabik

Konkurs na logo EUWT został przedłużony!

Masz pomysł jakpowinno wyglądać  logo polsko-niemieckiego EUWT z o.o. Geopark Łuk Mużakowa!  Ten konkurs jest dla Ciebie!
 
EUWT z o.o. zaprasza mieszkańców regionu i nie tylko, ale również odwiedzających, turystów, klasy szkolne, nauczycieli i uczących się, firmy, stowarzyszenia i inne podmioty do udziału w konkursie na pomył logo EUWT z o.o. Trzy najlepsze projekty zostaną nagrodzone!
 
Założenie przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT) Geoparku Łuk Mużakowa to ważny krok w kierunku pogłębienia współpracy między Polską a Niemcami. Po raz pierwszy na granicy polsko-niemieckiej osiem polskich, trzy brandenburskie i trzy saksońskie gminy, powiaty i województwa, przy udziale krajów związkowych Brandenburgii i Saksonii, wspólnie kształtują przyszłość całego regionu rozciągającego się po obu stronach Nysy: Światowy Geopark UNESCO Muskauer Faltenbogen / Łuk Mużakowa! Jest jednym z zaledwie czterech ponadnarodowych Geoparków UNESCO, które mają prawo nosić ten tytuł, wraz z innymi 173 obiektami na całym świecie.
 
Łuk Mużakowa to krajobraz z epoki lodowcowej, który posiada szczególną historię: wieki górnictwa, szkła i ceramiki. Oglądany z lotu ptaka przypomina podkowę, charakteryzującą się dziś setkami jaskrawo zabarwionych zbiorników wodnych: pozostałości po dawnym górnictwie. Ślady produkcji szkła i ceramiki można znaleźć wszędzie.
Projekt logo powinien harmonijnie pasować do identyfikacji wizualnej Geoparku i być zgodny z logo Łuku Mużakowa i logo UNESCO. Ponadto powinien odzwierciedlać współpracę polsko-niemiecką i pozwalać na sformułowanie wniosku dotyczącego celu EUWT z o.o.
 
WYMAGANIA DOTYCZĄCE UCZESTNICTWA
Udział w konkursie jest ograniczony do jednego projektu na osobę / instytucję. Do konkursu można zgłaszać wyłącznie prace, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby konkursu i nie zostały jeszcze zgłoszone lub wykorzystane gdzie indziej.
 
Przesłanie projektu oznacza zgodę na upublicznienie nazwiska (i ewentualnie instytucji). Nagrodzone projekty należą do firmy EUWT z o.o. i mogą być przez nią przetwarzane graficznie, zmieniane i wykorzystywane bez ograniczeń.
 
Konkurs kończy się 05.12.2022 (data zamknięcia). Projekt należy przesłać na adres:e-mail , w tytule proszę wpisać słowo: LOGO.
 
OCENA
Otrzymane w terminie projekty zostaną ocenione przez członków EUWT z o.o. oraz dyrektora. Wyłonione zostaną trzy najlepsze projekty. Projekty z największą ilością głosów zostaną zdigitalizowane przez grafika EUWT z o.o. i zaprezentowane na najbliższym walnym zgromadzeniu w dniu 15 grudnia 2022 r. Tam zostanie wybrany i sfinalizowany jeden z trzech finalistów jako logo dla EUWT z o.o. Finaliści zostaną zaproszeni na część publiczną spotkania i tam odbiorą swoje nagrody.
 

Ogłoszenie o możliwości składania uwag do oferty

W związku ze złożeniem dnia 08.11.2022 r. oferty na realizację zadania publicznego pn.: „VIII Spotkanie z Mirostowickimi Pasjonatami” przez Stowarzyszenie Mirostowice Dolne Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012 , informuję, że na podstawie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.  o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1327 ze zm.)  zamieszcza się ofertę:
  • w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Żary,     
  • na stronie http://www.gminazary.pl,
  • na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Żary, Aleja Jana Pawła II 6, 68-200 Żary.
Uwagi do oferty można zgłaszać do dnia 15 listopada 2022 r. do godz. 15.00 w formie pisemnej:
  • osobiście w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary (parter budynku),
  • za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu),
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: e-mail

Załączniki

Startujemy z Gminnym Konkursem Bożonarodzeniowym

Ruszamy z XIII edycją Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. 
Masz  pomysł na świąteczny stroik, dekorację stołu, nastrojowy kalendarz, a może Twoje świąteczne wypieki rokrocznie robią furorę podczas świątecznych spotkań?
Koniecznie weź udział w ogłoszonym właśnie przez Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary. 
 
Regulamin znajdziesz w załącznikach.

Załączniki

Dla dobra pszczół. Posadzili miododajne drzewa na boisku w Złotniku

Strażacy, mieszkańcy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotniku razem z pszczelarzami z terenu gminy  Żary posadzili miododajne drzewa - lipy, klonu i klonu zwyczajnego. W akcji nie mogło zabraknąć także Leszka Mrożka Wójta Gminy Żary.
Na zakup 83 sadzonek drzew miododajnych gmina Żary otrzymała blisko 9 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
- Zakupiliśmy za tę kwotę 83 sadzonki klonu, klonu zwyczajnego i lipy- zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. -  Posadzone drzewa  przyczynią się do zwiększenia lokalnej bazy pokarmowej dla pszczół i innych owadów zapylających na terenie naszej gminy.
W sobotę, 29 października na boisku sportowym w Złotniku stawiła się spora grupa ochotników. Za szpadle chwycili nie tylko pszczelarze z terenu gminy Żary, ale i miejscowi strażacy, uczniowie i  nauczyciele Szkoły Podstawowej w Złotniku, gminni urzędnicy z wójtem na czele oraz mieszkańcy Złotnika. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

90Galeria zdjęć: Sadzenie drzew Złotnik

Tenisiści docenieni przez wójta

Bartosz Kłudkowski i Maciej Olbryś zdobyli IX miejsce w kraju w Mistrzostwach Polski w drużynowym tenisie stołowym chłopców. Obaj są uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach i mieszkańcami Gminy Żary.
 Tegoroczny turniej odbywał się w czerwcu w Limanowej.
Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary docenił zaangażowanie zawodników i wręczył im bony podarunkowe o wartości 250 zł.  – Gratuluję, Za każdym sukcesem sportowym  stoją godziny treningów, wyrzeczenia- podkreślał. – Dlatego warto doceniać ludzi, którzy reprezentują naszą gminę na terenie kraju.
Słowa uznania należą się też ich trenerowi- Dariuszowi Koszeli. On także został obdarowany upominkiem.
 

Zgłoszenia do programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2023

Zgłoś się do programu  „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2023.
W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” na 2023 rok finansowanego z Funduszu Solidarnościowego, Kierownik GOPS w Żarach zaprasza do zgłaszania zapotrzebowania na usługi w ramach ogłoszonego programu do dnia 4 listopada 2022 r.
 
Głównym celem Programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.).
Zapotrzebowanie proszę zgłaszać osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu
68 4704320 , 68 4704305
w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach
do dnia 7 listopada 2022r.
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE