Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Ogłoszenie o możliwości składania uwag do oferty

           W związku ze złożeniem dnia 11.10.2021 r. oferty na realizację zadania publicznego pn.: „Warsztaty adwentowe kluczem do integracji mieszkańców wsi Gminy Żary i kultywowania tradycji Świąt Bożego Narodzenia”  przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miłowic z Miłowic  informuję, że na podstawie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 1057 ze zm.)  zamieszcza się ofertę:
-w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Żary,      
- na stronie http://www.gminazary.pl oraz
- na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Żary, Aleja Jana Pawła II 6, 68-200 Żary
            Uwagi do oferty można zgłaszać do dnia 20 października 2021 r. do godz. 15.00 w formie pisemnej:
- osobiście w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary (parter budynku),
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu),
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: e-mail

Załączniki

Nocni łowcy akcji

Ponad 20 sumików  karłowatych wyłowili  wędkarze w piątek, 8. października, podczas II Gminnych Zawodów Wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Żary.
Ryby nie trafiły z powrotem  do wody, bo sumik jest rybim chwastem. Tym razem na porę wędkowania na kompleksie rekreacyjnym po dawnym basenie w Mirostowicach Dolnych wybrano wieczór. Po wylosowaniu stanowisk zawodnicy zarzucili wędki, jury w składzie którego znalazł się Leszek Mrożek - Wójt Gminy Żary, Zbigniew Witka - sołtys Mirostowic Dolnych i Andrzej Piersiala, czekało na efekty.
Łowienie trwało 1,5 godziny. Inaczej niż w I zawodach , które odbyły się w sierpniu tego roku, tym razem o zwycięstwie zdecydowała ilość wyłowionych ryb. Zawodnicy wiedzieli, że każdy inny wyłowiony gatunek zostaje wypuszczony do wody.
Puchar zwycięzcy i talon o wartości 120 zł wywalczył Bogdan Reczuch z Łazu, z pucharem i bonem upominkowym ( 110 zł )do domu wrócił także Tomasz Bednarek z Mirostowic Dolnych, trzecie miejsce, puchar i bon (100 zł) przypadły Patrykowi Poprawskiemu z Mirostowic Dolnych.
Wręczając nagrody Leszek Mrożek, gospodarz gminy pogratulował uczestnikom  i już zapowiedział kolejną edycję sportowego wędkowania - w maju przyszłego roku.
- Cieszy mnie, że mieszkańcy Gminy Żary tak chętnie uczestniczą w takich imprezach, to jedno z kryteriów, podsumował Wójt. Tym razem, z uwagi na porę, przyjęliśmy jedną kategorię: powyżej 15 roku życia, ale myślę że w kolejnych zawodach będzie też konkurencja dla dzieci.
Ochotnicy z OSP z Mirostowic Dolnych zadbali o oświetlenie terenu, a sołtys wraz z radą sołecką przygotowali potrawy z grilla. Każdy mógł na koniec ogrzać się przy ognisku i wziąć coś na ząb.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

37Galeria zdjęć: II Zawody wędkarskie

Z wizytą u seniorów w Neuhausen/Spree

Panie z Klubu Seniora z Mirostowic Górnych, zespół „Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej oraz delegacja  Urzędu Gminy z Leszkiem Mrożekiem, gospodarzem Gminy Żary, 6 października 2021 r. pojechała z wizytą do naszej partnerskiej gminy Neuhausen/Spree w Brandenburgii.
Spotkanie zbiegło się z obchodami 27. Brandenburskiego Tygodnia Seniora. Delegacja została bardzo serdecznie przyjęta przez gospodarzy, a w programie wizyty znalazło się zwiedzanie „Archiwum Miejsc Nieistniejących” i kościoła w Horno. Miejscowość powstała 17 lat temu od podstaw. Zasiedlili ją mieszkańcy zlikwidowanych terenów na których albo jeszcze działają kopalnie odkrywkowe, albo tereny są po nich są rekultywowane. Zalewane tereny tworzą malownicze pojezierze.
Po południu seniorzy z Gminy Żary wzięli udział w oficjalnym otwarciu festynu seniorów w Haasow i wspólnym biesiadowaniu.
Spotkanie było okazją do integracji środowiska seniorów, a także wymiany doświadczeń pomiędzy seniorami z Polski i Niemiec.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: seniorzy w Neuhausen

Przedszkole w Grabiku ma już 10 lat!

Wyjątkowo hucznie świętowano  dzisiaj 10 urodziny Gminnego Przedszkola w Grabiku.
Uroczystość rozpoczęły występy dzieci, które ochoczo i z ogromnym urokiem zaprezentowały swoje talenty przed publicznością. Jej honorowymi gośćmi byli Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, Barbara Karpowicz, skarbnik gminy, Barbara Gosławska, kierownik CUW, Danuta Semenków, dyrektor przedszkola wraz z personelem placówki.
Maluchy  śpiewały, tańczyły, recytowały, a każdy z gości z uśmiechem na ustach przypominał sobie beztroskie czasy dzieciństwa.
Nad przygotowaniem programu artystycznego czuwały  wychowawczynie i to im należy się wielki ukłon za przesympatyczne prezentacje dzieciaczków.
Leszek Mrożek, gospodarz gminy pogratulował dzieciom, rodzicom i nauczycielom, a na urodziny przyjechał z prezentami dla każdego maluszka.
Nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu i życzeń. Aby te się spełniły, w świeczki dmuchały wszystkie przedszkolaki!
10 rocznica powstania była też okazją do wspomnień i refleksji. W pierwszym roku pracy, do przedszkola w Grabiku uczęszczało 41 dzieci, dziś we wszystkich grupach jest ich 121.
-Wypiękniały sale, korytarze, powstał bajkowy plac zabaw, a dzięki wsparciu gminy dzieci korzystają z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych- podkreśla Danuta Semenków, dyrektor placówki.
Na koniec dzieci wraz z gośćmi odśpiewały stworzony specjalnie na tę okazję hymn przedszkola. A zaczyna się on tak: „W małej wiosce -Grabiku, pośród domów i drzew, jest to miejsce, gdzie co dzień słychać śpiew…”
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: 10 lat przedszkola Grabik

Wojewoda odwiedził Gminę Żary

Stanisław Perczyński, wieloletni sołtys Surowej, ale i hodowca koni, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Odznaczenie wręczył panu Stanisławowi wojewoda Władysław Dajczak, 29 września podczas uroczystości w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu.
- By podkreślić rangę wydarzenia, na spotkanie zaprosiliśmy radnych, dyrektorów naszych szkół oraz komendanta Gminnych Straży Pożarnych - mówi Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary.- Praca i pasja takich ludzi jak pan Stanisław rozsławia naszą gminę na cały kraj.
Potwierdził, to sam S. Perczyński, nie kryjąc wzruszenia dodał, że dzięki hodowanym przez niego koniom wielkopolskim  Gmina Żary i Surowa znane są w całej Polsce.
Pan Stanisław od 1988 roku wraz z żoną Wiolettą prowadzi własne gospodarstwo rolne. Zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i hodowlą koni wielkopolskich, wcześniej pracował w rolniczej spółdzielni produkcyjnej w Surowej
Od 1990 r. jest sołtysem wsi surowa, pełni tę funkcję z dwuletnią przerwą (2007-2011) do dnia dzisiejszego.  
Od 1993 roku zajmuje się hodowlą koni śląskich. Jego działalność rozsławiła miejscowość Surowa w naszej gminie.  Pan Stanisław promuje reprezentuje gminę  na wystawach hodowlanych koni śląskich, na wystawach regionalnych i krajowych.
To organizator licznych festynów i uroczystości, z których zgromadzone fundusze przeznacza dla dzieci i młodzieży (organizacja wypoczynku, spotkania integracyjne) oraz na wyposażenie szkoły. Jego działalność ma na celu zintegrowanie mieszkańców.
W 2015 r. po raz pierwszy zorganizował polową próbę zaprzęgową dzielności klaczy śląskich i amatorskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Dzięki tej imprezie cała Polska wie gdzie jest Gmina żary i miejscowość Surowa, a uroczystość organizowana jest cyklicznie co roku. Pan Stanisław Perczyński jest osobą bezinteresowną, uczynną oraz chętną do pomocy. Swoją postawą potrafi zmobilizować mieszkańców do działania i pomocy. Mieszkańcy mówiąc o panie Stanisławie, nazywają go „ostoją wsi”.
 
Wizyta wojewody była okazją do rozmów z włodarzem Gminy Żary, samorządowcami radnymi. W. Dajczak podziękował zebranym za współpracę oraz współdziałanie w wielu obszarach. Zaapelował również o dalsze propagowanie szczepień przeciw Covid-19 i zachęcanie do nich mieszkańców.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: wojewoda wybrane

Konsultacje "Rocznego programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022"

Zapraszamy do udziału w konsultacjach mających na celu opracowanie programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi na rok 2022. Termin rozpoczęcia konsultacji ustala się na dzień  28.09.2021 r. , zakończenia  na      12.10.2021 r. W załączniku Zarządzenie Nr 0050.101.2021 Wójta Gminy Żary z dnia 27.09.2021 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji „Rocznego programu współpracy Gminy Żary z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022” oraz formularz zgłoszenia uwag.  

Załączniki

Okrągłe jubileusze Jutrzenki i KGW z Olbrachtowa

W „Jutrzence” śpiewają już ćwierć wieku, a tradycje i kulturę ludową w Kole Gospodyń Wiejskich w Olbrachtowie krzewią już 55 lat.
18 września i zespół śpiewaczy i KGW z Olbrachtowa obchodziły podwójne jubileusze. Uroczystość w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie rozpoczęła witając gości Joanna Lewandowska, przewodnicząca koła. Przywołała sporo wspomnień z historii KGW, od kiszenia kapusty, darcia pierza, wicia wieńców po wycieczki, wieczorki towarzyskie, sylwestry. Przez ponad pół wieku nazbierało się tych wydarzeń. Obecnie w kole działają 24 panie i jeden pan.
Wszyscy zgodnie mówią,że tak naprawdę i zespół i koło to jedno. Wspólnie organizują większość imprez. Debiut „Jutrzenki”, datuje się na 1999 rok, zespół wystąpił podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Złotniku. Panie z „Jutrzenki” śpiewały na wszystkich Biesiadach, swój repertuar prezentują na  Świętach Plonów. Gościł ich także Pszczew, gdzie śpiewały podczas Jarmarków Magdeburskich. Podczas wizyty w Sopocie, panie z Olbrachtowa przekonały ekipę techniczną i weszły na znaną scenę Opery Leśnej. Wykonały a capella kilka piosenek zbierając oklaski przechodniów.
Zespół liczy 10 pań, kieruje nim Krystyna Łozińska. Wieloletnim instruktorem muzycznym był Jerzy Drzewiecki, a obecnie jest to Leszek Baworowski.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Jutrzenka

Smacznie, rodzinnie i piknikowo w Grabiku

 
Mieszkańcy całej gminy Żary bawili się w sobotę, 11 września na Pikniku Rodzinnym w Grabiku. Organizatorzy zatroszczyli się, aby nikt nie wyszedł z imprezy głodny, czy poczuł niedosyt wrażeń.
 
Pyszne, tradycyjne, polskie potrawy, począwszy od grochówki, pierogów, po grillowane karkówki i kiełbaski, domowe wypieki przyciągnęły na boisko w Grabiku tłumy mieszkańców gminy Żary. Dla gości przygotowane były darmowe degustacje potraw, owoce, drożdżówki, kawa, herbata. Organizatorzy pikniku, tj, Gmina Żary oraz Terenowy Oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp., zadbali nie tylko o bogaty program artystyczny, ale także całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, ale i całych rodzin.

Gości imprezy powitali jej gospodarze: Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary oraz Roman Jabłoński, zastępca Dyrektora Terenowego Oddziału KOWR w Gorzowie Wlkp. Zaproszenie na piknik przyjęła  Elżbieta Rafalska- Posłanka do Europarlamentu, Jerzy Materna- Poseł na Sejm RP, Tomasz Czajkowski- Prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego oraz Roman Frankowski- zastępca Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Na scenie wystąpiły gminne zespoły śpiewacze (Mała Tęcza z Olbrachtowa, Karolinki z Grabika,Chabry ze Złotnika, Bieniowanki, Jarzębina z Sieniawy Żarskiej, Szyszynianki z Biedrzychowic Dolnych), można było obejrzeć pokazy taneczne Wiktora Dąbrowskiego, finalisty programu Mam talent, który jest mistrzem Europy i świata w stylu breackdance. Towarzyszyli mu tancerze a Akademii Tańca NDS Artura Niezgody w Żaganiu. Wiktor jest mieszkańcem Kadłubii w gminie Żary.
Na murawie boiska układ taneczny z piłkami zaprezentowały dla wszystkich uczennice z Zespołu Szkół w Grabiku. Występ przygotowały pod okiem opiekunki Iwony Cieślik.
Goście chętnie brali udział w zabawach, konkursach i grach zespołowych. Maluchy popisywały się znajomością segregacji śmieci, mężczyźni mogli sprawdzić się w obieraniu jabłek, aż pięć osób wzięło udział w quizie wiedzy na temat gminy Żary.

Dzieci oblegały dmuchane zamki stoiska malowania twarzy i plecenia warkoczyków, animatorów, którzy zabawiali je grami zręcznościowymi. I to wszystko za darmo. W dodatku z nagrodą dla każdego uczestnika. Długa kolejka ustawiała się także do kursującej wzdłuż boiska ciuchci i trampolin. Wzięcie miała fotobudka. Wystawę produktów regionalnych prezentowała ekipa gorzowskiego KOWR-u, Bieniowianki przyjechały z pajdami chleba i własnej roboty smalcem, Chabry ze złotnickim przysmakiem (grantar) -  opiekanych na smalcu ziemniakach,a Karolinki- z domowymi ciastami pierogami. Były lody, gofry, wata cukrowa popcorn.Sołectwo Grabik oferowało swoją słynną grochówkę i frytki.

Smakosze mogli spróbować grillowanej ryby „Martusi” z Lubomyśla, dziczyzny przygotowanej przez Koło Łowieckie Ponowa z Wymiarek,  zaopatrzyć się w rośliny i kwiaty z Ekologicznego  Gospodarstwa Rolnego Mikołaja Femlaka z Grabika, czy miody z pasieki Jacka Bieganskiego z Kadłubii. Sery oraz wędliny własnej roboty oferował Stary Folwark Pietrzyków.
Przepiękne cudeńka rękodzieła można było znaleźć na stosiku Joanny Wasilewskiej „Spełnienie”, „Zaplątanej Babci” Marioli Kotyni, ale i Klubu Seniora z Mirostowic Górnych.
Ze swoimi eksponatami przyjechała też Galeria Mi z Mirostowic Dolnych.
Sporo osób skorzystało ze szczepień przeciwko Covid- 19 i  spisało się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

A oto galeria zdjęć. Zobaczcie jak było!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

159Galeria zdjęć: PIKNIK KOWR

I my byliśmy na Święcie Lasu i Ochrony Klimatu

Na stoisku Gminy Żary można było zapoznać się programami promującymi ekologię, realizowanymi przez nasz samorząd.
To m. in. możliwość wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne czy wsparcie dla projektu łapania deszczówki, najmłodsi mogli sprawdzić się w segregowaniu śmieci, przyrodniczych zgadywankach.
I co ważne, nikt nie wychodził od nas z pustymi rękoma.
 
A oto galeria zdjęć.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23Galeria zdjęć: święto lasu wybrane

Witaj Szkoło!

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 odbyła się w Szkole Podstawowej w Złotniku im. Jana  Pawła II. Zaproszonych gości przywitała Agnieszka Rydel, dyrektor placówki.
Na uroczystość przybyli radni, sołtysi, nauczyciele, dyrektorzy wszystkich gminnych szkół, rodzice, głównie pierwszaków, które rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Dlatego jednym z głównych punktów uroczystości było ich pasowanie. W tym roku naukę rozpocznie w Złotniku 16 uczniów pierwszej klasy.
W rozpoczęciu roku szkolnego wzięli udział także najstarsi uczniowie szkoły - ósmoklasiści. Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów uroczystość odbywała się w okrojonym składzie.
 
- Życzę wam- zwróciła się do pierwszaków dyrektor Agnieszka Rydel- aby nauka była dla was fascynującą przygodą, abyście szybko poczuli się w naszej szkole bezpiecznie i dobrze. Ósmoklasistom, życzę by ten rok był czasem wytężonej pracy, bo tylko wtedy osiągniecie sukces. Aby godziny spędzone w szkole były dla was przepustką do jak najlepszej przyszłości. Nauczycielom zaś wytrwałości i wsparcia.
Prosiła o odpowiedzialne zachowanie się w warunkach zagrożenia pandemii.
 
Najlepsi z najlepszych uczniów gminnych placówek otrzymali z rąk Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary stypendia naukowe. Trójka uczniów: Michał Kuros z SP w Lubanicach, Maria Gosławska z SP w Olbrachtowie i Bartosz Wojwod z Zespołu Szkół w Grabiku docenieni zostali za sukcesy w konkursie przedmiotowym z historii, natomiast Adrianna Wasilewska z SP w Olbrachtowie- za osiągnięcia sportowe. Stypendia w kwocie od 100 zł do 150 zł będą otrzymywać co miesiąc do czerwca przyszłego roku.
 
- W naszych siedmiu szkołach uczy się ponad 1300  uczniów – podkreślił Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.-  Dzieci to najważniejsza część szkoły i cieszę się, że wszyscy wróciliście zdrowi do szkoły i że mogliśmy się tu dziś spotkać. Ale i tym, że nauka rozpoczęła się systemie stacjonarnym. Wkładacie w nas wiele energii i radości, w was pokładamy nadzieje. Życzę, byście zdobywając wiedzę, zawsze byli radośni i uśmiechnięci. My ze swojej strony zrobimy wszystko by zapewnić wam bezpieczeństwo.
Uroczystość była też okazją do wręczenia przez gospodarza gminy, gratulacji i wyrazów uznania Małgorzacie Markowskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieniowie, która w tym roku obchodzi jubileusz 35 -lecia pracy zawodowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tradycją jest, że na gminnym rozpoczęciu roku szkolnego wręczana jest nagroda za najlepsze wyniki egzaminu ósmoklasisty. W tym roku przypadła ona Zespołowi Szkół w Grabiku. Talon o wartości 1.000 zł  na wyposażenie szkoły  ufundowany przez wójta odebrała Danuta Semenków, jej dyrektor szkoły.   Dodatkowo talony o wartości 500 zł otrzymali wszyscy dyrektorzy szkół w Gminie Żary.Mogą je wykorzystać na zakup sprzętu sportowego czy wyposażenie świetlic.
Uroczystość uświetnili występem artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotniku.
 
Nagrody stypendia i prezenty już rozdane, a przed wszystkimi czas wytężonej pracy. Życzymy samych sukcesów!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

32Galeria zdjęć: Witaj szkoło

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE