Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Drużyny Gminy Żary z trofeami w powiatowych zawodach pożarniczych

15 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 8 drużyn młodzieżowych reprezentowało Gminę Żary w XXII Powiatowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych, które odbyły się 3 czerwca w Trzebielu.  Co więcej zgarnęły w  nich pucharowe lokaty.
Drużyny seniorów zmagały się w sztafecie i ćwiczeniu bojowym natomiast w kategorii młodzieżowej zawody zostały rozegrane według regulaminu CTIF czyli regulaminu tradycyjnego międzynarodowych zawodów pożarniczych. Najlepszymi drużynami w każdej kategorii okazały się drużyny z Gminy Żary, a ogólna klasyfikacja przedstawiała się następująco:
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt:

I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Górzyn
III miejsce OSP Żarski Wielkie
IV miejsce OSP Lubanice
V miejsce OSP Sieniawa Żarska
VI miejsce OSP Piotrów
 
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców:

I miejsce OSP Bieniów
II miejsce OSP Lubanice
III miejsce OSP Piotrów
IV miejsce OSP Złotnik
V miejsce OSP Jasień
VI miejsce OSP Mirostowice Dolne
VII miejsce OSP Tuplice
VIII miejsce OSP Przewóz
IX miejsce OSP Górzyn I
X miejsce OSP Sieniawa Żarska
XI miejsce OSP Górzyn II
XII miejsce OSP Żarski Wielkie
 
W klasyfikacji generalnej kobiet:

I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Lubanice
 
W klasyfikacji generalnej seniorów:

I miejsce OSP Złotniku
II miejsce OSP Chocicz
III miejsce OSP Sieniawa Żarska
IV miejsce OSP Tuplice
V miejsce OSP Marszów
VI miejsce OSP Lubanice
VII miejsce OSP Brody
VIII miejsce OSP Bieniów
IX miejsce OSP Dębinka
X miejsce OSP Stara Woda
Drużyna młodzieżowa chłopców z OSP Bieniów , drużyna młodzieżowa dziewczyn OSP Złotnik oraz drużyny seniorów z OSP Złotnik będą reprezentowały powiat na zawodach wojewódzkich 17 czerwca w Gorzowie Wielkopolski. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23Galeria zdjęć: Powiatowe zawody strażackie

Sołtys Kadłubii w gronie najlepszych sołtysów w Polsce!

Mamy To! Elwira Wentlant, sołtys Kadłubii w gminie Żary, znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2022”.
Pani Elwira jest jednym dziesięciu laureatów z całej Polski, którzy 15 czerwca 2023 r.  w gmachu Senatu RP zostaną uhonorowani tym zaszczytnym tytułem. Listę laureatów ogłosiła niedawno kapituła tegorocznego konkursu powołana przez organizatorów, tj. „Gazetę Sołecką” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
 
Nasza laureatka funkcję sołtysa Kadłubii pełni od 9 lat. Odkąd wraz z radą wzięła sprawy sołectwa w swoje ręce miejscowość wypiękniała, udało się doposażyć plac zabaw, zakupić i zamontować oświetlenie uliczne, zakupić elementy monitoringu, ławki parkowe, stoły i ławki piknikowe, maszynę  do popcornu wykorzystywaną przy okazji miejscowych festynów. Z jej inicjatywy powstały otwarte strefy aktywności, witacze czy wjeździe do miejscowości, zakupiono również pawilon gospodarczy przy boisku sportowym. Efektem współpracy pani sołtys z wójtem Gminy Żary jest, ogrodzenie boiska sportowego, zakup i nasadzenia drzew i krzewów, remont i doposażenie świetlicy wiejskiej. Jedną z ostatnich inwestycji była modernizacja dróg gminnych, montaż luster drogowych czy też drewnianych tablic informacyjnych  w kilku punktach miejscowości. Szacunkowa wartość tych inwestycji  to ponad 1 mln 240 tys. zł.
Nie sposób nie wspomnieć też  ogromnej ilości imprez, koncertów, lokalnych świąt oraz wydarzeń organizowanych przez sołectwo dla mieszkańców.  To również wspólne akcje charytatywne i zbiórki żywności artykułów przemysłowych na rzecz potrzebujących i najuboższych mieszkańców Kadłubii.
 
Pani sołtys potrafi skrzyknąć mieszkańców do sprzątania i porządkowania ulic, co z kolei przekłada się na estetykę wsi. Działa w stowarzyszeniu „Babeczki”, które także aktywizuje mieszkańców wsi, przyczynia się do organizacji wycieczek, przedstawień teatralnych. Zasługą pani Elwiry jest też angażowanie dzieci z Kadłubii  w życie schroniska dla zwierząt, ale i szeroko pojęta współpraca z miejscowymi firmami.
 
Elwira Wentlant w swojej działalności kieruje się przede wszystkim dobrem mieszkańców. Łączenie funkcji sołtysa i radnej Gminy Żary mocno pomagają jej w realizacji działań społecznych na szerszą skalę. Przekłada się na to także bardzo dobrą współpracę z władzami gminy, a  jej głos doradczy w wielu ważnych sprawach jest cennym wsparciem dla Wójta Gminy Żary. 

Dzień Dziecka i Sportu w Grabiku! Oj działo się!

Roześmiane i szczęśliwe gromady dzieci oblegające dmuchane zamki, kolejki  strefie zabaw dla najmłodszych, do malowania twarzy, widzowie oklaskujący występy sceniczne uczniów Zespołu Szkół w Grabiku oraz zaproszonych gości. To był strzał w dziesiątkę.
Mamy nadzieję, że ten dzień długo zostanie w pamięci naszych dzieciaków.
- Aktywność i frekwencja na wydarzeniu była imponująca, zwłaszcza że w tym czasie w okolicznych miejscowościach także odbywały się festyny – nie krył zadowolenia Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, organizator imprezy.-Uśmiech na twarzach dzieciaczków mówił wszystko. Poruszyło mnie, że ludzie podczas zabawy potrafią dzielić się dobrocią, ponieważ jednym z elementów pikniku była licytacja fantów na rzecz Gracjanka, chorego mieszkańca Grabika. Na ten sam cel społeczność Grabika przeznaczyła dochód  ze sprzedaży przygotowanych przez siebie potraw. Za co bardzo serdecznie dziękuję.
Wsparciem dla Gracjana będzie też ponad 7 tys. zł zebrane z licytacji fantów przeprowadzonej podczas imprezy przez Mariusza i Maurycego Pękala. 
A działo się i na płycie boiska i na scenie. Skrzaty ze Sparty Grabik zagrały mecz ze swoimi rówieśnikami z Młodego Talentu. Kolejki ustawiały się do malowania twarzy, brokatowych tatuaży, warsztatów garncarskich, darmowej grochówki, frytek grillowanych smakowitości przygotowanych przez sołectwo Grabik oraz zespół Karolinki. Oblegane były stanowiska na strefie zabaw dla dzieci, tak jak wiewiórka – nasza gminna maskotka, która częstowała dzieciaki słodyczami pozowała do zdjęć.
Dla nikogo nie zabrakło lodów, cukrowej waty i innych słodkości.
Jednym z punktów imprezy było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego Bitwa Regionów, zorganizowanego przez Odział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. Swoje stoiska zaprezentowały: KGW z Lutola, KGW Jezioranki oraz KGW z Kosarzyna.
Zwycięskie koło- KGW z Kosarzyna ujęło jury karpiem w borowikach naszej Anieli, zgarniając nagrodę  w wysokości 2 tys. zł, drugie miejsce zajął Lutol  potrawą- kwasiak i gryczak- dwa kompany- (nagroda 1, 5 tys. zł), a trzecia lokata przypadła KGW Jezioranki, które zaprezentowały potrawę – karczek Jezioranek (nagroda 1 tys. zł). Talony ufundował Oddział Terenowy KOWR w Gorzowie Wlkp.
Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Leszka Mrożka,Wójta Gminy Żary, przy współudziale Romana Jabłońskiego , dyrektora OT KOWR w Gorzowie Wlkp.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

157Galeria zdjęć: Grabik Dzień Dziecka poziom

Tanecznie, aktywnie i na słodko. Tak Dzień Dziecka świętowano w szkołach Gminy Żary

Atrakcji dla dzieci tego dnia nie brakowało. 
 W Złotniku na zorganizowanym festynie hitem był pokaz belgijki. Do tego cała masa zabaw, atrakcji, coś dobrego na ząbek. W Olbrachtowie do zabawy zagrzewali dzieci nauczyciele w-f, w Lubanicach cała szkoła tańczyła do utworu Jerusalema. O słodkości zadbał Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek. Tradycyjnie już odwiedził wszystkie szkoły z prezentami, a wszystkie dzieci obdarował słodkościami! Do dzieci trafiło 1126 wafelków i zabawek. Dzieciakom złożył życzenia samych pogodnych dni, uśmiechu na twarzy. Mając na uwadze zbliżające się wakacje uczulił na bezpieczne zachowania nad wodą, na koloniach czy placach zabaw. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

186Galeria zdjęć: 123 DZIEŃ DZIECKA OK

Otrzymaliśmy dofinansowanie na sport, zabytki i bazę turystyczną

Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek podpisał umowy na dofinansowanie w ramach programów Lubuska Baza Sportowa i Lubuska Baza Turystyczna oraz dotacje na lubuskie zabytki.
W dniu 30 maja 2023r. odbyło się spotkanie Wójta Gminy Żary z Wicemarszałkiem Stanisławem  Tomczyszynem oraz Przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego – Wacławem Maciuszonkiem i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Podczas spotkania podpisano umowy o dofinansowanie w ramach programów Lubuska Baza Sportowa i Lubuska Baza Turystyczna oraz dotacje na lubuskie zabytki.
 Gminie Żary przyznano następujące granty:
  • dotacja w wysokości 40 tys. zł na budowę i montaż infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie Gminy Żary;
  • na modernizację przyszkolnego obiektu sportowego w Mirostowicach Dolnych oraz budowę bulodromu wraz z infrastrukturą w Bieniowie. Kwota dotacji wynosi 70 tys. zł;
  • dotacja w wysokości 50 tys. zł na Pałac we Włostowie. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wzmocnienie ściany szczytowej zachodniej, uzupełnienie brakujących cegieł oraz przemurowania uszkodzeń fragmentów murów.
W ramach Lubuskiej Odnowy Wsi dotację w wysokości 7,5 tys. zł otrzymał  Ludowy Zespół Sportowy FAX Bieniów, działający na terenie gminy Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: UMOWA SPORT zabytki

Mamy i my! Maskotką Gminy Żary została wiewiórka!

Już jest! Kilka dni temu dojechała do nas długo oczekiwana gminna  maskotka. 
Decyzją mieszkańców wybrana nią została wiewiórka. Piękna, ruda, z puszystym ogonem i rozkosznym brzuszkiem, ubrana ozywiście w koszulkę z herbem Gminy Żary.
Pamiętacie? Podczas ubiegłorocznych Dożynek Gminnych w Złotniku głosowaliście na trzy postacie. Konik polny i pszczoła z kretesem przegrały z wiewiórką.
Dotrzymaliśmy słowa i mamy ją!  Będziecie mogli ją podziwiać, robić sobie z nią pamiątkowe fotki już w sobotę, podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka i Sportu w Grabiku. Boisko Sportowe w Grabiku, sobota, godz. 13.00. Zapraszamy gorąco!

Zapraszamy dzieci na Dzień Dziecka i Sportu

Wielkimi krokami zbliża się najpiękniejszy dzień w roku- Dzień Dziecka. W tym roku świętować będziemy go łącząc z Dniem Sportu w naszej gminie. 
-Zapraszam wszystkie dzieci z terenu gminy Żary, w najbliższą sobotę, 3 czerwca od godz. 13.00 na boisko sportowe w Grabiku - zachęca Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Gwarantujemy dużo dobrej zabawy i oczywiście atracyjnych nagród.
Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji, sportowych rodzinnych rywalizacji, pokazów, konkursów, występów.  Nie zabraknie dmuchańców, strefy dla dzieci, pysznego jedzonka, a na dorosłych czeka rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego kół gospodyń wiejskich pn. "Bitwa regionów". Na ich stoiskach też dostaniecie coś "na ząbek"
Z nami nie będzie się nudzić!
Pogodę już zamówiliśmy, więc przybywajcie!
Dokąłdny rozkład jazdy znajdziecie na plakacie!

Znamy zwycięzców XVI edycji Przeglądu Mały Talent

Tegoroczny Przegląd Małych Talentów odbył się 24 maja w świetlicy wiejskiej w Łazie, gdzie o tytuł laureata walczyło 19 uczestników terenu gminy Żary.
Wiadomo już, do kogo powędrowała sympatia i  przychylność jurorów. W tym roku zasiadły w nim Sylwia Sługocka z Sieniawy Żarskiej oraz Lucyna Kliszczak z Lubanic. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności w dwóch kategoriach: piosenka oraz recytacja. Rywalizacji towarzyszyła fantastyczna zabawa, a uczestników zabawiał Bardzo Fajny Klaun Bodzio.
A oto wyniki.
W kategorii piosenka tytuł laureata „Mały Talent 2022” otrzymał Filip Zatylny z Oddziału Przedszkolnego w Lubanicach, natomiast w kategorii recytacja laureatem została Milena Stępień  z oddziału przedszkolnego w Olbrachtowie.
 
Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Michalina Smarzyńska w kategorii recytacja z Oddziału Przedszkolnego w Mirostowicach Dolnych oraz Cezary Kalkowski z Gminnej Biblioteki który reprezentowała Gminną Bibliotekę Publiczną – filia Złotniku natomiast w kategorii piosenka wyróżnienie otrzymała Anastazja Fillinger z Oddziału Przedszkolnego w Złotniku.
 
Nagrody i wyróżnienia wręczył uczestnikom przeglądu Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. Do wszystkich skierował serdeczne gratulacje za odwagę i chęć pokazania się na scenie.
Wszystkie dzieci za swój wspaniały występ otrzymały z rąk wójta podziękowania i nagrody za udział w przeglądzie.
Życzymy wielu osiągnieć i dalszego rozwoju talentu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27Galeria zdjęć: 111 mały talent 23

Centrum Kulturalno- Edukacyjne w Miłowicach oddane do użytku

Mieszkańcy Miłowic mogą już korzystać z nowo otwartego Centrum Kulturalno – Edukacyjnego stworzonego z istniejącej tam świetlicy i przyległego do niej dawnego lokalu mieszkalnego. Teraz to prawdziwa perełka!
We środę, 10 maja br. odbyło się przekazanie budynku do użytku. Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary dokonał uroczystego przekazania kluczy gospodarzom obiektu –  Henryce Sałandziak-sołtys Miłowic oraz Barbarze Litewce – radnej Gminy. Gospodarskim okiem ocenił też jakość wykonanych robót. -Przyznam, że dzięki adaptacji pomieszczeń po dawnym mieszkaniu w drugiej części budynku udało się zrobić z tego prawdziwą perełkę, która będzie służyła mieszkańcom Miłowic- powiedział Leszek Mrożek,Wójt Gminy Żary.  - Oprócz istniejącej świetlicy mieszkańcy zyskali dwa dodatkowe, pomieszczenia do prowadzenia zajęć kulturalno – edukacyjnych,  wraz z zapleczem sanitarnym, sołtysówkę. Zamontowana z tyłu budynku winda pozwoli korzystać z obiektu także osobom niepełnosprawnym i mającym trudności w poruszaniu się. Teren wokół budynku został uporządkowany, już  stoi  wiata do biesiadowania, urządzono też miejsce do na ognisko czy do grillowania, a wybudowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną zużywaną dla potrzeb oświetlenia i ogrzania budynku – zaznacza wójt Leszek Mrożek.
Dawniej obiekt dzielili prywatni właściciele i świetlica wiejska. Przekształcenie go w centrum mające służyć mieszkańcom Miłowic wymagało gruntownego remontu.
Zobaczcie jak teraz wygląda budynek
 
 
 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

81Galeria zdjęć: MIŁOWICE PO REMONCIE

W ramach prac przebudowano instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, rozebrano i wybudowano  nowe schody zewnętrzne, instalację elektryczną i wodno kanalizacyjną odremontowano schody wewnątrz budynku. Centrum ma też nowe okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, tablice i tabliczki dla osób niewidomych.
Prace obejmowały także remont kominów i przewodów kominowych, przestrzeni komunikacji, pomieszczeń piwnicy, parteru oraz niewykorzystywanego dotąd strychu budynku,  remont dachu, elewacji wraz ze wzmocnieniem i  ociepleniem, wykonanie instalacji p. poż. z czujnikami dymu i  instalacją oddymiania. Powstała nowa instalacja grzewcza,  ciągi pieszo jezdne, parkingi, ławki, stojaki na rowery, teren został wyrównany oraz obsiany trawą.
Odnowiona piwnica będzie wykorzystywana jako pomieszczenie magazynowe, dodatkowo wykonano nowy zbiornik na nieczystości ciekłe.
Koszt robót to 1.802.077 zł  z czego pozyskane przez gminę dofinansowanie wyniosło 800 tys. zł.
 
A tak wyglądało Centrum przed remontem. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Miłowice PRZED

20 - lat minęło…

Tak z powodzeniem mogą już śpiewać „Szyszynianki” z Zespołu Śpiewaczego w Biedrzychowicach Dolnych. Swój Jubileusz obchodziły w sobotę, 13 maja br. Podziękowaniom i gratulacjom nie było końca.
Zespół powstał w maju 2003 r.,a już pod koniec miesiąca zadebiutował na Biesiadzie Śpiewaczej  w Bieniowie. Panie na scenie poczuły się jak ryba w wodzie. Swoją nazwę zawdzięczają malowniczej Dolinie Szyszyny w swojej wsi.
Pierwszym instruktorem muzycznym był Stanisław Domaradzki, który grał na akordeonie. Zespół śpiewa na większości gminnych imprez, ale swą twórczość prezentuje także na biesiadach i festiwalach w całym kraju. Panie miały okazję wystąpić również w na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Weisswasser w 2005 r. W swoim repertuarze mają piosenki okolicznościowe, z własnymi tekstami i melodiami, promującymi miejscowość Biedrzychowice.
Współpracowały kolejno z instruktorami Henrykiem Romanowskim a obecnie grają z Leszkiem Baworowskim. Są wśród nich piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i religijne.
Teksty do piosenek pisze Barbara Motyl, ona też kieruje zespołem. W jego skład wchodzą : Jolanta Chabraszewska, Barbara Karpińska,  Krystyna Teplaków,  Ewa Rutkowska,  Maria Owsianko, Maria Makaryk – Domaradzka i Danuta Mielczarek.
W zespole śpiewały także: Grażyna Kapusta, Alicja Jabłońska, Helena Tracz, Danuta Rechul, Jolanta Ostrowska, Renata Wrzeszcz, Bogumiła Partyka, Aleksandra Barszczuk, Zdzisława Romanowska, Małgorzata Wykocka, Renata Chabraszewska, Milena Teplaków i  Dominik Szwedryk, oraz  nie żyjące już: Weronika Ostrowska i Zofia Szwedryk.
 
W uroczystych obchodach jubileuszu uczestniczył Wójt Gminy Żary, Leszek Mrożek wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Kasprów z małżonką, Kazimierz Domaradzki- Wiceprzewodniczący Rady Gminy z małżonką, Anna Kochanowska, Kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych, Katarzyna Marciniak zajmująca się organizacją imprez oraz Lucyna Makowska z promocji gminy. I oczywiście cała masa zaproszonych gości.
Gospodarz Gminy złożył serdeczne gratulacje jubilatkom, każdą z pan obdarował pamiątkowym listem gratulacyjnym i kwiatami. Na ręce Barbary Motyl złożył bon podarunkowy na kwotę 2 tys. zł, do wykorzystania na potrzeby zespołu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

80Galeria zdjęć: SZYSZYNIANKI 20 lat

1 2 3 4 5 6 ... 32
Baner: Dodatek węglowyBaner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacje
Baner: info_z_gminy_zaryBaner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrze
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej