Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

30 lat minęło… Obdarowaliśmy zasłużonych samorządowców

Tak, tak, właśnie obchodziliśmy 30-lecie samorządu terytorialnego. Z tej okazji  Zarząd Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego postanowił przyznać medale wyróżniającym się mieszkańcom gmin za zasługi na rzecz lokalnej społeczności. W czwartek, 4 marca, Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary dokonał uroczystego wręczenia odznaczeń, ale i prezentów ufundowanych przez Gminę. Otrzymali je trzej radni z najdłuższym stażem w samorządzie, ale i dwaj społecznicy rozsławiający gminę nie tylko w kraju, ale i za granicą.
- Cieszę się i jestem dumy, że mamy takich ludzi, cieszących się zaufaniem społecznym, ale i znanych z pracy na rzecz swoich lokalnych społeczności - mówił  L. Mrożek, podczas wręczania medali.
 
 Listę nagrodzonych otwiera Jan Gajda z Olbrachtowa. W Radzie Gminy zasiada nieprzerwanie od 1990 r, a od 1995 r. wciąż jest sołtysem wsi. Nic dziwnego, że  pytany jest o to, jak długo pełni mandat radnego, odpowiada: „od zawsze”. Pan Jan znany jest ze swej aktywności, ale i skuteczności niemal w każdej sprawie dotyczącej mieszkańców gminy.
 
Równie długim stażem w samorządzie może pochwalić się Marian Peszek z Mirostowic Górnych. Radnym był od 1990 roku, a przez kilka kadencji kierował też pracami Rady jako jej przewodniczący.
 
Medalem doceniony został też Stanisław Perczyński z Surowej, który rolę gospodarza wsi pełni od 1990 roku z niewielką przerwą w latach 2007- 2011. Pasją Pana Stanisława od lat jest hodowla koni. Jego zaprzęgi są atrakcją wielu imprez nie tylko w regionie, ale i na terenie kraju.
 
Wiktora Bryjaka, ze Złotnika nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Od 1984 r. jest kierownikiem zespołu Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca”, który występuje niemal na wszystkich festiwalach kultury ludowej z licznymi sukcesami. W 2019 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia.  Zespół liczący 40 osób, ubarwia swymi występami lokalne imprezy i uroczystości.
 
Kolejnym zasłużonym dla samorządu jest Henryk Domaradzki z Bieniowa. Z jego inicjatywy w 2009 r. powstała w Bieniowie Izba Dziedzictwa Kulturowego. Zgromadzone w niej eksponaty mają nie tylko wartość historyczną, ale i emocjonalną, bo związane są z przeszłością  mieszkańców wsi, osiadłych w niej po II wojnie światowej. Pan Henryk jest też miłośnikiem ekologii natury, ma też talent rzeźbiarski. Swego czasu był też nauczycielem plastyki w LO w Żarach.
 
Jeszcze raz dziękujemy za długie lata działalności na rzecz naszej Gminy, gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych sukcesów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: medale 30 lecie

Nagrodziliśmy najlepszych recytatorów naszej gminy

 
 
Gratulacje, słowa uznania popłynęły dziś z ust Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary w kierunku mistrzów recytacji wyłonionych w tegorocznym Gminnym Konkursie Recytatorskim. Były też nagrody. Wśród nich trafionym upominkiem okazały się karty prezentowe do Empiku dla laureatów i wyróżnionych recytatorów.
 
W grupie najmłodszej ( klasy I-III), tytuły laureatów otrzymali: Mateusz Fiedziuk, Piotr Plichta, Dawid Surwiło oraz Jan Paliwoda.
W grupie klas IV-V,  tytuły laureatów przypadły Gabrieli Komorskiej oraz Karolinie Dąbrowskiej.
W grupie klas VI-VIII jury wyłoniło czterech  laureatów. To siostry Zuzanna i  Natalia Wacowskie, Aleksandra Żurawska i Michał Kuros.
Wyróżnienia otrzymali: Jakub Chaszczewski, Alan Jasiński, Gabriela Kuros, Karolina Winecka, Nikola Korona, Hanna Pietrowiak oraz Fabiana Tomaszewska.
 
Dziesięciu laureatów gminnej edycji konkursu już jutro, tj. 5 marca będzie reprezentowało gminę w eliminacjach powiatowych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Oto nasi mistrzowie recytacji!

Aż 38 uczniów  szkół Gminy Żary zmagało się w eliminacjach gminnych kolejnej edycji Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.
– Mamy tu najlepszych recytatorów wyłonionych w szkołach - powiedział Waldemar Dybalski, przewodniczący jury.
– Dla nas przy ocenie najistotniejsze jest to, czy uczestnik wie o czym mówi, czy rozumie tekst. Bo nim przecież opowiada o sobie, swoich emocjach. Oczywiście ważna jest dykcja, kontakt z odbiorcą - podkreślali członkowie jury.
W jego składzie oprócz Waldemara Dybalskiego znalazła się także Ewa Kusion. Oboje są doświadczonymi animatorami kultury. Ważnym kryterium oceny był dobór repertuaru, emocje towarzyszące recytacji, no i radzenie sobie uczestników z tremą. A było czego posłuchać. Były wykonania których  chciałoby się słuchać w nieskończoność, a ułańska fantazja mistrzów słowa dosłownie wbijała w przysłowiową podłogę. Część prezentowała klasyki, ale był i repertuar nieco luźniejszy, nieznanych autorów. Jedno jest pewne, konkurs wyłonił świetnie zapowiadających się standuperów,  i tych którzy na scenie czują się jak ryby w wodzie.
Uczestnicy zostali podzieleni na grupy: I grupa wiekowa (klasy I - III), II grupa wiekowa (klasy IV-V), III grupa wiekowa (klasy VI-VIII)
Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji w kategoriach : wiersz oraz wywiedzione ze słowa, długo debatowało nad wyborem mistrzowskich wykonań.
W grupie najmłodszej, najliczniej reprezentowanej wysłuchano 17. recytacji. Tytuły laureatów otrzymali: Mateusz Fiedziuk, Piotr Plichta, Dawid Surwiło oraz Jan Paliwoda.
Siedmiu uczestników zaprezentowało się w potyczkach ze słowem z grupy II. Tu tytuły laureatów przyznano: Gabrieli Komorskiej oraz Karolinie Dąbrowskiej.
W grupie III jury wysłuchało 14 recytatorów. Tytuł laureata przypadł tu: Zuzannie Wacowskiej, Natalii Wacowskiej, Aleksandrze Żurawskiej i Michałowi Kurosowi.
Jury postanowiło wyróżnić Gabrielę Kuros, Hannę Pietrowiak, Karolinę Winecką, Fabianę Tomaszewską, Jakuba Chaszczewskiego, Alana Jasińskiego, Nicolę Kornę.
Organizatorem Gminnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego był  Urząd Gminy Żary wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bieniowie. Przegląd odbył się za zachowaniem reżimu sanitarnego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Ptasia grypa zaatakowała powiat żarski

Ognisko choroby wykryto na terenie Gminy Żary. Jak poinformował Ryszard Połozowski - Powiatowy Lekarz Weterynarii,  w obecnej chwili ognisko zostało zlikwidowane. Trwa utylizacja pozostałości po ptactwie w gospodarstwie.
Lekarz weterynarii poinformował o  prowadzonych w najbliższym czasie kontrolach gospodarstw, w których znajduje się drób. W obszarze zagrożonym znalazły  się miejscowości: Złotnik, Dąbrowiec, Włostów, Bieniów, Biedrzychowice Dolne, Łukawy, Lubanice, Surowa, Drożków, Lubomyśl, Grabik, Kadłubia, Olszyniec, Marszów oraz miasto Żary.
Prosimy mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości o kontakt ze swoimi sołtysami w celu podania informacji dotyczących  rodzaju i ilości  posiadanego ptactwa. Ich numery telefonów znajdują się na stronie internetowej Urzędu Gminy Żary.
 
Podejrzewasz wystąpienie choroby drobiu?
Zgłoś to Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Żarach z siedzibą w Lubsku tel./fax 68 372 04 46!
 
Dla ludzi zakażenie się ptasia grypą jest niewielkie, ale istnieje.
Może to nastąpić przez bezpośredni kontakt z chorymi ptakami, ich mięsem, odchodami czy piórami przenoszonymi na butach, odzieży czy rękach. Ryzykiem jest spożycie brudnych jaj. Przed jedzeniem należy poddać je obróbce termicznej, podobnie jak mięso. Zakażenia unikniemy myjąc sztućce, naczynia i sprzęty kuchenne  w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.
Zasady ochrony drobiu przed ptasią grypą znajdziesz w załączniku.
 

Załączniki

Nasze podatki zasilają gminny budżet – zapewniają radni z wójtem Leszkiem Mrożkiem. A Twoje?

Składasz PIT? Koniecznie wpisz miejscowość, w której mieszkasz!
Mieszkasz w Gminie Żary? Chcesz mieć wpływ na rozwój twojej małej ojczyzny? Podpowiadamy jak to zrobić.
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym w formularzu PIT wskaż miejscowość, w której mieszkasz w Gminie Żary. Niezależnie od tego gdzie jesteś zameldowany. Ważne jest gdzie faktycznie mieszkasz. W ten sposób pieniądze z twojego podatku pozwolą zwiększyć pulę środków na gminne inwestycje i napędzą jej rozwój. A do Ciebie wrócą w postaci budowanych dróg, chodników, placów zabaw, obiektów sportowych, czy remontów szkół na terenie Gminy Żary.
 
Ziarnko do ziarnka...
W ciągu ostatnich lat podatek dochodowy (PIT) W Gminie Żary rozlicza przeciętnie 67 procent mieszkańców. Daje to nieco ponad 11 mln  zł.  
- Gdyby miejsce zamieszkania w zeznaniu PIT wskazało 100 proc. mieszkańców, dochód z podatku wzrósłby do 16 - 17 mln zł. wylicza Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary – Rokrocznie tracimy przez to 5- 6 mln zł. Moglibyśmy za to wybudować np. 13 km nowych dróg, czy wybudować prawie dwie świetlice, jak ta w Lubomyślu. Mam nadzieję, że liczby przekonają mieszkańców.
Na zaznaczenie w zeznaniu podatkowym miejsca zamieszkania uczula także Jan Gajda, sołtys Olbrachtowa. – Ludzie nie zdają sobie sprawy ile przez to tracimy, to są realne pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na nasze inwestycje.
- Dla kogoś, kto składa PIT w Urzędzie Skarbowym, zaznaczenie miejsca zamieszkania to drobiazg, dla finansów gminy to wielka rzecz, bo tu liczy się każda złotówka - przekonuje Elwira Wentlant, radna i sołtys Kadłubii, cytując przysłowie: „ziarnko do ziarnka…”

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: PODATKI PIT

Pan Kazimierz Zielonka ma już 100 lat! Gratulujemy!

W Złotniku obchodzono niezwykły jubileusz. To setne urodziny pana Kazimierza Zielonki. Z życzeniami do szanownego jubilata przybyli Wójt Gminy Żary z przedstawicielami urzędu. To kolejny stulatek w naszej gminie.
Niecodziennie, a nawet nie co roku obchodzimy w Gminie Żary tak okrągły jubileusz. Taki dzień w każdym z nas przywołuje refleksje nad wartościami jakie nasi seniorzy wnoszą w życie lokalnych społeczności. 25 stycznia z wizytą pełną serdeczności i prezentów do Pana Kazimierza przyjechali Wójt Leszek Mrożek, oraz pracownicy Urzędu Gminy. Gospodarz gminy wręczył dostojnemu jubilatowi List Gratulacyjny i złożył życzenia dalszych długich lat w zdrowiu, spokoju, szczęściu i radości oraz nieustającej pogody ducha w otoczeniu najbliższych. Przekazał również Listy okolicznościowe od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka.
Pan Kazimierz urodził się w Nowym Sołońcu. Tam też spędził dzieciństwo. Jako 16-latek został wcielony do rumuńskiej armii. Podczas walk został ranny. Życie uratował mu jeden z towarzyszy broni, zabierając go z pola walki. Moździerz niemal zmiażdżył  mu nogę, do tego stopnia, że podczas pobytu w szpitalu, chciano mu ją amputować. – Leżał w nim przez rok. Rana długo się goiła, ale jeden z lekarzy zasugerował, że lepiej będzie, jeśli nie zgodzi się na amputację, dzięki niemu  do dziś ma własną kończynę,  choć do końca nie jest sprawna.   – opowiada Anna, córka Pana Kazimierza
Kazimierz Zielonka przyjechał z rodziną do Polski w 1947 roku. Najpierw przez pół roku Zielonkowie mieszkali w Parowej, potem postanowili przenieść się do Złotnika, gdzie zajęli jeden z wolnych domów. Mieszkają w nim do dziś.
Tu, jako 27 latek  ożenił się. Razem z żoną Marią dochowali się syna i trzech córek. Ciężka praca na roli zahartowała  obojga i pomogła przezwyciężyć życiowe trudności. Mimo chorej nogi Pan Kazimierz ciężko pracował, jak każdy zdrowy mężczyzna, by utrzymać rodzinę. Doczekał się 3 pokoleń rodu. Ma 11 wnucząt i 14 prawnucząt.
Przez swoje okrągłe sto lat, wypełnione codziennymi radościami ale i smutkami, ciężką pracą, troską o dobro rodziny i innych ludzi, był świadkiem wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków. Swoją życiową mądrością dzielił się z najbliższymi i lokalną społecznością. Dziś mimo skończonych stu lat wciąż cieszy się dobrym zdrowiem jest w pełni sprawny, mieszka z rodziną w swoim domu w Złotniku.
– Zawsze był osobą bardzo życzliwą, gdy trzeba było pomagał też innym w sąsiedztwie.  Szanował rodzinę, uczył swoje dzieci i wnuki, dbał o nas.  Przy tym wszystkim trzymał dyscyplinę i był niezwykle wymagający, również od siebie.  Pielęgnował tradycje przodków, często jeździł na Bukowinę. Nas też tam zabierał – podkreślali najbliżsi jubilata, którzy pamiętają jeszcze jak czasem rodzice rozmawiali w domu po rumuńsku.
To umiłowanie Bukowiny Pan Kazimierz zaszczepił w dzieciach i wnukach. Wnuczka Justyna występowała w zespole górali czadeckich „Dolina Nowego Sołońca”.
Pan Kazimierz jest osobą bardzo lubianą i cenioną przez wszystkich we wsi. Wszyscy pamiętają , jak niewielkim ciągnikiem jeździł nawet do sklepu. Nie bał się wyzwań. Tę cechę przekazał też dzieciom. Jego córka Anna jako pierwsza kobieta w Złotniku zdała egzamin na prawo jazdy i wciąż jest czynnym kierowcą.
By uwiecznić to niecodzienne spotkanie z wyjątkowym człowiekiem wykonano pamiątkowe zdjęcia, a wszyscy zgromadzeni goście życzyli Panu Kazimierzowi  kolejnego stulecia w zdrowiu.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: 100 lat Kazimierz Zielonka

W urzędzie też segregujemy odpady!

Z początkiem stycznia na korytarzach wszystkich trzech pięter, oraz w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Żary pojawiły się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. A to oznacza że pracownicy naszej jednostki też segregują śmieci. Bo dobry przykład jest najlepszą nauką…
W Gminie Żary od 1 stycznia wszyscy mamy obowiązek segregować produkowane odpady. Ich najważniejszym etapem jest segregacja „u źródła” w naszych domach czy miejscach pracy. Od tego czy zrobimy to prawidłowo, zależy ich dalszy recykling. Dobre praktyki to połowa sukcesu. Bo tylko tak możemy zadbać o nasz wspólny dom - Ziemię.
Do segregowania odpadów zachęcają władze gminy, jej pracownicy, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół Gminy Żary, ale i jej mieszkańcy. Zobaczcie ich w galerii zdjęć.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Pojemniki na śmieci różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innej frakcji. Przypominamy jak to poprawnie zrobić:
Papier- pojemnik /worek niebieski
Plastik- pojemnik / worek żółty
Szkło – pojemnik / zielony
Bioodpady – pojemnik /worek brązowy
Inne- czarny
Harmonogramy wywozu odpadów komunalnych znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Gminy Żary, naszym fejsbukowym profilu. Wszyscy mieszkańcy Gminy otrzymali je również z informacjami na temat obowiązku segregacji.

Jesteś mieszkańcem Gminy Żary? Sprawdź jak i gdzie się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Od 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji osób z grupy I na szczepienia przeciwko COVID-19. Zobacz listę punktów, w których będą mogli zaszczepić się mieszańcy Gminy Żary.
Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. Zaliczają się do niej m.in.: personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych oraz studenci medycyny. Proces szczepień – zgodnie z programem - będzie realizowany etapami.
 
Od 15 stycznia rusza rejestracja seniorów w wieku 80+, a od 22 stycznia rejestrować się będą osoby z grupy 70+. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
 
Sposoby rejestracji: telefonicznie pod nr tel. 989, internetowo - logując się na Internetowe Konto Pacjenta lub osobiście w punktach szczepień.
 
Osoby mające trudność z dojazdem do punktu szczepień uzyskają pomoc kontaktując się z Panią Marią Nowak,  dzwoniąc pod nr tel. Urzędu Gminy Żary 68 470 73 20 (7.00-15.00) lub 884 033 028 (od 16.00).
PUNKTY SZCZEPIEŃ
1.TADEUSZ WŁODARCZYK NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "TAD MED" POZ FILIA MIROSTOWICE DOLNE, tel.68 374 30 82
 
2.TADEUSZ WŁODARCZYK NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "TAD MED" POZ FILIA KUNICE, tel. 68 363 89 81
 
3. NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MEDYK JOLANTA BLIŹNIAK IRENA KURYŁOWICZ SPÓŁKA JAWNA, tel. 68 363 44 47
 
4.SZPITAL NA WYSPIE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
ŻARY, UL. SKARBOWA 2, tel. 68 470 36 92
 
 
 

Załączniki

Mamy pieniądze na adaptację Centrum w Miłowicach!

Otrzymaliśmy 800 tysięcy złotych na  stworzenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Miłowicach.
Złożony przez Gminę Żary wniosek o dofinansowanie na adaptację części budynku zyskał pozytywną ocenę już w pierwszym naborze konkursu. Drugą część zajmuje świetlica wiejska.
Środki, jakie Gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych będą wykorzystane na stworzenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Miłowicach. Adaptacja obejmie część budynku, który gmina odkupiła od prywatnego właściciela.
- Dostosowanie go do potrzeb Centrum będzie wymagało sporych nakładów finansowych, dlatego pieniądze uzyskane z dofinansowania bardzo się nam przydadzą- akcentu je Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary.- Doceniamy dofinansowanie i już złożyliśmy trzy następne wnioski w nowym ogłoszonym przez Premiera na początku grudnia naborze.
Realizacja zadania przewidziana jest na  lata 2021-2022.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Miłowice zmniejszone

Gmina Żary przejęła budynek po byłej Agencji Nieruchomości Rolnych. Już wkrótce będzie służył mieszkańcom Grabika

- Po prawie czterech latach starań 17. grudnia udało się nam przejąć w formie darowizny obiekt wraz z terenem  w centrum Grabika. Dotąd był on własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa tj. dawnej Agencji Nieruchomości Rolnych - informuje Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Kosztowało nas to sporo zabiegów, negocjacji, rozmów, spotkań. Jednak opłacało się, bo wartość nieruchomości to 665 tys. 729 zł. Od 2017 r. dzierżawiliśmy go od KOWR-u, porządkowaliśmy teren, wykonywaliśmy prace remontowe. Sama tylko powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego budynku to 500 m kw.
Warunkiem przejęcia było opracowanie i uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Tylko taki zapis pozwala na realizację zadań publicznych.
 Nieruchomość wraz z budynkiem o łącznej powierzchni 0,6451 ha jest pięknie położona w centrum wsi, w sąsiedztwie jest szkoła, hala sportowa i boisko.  Duży teren wokół budynku daje również spore możliwości do wykorzystania. W przyszłości całość ma służyć mieszkańcom. Wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Jego zagospodarowanie pozwoli poprawić wizerunek Grabika.
Obiekt wyposażony jest w media, jest też ogrodzony. Wymaga jednak gruntownego remontu, głównie instalacji elektrycznej. Obecna, nie nadawała się do wykorzystania przez wzgląd na bezpieczeństwo użytkowników, nie było możliwości jej udostępniania dla mieszkańców.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Grabik ANR małe

1 2 3 4 5 6 ... 19
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadamiBaner: spis_2021
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacja
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej