• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

„Ognisty ratownik gorąca Krew” – Gmina Żary ponownie najlepsza w województwie

7 grudnia br. w Klubie HDK PCK przy OSP STARY KISIELIN w Zielonej Górze odbyło się podsumowanie plebiscytu „Ognisty ratownik gorąca krew”. OSP Mirostowice Dolne zajęło pierwsze miejsce w woj. Lubuskim, które zdało łącznie 200 litrów krwi, natomiast OSP Lubanice zajęło IV  miejsce.
Ponownie Gmina Żary okazała się być najlepsza w woj. Lubuskim. Podczas podsumowania akcji honorowego krwiodawstwa reprezentowali Gminę Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, druh  Zbigniew Witka oraz druh Ryszard Kołoda.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: ognisty ratownik

Mikołajki w Gminie Żary 2019

W dniu 6 grudnia po raz kolejny Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek obwoził po szkołach gminnych Mikołaja, który wręczał wszystkim uczniom i przedszkolakom słodkie prezenty. Dzieci mile go zaskakiwały, bo wysłuchał wiele pięknych piosenek, a dzieci z Punktu Przedszkolnego w Olbrachtowie poczęstowały go własnoręcznie zdobionymi piernikami. Wiadomo, szkół dużo, to i siły potrzeba, by dostarczyć wszystkie paczki. Uczniowie szkoły w Mirostowicach Dolnych paczki otrzymali jednak dopiero w poniedziałek, ponieważ mikołajki świętowali na wycieczkach, nie było ich w szkole i Mikołaj nie miał kogo obdarować. Także wszyscy uczniowie naszych szkół otrzymali prezenty, a dodatkowo mamy zapewnienie, że za rok znów Mikołaj was odwiedzi.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Mikołajki 2019

Ogłoszenie

Uwaga! Sprzedaż autobusu!

Zapraszamy do kupna autobusu:
 
Marka: AUTOSAN, wersja: TRAMP, model: A0909 L.01 12,5t, rok produkcji: 2005, przebieg: 342 tyś. km.
Cena: 8 000 zł.
W załączeniu zdjęcia. 
Autobus można oglądać od poniedziałku do piątku, po uprzednim kontakcie telefonicznym.
Więcej informacji: Barbara Gosławska - 68 363 00 40.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W ŻARACH Z/S W LUBSKU - OBSZAR SKAŻONY

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W ŻARACH Z SIEDZIBĄ W LUBSKU
w związku z określeniem obszaru skażonego afrykańskim pomorem świń u dzików na terenie powiatu żarskiego
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 30 listopada 2019 r. rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 30 listopada 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego, na terenie powiatu żarskiego określony został obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików.
Obszar ten obejmuje gminy: Jasień i część gminy Żary położoną na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 do granicy administracyjnej miasta Żary, wyłączając miasto Żary, następnie na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 287 do granicy gminy Jasień.
 
Więcej szczegółowych informacji w załączniku.

Załączniki

Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Drozdowie

28 listopada w Drozdowie odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Skarbnik Gminy Żary Barbara Karpowicz, Przewodniczący Rady Gminy Żary Leszek Kasprów, wykonawca inwestycji Edyta Tomczyk z firmy Kreator oraz Sołtys wsi Drozdów Daniel Zyga. Wśród zaproszonych gości byli również obecni Radni Gminy Żary oraz Rada Sołecka wsi Drozdów. Po wystąpieniach oficjalnych i przecięciu wstęgi wszyscy mogli zobaczyć już po części wyposażoną salę wiejską.
Nowa świetlica to budynek parterowy, posiada powierzchnię użytkową 282 m2 na którą składają się sala główna, pomieszczenia magazynowo - gospodarcze oraz pomieszczenia sanitarne (toalety). Została usytuowana w pięknej części wsi, co dodatkowo podkreśla jej atrakcyjność.
Łączny koszt inwestycji zamknął się kwotą 1.037.232,95 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: Drozdów świetlica

Dotacja dla OSP Złotnik

W ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze pod nazwą zadania ,,Mały Strażak” przeprowadziliśmy działania promocyjno-edukacyjne. Łącznie trzy spotkania, na których zaprezentowaliśmy pozyskany sprzęt, przeprowadziliśmy szkolenia z p.poż oraz udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Złotniku, kolejne dwa z dziećmi i mieszkańcami naszej miejscowości, przeprowadzone zostały w remizie strażackiej. Mieszkańcy zostali zapoznani z zakupionym sprzętem, jego przeznaczeniem, parametrami tym, jaki wpływ ma pozyskany sprzęt na ochronę środowiska. Kwota,  którą pozyskaliśmy, to 19800zł a wkład własny naszej jednostki to 2200zł. Dzięki tym działaniom, budujemy od początku siłę potencjału bojowego jednostki. Jest to kolejna dotacja, którą mogliśmy pozyskać.
Zrealizowany zakup to:
- motopompa pływająca
- drabina ratownicza wysuwana 2 przęsłowa 3-osobowa z hamulcem i podporami
- pilarka do drewna
- węże pożarnicze W 52 powlekane
- węże pożarnicze W 75 powlekane
- węże ssawne 110
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: OSP Złotnik dotacja

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku - Afrykański pomór świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku przekazuje informacje dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń. 

Załączniki

XII Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

Wójt Gminy Żary serdecznie zaprasza na 
XII Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy
szczegóły na plakacie i w załączonym regulaminie.

Załączniki

Gminny Konkurs Geograficzny pt. "Cudze chwalicie swego nie znacie..."

13 listopada sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie zapełniła się uczestnikami oraz sympatykami Gminnego Konkursu Geograficznego pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Konkurs organizowany był po raz pierwszy, więc zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie, z ciekawością  w nim uczestniczyli. Szkoły reprezentowały zespoły 4-osobowe składające się z uczniów klas V – VIII.
Zmagania prowadzone były w 2 etapach. Pierwszy polegał na indywidualnym rozwiązaniu zadań testowych, drugi zaś był pracą w grupach w ramach 6 zadań. Po każdym zadaniu na tablicy uzupełniana była punktacja, co wśród uczestników wywoływało dość spore emocje. Rywalizacja była wyczuwalna do ostatniego zadania, a to dostarczyło kilka niespodzianek, ponieważ do zdobycia było aż 30 punktów, które zasadniczo mogły wpłynąć na ostateczną punktację. Tak też się stało. Do zadania 5 prowadziła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Złotniku, ale w ostatnim zadaniu nie zdobyła kompletu punktów i ostatecznie zajęła II miejsce ustępując zaledwie 4 punktami drużynie z Grabika.
Ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Kukuczki przy Zespole Szkół w Grabiku
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Złotniku
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych 
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Lubanicach
V miejsce – Szkoła Podstawowa w Bieniowie
VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie
VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej.
Uczestnicy, którzy zajęli miejsca I – III otrzymali nagrody książkowe, a dla szkół wręczone zostały puchary, pozostali uczestnicy otrzymali upominki za udział.
Gratulacje dla pracowników szkoły, w tym najserdeczniejsze podziękowania dla pani Donaty Sobańskiej, pomysłodawczyni konkursu, za organizację i nadzór nad sprawnym przebiegiem imprezy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

49Galeria zdjęć: Gminny konkurs geograficzny

1 2 3 4 5 6 ... 10
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej