• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Uwaga! Stypendium Wójta Gminy Żary!

Uprzejmie informujemy, że zmieniły się zasady i terminy ubiegania się o Stypendium Wójta Gminy Żary dla uczniów szkół prowadzonych przez gminę Żary.
Nowe zasady wraz z wzorami pism znajdują się w załączonej uchwale.
Więcej informacji udziela kierownik CUW Gminy Żary- Barbara Gosławska- 68 363 00 40.
 
Termin składania wniosków z kompletem dokumentów- 15 lipca 2019 r.

Załączniki

CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH GMINY ŻARY zatrudni kierowcę autobusu szkolnego

CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH GMINY ŻARY
zatrudni
kierowcę autobusu szkolnego
 
Wymagane prawo jazdy kat.D oraz odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym.
Oferujemy zatrudnienie od 02 września 2019r w oparciu o umowę - zlecenie.
Zainteresowanych prosimy o kontakt  tel. 68-374 35 38  lub osobiście w pok. 303 Gminy Żary od pn-pt w godz. 7.00-15.00.

Zawiadomienie o wprowadzeniu zmiany tymczasowej w organizacji ruchu

Załączniki

Gminne Dożynki 2019 - Galeria Zdjęć

Gminne Dożynki 2019 - Mirostowice Górne 
 
Mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas DOŻYNEK GMINNYCH,  które odbyły się tym razem 17 sierpnia 2019 r. w Mirostowicach Górnych. Pogoda dopisała, a wieś była pięknie udekorowana, święto to jak co roku zgromadziło wielu mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

214Galeria zdjęć: Dożynki 2019

Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, którym wszyscy przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, a tradycyjnie już inauguracją dożynek była uroczysta i dziękczynna msza święta polowa odprawiona przez księdza proboszcza Stanisława Łukieńczuka z parafii pw. Świętej Barbary w Mirostowicach Dolnych.
 
Starostami dożynek byli Pani Barbara Peszek  oraz Pan Andrzej Kupiec.
Pani Barbara Peszek - mieszkanka Mirostowic Górnych. W 1983 roku razem z mężem Marianem kupili pierwszą ziemię i budynki oraz od podstaw stworzyli własne gospodarstwo rolne. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Państwo Peszek posiadają 55 sztuk bydła, produkujące ok. 200 litrów mleka dziennie- co w skali miesiąca daje 10.000 litrów. Dysponują  własnym sprzętem rolniczym. Prowadzą również produkcję roślinną. Uprawiają  ponad 50 ha ziemi, w tym posiadają 26 ha własnej ziemi wszystko w Mirostowicach Górnych. Pani Barbara  ma 3 dzieci – 3 córki : Julię, Lilię i Małgorzatę oraz 3 wnuków.
 
Pan Andrzej  Kupiec-  mieszkaniec Mirostowic Górnych. W 1986 roku przejął gospodarstwo rolne od rodziców. Gospodarzy 49 ha wraz z żoną Marią. Prowadzą produkcję roślinną i zwierzęcą. Dysponują własnym sprzętem rolniczym. Pan Andrzej ma siedmioro dzieci: Wioletę, Przemka, Grażynę, Daniela, Arkadiusza, Agatę i Adriana oraz 5 wnuków.
 
Po mszy świętej starostowie dożynek przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza gminy Pana Leszka Mrożka. W oficjalnym przemówieniu Wójt Gminy Żary – Leszek Mrożek wyraził swoje uznanie dla pracy rolników, dziękował za ich trud i codzienny wysiłek. Przywitał wszystkich zgromadzonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje z naszych niemieckich gmin partnerskich Gablenz oraz Neuhasen/Spree.
 
Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, którą rozpoczęły swoimi występami zespoły śpiewacze z terenu gminy. Podczas gdy na scenie prezentowali się nasi muzykanci na placu dożynkowym można było nie tylko smacznie zjeść, ale i skorzystać z wielu atrakcji. Na uczestników czekały  warsztaty z robienie wianków, warsztaty garncarskie, fotobutka, wioska rycerska, a wieczorem możliwość lotu balonem na uwięzi. Z wszystkich tych atrakcji przybyli goście mogli korzystać zupełnie za darmo. Podczas dożynek jak co roku Pan Bronisław Józieńko przeprowadził konkurs w strzelaniu  z broni pneumatycznej o Puchar Wójta Gminy Żary, mieliśmy również okazję spróbować się w zawodach w siłowaniu na rękę, które wyłoniły najsilniejszego uczestnika dożynek. Dodatkowo można było skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych oraz densytometrycznych, a najmłodsi prócz zabawy na dmuchańcach mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Bieniowie. Mogliśmy także skosztować pieczywa oraz ciastek wyprodukowanych w oparciu o innowacyjne receptury, które wprowadza na rynek Piekarnia Anny i Eugeniusza Ślawskich z Sieniawy Żarskiej wraz z Firmą Ollen-POL Sp. z o.o. z Żar i żeby tego było mało Stowarzyszenie Łaz –Zielony Las przeprowadziło loterię fantową dla uczestników wydarzenia.    
                                                                                                                    
Jedną z naszych  atrakcji w tym roku był pokaz szkolenia psów, który zgromadził wokoło siebie ogromną publiczność, która z zainteresowaniem i podziwem obserwowała umiejętności czworonogów z zakresu posłuszeństwa, obrony oraz psich sztuczek.
 
Jednym z najważniejszych punktów dożynek jest konkurs wieńca dożynkowego. Pod ocenę trafiło 28 wieńców, które zachwycały pomysłowością i kunsztem wykonania. Jury w składzie: Mariusz Pękala, Ewa Kusion oraz Anna Polak wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach.
                                                                                          
W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce KGW Olbrachtów-  nagroda w wysokości 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 900 zł
III miejsce zespół śpiewaczy “Łazowianki” z Łaz – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: (nagroda o wartości 450 zł )
- KGW Bieniów
- Klub Seniora z Mirostowic Górnych
- KGW Mirostowice Górne
 
W kategorii wieniec współczesny                                                                                                                                                                                                                                                                     
I miejsce zespół śpiewaczy “Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 1200 zł
II miejsce zespół śpiewaczy “Jutrzenka” z Olbrachtowa – nagroda 900 zł
III miejsce KGW Złotnik – nagroda 700 zł
 
Wyróżnienia: ( nagroda o wartości 450 zł )
- Sołectwo Surowa
Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 300 zł.
 
Konkursy na najsmaczniejszy chleb i najlepszą nalewkę oceniało jury w składzie: Barbara Litewka, Paulina Olszewska oraz Krzysztof Stefanowicz. Po obejrzeniu i degustacji 12 chlebów komisja konkursowa nagrodziła:
 
I miejsce Jan  Nowicki z Grabika
II miejsce Tadeusz Gałandziej ze Stawnika
III miejsce Irena Ochocińska z Olbrachtowa
 
Wyróżniono:
- Ewa Ostrowska z Sieniawy Żarskiej
- Jolanta Czaińska  z Bieniowa
- Ewa Matuszewska z Łaz
 
W konkursie na najlepszą nalewkę spośród 25 zgłoszonych, zostali nagrodzeni:
 
I miejsce Grażyna Gałandziej ze Stawnika
II miejsce Halina Cychowska z Sieniawy Żarskiej
III Stanisława Kursa z Mirostowic Górnych
 
Wyróżniono:
-Krystyna Burzyńska z Grabika
- Sylwia Sługocka z Sieniawy Żarskiej
- Teresa Micinowska z Lubanic
 
Wszyscy nagrodzeni  w konkursie  na najlepszą nalewkę oraz na najsmaczniejszy chleb otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczył Wójt Gminy Żary-Leszek Mrożek, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani upominkami pocieszenia.
 
O godzinie 20.00 pojawiła się gwiazda wieczoru zespół „Skaner”, który zgromadził pod sceną tłumy, spragnionej zabawy młodzieży i dorosłych. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oficjalnie zakończył uroczystości dożynkowe i zapowiedział ostatnią atrakcje jaką był pokaz sztucznych ogni. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały podczas przygotowań oraz wszystkim, którzy tak licznie przybyli na Dożynki Gminne.
 
W tym roku nasze wydarzenie wsparli finansowo: MAGNAPLAST Sp. z o.o. z Sieniawy Żarskiej, WKM AGRO Sp. z o.o. z Grabika, Zakład Remontowo Budowlany Zdzisław Michoński Żary, WUPRINŻ S.A. z Poznania, Żarskie Przedsiębiorstwo Budowlane Grzegorz Rotman z Miłowic, Spółdzielnia Mleczarska z Żar, ENEA Oświetlenie Sp. z o.o., Usługi Transportowe TRANS-MAT Stanisław Matejko z Grabika, MK Sp. z o.o. z Kadłubii , ENEA Operator Sp. z o.o., TANDEM Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe z Żagania, Spółka Wodno-Ściekowa ZŁOTA STRUGA z Żar,  SOUND TEXTILES POLAND z Łaz, BNP Paribas Bank Polska S.A., Zakład Zagospodarowania Odpadów z Marszowa,  Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych MEGAVAT Zdzisław Sarnacki z Żar, BellSport Grzegorz Leszczyński z Bytomia, DAARAM Sp. z o.o. z Dąbrowca, Nadleśnictwo Krzystkowice, Krzysztof Słoninka DDD Usługi Budowlane z Bukowiny Bobrzańskiej, PPUH MD Bogusław Dworecki z Żar, AVD Mirosław Prusaczyk z Dietrzychowic, Usługi Ziemne GRZEGORZ KORONA z Surowej, P.P.U. KROSBUD Henryk Gołąb z Krosna Odrzańskiego, Dariusz Kuros EKO-LIFE z Żar. Serdecznie Dziękujemy!
 

Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej z województwa lubuskiego już dostępny!

Z przyjemnością prezentujemy długo wyczekiwaną publikację Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze pn. LUBUSKA EKONOMIA SPOŁECZNA. Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej.
W publikacji zaprezentowano wybrane przedsiębiorstwa społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej z województwa lubuskiego, które wytwarzają produkty i świadczą usługi w ramach działalności handlowej, usługowej i wytwórczej.
Katalog zawiera informacje, dotyczące danych adresowych oraz zakresu oferty wybranych przedsiębiorstw społecznych, działających w województwie lubuskim. Stanowi on doskonałe źródło informacji na temat podmiotów, którym można i którym warto zlecać zamówienia społecznie odpowiedzialne ale także zamówienia o charakterze komercyjnym.
Należy podkreślić, że za zaprezentowanymi przedsiębiorstwami, ich produktami i usługami kryją się niezwykli ludzie, którzy w oparciu o godne warunki pracy, w zindywidualizowany sposób, realizują aktywizację społeczną i zawodową osób o najsłabszej pozycji na rynku pracy.
Przedsiębiorczość społeczna to doskonałe narzędzie uzupełniające system wparcia samorządowego, a także wspierające spójność i równowagę społeczno-gospodarczą w regionie.
Warto nadmienić, że niniejsza publikacja została zrealizowana z zastosowaniem aspektów społecznych w zamówieniach publicznych, a w efekcie zlecona do wykonania zielonogórskiej spółdzielni socjalnej.
 
Niniejszy Katalog dostępny jest także w wersji PDF na pod linkiem: http://www.es.lubuskie.pl/pl/Aktualnosci/Branzowy-katalog-podmiotow-ekonomii-spolecznej-juz-dostepny

Załączniki

Indywidualne numery kont bankowych od września 2019r. z tytułu gospodarowania odpadami

UWAGA !!!
Informacja dla mieszkańców!
Indywidualne numery kont bankowych od września 2019r. z tytułu gospodarowania odpadami
 
Wójt Gminy Żary zawiadamia, że w celu usprawnienia ewidencji dokonywanych wpłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi dla każdego Podatnika został utworzony w Banku PKO BP, indywidualny numer konta bankowego.
Indywidualny rachunek bankowy przypisany dla płatnika umożliwia automatyczną identyfikację tytułu płatności. Nie należy udostępniać przypisanego numeru konta innym podmiotom ani posługiwać się tym samym numerem przy opłacie innych podatków i opłat.
 
Jednocześnie informujemy, że pracownicy Urzędu Gminy w Żarach w najbliższym czasie dostarczą mieszkańcom gminy pisma informujące o nadaniu indywidualnego rachunku bankowego do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
W przypadku, jeśli informacja została zagubiona lub nie otrzymaliście Państwo zawiadomienia o indywidualnym numerze konta, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Żary pod numerem telefonu: (68) 470 73 04 lub (68) 470 73 31 , gdzie zostanie Państwu udzielona telefoniczna informacja dotycząca indywidualnego numeru bankowego.

Karta Seniora 65+

Od miesiąca września 2019r. planowane jest uruchomienie realizacji programu „Gminna Karta Seniora”. Adresatami programu są seniorzy w wieku co najmniej 65 lat zameldowani w Gminie Żary.
 
 
Celem programu jest ułatwienie seniorom dostępu do dóbr kultury, sportu i rozrywki, kształtowanie pozytywnego wizerunku seniorów, wzmacnianie kondycji fizycznej oraz podnoszenie aktywności i sprawności seniorów.
W ramach programu seniorzy będą mieli możliwość korzystania z pływalni „Wodnik” w Żarach w formie 100% zniżki od ceny biletu obowiązującej za pierwszą godzinę pobytu na basenie 4 razy w miesiącu, jak również 100% zniżki na wstęp do Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach.
Planuje się również gwarantowane usługi w zakresie rehabilitacji leczniczej poprzez zastosowanie 100% zniżki na zabiegi rehabilitacyjne. Z bezpłatnych gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej w formie rehabilitacji seniorzy będą mogli skorzystać raz w roku w podmiotach wskazanych przez Gminę. Podstawą do skorzystania z usługi będzie skierowanie na rehabilitację wystawione przez lekarzy z narodowego funduszu zdrowia.
Więcej informacji na temat programu udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarach, Al. Jana Pawła II 6, pok. 305, tel. 68 470 73 21.

W związku z realizacją programu zapraszamy do udziału przedsiębiorców, organizacje, stowarzyszenia oraz inne podmioty, które w ramach prowadzonej działalności wyrażają wolę udzielenia ulg, zwolnień, preferencji posiadaczom „Gminnej Karty Seniora”, którzy mogą przystąpić do programu, dzięki czemu będziemy mogli poszerzyć ofertę dostępnych świadczeń dla seniorów.
Podmioty chętne do przystąpienia do programu prosimy o zgłaszanie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach.

W załączeniu wniosek o wydanie Karty Seniora, deklaracja dla partnerów oraz oznaczenia partnera programu.

Załączniki

Bezpłatne badanie DENSYTOMETRYCZNE i SPIROMETRYCZNE

GMINA ŻARY ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA BEZPŁATNE BADANIA DENSYTOMETRYCZNE I SPIROMETRYCZNE
17 Sierpnia 2019 r.
godz. 10:00 – 18:00
PLAC PRZY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIROSTOWICACH GÓRNYCH
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: plakat

1Galeria zdjęć: plakat

Kondolencje

Kondolencje

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: kondolencje

Ostrzeżenie meteorologiczne

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: grafika

Załączniki

1 2 3 4 5 6 ... 7
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsbBaner: enea_operator

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej