• Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Turniej Piłki Nożnej o "Puchar Wójta Gminy Żary"

W sobotę 22 czerwca na boisku sportowym w Grabiku odbył się Turniej Piłki Nożnej o „Puchar Wójta Gminy Żary”, w którym uczestniczyło 9 drużyn z terenu gminy. Celem Turnieju była promocja aktywnego wypoczynku oraz popularyzacja zdrowego współzawodnictwa. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy A i B, rywalizowali między sobą grając w grupie systemem każdy z każdym. Mecze były rozgrywane na dwóch boiskach równocześnie.
Po meczach eliminacyjnych do półfinału awansowali: z grupy A Fax Bieniów oraz Delta Sieniawa Żarska z grupy B Mirostowice Górne i Piast Lubanice.
W meczu półfinałowym Fax Bieniów pokonał Mirostowice Górne 1:0 natomiast Delta Sieniawa Żarska zremisowała z Piastem Lubanice 2:2. Rzuty karne wyłoniły  drugiego finalistę, którym została drużyna z Lubanic.
Mecz Finałowy o III miejsce rozegrała Sieniawa Żarska z Mirostowicami Górnymi pokonując Mirostowice 9:0, mecz o I miejsce pomiędzy  drużyną Fax Bieniów, a Piast Lubanice zakończył się wynikiem 0:0, rzuty karne zdecydowały o zwycięstwie 3:1 dla Lubanic.
Upragnione Puchary i Nagrody pieniężne wręczył Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek.
I miejsce  oraz talon w wysokości 1000 zł otrzymał Piast Lubanice
II miejsce oraz talon w wysokości 750 zł Fax Bieniów
III miejsce oraz talon w wysokości 500 zł Delta Sieniawa Żarska
IV miejsce oraz talon w wysokości 300 zł Mirostowice Górne
Dalsze miejsca jak co roku zostały rozstrzygnięte rzutami karnymi, podziękowania i nagrody za udział w wysokości 200 zł otrzymali  :
V miejsce - Mirostowiczanka z Mirostowic Dolnych
VI miejsce - Sparta Grabik
VII miejsce -  WKS Łaz
VIII miejsce - Zorza Kadłubia
IX miejsce - Zieloni Drożków
Tradycyjnie wybrany został król strzelców, którym został Damian Sokołowski zawodnik Delty z Sieniawy Żarskiej, natomiast najlepszym bramkarzem został Norbert Kuros zawodnik Fax Bieniów.
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek serdecznie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację turnieju oraz sędziom za prawidłowy i bezpieczny przebieg zawodów.
Wszystkim Zawodnikom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za wytrwałość, zaangażowanie i wielkie serce do rywalizacji. Satysfakcja po udanym turnieju oraz zadowolenie osób w nim uczestniczących przynosi wiele radości, jak również motywuje do dalszych tego typy działań. Serdecznie Dziękujemy!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

33Galeria zdjęć: Puchar Wójta

25-lecie Zespołu "Bieniowianki"

Zespół „Bieniowianki” 15 czerwca w Świetlicy Wiejskiej w Bieniowie świętował swój jubileusz 25-lecia istnienia. W tym wyjątkowym dniu jubilatom towarzyszył Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Radny Gminy Żary Antoni Chabraszewski, liczne reprezentacje z gminnych zespołów śpiewaczych oraz przyjaciele Zespołu.
Jubilaci odebrali gratulacje, kwiaty, życzenia i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz krzewienia kultury poprzez śpiew w gminie od Wójta Gminy Żary Pana Leszka Mrożka, który również na ręce Kierowniczki zespołu Pani Teresy Kowalczewskiej przekazał talon o wartości 1500 zł.
Zespołowi życzenia i prezenty przekazały także delegacje zaprzyjaźnionych zespołów z terenu Gminy Żary i nie tylko. Gospodarze zadbali o smaczny poczęstunek dla gości oraz wspaniałe występy, z których najbardziej wyczekiwanym był ten Jubilatów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

53Galeria zdjęć: Bieniowianki

Obchody dnia seniora w Niemczech

Na zaproszenie Rady Seniorów z Gminy Neuhausen Spree delegacja z Gminy Żary wraz z seniorami z Mirostowic Górnych 13 czerwca 2019r. wzięła udział w obchodach z okazji 26 Brandenburskiego Tygodnia Seniora.
Delegacja zwiedziła byłą cegielnię  oraz miała okazję przejazdu kolejką wąskotorową.
Spotkanie to miało na celu dalszą integrację środowiska seniorów, a także wymianę doświadczeń pomiędzy seniorami z Polski i Niemiec.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Seniorzy

35-lecie Zespołu Górali Czadeckich „Nowy Sołoniec”

W sobotę 15 czerwca 2019 r. swoje 35-lecie istnienia obchodził Zespół Górali Czadeckich „Nowy Sołoniec” ze Złotnika. Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą w intencji  członków zespołu w Kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Złotniku. 
Po mszy świętej ruszył korowód w stronę świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się druga część uroczystości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prosto z Bukowiny członkowie zespołu „Sołonczanka” prowadzonego przez Annę Zielonkę oraz Gerwazy Longher Prezes Związku Polaków w Rumunii wraz z żoną. Zespół odebrał wiele życzeń, gratulacji i podziękowań za nieocenioną wartość jaką wnoszą od tylu lat w kulturalne życie gminy, promując kulturę góralską w Polsce i na świecie. Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek przygotował z okazji 35-lecia istnienia zespołu talon w wysokości 1500 złotych oraz drobne upominki dla najmłodszych. Najbardziej wyczekiwanym momentem wieczoru był występ „Nowego Sołońca”. Trzeba przyznać, że byli przygotowani naprawdę wspaniale, efektem czego był niesamowicie żywiołowy występ, który wzbudził zachwyt zgromadzonej publiczności. Z okazji jubileuszu życzymy wszelkiej pomyślności i wytrwałości w pielęgnowaniu swojej pięknej pasji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Górale

Gminna Biesiada Śpiewacza 2019

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: biesiada

Załączniki

Życzenia z okazji Dnia Ojca

Załączniki

Zawody w Lekkiej Atletyce

12.06.2019r w Międzyrzeczu odbył się Finał Lubuskiej Olimpiady  Dzieci starszych w LA. W zawodach wzięła udział 3 osobowa  reprezentacja Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie.
W bardzo trudnych warunkach / ogromny upał/ nasi uczniowie osiągnęli wysokie wyniki: Oliwia Szymańska była II w biegu na 60m z czasem 8.36, Ada Wasilewska zajęła 3 miejsce w biegu na 600m. - 1.56,42, a Fabian Deć był 3 na 60m.- 8,28 i 2 w biegu na 300m- 43.76.Ponadto w dniach 14-16.06.2019r w Łodzi odbył się Ogólnopolski Finał Czwartków LA. W zawodach wystartowała 4 osobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie: Oliwia Szymańska w biegu na 60 m. zajęła 2 miejsce, Ada Wasilewska w biegu na 600m była 6 . Z dobrej strony pokazał się Fabian Deć na 300m i Nikola Jasińska w rzucie piłeczką palantową lecz nie udało się im wejść do finału.
Gratulujemy wyników.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Zawody w Lekkiej Atletyce

Ogłoszenie

Uprzejmie informujemy, że dnia 21 czerwca 2019r. Urząd Gminy Żary będzie nieczynny
Przepraszamy za utrudnienia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: ogłoszenie

Załączniki

Early Warning Europe – bezpłatna pomoc dla firm w trudnej sytuacji

Jesteś przedsiębiorcą z sektora MŚP?
Widzisz w firmie pierwsze oznaki nadciągających trudności? Znalazłeś się w sytuacji kryzysowej?
W przezwyciężaniu trudnych sytuacji będą Cię wspierać konsultanci i mentorzy - doświadczeni przedsiębiorcy, którzy sami niejeden kryzys mają już za sobą.
Już blisko 600 firm zdecydowało się skorzystać z pomocy oferowanej w ramach projektu Early Warning.
 
Cele projektu Early Warning:
O wsparcie w ramach Projektu mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy (MŚP) działający na terenie Polski, którzy na skutek dynamiki rynku, oddziaływania różnych  czynników zewnętrznych lub wewnętrznych utracili sprawność prowadzenia biznesu lub, w opinii przedsiębiorcy, istnieje ryzyko spowolnienia rozwoju firmy w przyszłości.
 
Skupieni w ramach projektu Early Warning konsultanci, mentorzy oraz doradcy restrukturyzacyjni, w bezpośrednim kontakcie pomagają przedsiębiorcom przejść przez sytuację kryzysową, ryzyko porażki i jej konsekwencje, wspólnie wypracowywać niezbędne zmiany, wskazać najlepsze rozwiązania.
 
 
Pomoc świadczona przez konsultantów i mentorów w ramach projektu Early Warning jest nieodpłatna i może objąć następujące etapy:
 
Wsparcie przez konsultanta, którego zadaniem jest przeprowadzeniu diagnozy sytuacji przedsiębiorcy, analizy ryzyka oraz określenie priorytetów i obszarów do poprawy. W zależności od sytuacji, przedsiębiorca może być przekazany do mentora lub doradcy restrukturyzacyjnego. Możliwe jest również zakończenie wsparcia przedsiębiorcy na etapie pracy z konsultantem. (wsparcie przez konsultanta jest nieodpłatne i trwa średnio 10 h).
 
Wsparcie przez mentora. W uzasadnionych przypadkach cześć przedsiębiorców może być skierowana do pracy z mentorem, który swoim doświadczeniem, wiedzą, znajomością branży i jej problemów będzie wspierał przedsiębiorcę w procesie wychodzenia firmy z sytuacji kryzysowej (wsparcie mentora jest nieodpłatne i trwa od 3 do 6 miesięcy).
 
Pomoc odpłatna:
Wsparcie przez doradcę restrukturyzacyjnego
Jeżeli wynik diagnozy wskazuje na konieczność przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego, przedsiębiorcy będzie rekomendowana współpraca z doradcą restrukturyzacyjnym.
Uwaga! W ramach tej usługi, tylko 2 godziny wsparcia są nieodpłatne. Koszty kolejnych godzin pracy będą ustalane bezpośrednio przez przedsiębiorcę z doradcą restrukturyzacyjnym.
 
Najczęstsze problemy z jakim zgłaszali się do projektu Earlu Warning przedsiębiorcy: problemy finansowe (spadek sprzedaży, ryzyko utraty płynności, utrata klientów, zadłużenia wobec wierzycieli), problemy organizacyjne (restrukturyzacja, problemy wewnętrzne, podział zadań, zarządzanie zmianą) oraz problemy związane z wyznaczeniem kierunków działań, strategii rozwoju.
 
 
Korzyści dla właścicieli firm, jakie wynikają z uczestnictw w projekcie Early Warning
  • konsultacje z psychologiem, finansistą, prawnikiem oraz wieloma innymi zaangażowanymi specjalistami chcącymi dzielić się swoją wiedzą,
  • bezinteresowne wsparcie doświadczonych przedsiębiorców,
  • zdiagnozowanie sytuacji w firmie i wspólne wypracowanie nowego planu dla przedsiębiorstwa,
  • nowy impuls do działania
 
Źródło finansowania projektu Early Warning
Grant UE (program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw COSME) oraz dotacja celowa
 
Termin realizacji
Projekt Early Warning Europe jest realizowany w okresie 01.12.2017 r. – 30.11.2019 r.
 
Dodatkowe informacje:
Projekt realizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacja Firmy Rodzinne.
 
Więcej informacji na temat przystąpienia do projektu oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronach projektu: www.parp.gov.pl/earlywarning
oraz www.ffr.pl/pl/ewe lub dzwoniąc pod numer telefonu 664-316-709.
 

Załączniki

Dzień Dziecka w gminnych szkołach

Już 30 maja w szkołach gminnych wszystkie dzieci spotkała miła niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Każdy uczeń gminnej szkoły otrzymał od Wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka gadżet sportowy oraz coś słodkiego dla uzupełnienia energii po wysiłku fizycznym.
Wszystkim dzieciom życzymy uśmiechu- nie tylko w dniu święta.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: dzien dziecka

1 2 3 4 5
Baner: kalendarz_imprez_2019Baner: info_z_gminy_zaryBaner: produkty_pograniczaBaner: psy_adopcja
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: pit_banerBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej