Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Skorzystaj z darmowej sieci WIFI4EU w Gminie Żary

Gmina Żary zakończyła realizację umowy dotyczącej budowy sieci bezprzewodowego darmowego dostępu do Internetu w miejscach publicznych. 
W ramach projektu wykonaliśmy sieć hot spotów z bezpłatnym dostępem do Internetu w miejscach użyteczności publicznej,uczęszczane przez mieszkańców i turystów. 
Oto wspomniane lokalizacje:
Urząd Gminy Żary
Szkoła Podstawowa w Bieniowie i okolice placówki
Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu i okolice
 
Jak można skorzystać z darmowego WiFi?
Należy wyszukać w telefonie sieć o nazwie WiFi4EU i zalogować się (do logowania nie jest potrzebne żadne hasło). Wówczas zostanie otwarte okno przeglądarki, w którym udostępniony jest regulamin. Należy się z nim zapoznać i zaakceptować, a następnie kliknąć „Zaloguj”.
 
Inwestycja powstała w ramach projektu WIFI4EU. Koszt przedsięwzięcia wynosi 15 tysięcy euro, czyli ponad 60 tys. zł i jest w 100 procentach finansowany ze środków Unii Europejskiej. Zachęcamy do użytkowania i życzymy przyjemnego serfowania po sieci!

Zostaw podatek tam gdzie mieszkasz. Bądź bohaterem w swojej gminie!

Dochody z PIT są niezmiernie ważne, gdyż stanowią 20,65 procent wszystkich dochodów gminy. Łącznie w ubiegłym roku do kasy Gminy Żary trafiło z tego tytułu ponad 12 mln zł.
- Każdy z nas może przyczynić się do wsparcia gminy, w której mieszka i z  usług której korzysta. Tylko dzięki jednemu rozliczonemu mieszkańcowi, przy jego wynagrodzeniu brutto 3,5 tys. zł, do gminnego budżetu rocznie trafia 1 tys. 116 zł podatków. To dzięki nim się rozwijamy - przelicza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- W zeszłym roku po naszych apelach, do gminy trafiło podatków od 400 osób więcej niż dwa lata temu. Za co bardzo im dziękujemy i prosimy o więcej – dodaje.
 
Zadbajcie, aby Wasze podatki wróciły do Was  w postaci lepszych dróg, chodników, oczyszczalni ścieków, wyposażenia placów zabaw, świetlic, czy środków na integrację lokalnej społeczności.
 
Co zrobić? W formularzu PIT wystarczy wpisać miejsce zamieszkania, tj. miejscowość w Gminie Żary,  w której faktycznie mieszkasz, a  niekoniecznie jesteś zameldowany. Z tym bywa różnie, jest wiele osób, które zameldowane są np. w mieście Żary, wybudowały się i mieszkają  np. w Grabiku, Olbrachtowie czy Marszowie i nie są świadome, że ich podatki wciąż zasilają kasę miasta, nie gminy.
 

Wandale zniszczyli lampy solarne w Bogumiłowie. Szkody oszacowano na 48 tys. zł!

Do dewastacji doszło w miniony weekend przy drodze prowadzącej do dawnego PGR-u. Tuż po nowym roku nieznani sprawcy zniszczyli dwie lampy uliczne, a w miniony weekend kolejne cztery. W sumie we wsi nie świeci już sześć solarów!
- Potępiam takie bezmyślne akty wandalizmu. Przecież ktoś kto to zrobił szkodzi samemu sobie, swoim bliskim, dzieciom, mieszkańcom, którzy teraz przemierzając drogę po ciemku mogą potknąć się, złamać nogę - wylicza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Jedna taka lampa to koszt 8 tys. zł. Przy sześciu daje to 48 tys. zł. Za tę kwotę można kompletnie wyposażyć kolejny plac zabaw  we wsi lub wykonać siłownię pod chmurką. Dlatego zawiadomiliśmy policję i nie spoczniemy dopóki sprawcy nie poniosą konsekwencji.
 
W części lamp zdemontowano pokrywy od sterowników, w innych wycięto i powyrywano kable. Sołtys Bogumiłowa, Janina Wasilewska z miejsca o zdarzeniu poinformowała policję.
– Tak się cieszyłam, że lampy są już w całym Bogumiłowie i Janikowie, ostatnie trzy z tych zniszczonych zamontowano w listopadzie zeszłego roku- mówi J. Wasilewska.- Robiliśmy to sukcesywnie, po dwa solary w roku, finansowaliśmy  je częściowo  z funduszu sołeckiego, część dokładała gmina. Żal, że ludzie nie potrafią tego uszanować.
Dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia prowadzi żarska policja. Jeśli ktoś był świadkiem zdarzenia proszony jest o kontakt bezpośredni w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach, lub pod numerami tel.:  477 941 200 i  477 941 211

Przedszkole w Grabiku postawiło na fotowoltaikę

Do inwestycji w odnawialne źródła energii przekonały  Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary oraz Radę Gminy koszty energii elektrycznej, jakie co roku ponosi placówka.
Dach przedszkola w całości pokryty został modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 36 kWp. Montaż instalacji przetwarzającej energię słoneczną na energię elektryczną zasilającą cały budynek w tym ogrzewanie Gminnego Przedszkola w Grabiku kosztował 149 tys. zł ( brutto).
- To pierwsza taka instalacja w placówkach oświatowych na terenie Gminy Żary- zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. -  Jest w zasadzie bezobsługowa,  firma montująca panele zadbała także o instalację aplikacji, która pomoże śledzić system i jego sprawność. Ale najważniejsze jest to, że dzięki zielonej energii uda się wygenerować oszczędności.
- W ciągu roku płaciliśmy ok. 30 tys. zł za energię elektryczną w przedszkolu, w którym większość urządzeń i systemów zasilanych jest prądem - mówi Danuta Semenków, dyrektor Zespołu Szkół  w Grabiku. – Dlatego też razem z wójtem Leszkiem Mrożkiem zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą nam te koszty zredukować.
- Ja sama jestem wielką zwolenniczką działań proekologicznych, a jeśli uda się przy tym zminimalizować koszty to jestem „za”- dodaje D. Semenków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Grabik fotowoltaika

Budżet przyjęty, ruszamy z kolejnymi inwestycjami!

Radni Gminy Żary uchwalili budżet na przyszły rok. Ponad 13 mln zł przeznaczyli na inwestycje. – Liczymy, że inwestycji i pieniędzy na ich realizację będzie jednak więcej. Występujemy z nowymi wnioskami o dotacje na nowe zadania i robimy wszystko, by tych pieniędzy płynęło do gminy jak najwięcej – zaznacza Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Projekt budżetu na 2022 r. zakładał, że dochody gminy wyniosą 53 mln 840 tys. zł  natomiast jej wydatki oszacowano na 60 mln 439 tys. zł. Przed głosowaniem  projekt był konsultowany podczas komisji Rady Gminy, podczas których radni mogli zapoznać się z jego założeniami. Wójt Leszek Mrożek podziękował radnym za rozsądne, rzetelne i merytoryczne podejście do projektu, zwłaszcza w sytuacji pandemii. Dodał, że jego realizacja umożliwi rozwój gminy i wpłynie na poprawę jakości życia jej mieszkańców. 
 
Za przyjęciem projektu głosowało wszystkich 15 radnych.
– Przyszłoroczny budżet będzie wyjątkowo trudny – podkreślał wójt Leszek Mrożek. - Nie wiemy, jak wyglądać będzie inflacja, ani czy uda się powstrzymać pandemię. Mimo tego mamy  budżet  stabilny, ale przede wszystkim realny. Dziękuję za poświęcony czas i trud włożony  w jego tworzenie pani skarbnik, Barbarze Karpowicz.
 
L. Mrożek wylicza, że na rozmaite inwestycje zaplanowano ponad 13 mln zł. – Liczę jednak, że i inwestycji i pieniędzy będzie jednak więcej, niż zaplanowaliśmy. Gmina występuje i będzie występować z wnioskami o kolejne dotacje na realizację nowych inwestycji. Podobnie było przed rokiem – mówi samorządowiec. 
 
Największą z licznych inwestycji będzie dostosowanie do potrzeb mieszkańców budynku w Grabiku po dawnej ANR.  Dzięki dotacji 8 mln zł z Polskiego Ładu powstanie tam Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Inwestycja rozłożona jest na dwa lata. W 2022 r. wydatkowany będzie jedynie wkład własny gminy, tj. 899 tys. zł. Listę kolejnych ważnych zadań otwiera budowa szatni w Drożkowie z fotowoltaiką, oświetleniem płyty boiska za ponad 3 mln 150 tys. zł, czy budowa czterech dróg, za ok. 4,3 mln zł z czego dotacja 2,7 mln zł. Istotnym zadaniem będzie także remont budynku w Miłowicach w którym  powstanie Centrum Kulturalno–Edukacyjne. Całkowity koszt zadania to 1 mln 730 tys. zł, w tym kwota zdobytej dotacji – 800 tys. zł.   W przyszłym roku, powstanie także podjazd dla osób niepełnosprawnych przy budynku Urzędu Gminy w Żarach.
Wójt  zapowiada, że inwestycji będzie znacznie więcej. - Nie zapomnieliśmy przy tym o mieszkańcach wsi. Montaż lamp solarnych i dodatkowych punktów świetlnych czy oświetlenia drogowego na terenie gminy wyniesie nas kolejne 2,2 mln zł. 500 tys. zł dołożymy na dofinansowanie rozbudowy drogi wojewódzkiej w Grabiku na odcinku od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z krajową 12. To tylko najważniejsze z zadań.
 
Samorządowiec zaznacza, że wiele tych zadań zostanie zrealizowanych dzięki zaangażowaniu mieszkańców i radnych. – Serdecznie dziękuje wszystkim za zrozumienie wsparcie. Dzięki owocnej współpracy Gmina Żary zmienia się nas lepsze, co widzą i doceniają mieszkańcy oraz nasi goście – dodaje L. Mrożek
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: SESJA BUDŻET 2022

Pamięci kombatantów

- Bez Was, bez Waszego, trudu i poświęcenia nie byłoby dziś wolnej Polski- mówił podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Sieniawie Żarskiej, Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, zwracając się do kombatantów z terenu Gminy Żary.
Mszę w ich intencji, w niedzielę, 5 grudnia odprawił ks. Ziemowit Katulski.
Po mszy wraz z życzeniami wręczył im kosze prezentów oraz bony podarunkowe.  W gronie kombatantów znaleźli się: Helena Kosińska z Grabika, Mieczysław Lubański z Kadłubii,  Danuta Sługocka z Sieniawy  Żarskiej,oraz Jadwiga Węgłowska. W imieniu nieobecnych podarki odebrała Pani Danuta Kaczmarczyk- szefowa koła Miejsko- Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: kombatanci msza

Podsumowaliśmy Projekt „Gmina Żary i Neuhausen Spree zapraszają…”

Autorów najlepszych fotografii, zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony, przedstawicieli naszej partnerskiej gminy Neuhausen Spree,  oraz Euroregionu "Sprewa - Nysa – Bóbr" gościł Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary na podsumowaniu projektu „Gmina Żary i Neuhausen Spree zapraszają…”. Uroczystość odbyła się we wtorek, 7. grudnia w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu.
 
Celem projektu jest przede wszystkim promocja obszaru przygranicznego Polska – Brandenburgia, jego walorów turystycznych i przyrodniczych oraz wzmocnienie współpracy Gminy Żary i Neuhausen – Spree. 
Nasze zaproszenie na uroczyste podsumowanie projektu przyjęli oprócz autorów zdjęć z polskiej i niemieckiej strony, także przedstawiciele delegacji Gminy Neuhausen Spree na czele z Wiceburmistrzem Karstenem Magistrem, Czesław Fiedorowicz- Prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.
W ramach zaplanowanych działań dwie gminy partnerskie: Gmina Żary oraz Neuhausen Spree zorganizowały na swoim terenie konkurs fotograficzny.
Przez wiele miesięcy Polacy i Niemcy borykali się z pandemią i lockdownem. Trudne warunki nie uśpiły jednak ciekawości i kreatywności  pasjonatów fotografii. Mieszkańcy pogranicza mogli przesyłać zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca, krajobraz, zabytek czy nowo wybudowaną inwestycję. Po prostu sami decydowali co jest warte pokazania na terenie ich Gminy. To dzięki nim nasz  konkurs w okazał się sukcesem.
Otrzymaliśmy łącznie 135 zdjęć zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony. Wybór tych najlepszych nie był łatwy, o czym świadczą, chociażby  przyznane wyróżnienia. Oglądając zdjęcia, jury zawsze szuka zaskoczeń, nowego spojrzenia, ciekawych tematów, ale przede wszystkim wrażliwości autorów i ich umiejętności opowiadania historii. I ten konkurs dostarczył nam takich właśnie emocji.
 
- Cieszę się, że tak wiele osób wzięło udział w konkursie - podkreślał Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Wspaniale jest zobaczyć swój region, jego codzienność,  przyrodę pokazane z tak wielu często zaskakujących perspektyw. Nagrodzone zdjęcia, złapane w kadrach  będą towarzyszyć zarówno polskim, jak i niemieckim autorom przez cały rok, ponieważ uświetnią przygotowany w ramach projektu polsko- niemiecki kalendarz na Nowy 2022 Rok.
Nagrodzone prace można było oglądać na przygotowanej na uroczystość wystawie. W ramach materiałów promocyjnych opracowano również folder  oraz nagrano film promujący walory obu Gmin.
A oto nagrodzeni:
I miejsce- Justyna Muła- Gmina Żary,
I miejsce Fabian Pohle- Gmina Neuhausen/Spree
II miejsce- Beata Strzelczak- Gmina Żary,
II miejsce- Sara Sadraoui- Gmina Żary
III miejsce- Katarzyna Baryła- Gmina Żary
III miejsce – Lutz Kurchies- Gmina Neuhausen/Spree
Wyróżnienia:
Heike Jahn- Gmina Neuhausen/Spree
Maja Łukian- Gmina Żary
Paula Hirthe- Gmina Neuhausen/Spree
 
Podczas spotkania laureaci otrzymali bony podarunkowe, a wszyscy autorzy upominki. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Za współpracę, wszelką pomoc przy realizacji tego projektu dziękujemy naszej gminie partnerskiej. 
 
Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa – Nysa – Bóbr” Programu INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

44Galeria zdjęć: 111 projekt neuhausen

Święty Mikołaj zawitał do szkół w Gminie Żary

Dokładnie 1103 paczki. Dokładnie tyle podarków trafiło dziś, 6 grudnia do dzieci w szkołach i przedszkolach Gminy Żary. Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, dotrzymał złożonej rok temu obietnicy dzieciakom, sprowadził dziś Świętego Mikołaja.
Obaj od samego rana odwiedzali gminne szkoły z workami pełnymi prezentów. Orszak Świętego już o 8.00 zajechał pod Szkołę Podstawową w Bieniowie. Przed wejściem zdążyli go już wypatrzyć uczniowie  Małgorzatą Markowską, dyrektorką placówki. Mikołaj wręczył prezenty i ruszył do  kolejnych miejscowości. W Zespole Szkół w Grabiku było podobnie, dzieci z Danutą Semenków czekały na Świętego w drzwiach szkoły.
- Zależało mi,  aby  Mikołaj co roku odwiedzał wszystkie dzieci w gminie. I jak widać  już stało się tradycją. A gdy patrzę  na uśmiechnięte buzie najmłodszych, radość jest tym większa- podkreśla włodarz gminy.
Paczki otrzymały dzieci wszystkich siedmiu szkół  na terenie gminy Żary. Mikołaj nie zapomniał również o przedszkolach w Grabiku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

111Galeria zdjęć: Mikołaj małe

Nasi ochotnicy w czołówce krwiodawców lubuskiego

Jednostka OSP z Lubanic trzecią, a Mirostowice Dolne - czwartą w klasyfikacji najaktywniejszych jednostek OSP w  XV edycji Ogólnopolskiego Programu Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie Polskiego Czerwonego Krzyża Ognisty Ratownik Gorąca Krew – 2021 r.
Finał wojewódzkiej akcji odbył się w sobotę, 4 grudnia w świetlicy wiejskiej w Lubanicach.
W tegorocznej edycji programu uczestniczyło 11 jednostek OSP i PSP z terenu województwa lubuskiego ( Kożuchów, Przewóz, Mirostowice Dolne, Stary Kisielin, Otyń, Lubanice oraz Kolsko), które przeprowadziły łącznie 21 akcji zbiorowego i indywidualnego oddawania krwi. Ogółem pobrano 426,530 litrów krwi. Najwięcej krwi, bo 95,240 litrów pobrano w Starym Kisielinie, w Przewozie- 67,500 litrów, w Sulechowie – 53,550 litrów i w Kożuchowie- 54,000 litrów.
Jednostki oceniane były w trzech kategoriach: Najaktywniejsza Komenda Powiatowa PSP, Najaktywniejsza Jednostka OSP oraz Najaktywniejszy Strażak w województwie lubuskim. W składzie komisji znaleźli się: Jan Kowalczyk, Krzysztof Piwowarczyk, i Bogusława Fediuk-Pelińska.
Jednostki Gminy Żary uplasowały się na wysokim, trzecim (OSP Lubanice) i na czwartym miejscu (Mirostowice Dolne) w kategorii najaktywniejszych jednostek w akcji krwiodawstwa. Pierwsze miejsce przypadło OSP  w Starym Kisielinie, drugie jednostce w Przewozie.
- Gratuluję wszystkim nagrodzonym, w tegorocznej edycji- mówił Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary- Cieszę się że jednostki z naszej gminy, kolejny raz są w czołówce tej  szczytnej akcji. Że mimo, obowiązków, trudnej sytuacji pandemicznej zawsze gotowi są nieść pomoc potrzebującym, dzieląc się najpiękniejszym i bezcennym darem.
Najaktywniejszą komendą okazała się KM PSP w Zielonej Górze- JRG Sulechów, drugie miejsce w tej kategorii wywalczyła KW PSP w Gorzowie Wlkp.
Najaktywniejszymi strażakami lubuskiego zostali: Andrzej Wąsik z OSP Stary Kisielin - Zielona Góra oraz Jerzy Hryniewicz z Wojskowej Straży Pożarnej w Potoku.
 
Najbardziej zasłużonym honorowym dawcom krwi w województwie wręczono medale, honorowe odznaki PCK, oraz medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Wśród gości znaleźli się: Edward Fedko, prezes ZW ZOSP RP woj. lubuskiego, Jacek Fortuna- prezes Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze, przedstawiciele wyróżnionych w akcji i popularyzatorów Ruchu HDK Polskiego Czerwonego Krzyża z KP PSP Krosna Odrzańskiego, KP PSP z Nowej Soli,  KW PSP Z Gorzowa Wlkp., JRG PSP Sulechowa, OSP Mirostowice Dolne, OSP Kożuchów, OSP Lubanice, OSP Otyń, OSP Kolsko.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

103Galeria zdjęć: ognisty małe

Znamy zwycięzców Gminnego Konkursu na Film z Piosenką Patriotyczną

Najwyższe noty jury  otrzymała produkcja klasy VII B ze Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych. Tu decyzja oceniających  była jednogłośna.  Drugie miejsce przypadło klasie VII ze Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie, trzecie zaś połączonej ekipie klasy VI i VII z Lubanic.
 
W konkursie do walki o najwyższe trofea stanęło 13 filmów z siedmiu szkół podstawowych Gminy Żary.
- Cieszę się, że niemal wszystkie szkoły zaangażowały się w projekt, bo też było o co walczyć- mówi- Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.-  Zwycięzcy otrzymają talon o wartości 800 zł, zdobywcom drugiej lokaty przypadnie bon o wartości 600 zł, zaś za trzecie miejsce- 400 zł. Ale były też wyróżnienia, każde po 200 zł.Te przyznano klasie IV z Bieniowa, klasie IV z Sieniawy Żarskiej, oraz klasie IV z Olbrachtowa. Serdecznie gratuluję wszystkim szkołom!
Klasy miały za zadanie nagrać i zmontować film promujący treści patriotyczne. Komisja brała pod uwagę kreatywność uczniów, rozwijanie pasji wokalnych, recytatorskich  i aktorskich. Głównym celem była jednak integracja uczniów po długim czasie lockdownu, ale i praca z mikrofonem i kamerą.  Liczył się pomysł na prezentację klasy, dobór repertuaru, udział wychowawcy, scenografia stroje i wykonanie utworów.
Filmy były różne, od klasycznych produkcji po dość nowatorskie ujęcie tematu. Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i już przymierzamy się do ogłoszenia kolejnych konkursów.
W składzie jury zasiadali: Edyta Ciecierska- sekretarz UG  Żary, Lucyna Makowska z promocji UG Żary i Katharina Sokalska z Centrum Usług Wspólnych.
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 25
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej