Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Nagrodzeni w Gminnym konkursie recytatorskim

Dziś w Urzędzie Gminy Żary Pan Leszek Mrożek  - Wójt Gminy wręczył nagrody wyróżnionym uczniom i laureatom naszych szkół, którzy brali udział w Gminnym konkursie recytatorskim i pogratulował wszystkim zdobytych tytułów oraz  talentu, życząc przy tej okazji dalszego rozwijania pasji, wytrwałości i pielęgnowania wrażliwości. Przy tej radosnej okazji  nie zabrakło również  słodkiego poczęstunku dla dzieci.
Dnia 4 i 5 marca 2025r. swoje talenty recytatorskie zaprezentowało 59 dzieci ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Żary.
Takie konkursy kształtują wrażliwość, odwagę oraz odkrywają talenty.
W tegorocznej edycji konkursu jury przyznało 10 tytułów laureatów i 11 wyróżnień.
Komisja w składzie Ewa Kusion oraz Anita Osek,  biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, sposób interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące miejsca:
Kategoria klas I-III
Laureaci:
  1. Maja Stefańczyk– SP Lubanice
  2. Roman Hybiński – SP Olbrachtów
  3. Julia Piaseczna – ZS Grabik
Wyróżnienia:
  1. Nadia Kudlińska-Chabiniak – ZS Grabik
  2. Emila Kasperska – ZS Grabik
  3. Zuzanna Łazar – ZS Grabik
Kategoria IV-VI
Laureaci:
  1. Szymon Wojwod – ZS Grabik
  2. Hanna Femlak – ZS Grabik
  3. Lena Ogrodzińska – SP Olbrachtów
Wyróżnienia:
  1. Klaudia Pilarska – SP Olbrachtów
  2. Sofi Lewkowicz – SP Bieniów
  3. Julia Wietrzyk -   SP Mirostowice Dolne
  4. Kacper Smużniak – ZS Grabik
 
Kategoria VII-VIII
Laureaci:
  1. Sebastian Drzymała -ZS Grabik
  2. Wojciech Patrzylas – ZS Grabik
  3. Mateusz Fiedziuk – SP Olbrachtów
  4. Alan Jasiński – SP Olbrachtów
Wyróżnienia:
  1. Filip Markowski – ZS Grabik
  2. Marcel Hebda -ZS Grabik
  3. Wiktoria Przybył – SP Olbrachtów
  4. Dawid Surwiło – SP Mirostowice Dolne
Finaliści będą reprezentować naszą Gminę 21 marca 2025r. w Eliminacjach Powiatowych Konkursu.
Trzymamy za nich kciuki!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

37Galeria zdjęć: Nagrodzeni w Konkursie recytatorskim

11 marca - Dzień Sołtysa w Gminie Żary

To okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku tym wszystkim osobom, które na co dzień dbają o swoje sołectwa. Gminny Dzień Sołtysa obchodzony był w świetlicy wiejskiej w Mirostowicach Dolnych.
Wczorajsze święto było okazją do podziękowania za codzienną pracę i inicjatywy jakie podejmują sołtysi na rzecz rozwoju swoich miejscowości. Dziękuję za Waszą pracę, za Wasz trud i zaangażowanie, za wszystkie inicjatywy, które podejmujecie w swoich miejscowościach, pomimo różnych trudności.  Czasem ta praca na rzecz społeczności jest trudna i wymaga poświęcenia.  Wszystkim sołtysom życzę dużo zdrowia bo to najważniejsze a poza tym spokoju, radości, wytrwałości i satysfakcji z pełnionej funkcji - mówił Wójt Gminy Żary - Leszek Mrożek.
Sołtysi to liderzy  lokalnych społeczności wiejskich. Są łącznikami pomiędzy mieszkańcami, a władzami gminy. To oni są najbliżej mieszkańców, znają problemy i potrzeby swoich wsi, razem z radami sołeckimi angażują się w ich rozwój.
Gmina Żary liczy 24 sołectwa. Na 24 włodarzy wsi funkcję sołtysa sprawuje 12 pań i 12 panów
Gmina Żary liczy 24 sołectwa. A oto gospodarze poszczególnych wsi: Janina Thomas -Bieniów, Krzysztof Ostrowski - Biedrzychowice Dolne, Janina Wasilewska -Bogumiłów/Janików, Beata Rak – Drozdów/Rusocice, Mateusz Moraczewski - Drożków, Artur Karpiński - Grabik, Elwira Wentlant - Kadłubia, Przemysław Tomaszewski - Lubanice,  Genowefa Jurec - Lubomyśl, Krzysztof Jurkiewicz - Łaz, Barbara Głowacka-Sandała - Łukawy, Anna Kałwa - Mirostowice Dolne, Andrzej Walczak - Mirostowice Górne, Agnieszka Sadowy-Waszak - Miłowice, Monika Ganczar - Marszów, Jan Gajda - Olbrachtów, Edyta Bartkiewicz - Olszyniec, Mariusz Rożkowski - Rościce, Leszek Kasprów- Siodło, Artur Dankowski -Stawnik, Krzysztof Stefanowicz- Sieniawa Żarska, Stanisław Perczyński - Surowa, Angelika Janiak -Włostów/Dąbrowiec i Małgorzata Tymińska - Złotnik. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Dzień Sołtysa w Gminie Żary

Kolejna jednostka OSP z Gminy Żary w KSRG

Ochotnicza Straż Pożarna w Mirostowicach Dolnych w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, poprawi bezpieczeństwo nie tylko na terenie gminy Żary, ale całego powiatu żarskiego.
Uroczyste wręczenie aktu włączenia jednostki odbyło się 9 lutego 2025r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirostowicach Dolnych.  Poprzedzone zostało trójstronnym porozumieniem zawartym pomiędzy: Jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirostowicach Dolnych, Gminą Żary oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej
Na ręce Prezesa OSP druhny Małgorzaty Witki zostały złożone gratulacje oraz wręczone okolicznościowe pamiątki. W spotkaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni strażacy z OSP w Mirostowicach Dolnych, Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary, Paweł Hryniewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, Henryk Sienkiewicz Komendant Gminny OSP, radna Barbara Łozińska oraz Anna Kałwa sołtys z Mirostowic Dolnych. 
   
Włączenie w struktury KSRG to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ale też nowe obowiązki i wyzwania dla jednostki OSP. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
 
Ochotnikom mirostowickiej jednostki gratulujemy i życzymy wytrwałości, dużo zdrowia, sił i zapału do tej trudnej, społecznej pracy na rzecz społeczności.  
 

Grają bo lubią, a wszystko dla WOŚP

Tradycyjnie już 26.01.2025r. w Olbrachtowie odbył się Turniej Tenisa Stołowego na rzecz 33 Finału WOŚP ,, Gramy bo lubimy". W trzech kategoriach do walki o zwycięstwo w przystąpiło 25 zawodników z Zielonej Góry, Zgorzelca, Jasionowa, Nowogrodu Bobrzańskiego, Grabika, Mirostowic Dolnych Mirostowic Górnych, Żar i Olbrachtowa.
 Najliczniejszą grupę stanowili  zrzeszeni I grający w A klasie i V lidze- 14 osób.  Zmagania rozpoczęły się o godz. 10.00 a zakończyły o 15.00. W sumie rozegrano 70  meczów.
 Wyniki wyglądają następująco:
W kategorii: Amator :pierwsze miejsce zajęła Barbara Starczewska ze Zgorzelca, drugie -Krystian Hawełka z Olbrachtowa, trzeci był Kordian Kręża z Żar, a czwarty Ryszard Mielczarek z Mirostowic Dolnych.
W kategorii: Zrzeszeni I / A klasa i V liga/:zwyciężył Krzysztof Gierczak z Żar, drugą lokatę zajął Emanuel Babiak z Nowogrodu Bobrzańskiego, trzecie miejsce wywalczył Marcin Bigus z Jasinowa, a czwarty był Łukasz Hawełka z Olbrachtowa.
W kategorii: Zrzeszeni II / IV liga i wyżej zwycięstwo należało do Krzysztofa Korkusia z Żar, drugie miejsce wywalczyła Ewa Polanowska z Mirostowic Dolnych, trzecie- Zbigniew Dziduszko z Żar, czwarte miejsce zajął Mariusz Strojny z Olbrachtowa.
 Najstarszym zawodnikiem był tradycyjnie już 88-letni Ryszard  Mielczarek a najmłodszym 13-letni Kordian Krężel.  
 Do puszki zebrano 945.00 zł .Najlepsi otrzymali statuetki i nagrody ufundowane przez Gminę Żary i LKS Błękitni Olbrachtów. Organizatorem i sędzią głównym był Dariusz Hawełka. Do zobaczenia za rok!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: 25 WOSP OLBRACHTOW

Życzenia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

W Dniu Waszego święta z wyrazami wdzięczności...

Sieniawa rozbrzmiewała kolędami

XIII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek odbył się 15 stycznia 2025 br. Jego gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej.Fundatorem nagród był Wójt Gminy Żary. 
W tym roku uczniowie oceniani byli w czterech kategoriach: I – przedszkole, II – klasy 1-4, III – klasy 5-8, IV – zespół reprezentujący szkołę. Komisja sędziowska, którą w tym roku tworzyli: Pani Sylwia Sługocka, Pan Maksymilian Staniszewski oraz ksiądz Ziemowit Katulski, nie miała łatwego zadania, bowiem poziom był bardzo wysoki. Po burzliwych obradach udało się jednak wyłonić zwycięzców!
Nagrody otrzymali:
Kategoria I: Nina Szakoła (SP Grabik),
Kategoria II: Barbara Czaplicka (SP Sieniawa Żarska),
Kategoria III: Konrad Myśliński (SP Mirostowice Dolne),
Kategoria IV: Zespół reprezentujący Szkołę Podstawową w Grabiku (Wiktoria Łach, Maria Szymczak, Martyna Falkowska, Hanna Piaseczna).
 
Komisja postanowiła również przyznać wyróżnienia, które otrzymały:
Kategoria I: Weronika Czyżycka (SP Olbrachtów),
Kategoria II: Maja Moraczewska (SP Grabik), Maja Klusek (SP Złotnik), Weronika Jakubowska (SP Lubanice),
Kategoria III: Zahra Barkhoune (SP Sieniawa Żarska), Maria Wawryk (SP Złotnik), Zuzanna Gosławska (SP Olbrachtów), Sofi Lewkowicz (SP Bieniów).
Tegoroczne GRAND PRIX trafił do zespołu „Oremus” ze Szkoły Podstawowej w Złotniku, reprezentowanego przez: Zuzannę Wróblewicz, Oliwię Rewaj, Amelie Staszkovian, Milenę Staszkovian oraz Dominika Rewaj.
Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy. Byliście wspaniali! Do zobaczenia za rok.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: 25 KOLEDY SIENIAWA

Gmina Żary ma budżet na 2025 rok. Jakie szykują się inwestycje?

19 grudnia br. podczas czwartkowej sesji Rady Gminy Żary, 19 grudnia br. radni przyjęli jednogłośnie budżet na 2025 rok. Za uchwałą zagłosowało 15 radnych, zatwierdzając ambitny plan inwestycyjny.
Jego celem jest  równomierny rozwój całej gminy, a wielotygodniowa współpraca Pani Skarbnik Barbary Karpowicz z pracownikami urzędu, radnymi, sołtysami oraz jednostkami podległymi gminie nad konstrukcją budżetu uwzględnia potrzeby wszystkich naszych miejscowości- mówił Leszek Mrożek Wójt Gminy Żary.- W przyszłym roku na inwestycje zaplanowaliśmy ponad 28 mln zł. Za co bardzo serdecznie dziękuję. 
Podziękowania na ręce Skarbnik w imieniu radnych złożyła także Elwira Wentlant Przewodnicząca Rady Gminy.
 
Uchwała budżetowa Gminy Żary na 2025 rok zakłada następujące wielkości.Dochody budżetu Gminy wyniosą 86 mln 914 tys. 398 zł, wydatki - 95 mln 954 tys. 398 zł. Zakładany deficyt budżetu w wysokości 9 mln 040.000 zł zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych bez konieczności zaciągania zobowiązań zwrotnych.
 
Na inwestycje Gmina Żary planuje wydać w przyszłym roku 28 mln 228 tys. zł, z czego  45% tej kwoty stanowią inwestycje drogowe dotyczące budowy i modernizacji dróg gminnych oraz budowy nowych odcinków oświetlenia drogowego. Dużą wagę samorząd kładzie na bezpieczeństwo mieszkańców inwestując blisko 3 mln zł w budowę nowej remizy dla strażaków ochotników w Złotniku. Jednocześnie za blisko 1,3 mln zostanie zmodernizowany Orlik w Mirostowicach Dolnych.
Na planowane zadania inwestycyjne Gmina pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, oraz środki w ramach programów realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jak również środki z programu Cyberbezpieczny Samorząd.
Największą pulę środków  bo ponad 30 mln zł zabezpieczono na funkcjonowanie placówek oświatowych, szkół i przedszkoli z terenu Gminy.
 
W budżecie zaplanowano również  środki na kontynuację działań ekologicznych, takich jak: wymiany źródeł ciepła, wymiany przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwania azbestu oraz środki na program „Gmina Żary łapie deszcz”. 
 
Pomysły i przedsięwzięcia Mieszkańców znajdują również odzwierciedlenie w środkach które zostały wyodrębnione jako Fundusz Sołecki. Na ten cel Gmina zarezerwowała blisko 900 tys. zł.
 
Jednocześnie wsparcie w postaci dotacji otrzymają również stowarzyszenia, kluby sportowe, organizacje pożytku publicznego. Budżet z przeznaczeniem na ich działalność został zwiększony w stosunku do lat ubiegłych i opiewa na ponad 500 tys. zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: SESJA GALER

Paweł Graf, Kierownik GOPS w Żarach z tytułem Społecznika Roku 2024

We wtorek, 19.listopada br.  w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. podczas uroczystej Gali Konkursowej nasz laureat odebrał statuetkę oraz dyplom Społecznika Roku 2024. Serdecznie gratulujemy!
Gala odbywała się w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego. Organizatorem i gospodarzem uroczystości był Marek Cebula, Wojewoda Lubuski, a Konkurs patronatem honorowym objęła dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.W tegorocznej edycji konkursu „Społecznik Roku” przyznano nagrody w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej.
 Paweł Graf, Kierownik GOPS w Żarach, jako jeden z dwóch laureatów w kategorii indywidualnej  został doceniony za działania na rzecz środowiska lokalnego, w szczególności za wsparcie udzielane seniorom w Gminie Żary.
Przyjmując tytuł dziękował za ogromne wsparcie swoich działań Leszkowi Mrożkowi, Wójtowi Gminy Żary oraz Pracownikom GOPS w Żarach.
- Robimy to z potrzeby serca, a nasza wspólna praca jest odpowiedzią na potrzeby drugiego człowieka- podkreślał.- Pokazuje, że kto inwestuje w politykę społeczną, ten wygrywa najważniejszą rzecz na świecie. Bo to człowiek jest najważniejszym czynnikiem społecznym. Jestem niezwykle dumny, ponieważ nagroda jest też docenieniem mojej 20-letniej pracy w systemie pomocy społecznej.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: 2 SPOLECZNIK

Święto Niepodległości

Życzenia z okazji Święta Niepodległości

Bezpłatne szkolenia dla pracowników przedsiębiorstw i instytucji

Szanowni Państwo,
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT wraz z Partnerami realizuje Program szkoleniowy skierowany do pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz instytucji. Głównym celem projektu jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy.
 
Szkolenia poprowadzą specjaliści i praktycy z: Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Dozoru Technicznego, Wyższego Urzędu Górniczego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
 
Program Bezpieczna Praca i Środowisko 2024 realizowany zostanie poprzez internetowy system do zdalnej komunikacji.
Firmy oraz instytucje nie ponoszą żadnych kosztów związanych ze zgłoszeniem swoich pracowników.
 
Informacje znajdziecie Państwo również na: www.bezpieczna-praca.pl  oraz www.facebook.com/bezpiecznapracaisrodowisko

Załączniki

1 2 3 4 5 6 ... 39
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
 
 
Adres skrzynki e-Doręczeń Urzędu Gminy Żary:
AE:PL-15505-21288-TVASW-28
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej