Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Szkoła w Bieniowie i jej uczniowie najlepsi w ogólnopolskim konkursie „Ferie z ekonomią”

Uczennice Szkoły Podstawowej w Bieniowie w czołówce laureatów IV edycji ogólnopolskiego projektu: Ferie z ekonomią”, szkoła zaś zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Brawo WY!
Na 145 uczestników z całej Polski Agata Motyl okazała się najlepsza z grona 20 finalistów. Zdobyła 92 proc poprawnych odpowiedzi w konkursie wiedzy ekonomiczno-finansowej, tuż za nią uplasowały się Dorota Dziewińska i Oliwia Fraszewska (obie po 84% poprawnych odpowiedzi).
 Laureatami zostało 20 uczniów, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów. W przypadku tej samej liczby punktów o kolejności miejsc decydował czas wypełnienia testu (często od zwycięstwa dzieliły sekundy). 
Nagrodą w konkursie indywidualnym są tablety.
W kategorii drużynowej tytuł laureata został przyznany szkole, w której trzech uczniów zdobyło największą liczbę punktów, przy czym każdy z nich musiał uzyskać nie mniej niż 70% możliwych do zdobycia punktów. W tej kategorii przyznano nagrody dla 3 szkół.
Szkoła Podstawowa w Bieniowie zajęła I miejsce, z wynikiem 65 pkt.
W konkursie drużynowym nagrodą są środki pieniężne w wysokości 1.500,00 zł brutto z przeznaczeniem na zakup niezbędnego wyposażenia edukacyjnego, w szczególności służącego edukacji ekonomicznej.
Opiekunem uczennic była  Katarzyna Kopernicka.

Wystartowaliśmy w regatach na Święcie Wody w Neuhausen Spree

W sobotę, 11 czerwca delegacja Gminy Żary uczestniczyła w dużych regatach łodzi w ramach projektu pn. „Święto Wody” organizowanych przez naszą partnerską gminę  Neuhausen/Spree.
Nasza drużyna była jedną z 28 ekip i jedną z dwóch z Polski, które w ramach współpracy zagranicznej zgłosiły się do udziału w wyścigach łodzi na zbiorniku wodnym w Sprembergu w Brandenburgii. Regaty reaktywowano po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią. I może stąd tak duża frekwencja wśród uczestników.
Zawodnicy startowali czterech wyścigach w 18-osobowych osadach, w których nad bezpieczeństwem czuwał sternik i bębniarz (w naszym przypadku będniara) nadający tempo. Ekipa Gminy Żary, w 80 proc. w damskim składzie, startowała w czterech wyścigach. Za każdym razem dając z siebie wszystko. Oprócz sportowej rywalizacji, wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji był też czas na wymianę doświadczeń i rozmowy z przedstawicielami naszej partnerskiej gminy Neuhausen/Spree.
Dodatkową atrakcją było smocze przeciąganie liny na łodzi oraz wyścig w wannach.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Nowe latko w Bieniowie

Wielobarwny korowód zespołów ludowych rozpoczął w niedzielę, 5 czerwca „Nowe latko” czyli międzypokoleniowe spotkanie z seniorami w Bieniowie. Wydarzenie odbyło się w Zielone Świątki, tuż po mszy w miejscowym kościele.
Korowód przemaszerował ulicami Bieniowa na plac rekreacyjno- sportowy, gdzie  odbywał się festyn. Inscenizację zwyczaju w pierwszy dzień Zielonych Świątek zaprezentował  Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Wśród wielu atrakcji na scenie wystąpiły oprócz uczniów Szkoły Podstawowej w Bieniowie, także lokalne zespoły śpiewacze z powiatu  żarskiego i zielonogórskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się warsztaty plecenia wianków. Uwieńczeniem spotkania była wspólna biesiada z ogniskiem i grillem. Na gości rozgrzanych czerwcowym słońcem czekały pyszne lody, można było też nabyć wyroby rękodzielników.
 
Organizatorami wydarzenia byli: Stanisław Tomczyszyn – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Leszek Mrożek – Wójt Gminy Żary, Izabela Kumor -Pilarczyk- Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, oraz Krzysztof Pilarczyk- Prezes Fundacji Centrum Rozwoju Społeczno-Edukacyjno-Gospodarczego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

42Galeria zdjęć: Nowe latko w Bieniowie

Młodzicy walczyli o Puchar Wójta Gminy Żary

W miniony piątek, 3 czerwca na Orliku w Mirostowicach Dolnych królowała piłka nożna. Rozegrano tam Turniej  Młodzików o Puchar Wójta Gminy Żary.
W zawodach wzięły udział cztery zespoły chłopców z roczników 2009 -2010, a mecze rozegrano w systemie "każdy z każdym".
Rywalizujące drużyny dostarczyły kibicom mnóstwo sportowych emocji, a zaangażowanie zawodników na boisku pokazało ich wielką pasję do piłki.
Klasyfikacja końcowa wygląda następująco:
I miejsce- Czarni Zagań 1957
II miejsce - Kisielin
III miejsce - Mirostowiczanka
IV miejsce - Zamet Przemków

Najlepszym Zawodnikiem został Bartek Wnęk z Żagania a  tytuł Najlepszego Bramkarza przypadł Oliwierowi Lisikowi z Przemkowa.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, poczęstunek i  sprzęt sportowy ufundowane przez Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary.
Zawodnikom gratulujemy zapału, sportowej walki i życzymy dalszych sukcesów i aby miłość do piłki nigdy w nich nie osłabła.
Organizatorzy turnieju: Radomir Roztocki oraz Jarosław Rusak dziękują za wsparcie Gminy Żary w ale i rodzicom młodzików za pomoc w organizacji turnieju i pyszne ciasta.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Turniej Młodzików 22

List intencyjny ws. Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa

Gmina Żary jest jedną  z sześciu gmin, których włodarze  w piątek, 3 czerwca w Urzędzie Miasta Żary podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych ukształtowanych przez unikatową rzeźbę polodowcową, pozostałości po historycznym wydobyciu węgla brunatnego, a także przez bogatą kulturę łużycką.
List podpisany został także przez gospodarzy Miasta Żary oraz gmin: Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Trzebiel.  Wolą sygnatariuszy jest dążenie do rozszerzenia Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa  o tereny moreny polodowcowej leżące na wschód od dotychczasowych  granic parku. Spotkanie rozpoczęła prezentacją na temat potencjału środowiska przyrodniczo - kulturowego na wschód od Geoparku Łuk Mużakowa wraz z Wzniesieniami Żarskimi i Zielonym Lasem w związku z realizowanym projektem pt.: ,,Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa szansą na rozwój regionu" zakończona wspólna dyskusją.  
W spotkaniu uczestniczyli również nadleśniczy  Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Wymiarki oraz przedstawiciel Dyrekcji Parków Krajobrazowych.

Dzień Dziecka w Gminie Żary

Słodka środa. Tak będą wspominać dzisiejszy dzień dzieci ze wszystkich szkół w Gminie Żary. Bo każdy wie, że bez słodyczy Dzień Dziecka się nie liczy.
 

Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary odwiedził  wszystkie szkoły i placówki przedszkolne. Dzieciakom przekazał w dniu ich święta serdeczne życzenia zdrowia, radości, szczęścia i spełnienia wszelkich dziecięcych marzeń. Tradycyjnie już przywiózł nie tylko prezenty, ale i słodkie niespodzianki, którymi obdarował wszystkie przedszkolaki i uczniów placówek z terenu gminy Żary. W tym dniu udało się uszczęśliwić ponad 1156 dzieci, bo taka jest łączna ilość dzieci w siedmiu szkołach Gminy Żary.
Zapraszamy do fotorelacji z Dnia Dziecka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

200Galeria zdjęć: Dzień Dziecka 22

Nasze małe talenty na scenie

Za nami XV Przegląd Małych Talentów. 18 maja na scenie świetlicy wiejskiej w Łazie o tytuł laureata walczyło 17 uczestników  terenu gminy Żary.
Maluchy zaprezentowały swoje zdolności w dwóch kategoriach: piosenka oraz recytacja.
W przedszkolach uczą się tańców wierszy i piosenek, ale występ na scenie przy dużej widowni to zupełnie co innego. A nasze dzieci doskonale poradziły sobie z tremą i lękiem przed publicznymi występami.
Jury przewodniczyła Elwira Wentlant. Wiele atrakcji dostarczył uczestnikom klaun Bodzio, pomógł dzieciom zwalczyć  stres. Prócz rywalizacji świetna zabawa. Uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy!
A oto wyniki.
W kategorii piosenka tytuł „Mały Talent 2022” otrzymała Maja Wróblewicz  z oddziału przedszkolnego w Złotniku, natomiast w kategorii recytacja laureatem została Julia Stromidło  z oddziału przedszkolnego w Olbrachtowie.
Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Nadia Kudlińska-Chabiniak w kategorii recytacja z Gminnego Przedszkola w Grabiku oraz Maja Klusek, która reprezentowała Gminną Bibliotekę Publiczną – filia Złotniku natomiast w kategorii piosenka wyróżnienie otrzymała Hanna Daszko z oddziału przedszkolnego w Bieniowie.  
Wszystkie dzieci za swój wspaniały występ dostały nagrody za udział w przeglądzie.
Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary podziękował wszystkim za odwagę i chęć uczestnictwa następnie udekorował laureatów szarfami i wręczył nagrody.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy wielu osiągnieć i dalszego rozwoju talentu.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

57Galeria zdjęć: Mały talent 22

Gospodynie i zespół śpiewaczy ze Złotnika świętowały jubileusze działalności

Podwójny Jubileusz Zespołu Chabry i Koła Gospodyń Wiejskich w Złotniku uświetniła niespodziewana wizyta Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej oraz posła Jacka Kurzępy.
Gospodynie ze Złotnika świętowały w minioną sobotę 65. rocznicę działalności KGW, zespół Chabry zaś 20-lecie istnienia.
Wśród kwiatów, życzeń, prezentów i dyplomów pojawiły się dwa symboliczne czeki. Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary przekazał również paniom z KGW i członkom zespołu po 1000 zł do wykorzystania na cele statutowe.
Uroczystość w świetlicy wiejskiej w Złotniku rozpoczęły podsumowaniem lat działalności Elżbieta Stec- kierowniczka „Chabrów” i Helena Sadowa- przewodnicząca KGW. Po krótkim koncercie zespołu, po którym niejednemu z gości ze wzruszenia zakręciła się łza w oku. Panie podziękowały za wsparcie, na jakie zawsze moga liczyć ze strony władz gminy, ale i nieocenioną pomoc Anny Kochanowskiej, kierownika Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych gminy Żary.
Przemiłym akcentem  dla wszystkich była dla wszystkich niespodziewana wizyta na uroczystości Wicemarszałek Sejmu – Małgorzaty Gosiewskiej, i posła Jacka Kurzępy którzy przy okazji wizyty w Olbrachtowie w gminie Żary, na zaproszenie wójta Leszka Mrożka pojechali także do Złotnika.
- Zawsze gdy pomyślę o chabrach, będę miała  w pamięci spotkanie z Wami. Bije od was taka radość z tego co robicie. To piękne i godne podziwu - podkreślała ze sceny dziękując jednocześnie za ciepłe i serdeczne przyjęcie- zaznaczyła M. Gosiewska.
Wizyta choć krótka, to pewnie długo zostanie w pamięci Złotniczan. 
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć reprezentacji zespołów oraz kół z terenu gminy Żary. Do przewodniczącej KGW i szefowej zespołu ustawiła się długa kolejka z życzeniami.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

40Galeria zdjęć: Złotnik 65 lat

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z wizytą w gminie Żary

W świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska spotkała się z samorządowcami powiatu żarskiego i żagańskiego. Po tym przyszedł czas na prezentacje lokalnych zespołów śpiewaczych. Gospodarzem uroczystości był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
Zanim przed gośćmi zaprezentowały się zespoły Mała Tęcza z Olbrachtowa, Złoty Kłos z Marszowa i Polne Kwiaty z Wymiarek, samorządowcy rozmawiali o kultywowaniu ludowych tradycji m.in. poprzez działalność zespołów śpiewaczych. Występ naszych grup ludowych jest elementem projektu „Stare, nowe Kresy" na Ziemi Lubuskiej
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, znana z działań na rzecz środowisk kresowych podkreślała  umiłowanie do pielęgnowania kultury naszych przodków. Nie ukrywała zachwytu występem Małej Tęczy. -  To najpiękniejsza tęcza, jaką kiedykolwiek widziałam – zaznaczyła. I przywołała swoją wizytę w Gruzji, gdzie tamtejsze śpiewem „opowiadały swoje tradycje”- Marzyłam wówczas, by i u nas było podobnie. I jest. Tu w Olbrachtowie. To wspaniałe gdy dzieci uczą się ludowego śpiewu i tańca, ubrane w te przepiękne stroje. To jest nasze, rodzime.
Inicjatorami wizyty Wicemarszałek Sejmu w gminie Żary byli poseł Jacek Kurzępa oraz radny miasta Żary Tadeusz Płóciennik. Gospodarzem uroczystości był Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
- Cieszę się żemogliśmy gościć tak znakomitych gości, ale i pochwalić się  dokonaniom naszych zespołów i tym jak pięknie potraficie zaszczepić w najmłodszych rolę i piękno tradycji.- podsumował wójt Leszek Mrożek.
Miłym akcentem wizyty było zaproszenie zespołów: "Mała Tęcza" i "Złoty Kłos" na zwiedzanie Sejmu.
 
Zaproszenie do gminy Żary przyjęli także: Wicewojewoda Wojciech Perczak i Radna Sejmiku Lubuskiego Małgorzata Gośniowska – Kola, starosta żarski Józef Radzion, radny powiatu żarskiego  Tomasz Czajkowski.  W spotkaniu uczestniczył również Mariusz Strojny- Wójt Przewozu. Powiat żagański reprezentował radny Piotr Kowalski, Lech Miszewski- Wójt Wymiarek.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

39Galeria zdjęć: Wybrane Gosiewska

Nasi pingpongiści wywalczyli awans do Mistrzostw Polski

Trójka uczniów żarskiego Ekonomika i mieszkańców Gminy Żary w grudniu zeszłego roku została wicemistrzami województwa lubuskiego w tenisie stołowym.
Zdobyte przez nich srebrne medale Lubuskiej Olimpiady Młodzieży dały im awans do Mistrzostw Polski, które odbędą się od 16- 18 czerwca 2022 r. Bartek Kłudkowski, Maciej Olbryś i Wojtek Kowalski  obecnie szlifują formę na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie, jako zawodnicy UKS „Błękitni” Olbrachtów pod okiem  trenera Dariusza Koszeli.
- Gratuluję sukcesu w zmaganiach wojewódzkich i liczę na to, że z Mistrzostw Polski również wrócą z medalami. Trzymam za nich kciuki – mówi Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.-Są bardzo zdolni i mają duże szanse na odniesienie życiowego sukcesu. Pamiętajmy, że to jest sport i dyspozycja dnia również ma wpływ na wynik. Talent, technika, trening i dyspozycja to składowe sukcesu. Życzę powodzenia!
1 2 3 4 5 6 ... 28
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej