Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Rajd samochodowy św. Krzysztofa. Nasze ekipy też tam były!

Szesnaście ekip wystartowało w minioną sobotę, 24 lipca w samochodowym  Rodzinnym Rajdzie św. Krzysztofa  organizowanego przez parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
Wśród nich były dwa zespoły z Urzędu Gminy Żary. W składzie pierwszego byli Krzysztof i Paulina Kowalscy z Mirostowic Dolnych z córkami Anastazją i Letycją, drugi stanowiły Patrycja Kaźmierczak z synem Robertem oraz Krzysztofa Miciniowska z synem Miłoszem. A na mecie czekał  Leszek Mrożek - gospodarz gminy.
Uczestnikom zależało bardziej na bezpiecznym dotarciu do mety, dobrej zabawie w doborowym towarzystwie, niż na zwycięstwie. Bo jak przyznał ks. Krzysztof Kwaśnik, proboszcz parafii organizującej rajd,  wszyscy byli zwycięzcami.
Rajd ruszał spod kościoła NSPJ w Żarach. Każda z ekip miała za zadanie pokonać kolejne etapy trasy, a na jej trasie organizatorzy przygotowali kolejne konkurencje. Najszybciej całą trasę pokonała i zgarnęła najwięcej punktów silna ekipa z Czerwieńska.
Metę wyznaczono na placu zabaw w  Sieniawie Żarskiej. Tam też na wszystkich zwycięzców czekały pieczone kiełbaski, napoje chłodzące, kawa, herbata i nagrody. Gmina Żary ufundowała upominki dla uczestników, a główną nagrodę - talon w wysokości 500 zł wręczył zwycięzcom Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, gratulując umiejętności wszystkim mistrzom kierownicy.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

78Galeria zdjęć: RAJD WIĘKSZE n

Mirostowice Górne i reszta Gminy dla Michałka

Nawet ulewny deszcz nie przeszkodził wszystkim którzy przyszli w minioną sobotę na festyn charytatywny na rzecz Michałka Kobylskiego  z Mirostowic Górnych. Frekwencja przeskoczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Przypomnijmy, Michał Kobylski ma 15 miesięcy i od początku swego krótkiego życia zmaga się z rakiem. Cierpi na nowotwór złośliwy nadnerczy z przerzutami. Choroba chłopczyka wstrząsnęła światem jego rodziców. Na leczenie i przeszczep w USA potrzebują 1,2 mln zł.  Ta zawrotna kwota  może powalić na kolana każdego. Na pewno jest poza możliwościami rodziców i rodziny Michałka, dlatego  zbierają środki gdzie tylko się da, wszystkich życzliwych proszą o pomoc i góry dziękują za każde nawet najmniejsze wsparcie.
 
Dzięki wielkim sercom mieszkańców rodzinnej miejscowości chłopca, z Dominiką Seredą na czele ,ale i wsparciu Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary, udało się zorganizować kolejną imprezę dobroczynną, na placu przed świetlicą wiejską w Mirostowicach Górnych. W jej trakcie każdy mógł dorzucić się do leczenia maluszka. Cel był szczytny, więc rozgrzał do  gorącego serca przybyłych.
Nie zabrakło na niej drużyn piłkarskich, które zagrały dla Michałka Turniej Piłki Nożnej, ani strażaków z Sieniawy Żarskiej, którzy demonstrowali możliwości sprzętu strażackiego.
Najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchane zamki, nieco starsi korzystali z przejażdżki kładem. Na głodnych i spragnionych czekała kawa, herbata,  pajda chleba ze smalczykiem własnej roboty, przysmaki z grilla, pyszna grochówka ale i popcorn, wata cukrowa, domowe ciasta czy bezowe lizaki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Do loterii fantowej już od początku ustawiła się długa kolejka. Można też było kupić rękodzieła przygotowane przez Klub Seniora z Mirostowic Górnych. Pracownice GOPS rozdawały ulotki i zachęcały do szczepień przeciwko covid -19 mieszkańców.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

61Galeria zdjęć: Michałek małe

Z partnerską wizytą w Kromlau

Coraz bardziej zacieśnia się współpraca Gminy Żary z partnerską gminą Gablenz. W sobotę 10 lipca, pięcioosobowa delegacja Gminy Żary z Wójtem Leszkiem Mrożkiem na czele gościła w Kromlau na zaproszenie Burmistrza Gablenz, Dietmara Noacka.
Wizyta miała szczególny charakter, bowiem  właśnie tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie po remoncie, Zespołu Rakotz w 200 - hektarowym Parku Rododendronów w Kromlau. Malowniczy kompleks wraz z najbardziej znanym bazaltowym łukiem  Rakotza zwanym też Diabelskim Mostem przez ostatnie trzy lata przeszedł gruntowną przebudowę. Od maja tego roku znów można podziwiać jego okazałość i odbicie w jeziorze Rakotz. Punkt widokowy był doskonałym tłem do sesji zdjęciowych. Na terenie parku znajduje się też Dom Kawalerski, w stylu dworku szwajcarskiego oraz wybudowany w 1860 roku pałacyk Kromlau. Obecnie mieści się w nim siedziba gminy Gablenz. Park dostępny jest dla turystów przez cały rok.
 
Delegacja z Gminy Żary została bardzo ciepło przyjęta. Już  po oficjalnych uroczystościach, podczas bankietu na terenie pałacyku w Kromlau, włodarze obu gmin wymienili się dokonaniami, pochwalili zrealizowanymi inwestycjami w minionym roku, rozmawiali też o planach na przyszłość. W spotkaniu z polskiej strony oprócz wójta, uczestniczyli: Barbara Litewka, radna Gminy Żary, Anna Kochanowska, kierownik referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych, Lucyna Makowska, z promocji gminy, oraz Jarosław Ryś - tłumacz .
Porozumienie o współpracy pomiędzy gminami Żary i Gablenz podpisano 29 lutego 2012 roku,  odtąd delegacje obu gmin uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach i imprezach obu samorządów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: kromlau wizyta

U nas kupisz działkę pod swój biznes! Ceny miło Cię zaskoczą! Zobacz!

Gmina Żary sprzedaje tereny pod inwestycje. Właśnie ogłosiła przetargi!
 
Wszystkie trzy, niezabudowane działki znajdują się na strefie inwestycyjnej w obrębie Kadłubii.
Pierwszy z wystawionych na ustną licytację teren, o wielkości 0,2104 ha można nabyć już za cenę wywoławczą 164,5 tys. zł. Na kupców czeka też kolejna działka o powierzchni 0,2311 ha w cenie 180,3 tys. zł. Przetargi zaplanowane są na 13 sierpnia 2021 r. Trzecią, największą parcelę (0,8763 ha) wystawiono za cenę wywoławczą 528 tys. zł, a przetarg odbędzie się 24 września 2021 r.

Warunkiem przystąpienia do każdego z przetargów ograniczonych jest wpłacenie wadium. Jego wysokości i terminy znajdziecie w klikając w link 
 
Działki zostały wyposażone w niezbędną infrastrukturę: sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, oraz drogę wewnętrzną wraz z oświetleniem. Do terenów inwestycyjnych zapewniono bezpośredni dojazd nowo przebudowanymi drogami.  
Na 15 hektarowej strefie inwestycyjnej Gminy Żary w obrębie Kadłubii pozostało jeszcze do sprzedania osiem działek na cele techniczno-produkcyjne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Ich wielkości wahają się w przedziale od 0,21 ha do 3,77 ha. Dostępne tereny  są doskonałą lokalizacją dla hal produkcyjnych, czy magazynów. Strefa mieści się między dwoma drogami krajowymi: nr 27 w kierunku Zielonej Góry i nr 12 – w kierunku granicy z Niemcami.
 
- Do tej pory na strefie Gminy Żary sprzedaliśmy dwie działki pod działalność gospodarczą. Zainteresowanie kupnem jest spore, bo i lokalizacja w pobliżu obwodnicy miasta Żary oraz to, że w pobliżu nie ma terenów zabudowanych daje spore możliwości  inwestorom- mówi Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. – A my jesteśmy otwarci na rozwój i współpracę, także z partnerami z zagranicy.

Pstryknij fotkę i wygraj konkurs!

„Osobliwości Gminy Żary i Neuhausen Spree” w kalendarzu i w filmie promocyjnym- to wspólny projekt Gminy Żary i Neuhausen Spree.
Macie wprawne oko, potraficie patrzeć  na świat przez pryzmat obiektywu i dostrzec piękne walory Gminy Żary oraz partnerskiej Gminy Neuhausen-Spree? Ruszajcie w teren! Zdjęcia może zrobić każdy mieszkaniec obu partnerskich gmin. Najlepsze prace umieścimy w specjalnym folderze, znajdą się także na okolicznościowej wystawie, a te mistrzowskie będą zdobić kalendarz na 2022 rok.
 
W ramach współpracy odbyły się już trzy polsko - niemieckie spotkania w formie on-line. Uczestniczą w nich także przedstawiciele Fundacji Natura Polska z Lubomyśla, która również przygotowuje z gminą Neuhasuen-Spree dwa własne projekty. Podczas  spotkań partnerzy wymieniają się informacjami o sytuacji pandemicznej w Polsce i w Niemczech. Ustalają też harmonogram działań projektowych.
 
 Na Wasze fotki czekamy do 31 sierpnia 2021!
 
Regulamin w załączniku

Załączniki

Stwórz logo Gminy Żary i wygraj 1000 zł!

Do końca wakacji przedłużamy konkurs na autorski projekt logo naszej gminy. Do wygrania voucher  o wartości 1 tysiąca złotych!
Ludzie -Lasy-Przestrzeń - to hasło Gminy Żary. Mamy nadzieję, że będzie ono inspiracją dla autorów logo naszej małej Ojczyzny, które powstanie w ogłoszonym właśnie konkursie.
Wykorzystajcie czas pandemii i swoją kreatywność do pokazania walorów i atrakcji  Gminy Żary. Logo powinno być prostym symbolem, łatwym do rozpoznania i zapamiętania w formie graficznej, który najtrafniej odda charakter gminy Żary oraz hasło: „Ludzie Lasy Przestrzeń”, które będziecie mogli zawrzeć w swoich projektach. Powstałe logo będzie wykorzystywane w celu identyfikacji wizualnej i promocji Gminy Żary poprzez stosowanie go m.in. w przekazie elektronicznym, serwisach internetowych, drukowanych materiałach promocyjnych oraz innych nośnikach używanych, sygnowanych i wydawanych przez organizatora.  Na Wasze prace czekamy 31 sierpnia 2021r. pod adresem:lucyna~.~makowska~@~gminazary~.~pl.
Zapraszamy amatorów, mieszkańców Gminy Żary, do zmierzenia się z przygotowaniem logotypu.  Na zwycięzcę czeka voucher o wartości 1000 zł. Więc do dzieła!
Ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż w dniu 29 października 2021 r.
 
Regulamin konkursu oraz załączniki

Załączniki

Mamy to! Dofinansowanie na remonty dróg w Łukawach i Złotniku!

W czwartek, 1 lipca, Wójt Leszek Mrożek podpisał z Wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego, Stanisławem Tomczyszynem umowę na dofinansowanie modernizacji dwóch gminnych dróg. Kontrasygnatę na dokumencie złożyła również Barbara Karpowicz, Skarbnik Gminy.
Na modernizację dróg Gmina Żary otrzymała z budżetu województwa lubuskiego prawie 200 tysięcy złotych!
 
Jedną z dróg jest kilometrowy odcinek w Złotniku. Całkowity koszt modernizacji oszacowany jest na 349 tys. 858 zł, odliczając przyznane 120 tys. zł  dotacji, gmina wyda na to zadanie niecałe 230 tys. zł.
 
Druga „dofinansowana”  inwestycja to remont drogi w Łukawach, który oszacowano na 210 tys. 529 zł. Przy wykorzystaniu 72 tys. zł dotacji gminę wyniesie to nieco ponad 138 tys. zł.
Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego dotyczy remontu dwóch dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Obie mają zniszczone nawierzchnie, a widoczne spękania i ubytki po każdym deszczu gromadzą wodę.
- To z kolei zagraża bezpieczeństwu poruszających się nimi mieszkańców- zauważa Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.- Wnioski o dofinansowania składamy w niemal każdym ogłoszonym naborze, bo dzięki wsparciu z zewnątrz udaje się wykonać znacznie więcej niż gdybyśmy mieli finansować inwestycje i remonty wyłącznie z własnych środków.
Przewidywany termin zakończenia prac to koniec września tego roku.

Jeszcze tylko świadectwa i …wakacje!

25 czerwca dobiegła końca przygoda ze szkołą w roku szkolnym 2020/2021. Dla uczniów naszych szkół nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień roku szkolnego, kończący 10 miesięcy wytężonej pracy.
 
Uroczystość Gminnego Zakończenia Roku Szkolnego, tym razem odbyła się w Szkole Podstawowej w Olbrachtowie. Sala gimnastyczna wypełniła się uczniami wytypowanymi ze wszystkich gminnych szkół, a w tej podniosłej chwili towarzyszyli im rodzice. Były podsumowania, radości, wzruszenia i oczywiście nagrody dla prymusów. Gości przywitała Elżbieta Dawidowicz – Kmiecik, Dyrektor SP w Olbrachtowie, następnie głos zabrał Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary i zaproszeni goście.
 
Po krótkim występie artystycznym nadszedł moment wręczenia listów gratulacyjnych i nagród absolwentom szkół Gminy Żary za wybitne osiągnięcia w nauce, w konkursach artystycznych i sportowych. Każdy otrzymał nagrodę Wójta Gminy Żary w formie przelewu gotówki na konto od 200 do 800 zł.
 
Najlepsi z najlepszych absolwentów szkół Gminy Żary to: Sebastian Matyasik z Bieniowa, Amelia Sendrowicz z Sieniawy Żarskiej, Jakub Stankiewicz ze Złotnika oraz czwórka prymusów z Olbrachtowa: Fabian Deć, Amelia Iżewska, Oliwia Mocydlarz i Oliwia Szymańska.
 
W gronie najwybitniejszych, którzy oprócz znakomitych wyników w nauce z sukcesami startowali w różnego rodzaju konkursach: W tej grupie znaleźli się: Bartosz Wojwod ( Zespół Szkół w Grabiku, Michał Kuros ( SP Lubanice), Amelia Sendrowicz (SP Sieniawa Żarska), Jakub Stankiewicz (SP w Złotniku) a także Maria Gosławska, Amelia Iżewska, Oliwia Mocydlarz, Olwia Szymańska – z SP Olbrachtów.
 
Kolejną nagrodzoną za tytaniczną pracę grupą byli uczniowie z wzorową oceną z zachowania i średnią minimum 5,0.
Ze Szkoły Podstawowej w Bieniowie to: Oliwia Fraszewska, Filip Januszewski i Tomasz Stodolski.
Z Zespołu Szkół w Grabiku: Julia Abramowicz, Wiktoria Ciemierz, Klara Domagalska, Sebastian Drzymała, Lena Femlak, Julia Golec, Amelia Janas, Jonatan Kisielewicz, Barbara Kot, Borys Łach, Filip Markowski, Maja Leś, Nikola Lachowska, Julia Laudańska, Hubert Rybka.
Ze Szkoły Podstawowej w Lubanicach na nagrodę zasłużyli: Gabriela  Kuros, Hubert Urszulak, Klaudia Warchoł.
Ze Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych to: Zofia Dobek, Oktawian Dzido, Miłosz Feręc, Natalia Krzemieniecka, Maja Łukian, Nastazja Silwanowicz, Wiktoria Sławska, Hubert Otrębski, Julia Wróblewska.
 
Wzorowi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie to: Michał Capar, Filip Mrożek, Franciszek Pietek, Jakub Sęk, Maja Sęk, Kacper Stora, Antoni Szczepaniak, Wiktoria Śrutwa.
 

Ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie Żarskiej w tym gronie znaleźli się: Anna Sendrowicz, Gabriela Chudzik, Mateusz Chudzik, Kacper Dul, Martyna Gretkierewicz, Piotr Gretkierewicz, Weronika Kubabska, Kacper Michalski, Aleksandra Milińska, Szymon Miliński. Amelia Mielniczyn, Kornelia Norko, Karol Paczkowski, Zuzanna Paluch, Michalina Robaczewska, Adrian Semenków, Wojciech Skowroński, Aleksandra Żurawska.
 

Listę prymusów zamykają uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Złotniku, to: Hanna Buganik, Łukasz Juchacz, Mikołaj Krzywdziński, Wojciech Kucia, Urszula Młynarczyk, Lena Parecka, Bartosz Rewaj, Nina Świętochowska i Brajan Witkowski.
 
Kolejna grupa wyróżnionych to uczniowie i absolwenci reprezentujący szkoły z sukcesami w konkursach wojewódzkich. Oto oni: Sebastian Matyasik ( SP Bieniów), Sandra Żołędziewska (Zespół Szkół w Grabiku), Karolina Kułak( SP Lubanice). W tym gronie znalazły się Dorota Cegielska i Zuzanna Wacowska - uczennice SP w Mirostowicach Dolnych, oraz Fabian Deć, Julia Dobrzańska i Adrianna Wasilewska – z SP w Olbrachtowie.
 
 
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów oraz życzymy wesołych, bezpiecznych i pełnych wrażeń wakacji. Pora schować plecaki i  odłożyć podręczniki. Zacznijmy cieszyć się wakacjami – czasem wypoczynku, wycieczek i wypraw w nieznane! Wykorzystajmy ten czas, aby we wrześniu powrócić do szkoły naładowani zapałem i energią do poznawania świata. Miłego odpoczynku i do zobaczenia po wakacjach!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

77Galeria zdjęć: Zakończenie Roku Szkolnego 2021

Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Żary

14 radnych uczestniczących w czwartkowej sesji (23 czerwca) udzieliło Leszkowi Mrożkowi gospodarzowi Gminy Żary wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania  budżetu za 2020 rok. Były gratulacje, kwiaty i podziękowania…
 
Głosowanie  w sprawie absolutorium poprzedziła ocena realizacji zeszłorocznego budżetu oraz analiza Raportu o Stanie Gminy za 2020 rok, który obejmuje podsumowanie działalności Wójta, realizację polityk, programów i strategii samorządu.
Po wysłuchaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej rada przystąpiła do  głosowania. W jednym z ważniejszych w roku kalendarzowym posiedzeń Rady Gminy uczestniczyło 14 radnych. 
Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary podziękował za zaufanie, zaznaczył, że jest to wspólny sukces  radnych, sołtysów, pracowników urzędu i jednostek gminy. Szczególne słowa uznania i bukiet kwiatów skierował pod adresem Barbary Karpowicz, Skarbnik Gminy.
- Dziękuję Wam za zaufanie, mądre i gospodarne podejście do zarządzania gminą, owocną współpracę, życzliwość i wsparcie. Wielokrotnie dyskutowaliśmy, czasem sprzeczaliśmy się, ale zawsze merytorycznie i na argumenty - mówił Leszek Mrożek.- Dzięki temu nasz budżet jest bezpieczny.
Na zakończenie wyraził nadzieję na kontynuację równie sprawnego działania gminy w najbliższym roku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: sesja absolut 2021

O potencjale, zagrożeniach i szansach

Konsultacje społeczne Żarsko-Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 W dniach 16-17 czerwca br. w Centrum spotkań mieszkańców w Lubomyślu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące diagnozy Żarsko – Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027. Na początku 2020 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy pięcioma gminami i dotychczasowy ŻŻOF obejmujący dwa miasta Żary i Żagań, dwie gminy wiejskie Żary i  Żagań, został powiększony o gminę wiejsko-miejską Iłowa. W spotkaniach uczestniczyli radni, sołtysi, przedstawiciele sektora przedsiębiorczości, organizacji pozarządowych, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy Żary. Większość z zaproszonych do dyskusji to również mieszkańcy Gminy Żary.

 Pierwszego dnia konsultacji uczestnicy w dwóch grupach warsztatowych zajmowali się tematem demografii, gospodarki, komunikacji i dojazdów do pracy oraz stanem środowiska naturalnego. Drugiego dnia dyskutowano o problemach i potencjałach rozwojowych Żarsko-Żagańskiego Obszaru funkcjonalnego w zakresie: spraw społecznych, turystyki oraz e-usług świadczonych przez samorządy. Stworzono analizę szans i zagrożeń oraz mocnych i słabych stron omawianego obszaru. Konsultacje były bardzo owocne, a uczestnicy bardzo kreatywni i wskazujący  problemy w sferach, których może dzisiaj nie dostrzegają samorządowy, a które są polem do współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konsultacji za udział, poświęcony czas, wszelkie uwagi, spostrzeżenia  i pomysły, które są dla nas bardzo cenne i pomogą stworzyć lepsze warunki do rozwoju Żarsko - Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 
1 2 3 4 5 6 ... 22
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: spis_2021Baner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej