Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Życzenia z okazji Święta Policji

W dniu Waszego święta...

Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny programu "Czyste Powietrze"

Uruchomiony Punkt Konsultacyjny ma na celu ułatwienie mieszkańcom Gminy Żary uzyskanie dofinansowania w ramach rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Utworzenie punktu jest wynikiem zawartego porozumienia pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, a Gminą Żary. 
 
 
Mamy nadzieję, że funkcjonowanie Punktu zachęci mieszkańców do skorzystania z dofinansowania m.in. do wymiany kotłów, przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie Gminy Żary.
W celu sprawnej obsługi punktu prosimy o wcześniejsze telefoniczne umawianie spotkań w godzinach funkcjonowania punktu tj. od poniedziałku do piątku  w godz. 1300- 1500 pod nr tel. 68 470 73 15 lub 04
Urząd Gminy Żary ul. Al. Jana Pawła II 6, 68-200 Żary,  pok. 207.
Szczegółowe informacje na temat Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz portal beneficjenta dostępne są na stronie https://wfosigw.zgora.pl/.
Przed wizytą załóż konto na  http://portal.wfosigw.zgora.pl które jest niezbędne w procedurze o dofinansowanie.
Do zadań punktu należy:
- udzielenie informacji o rządowym Programie „Czyste Powietrze” osobą zainteresowanym
  złożeniem wniosku o dofinasowanie.
- wsparcie w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie.
- pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.

Załączniki

Liczniki do wymiany

Gmina Żary wymienia liczniki wody na nowoczesne urządzenia pomiarowe przekazujące dane o zużyciu wody drogą radiową. Dzięki temu pracownicy wodociągów nie będą musieli wchodzić na posesję, aby dokonać odczytu.
 
Od środy, 21 lipca wodomierze będą wymieniane w Siodle. Mieszkańców prosimy o udostępnianie miejsca konserwatorom. Na ukończeniu jest już wymiana w Kadłubii, Złotniku i Lubomyślu.
Nowe wodomierze mają ułatwić życie zarówno mieszkańcom jak i konserwatorom. Dzięki nim dane o zużyciu wody będą bezpośrednio przekazywane do systemów. W ramach tego projektu powstał również system zdalnego monitoringu i zarządzania przepływem wody w trybie on-line.
Nowe wodomierze wyposażone są w specjalne alarmy, które uruchamiają się przy każdej próbie ingerencji w urządzenie. Są przy tym bardzo dokładne, a technologia pozwala na wykrycie najmniejszego przepływu wody.
 

 

Spisałeś się już? Nie? Zrób to podczas festynu w Złotniku!

Ta informacja przyda się wszystkm, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisowego. 
Będzie to można zrobić już w najbliższą sobotę, 24 lipca, podczas festynu w Złotniku. 
Przyjdźcie, pobawcie się i odwiedźcie namiot z punktem spisowym. Na wszystkich chętnych będzie tam czekał od 17.00 do 19.00 rachmistrz spisowy.
Do zobaczenia!

Mirostowice Górne i reszta Gminy dla Michałka

Nawet ulewny deszcz nie przeszkodził wszystkim którzy przyszli w minioną sobotę na festyn charytatywny na rzecz Michałka Kobylskiego  z Mirostowic Górnych. Frekwencja przeskoczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Przypomnijmy, Michał Kobylski ma 15 miesięcy i od początku swego krótkiego życia zmaga się z rakiem. Cierpi na nowotwór złośliwy nadnerczy z przerzutami. Choroba chłopczyka wstrząsnęła światem jego rodziców. Na leczenie i przeszczep w USA potrzebują 1,2 mln zł.  Ta zawrotna kwota  może powalić na kolana każdego. Na pewno jest poza możliwościami rodziców i rodziny Michałka, dlatego  zbierają środki gdzie tylko się da, wszystkich życzliwych proszą o pomoc i góry dziękują za każde nawet najmniejsze wsparcie.
 
Dzięki wielkim sercom mieszkańców rodzinnej miejscowości chłopca, z Dominiką Seredą na czele ,ale i wsparciu Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary, udało się zorganizować kolejną imprezę dobroczynną, na placu przed świetlicą wiejską w Mirostowicach Górnych. W jej trakcie każdy mógł dorzucić się do leczenia maluszka. Cel był szczytny, więc rozgrzał do  gorącego serca przybyłych.
Nie zabrakło na niej drużyn piłkarskich, które zagrały dla Michałka Turniej Piłki Nożnej, ani strażaków z Sieniawy Żarskiej, którzy demonstrowali możliwości sprzętu strażackiego.
Najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchane zamki, nieco starsi korzystali z przejażdżki kładem. Na głodnych i spragnionych czekała kawa, herbata,  pajda chleba ze smalczykiem własnej roboty, przysmaki z grilla, pyszna grochówka ale i popcorn, wata cukrowa, domowe ciasta czy bezowe lizaki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Do loterii fantowej już od początku ustawiła się długa kolejka. Można też było kupić rękodzieła przygotowane przez Klub Seniora z Mirostowic Górnych. Pracownice GOPS rozdawały ulotki i zachęcały do szczepień przeciwko covid -19 mieszkańców.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

61Galeria zdjęć: Michałek małe

Twoje dziecko pomaga w gospodarstwie? Zadbaj by było bezpieczne

Latem dzieci częto pomagają rodzicom w pracach gospodarskich. Ich opiekunowie nie zawsze zdają sobie sprawę z jakim wiąże się to zagrożeniem. Niestety każdego roku dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, w których giną, bądź są okaleczane dzieci pracujące w gospodarstwach. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Pomoże w tym Lista Kontrolna. Zachęcamy do jej prześledzenia. Zróbmy to, aby nie było za późno...
 
Więcej informacji w załącznikach
 
 

Na dobry start!

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem wspólnie z LGD Zielone Światło wydłuża rekrutacje uczestników do projektu pt. Własna firma- start dla młodych - w ramach Osi Priorytetowej:  I Rynek pracy otwarty dla wszystkich. Działanie 1.2 Wsparcie dla osób młodych na regionalnym rynku pracy, poddziałanie: 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego do dnia 18 sierpnia 2021 r.
 
Szczegóły dotyczące projektu zamieszczone są na stronie internetowej Stowarzyszenia pod adresem: 
 
Dokumenty rekrutacyjne znajdują się natomiast pod adresem: 

Załączniki

Jak skorzystać z badań "Profilaktyka 40 PLUS"

Program „Profilaktyka 40 Plus” jest ważnym krokiem do odbudowy zdrowia Polaków po pandemii, która negatywnie wpłynęła na stan zdrowia oraz właściwe nawyki stylu życia, zwiększając ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne milionów z nas. 
Krok po kroku pokazujemy jak skorzystać z badań profilaktycznych.

Z partnerską wizytą w Kromlau

Coraz bardziej zacieśnia się współpraca Gminy Żary z partnerską gminą Gablenz. W sobotę 10 lipca, pięcioosobowa delegacja Gminy Żary z Wójtem Leszkiem Mrożkiem na czele gościła w Kromlau na zaproszenie Burmistrza Gablenz, Dietmara Noacka.
Wizyta miała szczególny charakter, bowiem  właśnie tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie po remoncie, Zespołu Rakotz w 200 - hektarowym Parku Rododendronów w Kromlau. Malowniczy kompleks wraz z najbardziej znanym bazaltowym łukiem  Rakotza zwanym też Diabelskim Mostem przez ostatnie trzy lata przeszedł gruntowną przebudowę. Od maja tego roku znów można podziwiać jego okazałość i odbicie w jeziorze Rakotz. Punkt widokowy był doskonałym tłem do sesji zdjęciowych. Na terenie parku znajduje się też Dom Kawalerski, w stylu dworku szwajcarskiego oraz wybudowany w 1860 roku pałacyk Kromlau. Obecnie mieści się w nim siedziba gminy Gablenz. Park dostępny jest dla turystów przez cały rok.
 
Delegacja z Gminy Żary została bardzo ciepło przyjęta. Już  po oficjalnych uroczystościach, podczas bankietu na terenie pałacyku w Kromlau, włodarze obu gmin wymienili się dokonaniami, pochwalili zrealizowanymi inwestycjami w minionym roku, rozmawiali też o planach na przyszłość. W spotkaniu z polskiej strony oprócz wójta, uczestniczyli: Barbara Litewka, radna Gminy Żary, Anna Kochanowska, kierownik referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych, Lucyna Makowska, z promocji gminy, oraz Jarosław Ryś - tłumacz .
Porozumienie o współpracy pomiędzy gminami Żary i Gablenz podpisano 29 lutego 2012 roku,  odtąd delegacje obu gmin uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach i imprezach obu samorządów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: kromlau wizyta

Staż w urzędzie? Czemu nie!

Pięcioro  uczniów szkół średnich z powiatu żarskiego będzie przez wakacje praktykować w Urzędzie Gminy Żary.
Od lipca zawód urzędnika poznaje trzech uczniów, w sierpniu dojdzie jeszcze dwójka. Praktyki możliwe są dzięki dużemu projektowi Powiatu Żarskiego  pn. Modernizacja Szkolnictwa Zawodowego w Powiecie Żarskim,  realizowanemu przez żarsko-żagański oddział Organizacji Pracodawców Ziemii Lubuskiej.
 
Mieszko Kalkowki jest uczniem żarskiego Ekonomika,  uczy się na kierunku grafika i poligrafia. Jak sam przyznaje, już po kilku dniach pracy …”łyknął” bakcyla.  Na razie zajmuje się archiwizacją dokumentów. Ale to dopiero początek...
 
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020".
Dzięki niemu młodzi ludzie, zanim pójdą na studia czy podejmą pracę, mają szansę sprawdzić się na prawdziwym rynku pracy. Pracodawcy z kolei mogą obserwować postępy stażystów, jako potencjalnych pracowników.
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE