Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

65 urodziny „Błękitnych” Olbrachtów

Kameralnie, ale uroczyście świętowali w sobotę  27 sierpnia 2022 r. swój  jubileusz 65-lecia działalności zawodnicy, trenerzy i działacze „Błękitnych” Olbrachtów. Uroczystość była  dla wielu okazją do spotkania dawnych kolegów z boiska.
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Błękitni” Olbrachtów jest jednym z najdłużej działających wiejskich klubów sportowych w gminie, obecnie w klubie funkcjonują drużyny młodzieżowe Juniora, Juniora Młodszego, Trampkarza, Młodzika, Orlika i Żaka.
Nazwa drużyny bierze początek w 1957 roku i pochodzi od koloru pierwszego zakupionego kompletu strojów piłkarskich. Ligowe granie rozpoczęto od najniższej klasy rozgrywek i powoli drużyna pięła się w górę. Prezesem i trenerem był w tamtym czasie Krystian Hawełka.
On też, podczas sobotniego jubileuszu przypomniał zebranym epizody z historii tworzenia klubu.
 – Jego wartość to nie tylko kopanie piłki i sport ale i zaangażowanie młodych ludzi w pracę na rzecz lokalnej wspólnoty. Dzięki czynom społecznym udało się zrobić wiele rzeczy: m.in. ośrodek zdrowia,  dobudować kilka izb lekcyjnych  czy wodociąg dla wsi - przypomniał K. Hawełka.
Po Krystianie Hawełce klubowi prezesowali: Stanisław Szałęga, Eugeniusz Maj, Stanisław Kuszchals, Adam Duda, a obecnie Andrzej Grębowiec.
Największym osiągnięciem w historii Klubu był udział drużyny Błękitnych w finale wojewódzkim Pucharu Polski w roku 2000. Rozegrany w Krośnie Odrzańskim mecz z Pogonią Świebodzin zakończył się przegraną drużyny z Olbrachtowa 0:3. W lipcu 2003 roku zaczęto tworzyć w Klubie drużynę trampkarzy i już we wrześniu młodzi adepci piłki nożnej rozpoczęli rozgrywki w grupie II terenowej ligi trampkarzy starszych żarskiego podokręgu.
Klub doczekał się sporego obiektu sportowego, wykonano też nawierzchnię asfaltową na drodze dojazdowej do boiska. Aktualnie przebudowywana jest szatnia. Obecnie trenerami drużyn są Artur Pięta i Marcin Grześkowiak, zaś kierownikami: Leszek Stolka, Piotr Przerwa i Radosław Pogorzelec.
Jubileusz był okazją do wręczeni odznak, wyróżnień i podziękowań.
Anna Kochanowska, kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Żary wręczyła podziękowania i gratulacje  oraz pamiątkowe statuetki w  imieniu Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary prezesowi klubu Andrzejowi Grębowcowi ale i zasłużonym dla klubu działaczom: Kazimierzowi Szramskiemu, Krystianowi Hawełce, Edwardowi Suchojadowi, Eugeniuszowi Majowi, Wernerowi Hass, Kazimierzowi Rybczyńskiemu, Markowi Strojnemu, Stanisławowi Kurzalsowi, Adamowi Dudzie, Józefowi Bożkowi i Zbigniewowi Sałandziakowi.
Klub otrzymał także talon na kwotę 2 tys. zł do wykorzystania na swoje potrzeby.
Podziękowania od Wójta dla nieżyjących już działaczy (Kazimierza Ślempa, Stanisława Szałęgi, Janusza Filipiuka, Mariana Grażewicza i Stanisława Kozińśkiego )za pracę na rzecz „Błękitnych” zostały umieszczone w kapsule czasu i zamurowane w tablicy upamiętniającej jubileusz klubu.
Srebrną odznakę honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymał Krystian Hawełka,
Złotą odznakę honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Werner Hass, Andrzej Grębowiec, Józef Duziak, Eugeniusz Maj, Dariusz Hawełka, Zbigniew Szałęga, Józef Bożek, Kazimierz Szramski.
Srebrną odznakę honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej nadano: Kazimierzowi Rybczyńskiemu, Edwardowi Suchojadowi, Marcinowi Gromanowskiemu, Janowi Grębowcowi, Grzegorzowi Hawełce, Zbigniewowi Sałandziakowi, Adamowi Dudzie, Piotrowi Przerwie i Leszkowi Stolce.
Brązową odznakę honorową Lubuskiego Związku Piłki Nożnej otrzymały: Kamila Przerwa, Lucyna Grębowiec i Beata Strojna.
Stanisław Kurzchals otrzymał Medal honorowy LZPN.
Uroczystość prowadził Radosław Pogorzelec – Wiceprezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej i Członek Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego  PZPN.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

59Galeria zdjęć: Błękitni 65 lat

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Dodatek węglowyBaner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacje
Baner: info_z_gminy_zaryBaner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrze
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: swiatlowodBaner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej