Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Gminny Dzień Bibliotekarza

Bibliotekarzy Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Bieniowie z jej dyrektorką Jadwigą Bakalarską na czele gościł w środę, 11 maja, w urzędzie  Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. A wszystko z okazji Dnia Bibliotekarza i trwającego Tygodnia Bibliotek.
A wszystko z okazji Dnia Bibliotekarza i trwającego OgólnopolskiegoTygodnia Bibliotek.
Podczas spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć podziękowań, gratulacji, życzeń, kwiatów i torta.
- Biblioteki na terenie naszej gminy stoją na wysokim poziomie. To tak jak szkołu swego rodzaju centra życia kulturalnego w naszych miejscowościach. Wszystko dzięki zaangażowaniu pani dyrektor  i pań bibliotekarek, które dbają o księgozbiory i wyszukują nowości, żeby sprawić przyjemność Czytelnikom – podkreślał wójt, życząc pracownikom bibliotek zdrowia,zadowolenia z pracy oraz rzeszy czytelników.   
Oby drzwi bibliotek zawsze stały otworem dla wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty, a powtarzając za Wisławą Szymborską – czytanie książek stało się najpiękniejszą zabawą.
A przy okazji święta naszych bibliotekarzy, serdecznie zapraszamy do Gminnej Biblioteki w Bieniowie i naszych 10 filii, gdzie nie tylko można zanurzyć się w świat książkowej wyobraźni.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Dzień Bibliotekarza

Spotkanie z mieszkańcami GMINY ŻARY w sprawie Programu „Czyste Powietrze”

 
Wójt Gminy Żary serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców na spotkanie konsultacyjne w ramach Programu „Czyste Powietrze”, które odbędzie się w dniu 27 maja 2022 r. o godz. 13:00 w Urzędzie Gminy Żary al. Jana Pawła II 6, I piętro pok. 106 - sala posiedzeń.
Osoby zainteresowane osobistym uczestnictwem w spotkaniu proszone są o telefoniczne (tel. 68 470 73 04 lub 15)  potwierdzenie obecności do czwartku 26 maja br. do godziny 15:00.
 
W trakcie spotkania będzie można zapoznać się z założeniami programu, rodzajami przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobu składania wniosków o dofinansowanie oraz zasad realizacji i rozliczania przedsięwzięć.
„Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.
Podczas spotkania zostanie omówiony zakres programu i możliwości, jakie się z nim wiążą, a także jak poprawnie wypełnić wnioski o dofinansowanie i wnioski o płatność, jaką wysokość dofinansowania można uzyskać, jakie warunki powinien spełniać budynek oraz kto może aplikować w ramach programu. Ponadto przewidziano również czas na pytania od mieszkańców.
Jednocześnie przypominamy, że w Urzędzie Gminy Żary został uruchomiony Punkt Konsultacyjny rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, gdzie można złożyć i skonsultować wniosek o dofinansowanie.
Więcej informacji o programie CZYSTE POWIETRZE znajdą Państwo na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/
 
 

Dom bez formalności? Tak, teraz to możliwe!

Teraz zbudujesz dom mieszkalny  lub budynek rekreacyjny szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek!
Ministerstwo  Rozwoju i Technologii przygotowało specjalny program, ułatwiający postawienie domu  czy budynku rekreacyjnego  do 70 m kw. powierzchni zabudowy. Program #DomBezFormalności jest dla wszystkich, którzy posiadają własną działkę, a inwestycja będzie zaspokajała ich własne potrzeby. 

Więcej dowiesz się na
http://www.dombezformalnosci.gov.pl

W niedzielę Dzień Bibliotekarza!

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który w całej Polsce rozpoczyna  „Tydzień Bibliotek”. Dlatego z tej właśnie okazji życzymy wszystkim pracownikom bibliotek wytrwałości i nowych pomysłów w propagowaniu czytelnictwa!
Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana
 
Na terenie Gminy Żary funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Bieniowie, która jest Biblioteką Centralną z 10 filiami (w miejscowościach: Drożków, Grabik, Kadłubia, Lubanice, Łaz, Mirostowice Dolne, Mirostowice Górne, Olbrachtów, Sieniawa Żarska, Złotnik) oraz 2 punktami bibliotecznymi (Lubomyślu, Siodle). Zbiory oferowane użytkownikom to m.in.: książki z różnych dziedzin, czasopisma bieżące, księgozbiór regionalny, teczki zagadnieniowe. Zbiory biblioteczne wypożyczane są na zewnątrz oraz udostępniane na miejscu w czytelniach. Biblioteka to centrum kulturalne i oświatowe danej miejscowości. Odbywają się tam: liczne konkursy,  wystawy, spotkania opłatkowe czy spotkania autorskie.
 
 

Rycerze świętego Floriana obchodzili swoje święto

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. To hasło, które przyświeca nie tylko strażakom zawodowym, ale i ochotnikom. Gospodarzem Gminnych obchodów Dnia Strażaka w tym roku była Sieniawa Żarska.
Rozpoczęły się one mszą świętą w intencji strażaków. Wzruszające kazanie ks. proboszcza sieniawskiej parafii - Ziemowita Katulskiego sprawiło, że niejednemu łza zakręciła się w oku. Po niej poczty sztandarowe oraz delegacje wszystkich sześciu jednostek OSP w gminie Żary oraz zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej na biesiadę strażacką, podczas której wręczono odznaki i medale zasłużonym strażakom.
Specjalne życzenia dla ochotników popłynęły życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym ale i podziękowania ze strony Leszka Mrożka, Wójta Gminy Żary i prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.
– Wasza gotowość, poświęcenie i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia osób potrzebujących pomocy i wsparcia jest godna podziwu i szacunku – podkreślał włodarz gminy Żary. - Stanowi dla wielu motywację do podejmowania jeszcze większych i śmielszych wyzwań, a także jest powodem niegasnącego zaufania społecznego w odniesieniu do waszych działań.
Słowa wdzięczności za bezinteresowną służbę na rzecz ochrony życia zdrowia i mienia do ochotników skierował także Edward Skobelski - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP,  Józef Radzion - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, ale i mł bryg. Mariusz Morawski, komendant PSP JRG w Żarach.
 
Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała Izabela Sienkiewicz z OSP Sieniawa Żarska, oraz Leszek Mrożek-  prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, Wójt Gminy Żary  
Srebrnym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Piotr Witka z OSP Mirostowice Dolne, Ryszard Nisiewicz z OSP Sieniawa Żarska. Brązową odznaką  „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali: Michał Winnicki z OSP Bieniów oraz strażacy z OSP Sieniawa Żarska:  Aleksandra Stefanowicz,  Grzegorz Stefanowicz, Grzegorz Bernagiewicz.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli także Barbara Karpowicz- skarbnik Gminy Żary, Edyta Ciecierska- sekretarz Gminy Żary, Anna Kochanowska- kierownik referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych Gminy Żary, Leszek Kasprów- przewodniczący Rady Gminy Żary, Jarosław Kropski - dyrektor SP Sieniawa Żarska, Krzysztof Stefanowicz- sołtys Sieniawy Żarskiej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

32Galeria zdjęć: Dzień strażaka 22

Startują konkursy na stanowiska dyrektorów szkół

Wójt Gminy Żary ogłasza konkursy na stanowiska pięciu dyrektorów szkół podstawowych na terenie gminy. 
Konkursy dotyczą następujących placówek: SP w Bieniowie, SP w Lubanicach, SP w Mirostowicach Dolnych, SP w Olbrachtowie oraz SP w Złotniku. 
Sprawdźcie terminy oraz wymagania dotyczące kandydatów. 
 
W załącznikach zarządzenia do wszystkich konkursów.

Załączniki

Kolejna asfaltówka w naszej gminie

Ponad 280 metrów szutrowej drogi w Łazie za dawną świetlicą wiejską wkrótce pokryje się asfaltowym dywanikiem. 

 
W piątek, 29 kwietnia Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary podpisał z firmą Tandem Sp. z o. o. z Żagania umowę na budowę kolejnej drogi. Już przed długim weekendem budowlańcy ruszyli z robotami. W piątek rozpoczęło się korytowanie drogi.
Inwestycja o wartości blisko 393 tys. zł ma być zakończona do końca lipca.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Łaz droga wybrane

Ogłoszenie o możliwości składania uwag do oferty

W związku ze złożeniem dnia 28.04.2022 r. oferty na realizację zadania publicznego pn.: „Witamy miesiąc maj” przez Stowarzyszenie Mirostowice Dolne Najpiękniejsza Wieś Lubuska, informuję, że na podstawie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 1057 ze zm.)  zamieszcza się ofertę:
  • w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Żary,     
  • na stronie http://www.gminazary.pl,
  • na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Żary, Aleja Jana Pawła II 6, 68-200 Żary.
Uwagi do oferty można zgłaszać do dnia 9 maja 2022 r. do godz. 15.00 w formie pisemnej:
  • osobiście w biurze podawczym Urzędu Gminy Żary (parter budynku),
  • za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu),
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: e-mail
 

Załączniki

Brawo Łaz! Brawo Mieszkańcy!

Plac rekreacyjny w Łazie, na wprost przystanku autobusowego, z ustawionymi figurami zwierząt naturalnych wielkości został zauważony przez jury V edycji konkursu „Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa” zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Projekt Sołectwa Łaz został wytypowany jako jedyny w województwie lubuskim, a co za tym idzie znalazł się w gronie 16 najlepszych inicjatyw w kraju, za urządzenie najciekawszego placu rekreacyjno-sportowego z placem zabaw, sfinansowanego z Funduszu Sołeckiego.
 
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 28 kwietnia w Lublińcu, na Śląsku. Wzięło w nim udział blisko 200 reprezentantów gmin wiejskich z 16 województw.
Gminę Żary i sołectwo Łaz reprezentowali: Leszek Mrożek-Wójt Gminy Żary, Anna Kochanowska, Kierownik Referatu Spraw Społecznych i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Żary, Krzysztof Jurkiewicz - Sołtys Łazu oraz Kamil Kubiszyn, członek Rady Sołeckiej wsi Łaz.
Nasza delegacja wróciła z dyplomem finalisty konkursu i z czekiem na 2 tys. zł.
Celem konkursu jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi. Do udziału zaproszono wszystkie sołectwa, które w latach 2010–2021 sfinalizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny.
 
Plac rekreacyjny w Łazie znany jest z oryginalnego pomysłu montażu na nim figur zwierząt (krowa, struś, koń, świnia) w rzeczywistym rozmiarze, co odzwierciedla urokliwy, wiejski charakter wsi. Stworzone z inicjatywy mieszkańców miejsce z placem zabaw, altaną, stanowi atrakcyjne miejsce do spędzania czasu wolnego dla całej wsi. Warto przypomnieć, że mieszkańcy społecznie wykonali szereg prac związanych z  posprzątaniem i przygotowaniem terenu do zagospodarowania. Ale zgodnie mówią, że efekt wart był nakładu pracy.
- Okazało się, że  świetny sposób na zaangażowanie lokalnej społeczności wsi, a teraz z perspektywy czasu widzimy,  że to miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci, młodzież, dorosłych, ale i seniorów podczas spacerów i zabaw z wnukami – mówi Krzysztof Jurkiewicz, sołtys Łazu.
 
Dumny z wyróżnienia jest również Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.
- Poprawiło to atrakcyjność wsi, a montaż urządzeń siłowni pod chmurką przyczynia się do poprawy kondycji mieszkańców. To kolejny element pozytywnej zmiany wizerunku gminy, ale i dowód, na to, że środki z Funduszu Sołeckiego są właściwie wykorzystywane i poprawiają jakość życia mieszkańców - wylicza Leszek Mrożek.- Tego rodzaju inicjatywy, zwłaszcza że wychodzą bezpośrednio od mieszkańców, szczególnie cieszą. Społeczność Łazu jest bardzo mocno zaangażowana we wszelkiego rodzaju prace czy to na boisku, czy w organizację imprez.   
W V edycji konkursu uczestniczyło 160 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16 województwach.
Wręczeniu nagród towarzyszyła konferencja pn. „Szansa dla polskiej wsi – Europejski Zielony Ład"  zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wspólnie z biurem europosła Jerzego Buzka i Urzędem Miejskim w Lublińcu.
Wśród omawianych na konferencji tematów znalazły się takie jak - „Energetyka europejska bez Rosji". Temat ten przedstawi prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Buzek były Premier RP.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15Galeria zdjęć: Łaz nagroda Lubliniec

II edycja Konkursu o Złote Indeksy AEH – weź udział i studiuj na jednej z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce!

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie zaprasza do udziału w II edycji Konkursu o Złote Indeksy AEH .
Wychodząc naprzeciw ambitnym, młodym osobom, które chciałyby kontynuować edukację na szczeblu szkolnictwa wyższego, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie organizuje konkurs, w którym do wygrania jest indeks na studia oraz stypendium pokrywające czesne na cały tok studiów. Uczelnia w swojej ofercie posiada kierunki takie jak: psychologia, społeczeństwo smart city, prawo, informatyka, zarządzanie, kosmetologia, dziennikarstwo, dietetyka, politologia, sztuczna inteligencja i data science. Pełna oferta uczelni dostępna jest na stronie: stronie https://vizja.pl
Laureat II edycji Konkursu będzie miał szansę dalszego kształcenia się na jednej z najlepszych niepublicznych uczelni w Polsce bez opłat.
Uczelnia Konkurs kieruje w stronę wszystkich tegorocznych maturzystów z całej Polski.  Zadanie konkursowe to napisanie pracy na temat: „Media społecznościowe – szanse i zagrożenia”. Biorąc pod uwagę atrakcyjność tematu jesteśmy przekonani, że wielu abiturientów zainteresuje się konkursem i zdecyduje się wziąć w nim udział. Z założenia Organizatorów temat konkursu ma na celu skłonienie młodych ludzi do analizy sytuacji mediów społecznościowych, ich roli, a przede wszystkim do dostrzeżenia szans i możliwości, jakie one tworzą.
Prace konkursowe o objętości nie mniejszej niż 3000 słów i nie większej niż 8000 słów należy przesłać wraz ze wszystkimi załącznikami poprzez stronę https://indeks.vizja.pl/ do 30 maja 2022 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 30 czerwca 2022 roku, natomiast uroczyste wręczenie dyplomów oraz indeksów odbędzie się podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu o Złote Indeksy znajdziecie  na stronie https://indeks.vizja.pl/, a na wszystkie wasze pytania dotyczące konkursu z pewnością odpowie Komitet Organizacyjny (e-mail: e-mail). Maturzyści – do dzieła!
 
1 2 3 4 5 6 ... 62
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: Gospodarka odpadamiBaner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapa
Baner: sms_banerBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb