• Wersja językowa:
 • PL
 • EN
 • DE

Aktualności

Podpisanie umowy OSP Bieniów z WFOŚiGW

W dniu 13.06.2019r. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce podpisanie umów z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, na dofinansowanie zakupu średnich samochodów ratowniczo - gaśniczych dla 17 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Województwa Lubuskiego. Umowę w ramach Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych podpisała również prezes OSP w Bieniowie - Pani Aneta Winnicka, jako jedyna jednostka z powiatu żarskiego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Podpisanie umowy OSP Bieniów z WFOŚiGW

Informacja dotycząca wymiany wodomierzy w m. Grabik

W związku z realizacją  zadania dotyczącego wdrożenia radiowego systemu  odczytu oraz koniecznością  instalacji nowych urządzeń do pomiaru przepływu wody wraz z modułami radiowymi do zdalnego radiowego odczytu Wójt Gminy Żary, informuje, że od dnia 14 czerwca 2019r. rozpocznie się sukcesywna instalacja wodomierzy radiowych na terenie miejscowości Grabik.
Prosimy o udostępnianie pomieszczeń, w których zlokalizowane są Państwa wodomierze.
W przypadku, kiedy monter nie zastanie nikogo w celu usprawnienia realizacji tego zadania prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu najdogodniejszego dla Państwa pod numerem telefonu wskazanym w pozostawionej informacji od danego montera.
Wójt Gminy Żary

Święto Parku i Kwiatów w Kromlau

Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek wraz z delegacją 8 czerwca b.r. wziął udział jak co roku w imprezie pn. Święto Parku i Kwiatów w Kromlau.  
Uroczystego rozpoczęcia imprezy dokonał Wójt Gminy Gablenz Dietmar Noack, które polegało na tradycyjnym otwarciu beczki z piwem. Oprócz przygotowanych licznych atrakcji, m.in. pokazu akcji ratunkowej, czy skierowanej bardziej do młodzieży pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym również tradycją podczas tego święta jest pokaz Królowych. Jest to bardzo charakterystyczny element tego dnia, ponieważ corocznie pod koniec imprezy następuje pożegnanie urzędującej oraz koronacja nowej Królowej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Kromlau

Uroczyste Otwarcie Boiska Lekkoatletycznego w Grabiku

31 maja 2019 roku z okazji uroczystego otwarcia boiska lekkoatletycznego w Grabiku zostały zorganizowane zawody dla wszystkich szkół Gminy Żary. W Czwórboju Lekkoatletycznym wzieli udział uczniowie z Grabika, Złotnika, Sieniawy Żarskiej, Mirostowic Dolnych, Lubanic, Bieniowa oraz Olbrachtowa. Po części oficjalnej, podczas której Wójt Gminy Żary Pan Leszek Mrożek podziękował wszystkim, którzy w sposób aktywny przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu przystąpiono do przeprowadzenia poszczególnych konkurencji. 
 
Komunikat końcowy zawodów w czwórboju LA ,,Otwarcie Stadionu” w Grabiku rozegranych 31.05.2019r.
 
 1. Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie – 1211 pkt. / Szymańska Oliwia, Wasilewska Ada, Tutaj Kornelia, Deć Fabian, Ochociński Sebastian, Szczepaniak Antoni/
 2. Zespół Szkół w Grabiku- 881 pkt. /Szymańska Maja, Kłudkowska Karolina, Lachowska Nicola, Kowalski Dawid, Wojciechowicz Krystian, Wymiatał  Dawid/
 3. Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnych- 663 pkt. /Krawczyński Kacper, Bryjak Daria, Pieńkowski Mateusz, Rzeżnik Wiktoria, Cisek Paweł, Augustyniak Marta/
4-5 Szkoła Podstawowa w Złotniku- 634 pkt
       Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej- 634 pkt
6. Szkoła Podstawowa w Lubanicach – 507 pkt
7. Szkoła Podstawowa w Bieniowie – 420 pkt.
 
 
Indywidualnie najlepsze wyniki uzyskali:
 1. Szymańska Oliwia /Olbrachtów – 318 pkt
 2. Wasilewska Ada / Olbrachtów / 275 pkt
 3. Deć Fabian / Olbrachtów/ - 240 pkt
 4. Głodowicz Maja/ Złotnik/ - 224 pkt
 5. Augustyniak Marta / Mirostowice / - 219 pkt
 6. Wymiatał Dawid / Grabik/ - 201 pkt.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

95Galeria zdjęć: Boisko_Grabik

XIV Gminny Przegląd Mały Talent 2019

W dniu 29 maja w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie, odbył się XIV Przegląd Małych Talentów, 24 uczestników walczyło o tytuł laureata w dwóch kategoriach piosenka oraz recytacja. Nasi artyści byli oceniani przez dwuosobową komisję w składzie Pani Elżbieta Stec oraz Pani Elwira Wentlant. 
Jury wytypowało laureatów, w kategorii piosenka tytuł „Mały Talent 2019” otrzymała Zuzanna Wróblewicz z oddziału przedszkolnego w Złotniku, natomiast w kategorii recytacja laureatem został Jan Paliwoda ze szkoły podstawowej w Mirostowicach Dolnych. Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Szymon Wojwod w kategorii recytacja z Gminnego Przedszkola w Grabiku oraz Gabriela Zatylna w kategorii piosenka ze szkoły podstawowej w Lubanicach. Wszystkie dzieci za swój wspaniały występ dostały nagrody za udział w przeglądzie.
 
Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek podziękował wszystkim za odwagę i chęć uczestnictwa następnie udekorował laureatów szarfami i wręczył nagrody. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Życzymy wielu osiągnieć i dalszego rozwoju talentu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Dzień Sotysa

Konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Grabiku


 

Załączniki

Zawody sportowo-pożarnicze Bieniów 2019

Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek zapraszama wszystkich sympatyków sportu i pożarnictwa do kibicowania naszym gminnym drużynom OSP podczas sobotnich zawodów, które w tym roku odbędą się w Bieniowie

#Biblioteka

17 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Bieniowie zorganizowała pierwszą Konferencję Bibliotekarzy „#BIBLIOTEKA”. Ogólnopolskie wydarzenie zgromadziło ponad 40 bibliotekarzy i miłośników biblioteki. 
Na konferencji obecni byli m.in. pracownicy oraz dyrektor WiMBP w Zielonej Górze Andrzej Buck oraz dyrektor MBP w Żarach Beata Kłębukowska. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego skeczu w wykonaniu pracowników GBP w Bieniowie. Następnie Dorota Miołdyńska-Kunztzel z Wrocławia opowiedziała zebranym o „Żywej książce”, akcji, w której czytelnik wypożycza człowieka, aby z nim porozmawiać. Kolejnym gościem, który opowiedział o swoich praktykach „Junior Developer” była Natalia Maćkiewicz z Bulkowa. Warsztaty biblioplotkarskie poprowadziła dla zebranych Anna Miodyńska z Krakowa, a na zakończenie Paweł Ajdacki z Warszawy przedstawił prezentację „Krajoznawstwo i regionalizm w bibliotece”.
 
Konferencja połączona była z obchodami Dnia Bibliotekarza i z tej okazji Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek w imieniu swoich pracowników podarował piękny tort, który smakował wybornie.
 
Konferencja oceniona została bardzo pozytywnie i mamy nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Gminie Żary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

43Galeria zdjęć: 2 maja

VI Dzień Otwarty ZZO Marszów za nami!

Biegi ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zwiedzanie nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów, konkursy z nagrodami, kolorowe atrakcje dla dzieci – to wszystko miało miejsce podczas festynu ekologicznego zorganizowanego w ZZO Marszów.
18 maja 2019 r. w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie zorganizowano Dzień Otwarty, który zgromadził prawie tysiąc osób.
Na kilka godzin zakład przetwarzania odpadów został udostępniony mieszkańcom regionu. Każdy mógł obejrzeć instalację podczas wycieczek oprowadzanych przez pracowników.
- Poprzez organizację Dnia Otwartego chcemy pokazać mieszkańcom na czym polega zagospodarowanie odpadów, pokazać, co dzieje się z odpadami, które trafiają do nas. Chcemy też w ten sposób podziękować mieszkańcom za trud włożony w segregację odpadów w ich domostwach. Mieszkańcy naszego regionu bardzo dobrze radzą sobie z segregacją odpadów. Naszym zdaniem należy im się piątka z plusem. Jesteśmy jednym z czołowych zakładów tego typu w kraju. Mamy nowoczesną linię zagospodarowania stabilizatu, którą przyjeżdżają oglądać goście z całego świata. - mówi Wojciech Dronia, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju. 
 
Ekologia dla każdego
Wszystkich uczestników powitała maskotka zakładu Agatka Segregatka. Przygotowano wiele atrakcji ekologicznych dla dzieci i dorosłych. Na stoisku recyklingowym pod okiem plastyczki Magdaleny Godawy – Jabłko powstawały kosze, wyplatane z gazet. Warsztaty przyciągnęły małych i dużych uczestników, którzy dumnie prezentowali swoje własnoręcznie wykonane arcydzieła.
Swoją wiedzę o odpadach można było sprawdzić biorąc udział w grach ekologicznych takich jak odpadowe koło fortuny czy wirtualna gra segregacji puszek aluminiowych.
- Wirtualna gra jest nowością na Dniu Otwartym, jest to nowoczesny sposób na przekazanie wiedzy dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów poprzez zabawę. – mówi Wojciech Dronia. Grę zapewniła Fundacja RECAL, z którą współpracujemy na co dzień w zakresie edukacji ekologicznej.
Osoby, które wykazały się znajomością zasad segregacji bioodpadów otrzymały kompost ”KOMPO-ZZO Marszów” produkowany z odpadów zielonych w ZZO Marszów. W tym roku kompost został nagrodzony w konkursie „Żarska Róża Biznesu” w kategorii produkt roku.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Leśna osada” – stoisko edukacyjne przygotowane przez pana Damiana Sandaka z  Nadleśnictwa Lipinki.
Podczas Dnia Otwartego rozdano nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "Jak mogę ograniczyć plastik?" W konkursie wzięło udział 221 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
- Konkurs wpisuje się w kampanię edukacyjną prowadzoną w całym kraju, promującą ograniczanie używania tworzyw sztucznych. Staramy się edukować już najmłodszych. Prawie codziennie odwiedzają nas uczniowie szkół i przedszkoli z regionu. Najmłodsi już wiedzą, pora, by dorośli również zaczęli ograniczać plastik - mówi W. Dronia.
 W konkursie, w kategorii przedszkolaków pierwsze miejsce zajął Grzegorz Markulak (Przedszkole w Grabiku), drugie Hanna Jabłko (Przedszkole w Tuplicach), trzeciE Kamila Paciuszkiewicz (Przedszkole w Łęknicy).
W kategorii klas I-IV nagrody odebrali: 1. Filip Żelazko (SP nr 1 w Lubsku), 2. Franciszek Kwiatkowski (ZSP w Łęknicy), 3. Katarzyna Stefanowicz (SP nr 2 w Lubsku).
W kategorii klas V-VIII i trzecich gimnazjalnych nagrody odebrali: 1. Dominik Mleczkowski (SP nr 4 w Żaganiu), 2. Oliwia Cieślak (SP nr 1 w Żaganiu), 3. Julia Kuśmierz (SP w Przewozie).
Nagrody w kategorii szkół specjalnych odebrali: 1. Aleksandra Różecka, 2. Klaudia Bożek (obie z Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach), 3. Justyna Pacialik (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubsku). W każdej z wymienionej kategorii rozdaliśmy również po dziesięć wyróżnień.
 
Ekologicznie i zdrowo
Ekologiczny tryb życia to zdrowy tryb życia, dlatego też  przygotowano strefę wiele atrakcji promujących aktywny styl życia.
W strefie przygotowanej przez sportowców z Cross Trening Żagań najmłodsi mieli do pokonania tor przeszkód, a nieco starsi rywalizowali w konkurencjach siłowych ćwicząc m.in. z 30 litrowym workiem kompostu.
Po raz drugi został zorganizowany bieg ekologiczny „Piątka z Ekoszkołą”,  w którym wystartowało około 230 dorosłych i 170 dzieci. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.
Medale dla zwycięzców biegu dzieci na dystansie 600 m wręczyli Wojciech Dronia z ZZO Marszów, Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej oraz Starosta Żarski Józef Radzion.
Nagrody dla zwycięzców biegu dla dorosłych wręczyli Wojciech Dronia z ZZO Marszów, Józef Radzion Starosta Żarski i Piotr Puchalski reprezentujący Burmistrza Miasta Żagań Andrzeja Katarzyńca.
Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Ostrowska z Żar, drugie miejsce zajęła Dorota Laskowska z Żar, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Sawicka z Żagania.
Wśród mężczyzn najszybszy był Marcin Piotrowski - Żary Runners Team, drugie miejsce zajął  Marek Włudarski - Żary Runners Team, trzecie miejsce zajął Piotr Krasiński z Gubina.
- Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, biegaczom, zwycięzcom, wolontariuszom i pracownikom ZZO Marszów – mówi Wojciech Dronia. W organizację Dnia Otwartego i biegu ekologicznego „Piątka z Ekoszkoła” zaangażowanych było wiele podmiotów, dlatego chcielibyśmy serdecznie podziękować Klubowi Sportowemu Żary Runners Team za pomoc w organizacji biegu, naszym partnerom Fundacji RECAL z Warszawy, Nadleśnictwu Lipinki, Ochotniczej Straży Pożarnej w Marszowie. Dziękujemy patronom honorowym za wsparcie organizacyjne i rzeczowe oraz sponsorom za pomoc finansową i ufundowanie nagród dla biegaczy – mówi W. Dronia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Życzenia

"Jabłoniowy zawrót głowy"

W sobotę 8 czerwca zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego gdzie już po raz piąty odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. "Jabłoniowy zawrót głowy". 
Więcej informacji na plakacie oraz na stronie internetowej Parku Mużakowskiego https://www.park-muzakowski.pl/jabloniowy-zawrot-glowy-w-parku-muzakowskim-2/

Załączniki

Baner: sms_banerBaner: kalendarz_imprez_2020Baner: info_z_gminy_zaryBaner: Powszechny_Spis_Rolny_2020
Baner: e-mapaBaner: zwik_kanalizacjaBaner: euroregionBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsb